Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wspólnie z narzeczona postanowiliśmy zafundować sobie morskie akwarium. Jesteśmy niemal laikami w temacie, zdecydowaliśmy się kupić na allegro kostke 30l aquael'a. Nie jest to nowy zestaw, ale widać ewidentnie ze ktoś się zniechęcił po (moim zdaniem) jednorazowej nie udanej próbie prowadzenia takiego akwarium bo jest prawie nowe, tyle że widać trochę piachu w szczelinach. Do akwarium dostaliśmy grzałkę aquael'a 50W, termometr i aerometr spławikowy (za całość 150zł).

Dokupiliśmy kaskade VERSAMAX FZN-3(140zł), do filtra poszedł jak na razie chemi-pure i phosguard docelowo, czyli już wkrótce, dorzucimy purigen (tak nam polecił Pan sprzedawca w sklepie Murena w Lublinie, Pana sprzedawce pozdrawiam a sklep polecam:))

Do akwa wsypaliśmy żywy piach ten w workach co jest wszędzie na necie (5kg- 45zł) i 3kg zywej skały z działającego zbiornika (1kg chyba 45zł jeśli dobrze pamiętam), wszystko z Mureny, wodę dostaliśmy również od nich z działającego zbiornika (zbiornik tylko z koralami).

Akwarium zostało zalane 27.04.2013, filtr włączony z grzałką, bez oświetlenia przez tydzień żeby nie wzniecić glonów. Dodaliśmy 2 takie male próbówki bakterii, których nazwy teraz nie pamiętam, do przyspieszenia cyklu azotowego jeśli się dobrze orientuje:)

04.06. parametry są ok, Sprzedawca z mureny powiedział że na razie wystarczy robić no2 i po4, obydwu brak, temp 26' a dens 1028, nie ma żadnych glonów ani niczego niepokojącego z czego oboje jesteśmy zadowoleni (nie dopadło nas dojrzewanie z prawdziwego zdarzenia).

W akwarium razem ze skałą (może i piachem) przywędrowało 5 ślimaków i 3 rozgwiazdy, choć 1 z nich to tylko pól rozgwiazdy ale żyje bo łazi po szybie;p no i jakieś mikroskopijne zwierzątka.

Również we wtorek dodaliśmy szczepki od użytkownika gnom: Capnelli, Xenii i Pseudogorgonii.

Dzisiaj (06.06) kupiliśmy ekipę czyszczącą - krewetkę i kraba; skałę z Zoa oraz czymś trudnym dla nas do zidentyfikowania (jak możecie, napiszcie co jest na małej skałce koło Zoa).

Wasza Xenia też się chowa na noc?

Jeśli macie dla nas jakieś rady na tą chwilę bądź uwagi, wszystkiego chętnie wysłuchamy.

Pozdrawia Ewelina i Danisz

post-14273-0-12428200-1370550304_thumb.jpg

post-14273-0-76217100-1370550525_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledwo te zoa dostrzegłem w prawym dolnym rogu :), to na planie głównym to moim zdaniem clavularia viridis.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie warto mieć test na no3. Ja miałem bardzo krótko (3-4 dni) wzrost NO2 i od tego czasu zero. Za to NO3 bardzo powoli schodziło razem z PO4 co uznałem za dojrzewanie zbiornika.

Możecie w moim temacie spojrzeć na ewolucję wyników

pozdr

Lechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie macie 1.028? chyba powinno być 1.025 i temp 25Co.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr7, clavularia to nie jest na pewno, chcieliśmy ją kupić ale mieli tylko duże skałki. to są "grzybki" podobne do Xenii z zielonymi środkami i pomarańczowymi "płatkami".

dzisiaj jeszcze raz zrobimy testy i sprawdzimy zasolenie, damy znać jak wyniki

na piasku mamy rurówkę, jednak od paru dni nie zakopała się jeszcze, pomóc jej czy niech lezy? poza tym wychodzi bardzo rzadko, możliwe że jest jeszcze zestresowana czy może mieć kiepskie warunki? dodaje zdjęcie jak udało nam się ją uchwycić (na zdjęciu widac jak zgubiła kawałki swojej "rurki")

jeszcze jedno pytanie, jaki ukwiał polecacie dla Błazenka? euphillię? quadricolor? ponoć euphillia może chodzić, nie chcielibyśmy żeby nam narobiła szkód

post-14273-0-73011900-1370685525_thumb.jpg

Edytowane przez danisz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej Quadricolor będzie chodzić, bo chodzącej euphyli to ja jeszcze nie widzialem :baby:

Żarty żartami ale do rzeczy...

Wybraliście sobie według mnie dosyć tudne akwarium jak na początek przygody, ponieważ w tych 30l ciężko jest utrzymać stałe parametry.

Do 30 l osobiscie nie wkładałbym żadnej ryby, ale jeżeli koniecznie jakąś chcecie to błazenka bym wykluczył i postawił na jakąś malutką babkę kopiąca. Co do Quadricolora to wogóle bym wam go odradził ze względu na parametry które zapewne będą często zachwiane przy których napewno będzie wędrował i parzył wszystko jak leci. Co do Euphyli moża wsadzić jakąś malutką główkę.

Do takiego zestawu najlepiej jest wsadzić jakieś miekkię, zoa, rico, itp +krewetka, ale co kto lubi ;)

Edytowane przez Masta93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr7, clavularia to nie jest na pewno, chcieliśmy ją kupić ale mieli tylko duże skałki. to są "grzybki" podobne do Xenii z zielonymi środkami i pomarańczowymi "płatkami".

Pewnie masz rację bo masz oryginał a ja widzę tylko boczne zdjęcie. Pewnie tez widziałej już wszystkie gatunki clavularii i wiesz, że ten sam gatunek może wyglądac zupełnie inaczej w rożnych warunkach i pewnie odwiedziłeś już tę stronę:

http://pl.reeflex.ne...ria_viridis.htm

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr, masz racje, to clvularia. wg google wygląda ona trochę inaczej, pewnie dlatego :)

testy na NO2 i PO4 zrobione, wyniki obu na 0.

sprawdzanie zasolenia - dodaje zdjęcie aerometru, sami stwierdźcie czy coś jest nie tak i czy przypadkiem nie przekłamuje bo woda jest z działającego akwarium, dolewana, nic więcej nie jest z nią robione.

jeszcze jedno pytanie - dlaczego rurówka ucina swoją rurkę? ostatnio ucięła 4 kawałki, w tym jeden centymetrowy, trochę sporo...

na piasku robi nam się rudy osad, też dodaję zdjęcie. to są okrzemki? co można z tym zrobić? zaznaczę, że mamy pH zasadowe...

post-14273-0-06434000-1370791995_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reszta zdjęć

post-14273-0-99478600-1370792052_thumb.jpg

post-14273-0-01695000-1370792089_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to jest to aerometr Aqamedic i pokazuje 1,024.

No warto by to odnieść do 25°C - skąd masz taką wysoką temperaturę?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to jest to aerometr Aqamedic i pokazuje 1,024.(to są 2 czy 3 kreski poniżej 20-ski)

No warto by to odnieść do 25°C - skąd masz taką wysoką temperaturę?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tyle piasku nawaliliście do tego zbiorniczka. Wystarczyłby jeden centrymetr i pare ślimaczków kopiących typu Nassarius vibex.

Będziecie mieć problem z dnem, mówie Wam ;/ No chyba, że malutką babke kopiącą znajdziecie w sklepie. Powtarzam malutka :D


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to są okrzemki więc mosz jeszcze dojrzewanie :yes na moje skromne oko :coffee: a potem będzie jeszcze zielono :cheers:

zrób se eliksir ! ! !

http://podforak.rzeszow.pl/printview.php?t=11568&start=0&sid=c100919785a92208f8f98f5437f095be

i dozuj po 0,3 -0,5 ml 2 x dziennie +http://www.aqua-sea.com.pl/pl/p/BioS-10mg/1726 po jednej kropli dziennie jo tak robił w moim akwarium i parametry są ok a okrzemki znikną pozdro i wytrwałości :thumbsup:


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że nie wszystko co tu piszą (zwłaszcza początkujący) ma sens, dopóki nie zakończy się dojrzewanie (testy) nic nie lej, skoro wszystko masz z działającego akwa to bakterie też Ci nie sa potrzebne.

Póki co to o vodka method sobie tylko poczytaj (po co się stosuje, kiedy i że trzeba miec odpieniacz)

P.

PS: mierzysz wogóle jakies parametry?


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to są okrzemki więc mosz jeszcze dojrzewanie :yes na moje skromne oko :coffee: a potem będzie jeszcze zielono :cheers:

zrób se eliksir ! ! !

http://podforak.rzes...8f98f5437f095be

po co? jak zastępstwem tego może być wata (100% bawełny) którą mogą włożyć do kaskady na tydzień. i bakterie będą miały pożywkę.

zastanowiliście się przez chwilę, że to jest 30 litrów? skok parametrów w porównaniu do innych akwariów jest masakrycznie wielki

więc po co utrudniać sobie życie laniem czegokolwiek? poza tym co wywali niepotrzebne związki? kaskada?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie wlalem na poczatku, juz nic nie planuje dolewac, podmiany wody tez narazie nie planujemy, tylko na bierzaco dolewamy wody rodi.

dzis do akwa poszła rozgwiazda piaskowa, zeby troche posprzatała, bo slimaki nie dadza rady.

temperatura w dzień kolo 27'C, nie grzejemy niczym, tylko lampy i ciepło od kaskady. w nocy 25'. wiec temperatura chyba ok. jak uwazacie?

w planach mamy wykonac odpieniacz by tomko i wlozyc do kaskady. jest juz phosguard, chemipure i purigen, filtr jest jakby podzielony na 2 komory, na dnie sa absorbery(nie wiem czy tak sie to poprawnie mowi) a na gorze gabki. moge wlozyc do jednej komory wszystkie 3 absorbery a do drugiej odpieniacz i wywalic gabki?

czy gabki maja byc?

chyba odpieniacz to usunie co ja bym wypłukał z gąbek?

czy te 3 absorbery nie bede sobie przeszkadzac w bliskim kontakcie?

i czy do tej drugiej komory ktora bylaby prawie pusta (bo tylko z odpieniaczem) jest sens wsypywac jakis siporax, matrix czy cos?

jakie swiatło moze byc na noc? takie ktore by nie przeszkadzało zwierzakom a fajnie by bylo widac?

powiedzcie mi jeszcze moi drodzy czy nad akwarium powinna byc szyba? u mnie jest ciagle zaparowana i brudna. i trzebaby ja czyscic co kilka dni. czy ona rzeczywiscie jest potrzebna?

bez szyby bedzie duzo wieksze parowanie (przypominam to tylko 30l)?

wzrosnie temperatura jesli swiatlo bedzie padac bezposrednio na wode?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nas xenia i capnella niemal całkowicie zwijaja sie na noc to normalne zachowanie?

a rurowka polozona za piasku odcieła mniej wiecej połowe swojej rurki, to tez normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rurówki nie pomogę bo nie mam. Jeśli chodzi o koralowce to większość miękasów i lpsów się zwija na noc, część wystawia polipy którymi się pożywia w nocy łapiąc papu z wody. Rano wszystko wróci do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje poerwsze morskie to nr 30l , co do rurowki to moze czasem wyJsc z rurki i zbudowac sobie nową, lub już się nigdy nie pojawić,. A miekasy w wiekszości sie zwijają na noc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualizacja

w akwa znalazlo sie sporo nowego zycia, głownie od uzytkownikow tego forum.

obecnie w akwa mamy:

Archaster typicus

stenopus tenuirostris

Calcinus tibicin

Bispira tricyclia

Nassarius

korale:

Caulastrea furcata

Caulastrea echinulata

Caulastrea curvata / connata

Pachyclavularia violacea

Xenia

Capnella sp 02

Pseudopterogorgia

Parazoanthus

Zoanthus

Ricordea yuma

Discosoma

Rhodactis sp. 07

Clavularia viridis

poki co karmimy oczlikiem i gammarusem troszecke, moze byc? cos kupic innego?

do kaskasy trafil odpieniacz strzykawkowy by tomko na pompie aquaela 200l/h(narazie wyrzuce lekko zółtą wode), zastanawiamy sie czy nie za slaba. czy rzeczywiscie ma az takie znaczenie czy pompa powietrza bedzie na poziomie odpieniacza? pompa stoi okolo 30cm nizej, obok akwa.

w ciagu dnia mamy 27', raz bylo nawet 28 to zaczalem ratowac wiatraczkiem(ze względu na temp na dworze), czy wiatraczek ma byc na stale bo ugotuje mi sie wszystko? czy jestli bedzie w dzien 27 a w nocy 25 to ok?

nowe pytanie w sprawie euphylii w sklepie odradzili mi bo jest delikatna i w takiej 30l predzej czy pozniej padnie. jest w tym cos? raz ze jest ladna a dwa ze nadalaby sie dla blazenka ktory jest w planach. a wiec czy euphyllia sie nada? a jesli nie to co innego? zblizonego wygladem lub dla blazna?

niedlugo postaramy sie wstawic zdjecia

czekamy na rady i komentarze

pozdrawiamy

post-14273-0-49312000-1371731000_thumb.jpg

Edytowane przez danisz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie bo dziwne rzeczy sie dzieja w akwa. Padła nam babka, http://pl.reeflex.ne...s_nematodes.htm po 4 dniach od wpuszczenia. po wpuszczeniu(odpowiedniej aklimatyzacji) popływała troche i znalazła norke,ale zwiedzala akwa i plywala, po jakims czasi jak dalem oczlika to wyszla i ochoczo wciagala (dalem tez gammarusa suszonego czyli kielza, ale najpierw zawsze moczylem w wodzie w akwa i dopiero dawalem), nastepnego dnia to samo, wszystko w porzadku(przeniosla sie no innej norki niedaleko stenopusa), 3 dnia siedziala caly dzien w norce i nie wyszla nawet na karmienie i w nocy znalazłem ja wciagnieta w 1/3 pod taka skale w ktorej mieszka blizej niezidentyfikowany krabik(maly wielkosci 1gr, caly biały), pasazer na gape oczywiscie, trafil ze skalka ze sklepu. czy krabik mogl upolowac rybke?

a teraz jeszcze gorsza wiadomosc, dzien po tym jak padła rybka widze ze krewetka ktora juz jest ze 3tyg(byla wylinka z tydzien temu) zgubila obydwa szczypce, no ale poczytalem ze niby nic jej sie nie powinno stac,ale nastepnego dnia padła. napewno nie jest to wylinka.

ma ktos pojecie co sie dzieje?

temp w miare stała 25', wiadomo ze jak ostatnio były upaly po 35stopni bo bylo pod 29, chłodziłem wiatrakiem i lodem(rybki w czasie upalow nie bylo). zasolenie stale, codziennie dolewam ro. NO2 0, no3 jest chyba ze 30 wg mnie i 70 wg narzeczonej bo niewiemy do konca jak odczytac wynik. po4 0.

w zbiorniku mamy mase innego zycia ktoro pieknie sie rozwija, rosnie i widac ze jest zadowolone z warunkow, kielzy od groma, miniaturowych bialych robaczkow na szybach tez(jest co jesc). pustelnik rozgwiazda nasarius, tectuc, rurowka mautkie simaki wszystko ma sie dobrze, sa duzo dluzej niz rybka, krewetka byla wpuszczona razem z pustelnikiem, dopiero pozniej rozgwiazda, slimaki.

Edytowane przez danisz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często karmisz i jaka iloscia ? Robiles podmianę ? Dajesz jakies preparaty ? Utrata szczypiec wydaje mi się na kwestie mechaniczna

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim była rybka, to cała reszte towarzystwa(pustelnik, stenopus, rozgwiazda) karmilem raz na dwa dni mniej wiecej polowa kostki mrozonego kryla(czasami np. ze 2 kiełze(namoczone w wodzie z akwa). jak była rybka to codziennie ale na "raty". podmiany jeszcze nie robiłem, tak zalecili w sklepie. Mowili ze dopiero po kilku miesiacach. Narazie dolewam tylko to co odparuje. Z preparatow to tylko od kilku dni kropelke wodki dziennie, bo mialem wysokie no3. odpieniacz jest i widac ze troche sie zbiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, podmiany to się nie robi jak akwarium dojrzewa i jest bez obsady. W twoim przypadku prawdopodobnie przedobrzyles, do tego karmienie, obsada maly litraz wiec jak już widzisz NO3 podskoczylo w gore. Ciekawe jak absorbery sobie z tym radza i czy w ogole jeszcze sobie radza ;) Jedynie ryba mogla wymagac dokarmiania mrożonkami, jeśli nie wcinala suchego, reszta w zbironiku jest praktycznie samowystarczalna, a jeśli dokarmiasz mrożonkami to rob to rzadziej lub mniejszymi porcjami (np. ponidzialek, czwartek) i podmiana co tydzień (sobota). Na Twoim miejscu na razie wstrzymałbym się z karmieniem i dazyl do zbicia parametrow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.