Skocz do zawartości
grzeniu3754

nagłe zmętnienie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dwa dni temu po powrocie z pracy pojawił się u mnie problem z mętną wodą, sprawdzałem zwierzęta stan się zgadza... No3 mam poniżej 10mg w akwa same miękkie aż 3 sztuki.... zbiornik 112L, oświetlenie 70W 10 000K HQI plus niebieskie ledy temperatura wody obecnie 27 w dzień maks do 28'C. Odpieniacz slim skin 135 chodzi tylko 10 h w dzień.

bakterii nie leje od jakiegoś czasu bo parametry są spoko...

od kilku dni dodaje vódeczkę 1ml dziennie.

spotkał się ktoś z tym?

dodam jeszcze: żadnych babek kopiących. mam tylko rozgwiazde i slimaki(dają radę)

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obstawiał bym przedawkowanie wódeczki


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw vódeczkę po kilku dniach powinno zmętnienie ustapić, jak ustapi wróć do % tylko w mniejszej dawce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może jakieś turbo/tectusy w baniaczku?

One potrafią niezłe mleko zrobic w kilka godzin.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ale nigdy nie brudziły tak... dwa turbo

zauważyłem też znaczny zanik glonów ze skały.... albo coś je zjadło albo giną od parametrów wody

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wódka zrobiła swoje +słaby odpieniacz( wyłączany)+brak obsady żywiącej się bakteriami i masz piękny " zakwit" bakteryjny.odstaw % po 2-3 dniach wszystko wróci do normy


1200-sump250-2x250hqi,4x54t5-250kg LR,elektronika aquamedic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy podmienić parę litrów???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie potrzebują mieć czym oddychać (NO3), co przetrawić (PO4) i energii do tego procesu (wódki). W przyrodzie jest tak że większość procesów wymaga wszystkich składników, brak jednego limituje reakcję/proces.

W Twoim układzie zastosowanie wódki mogło zastymulować proces namnażania się bakterii do poziomu widocznego gołym okiem (zakwit= grube spasione bakterie/kolonie) zakładam że PO4 było cały czas w baniaku. Bakterie (czyli NO3 które zostaje zredukowane do N2 i PO4 wbudowane w cielsko bakterii) usuwamy z systemu poprzez odpienianie. Trochę też może być skonsumowane bezpośrednio przez filtratory, zooksantele, zjedzone z detrytusem etc czyli jest dalej w obiegu w systemie tylko już w formie masy ciała naszych zwierzaków.

Mętna woda (biała) nie jest niebezpieczna jeśli jest to wynik zakwitu bakteryjnego (co obstawiam u Ciebie po rozpoczęciu stosowania Vodka Method- też tak miałem u siebie jak miałem wyłączony odpieniacz). Zmniejszenie ilości tych bakterii poprzez rozcieńczanie (podmiana wody) wydaje mi się mało skuteczną metodą. Ja bym zostawił odpieniacz na 24h i powinno przejść (w ogóle bym go nie wyłączał przy stosowaniu vodka method) . Z ciekawości sprawdziłbym też NO3 po 2-3 dniach no i oczywiście PO4 bo podejrzewam że trochę spadną (wyrzucisz je z systemu z odpienionymi bakteriami). U mnie nie pojawiało się zmętnienie w późniejszym okresie nawet gdy przeszedłem na większe dawki.

Przynajmniej ja tak to wszystko sobie tłumacze jeśli chodzi o stosowanie wódki, bazując na podstawie wiedzy zebranej z wypowiedzi osób, które wydają mi się być kompetentne bądź tylko bardzo elokwentne :whistle: no i kilku szczątkowych publikacji naukowych opisujących te procesy. Niestety naukowych dowodów i opracowań jest niewiele stąd zjawiska i to co się dzieje można tłumaczyć na różne sposoby i przypisywać temu różne teorie, co widać choćby po tym forum i mojej wypowiedzi :turned:.

Pozdro

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj dozowanie wódeczki.

U mnie zmętnienie się pojawiło ( mleko dosłownie) po podaniu pożywki dla bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.