Skocz do zawartości
Lamek

Oświetlenie Led do 20l "kostki"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym oświetlić 20l kostkę lampką DI z ledów cree, jak myślicie ile i jakich diód użyć? Myślałem żeby dać ze dwie niebieskie, jedną biała, i jedną czerwoną? Dobrze będzie? czy może zamiast czerwonej dać np. jakąś inna np ciepło białą? W kostce będą jakieś miękaski :)

Poproszę o jakieś sugestię, a może gra nie warta świeczki?

Pozdrawiam Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warta, warta. Czerwonej nie dawaj bo ona jest bardzo mocna i zdominuje Ci barwę. Zamierzasz łączyć te diody w jednym czy dwóch łańcuchach. Ja bym zrobił w jednym tylko wtedy masz driver na max 900mA bo to jest max do RB. Dałbym 4xRB i 2xCW. Jak zastosujesz driver z wyjściem PWM to zawsze możesz podłączyć pokrętło z regulacją mocy całości. Zrobienie dwóch łańcuchów dla osobnych kolorów z zastosowaniem regulacji pozwoli CI lepiej dobrać barwę


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

2xRB

2xB

1xCW

1xOW

Wszystko podpiac po zasilacz stalopradowy 750mA i bedzie banglac. Do bolu prosto i skutecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2xRB

2xB

1xCW

1xOW

Wszystko podpiac po zasilacz stalopradowy 750mA i bedzie banglac. Do bolu prosto i skutecznie.

czesc ,

widze ze sie orientujecie Panowie w temacie.

mam pytanie korzystajac z okazji , jaki moze byc koszt plus minus tego przedsiewziecia ?

poniewaz mysle o czyms takim do mojego CUba 60l.

pozdrawiam


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się tylko wypowiedzieć jeżeli chodzi o wyroby z Chin.

10 szt diod to 25 zł

zasilacz stałopradowy to w zależności od mocy 30-45zł

Do tego radiator i jakiś wentylator z zasilaczem i czujnikiem temperatury.

Czyli potrzeba 20 diod 50zł

dałbym 2 zasilacze 84zł

wentylator + zasilacz + czujnik (allegro)

radiator sprawdź w filmie piekarz

Jakaś obudowa

Może sterownik czasowy (dałbym 2 szt. dla każdej lini 10 diod) w castoramie ostatnio kupiłem po 9,99zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek2, jak się ma zakup komputera do pokretla za 30zl ? Ja wychodze z założenia że jak coś już robić to porządnie. Stosując ledy o których piszesz nie będzie miał sprawdzonego oświetlenia tylko LEDy po kosztach.

Ja bym zrobił tak jak pisałem chociaż opcja bez drivera ale z zasilaczem stalopradowym jest też bardzo dobra i tańsza. Kwestia doboru diod do odpowiedniej barwy. Ja wolę niebieską więc proponuje 2:1. Nie podoba mi się wogóle kolor diod niebieskich więc zastosowalbym tYlko RB i CW.

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest tak, że każdy z nas ma jakieś własne przemyślenia. Wynikają one w dużej mierze z naszych doświadczeń.

Za oświetlenie led zabrałem się całkiem przypadkiem. Czytałem o wspaniałych projektach naszych kolegów. Wszystko było tam piękne i pełne pozazdroszczenia jednak dla mnie zdecydowanie za drogie.

Jednak kolejna wymiana świetlówek mi się nie uśmiechała. Ponieważ od lat korzystałem z ebaya choć w innej dziedzinie zacząłem szukać i znalazłem zupełnie inną drogę. Zamiast driverów, zasilaczy mam taniutkie zasilacze stałoprądowe do których podłączam diody i to wszystko. Kupując diody po 2,5zł jest dla mnie bez problemu wymiana diody na inny kolor. Dodanie kolejnej diody lub usunięcie kilku też nie jest problemem więc eliminuje to konieczność używania driverów z PWM.

Pierwsza moja lampka to 3 paski led po 6szt z trzema zasilaczami włączanymi 3 timerami. Praktycznie tylko diody niebieskie odrobinę podmieniłem reszta od początku jakoś zagrała.

Mnie się światło podoba.

Piszesz ..."Stosując ledy o których piszesz nie będzie miał sprawdzonego oświetlenia tylko LEDy po kosztach."...

No jestem ciekaw kto ma sprawdzone oświetlenie led. Testów raczej nie ma jedyne własne obserwacje. Te również posiadam.

Nagle w parę tygodni korale zaczęły inaczej funkcjonować większe przyrosty itp. Czyli nie tylko mi się podoba światełko ale również zwierzaki są zadowolone.

Masz rację bawię się w oświetlenie po kosztach. Jak kiedyś zdobędę kasę to kupię wspaniałą lampę za kilka tysięcy lub zwrócę się do naszych kolegów o jakieś ich cacko. Na pewno chciałbym mieć wszystko z najwyższej półki ale brak na to kasy, a póki co świeczką też nie świecę koralom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cYg kolego nie gniewaj się, ale to przerost formy nad treścią.

Jeszcze sterownik wschód zachód plus zachmurzenie i burze.

Będzie ekstra oświetlenie za paręset złotych do baniaczka 20 litrowego z dwoma koralami i może krewetką.

Gdzie jest sens?

Zależy, co, kto oczekuje. Ja na przykład, wiem że za jakiś czas będę stawiał taki baniaczek (30x30x30), będzie w miarę możliwości hi-tec - czyli oświetlenie wg. powyższego, plus sterowanie cyrkulacją, oraz automatyczna suplementacja. A dlaczego ? A dlaczego nie :)?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propozycja kolegi Tuptusia będzie moze z 30 zł droższa od żółtych wynalazków promowanych przez waldka. Tylko będzie świeciła 5 razy mocniej. Chyba liczyć każdy umie, chociaż wyglada na to że nie...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć komu się nudzi i kasuje posty ?

Mnie się nudzi. Będziesz pisał na temat, posty zostaną :)

mintaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Heh, widzę że jest burza mózgów :) i dobrze, fajnie że jest takie zainteresowanie moją pierdółką :) dzięki za sugestie, powiem jeszcze że ma być prosto i tanio (no może bez przesady) ale jednak lampka ma działć na zasadzie włącz- wyłącz więc bez zbędnych wydaje mi się bajerów. Teraz troszkę już wiem, więc pozostaje znaleźć trochę czasu i zamówić ledy i zabrać się do roboty... :)

PS. Przychylam się do propozycji "tuptusia" czyli do bólu prosto i skutecznie :)

Pozdrawiam Marek

Ps2 "cYg" jesli chodzi o czerwoną diodę to tak myślałem, i zamierzam połączyć je w jednym łańcuszku

Edytowane przez Lamek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Jak chcesz urozmaicić widmo lampki do zastosuj 2xRB, 2xB i 2xXML color będziesz miał wtedy komplet barw a jak któregoś dnia zechcesz coś pokombinować to dołożysz sterownik RGB i droga wolna jeśli chodzi o odcień światła w zbiorniku. Gdy zastosujesz jedną czerwoną diodę na 5-6 pozostałych możesz mieć różowe akwarium, popatrz ile takich diodek jest w dużych lampach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.