Skocz do zawartości
Przemek78

Przyszła kolej i na mnie- skromne 64 litry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Już od dłuższego czasu chodziło mi po głowie akwarium morskie, od początku tego roku intensywnie się kształciłem :) w tym temacie. Muszę tutaj podziękować wszystkim, którzy dzielą się swoją wiedzą, naprawdę jest to nieocenione dla takich "zielonych" jak ja.

Wystarczy tego wstępu, przechodzę do rzeczy- zaczynam skromnie:

- akwarium 60x30x35cm (64l)

- oświetlenie led, DIY zamontowane w typowej plastikowej obudowie

- ogrzewanie 50W

- cyrkulacja koralia nano 900

- filtracja: kaskada Aquael VZN3

- żywa skała 4kg

Oprócz zdobywania wiedzy zacząłem od wykonania szafki pod akwarium, początkowo myślałem o akwarium 80x40x40cm + sump 60x30x35, przez co powstała szafka pod takie założenie. Szafka wykonana z płyt 18mm i z drewnianym stelażem wzmacniającym. Zdjęcia poniżej

- widok z zewnątrz:

img2013051800065.jpg

- i widok ze stelażem:

img2013051800064.jpg

Potem zacząłem liczyć kasę, różne warianty, start ale przede wszystkim utrzymanie później.... no i zszedłem na ziemię- postanowiłem, że będzie to 60 litrów. Kolejnym krokiem było oświetlenie. Stanęło na ledach, wykonanych samodzielnie. Zakupiłem pokrywę pcv i zacząłem myśleć jak to tam zamontować tak aby wszystko dobrze funkcjonowało. Martwiłem się szczególnie o chłodzenie.

Zmontowałem radiatory z profili aluminiowych, trochę tutaj ryzykowałem bo nie były to typowe radiatory (nie było na nie miejsca pod pokrywą). Zdjęcia poniżej:

img2013042100018.jpg

img2013042100017.jpg

img2013042100020.jpg

Postanowiłem również wykorzystać oświetlenie kompaktami Aquael (widoczna osłona lampy). Dalej montaż diod i chłodzenia

img2013042100021.jpg

img2013042700028.jpg

img2013042900039.jpg

a tak to świeci:

img2013042700029.jpg

img2013042700030.jpg

img2013042700031.jpg

img2013042900035.jpg

Chłodzenie wykonałem z wentylatora komputerowego z wylotem bocznym (wymusiła to pokrywa). Wentylator podłączony jest do regulatora temperatury dla chłodzenia. Czujnik zamontowany jest nad radiatorem i załącza wentylator gdy temperatura przekroczy 36 stopni C. Działa to dość fajnie:

- na 30% mocy nic się nie załącza

- na 60% mocy załącza się co mniej więcej 15 min na 2-3 minuty

- przy 100% mocy załącza się co około 10 minut na 4-5 minuty

Przy czym jest dość cichy. Aha lampa ma 60W mocy- 7 diod białych, 6 royal blue, 7 niebieskich

Jeśli ktoś ma jakieś zapytania, uwagi, rady, słowa krytyki- chętnie wysłucham i podyskutuję :)

CDN..

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za słaba cyrkulacja, kiedy będzie sump i co w nim będzie grało..?


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskadę wypełniłem porowatymi kulkami typu Matrix- 500ml. Zastanawiałem się jak załatwić tutaj sprawę filtracji mechanicznej- myślę, że powinna znajdować się przed filtracją biologiczną. Niestety kaskada daje pewne ograniczenia, umieściłem więc watę filtracyjną w pojemniku siatkowym nad kulkami, warstwę około 1cm. Chętnie wysłucham jeśli ktoś ma lepszy pomysł.

img2013042900036.jpg

Wypisując setup zapomniałem o filtrze ro+di, oczywiście go posiadam- zamontowany pod zlewem, jak na zdjęciu

img2013050200045.jpg

Wyposażenie szafki bardzo skromne- na razie :)

img2013052400079.jpg

Wracając do filtra ro+di...dobra cena ale strasznie długo napełniałem swoje akwarium (kilka godzin :)). A po napełnieniu wyglądało to tak:

img2013051900070.jpg

img2013051900068.jpg

img2013051900066.jpg

Po dwóch dniach zasoliłem zbiornik solą IO, nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ale zużycie podane przez producenta jest mocno zaniżone. Potem przez parę dni testowałem sprzęt, okazało się, że regulator grzałki grzeje na 25 stopni jak jest nastawiony na 22, termometr wskazuje 2 stopnie więcej niż jest :), jedynie salimetr wskazuje jak trzeba- jest 25 stopni

CDN....

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko bardzo fajnie tylko powinieneś zabezpieczyć diody przed wilgocią jakąś szybą lub pleksi, wentylator powinien wyciągać powietrze i czy nie będzie za nisko pod pokrywą (popali korale)?


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za słaba cyrkulacja, kiedy będzie sump i co w nim będzie grało..?

Właśnie- też tak mi się wydaje, wkrótce dołożę jedną koralię nano 900. A jeśli chodzi o sumpa to może za jakiś czas wrócę do swojej pierwotnej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko bardzo fajnie tylko powinieneś zabezpieczyć diody przed wilgocią jakąś szybą lub pleksi, wentylator powinien wyciągać powietrze i czy nie będzie za nisko pod pokrywą (popali korale)?

Hmmm... co do wentylatora może masz rację, ale jeśli wyciąga powietrze to musi mieć je skąd wziąć- czyli zaciągnąć z zewnątrz. Jeśli nadmuchuje jest podobnie- powoduje ruch powietrza z wewnątrz na zewnątrz. Czas pokaże czy się to sprawdzi... Też trochę się martwię, że nie ma pleksy czy szyby- ale po prostu nie ma już na to miejsca... Na razie zostawię jak jest i będę miał na uwadze twoje sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... Po kilku dniach przyszła żywa skała- 4kg, trochę ją przepłukałem wodą z akwa i ułożyłem. Wygląda jak poniżej:

img2013052300072.jpg

img2013052400078.jpg

img2013052400076.jpg

img2013052400075.jpg

img2013052300073.jpg

img2013052300074.jpg

img2013052400077.jpg

Na razie nic nie wylazło :)

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z cyrkulacją proponuję poczekać i na razie nie kupować nic więcej, zależy jak ułożysz skałę i posadzisz jakieś życie będziesz widział czy za mało czy dobrze, ja kupiłem dwie Aquael Reef Circulator 2600 i była taka pralka że korale leżały plackiem na skale.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szybko czas mija za chwilę będą zdjęcia z zarośniętymi skałami koralami i rybkami :yes


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję , mi sie podoba-bedzie wypas zobaczysz :)

ps jak wgrywasz zdjecia z imagshack to tam masz do wyboru kilka wersów(po wgraniu zdjecia).. wybierz ten co pisze -kod forum (zdjecie bedzie widoczne odrazu w poscie tutaj na forum)

co do kosztów-to sam zobaczysz w przyszłosci...(i tak będą rosły i rosły-tak już jest :) coś zechcesz wymienić cos ulepszyć i tak w kolo)

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że skala,dobrze odgazowana, za wiele z niej nie wyjdzie ale za to dojrzewanie będzie minimalne.

Na moje oko to trochę jej mało, ja bym dał minimum 10kg , pomijając filtrację to będzie mało miejsca dla korali.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję , mi sie podoba-bedzie wypas zobaczysz :)

ps jak wgrywasz zdjecia z imagshack to tam masz do wyboru kilka wersów(po wgraniu zdjecia).. wybierz ten co pisze -kod forum (zdjecie bedzie widoczne odrazu w poscie tutaj na forum)

co do kosztów-to sam zobaczysz w przyszłosci...(i tak będą rosły i rosły-tak już jest :) coś zechcesz wymienić cos ulepszyć i tak w kolo)

Dzięki za radę co do wklejania zdjęć- już poprawione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium fajne, teraz tylko życzę cierpliwości.


Nowy projekt w fazie kompletowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz taki sam filtr RO jak ja ( polipropylen- węgiel- membrana - DI). Wydaje mi się, że powinienneś dokupić jeszcze jeden filtr liniowy polipropylenowy i dać go przed membraną, żeby nie zasyfić jej węglem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz taki sam filtr RO jak ja ( polipropylen- węgiel- membrana - DI). Wydaje mi się, że powinienneś dokupić jeszcze jeden filtr liniowy polipropylenowy i dać go przed membraną, żeby nie zasyfić jej węglem.

To ciekawe... powiem szczerze, że nie spotkałem się z takim stwierdzeniem- a możesz mi powiedzieć skąd masz takie informacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie fajne życza ci powodzenia

czekom na dalszy rozwój wydarzeń :thumbup:


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.