Skocz do zawartości
remkowski

Remkowskiego 500l + 180l sump (Bydgoszcz)

Rekomendowane odpowiedzi

To co opisałem tu http://nano-reef.pl/...-bedzie-dobrze/

będę kontynuował w tym temacie.

Akwa wystartowło 4 tygodnie temu na suchej skale z jakieś 40-50 kg + 5l siporaxu w sumpie.

Tydzień temu dołożyłem 15 kg żywej skały żeby troche ożywić baniak. W zasadzie to kupiłem 15 kg gruzu w większości wilkości dłoni i wszstko miało wylądować w sumpie. Na gruzie jednak było dość sporo życia w postaci miękkich korali więc wewaliłem to do baniaka. Gruz w sklepie panowie łowili z baniaków gdzie trzymają miękkie korale, za co byłem bardzo wdzięczny.

Z życia trafiło się trochę różnych Zoa, rurówki, krab, dwie rozgwiazdy (jedna piaskowa a druga z czerowną plamką na środku), jakieś ślimaki (bardzo małe i cięzko zydentifikowć), ricordea, blastomussa, niechciane aiptasia, discosoma i pare innych, których nie zdoałełem zidentyfikować bo są bardzo małe.

Paramerty badam co trzy dni, aktualne w stopce. Od wczoraj pojawił się na żywej skale i piasku brązowy nalot. To pewnie okrzemki lub/i zaczątek glonów brązowych?

Narazie podaje VSV i biodigest. Odpieniacz mało wywala ale jak już wywali to ciemno zielony okrutnie walący syf.

Załączam focie na których widać pojawiające się życie.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko przed Tobą.

Grunt to cierpliwość. Zapowiada się pięknie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach wystarczy równomiernie rozłożyć... Ale pięknie sie zapowiada, szkoda tylko ze 50cm na głębokość. Skała fajnie ułożona, wystarczy zasiedlić koralikami i jest bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda, ze jednak nie wrzuciłeś tego gruzu do sumpa. Ożywiłbyś baniak a uniknął niepożądanych lokatorów, dodatkowo stosując filtr mechaniczny. Ja w poprzednim zbiorniku zrobiłem ten błąd i maniano, które dostało się do mojego zbiornika było nie do wyplewienia. No, ale zyczę Ci abyś uniknął podobnych doświadczeń!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo tego piasku ?

Jak się równo rozłoży to jest jakieś 4-5 cm. Trochę mi go cyrkulacja rozdmuchuje ale narazie z tym nie walcze. Staram się jak najmniej wkładać łap do zbiornika. Potem zaczne docelowo ustawiać skałki i dbać o estetykę

szkoda, ze jednak nie wrzuciłeś tego gruzu do sumpa. Ożywiłbyś baniak a uniknął niepożądanych lokatorów, dodatkowo stosując filtr mechaniczny. Ja w poprzednim zbiorniku zrobiłem ten błąd i maniano, które dostało się do mojego zbiornika było nie do wyplewienia. No, ale zyczę Ci abyś uniknął podobnych doświadczeń!

Też taki był zamsył ale wszystkie te badziewia można przywlec z koralowacami ze sklepu


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie pełno brązowaego nalotu, na szybach skale i piasku. Wczoraj robiłem testy NO3 spadło do zera, PO4 - 0,03. Reszta jak w stopce. Spodziewałem się jakiegoś skoku parametrów . Skałe ze sklepu wrzuciłem prosto do baniaka nie czyszcząć, płucząc w RO, poprostu cały syf walał się po baniaku więc spodziewałem się skoku parametrów a tu nic nuda.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie pełno brązowaego nalotu, na szybach skale i piasku. Wczoraj robiłem testy NO3 spadło do zera, PO4 - 0,03. Reszta jak w stopce. Spodziewałem się jakiegoś skoku parametrów . Skałe ze sklepu wrzuciłem prosto do baniaka nie czyszcząć, płucząc w RO, poprostu cały syf walał się po baniaku więc spodziewałem się skoku parametrów a tu nic nuda.

Mało prawdopodobne aby nie pojawiły się jakieś wahania.... NIc wprawdzie nie musi się wydażyć, ale ta ilość żywej skały musi przełożyć się na jakąś reakcję....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brązaowy nalot ustępuje, powoli pojawiają się zielone glony. Żaden z korali, które przyjechały z żywą skała nie padł. Pojawia się coraz więcej życia, to co wyszło na poczatku widać, że rośnie i ma się dobrze. Niestety robie zdjęcia telefonem i tego nie widać. Mam nadzieje, że nic się nie zmieni i w lipcu wpuszczę ekipę czyszczącą. Doczytałem, że to co miałem wcześniej za rozgwiazdę piaskową to jest małą rozgwiadzdą, która może np. wperniczać zoa. Wypatrzyłem tego ze 4 szt. ale narazie nie odławiam.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dwoch metrach dlugosci zbiornika to juz rybki beda mialy gdzie posmigac, szkoda jednak ze tak jak Masta napisal tej 50cm glebokosci zbiornika, szczegolnie jak sie korale rozrosna. Nic to bedziesz musial czesto przycinac, ja mam z tym problem co wpedzilo moj baniak w pewne klopoty, trzeba sobie jakos z tym radzic, ale rafa sie zapowiada pieknie.

Myslales juz nad obsada?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem już torochę o obsadzie

Rybcie:

Amphiprion ocellaris x2

acreichthys tomentosus

Valenciennea strigata

Centropyge bicolor

Chaetodon lunula

Paracanthurus hepatus

Koralowce:

Zoa – już są

Discosoma – już są

Ricordea florida – już jest

Blastomussa – już jest

Euphyllia

…dalej jeszcze nie wiem. Z uwagi, że jest to moja pierwsza solniczka to wole próbować swoich sił z mniej wymagającą obsadą.

Oczywiście nie wszystkie rybcie na raz. Najpierw dwa nemo i jakiś koral dla nich, żeby miały gdzie się bujać. Życia będę dodawał stopniowo. Pozdrawiam


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem już trochę o obsadzie

Rybcie:

Centropyge bicolor

Chaetodon lunula

Przemysl, popytaj, posprawdzaj, te dwie ryby pachna mi problemem z koralami. Ja wiem, ze "ludzie maja", ale tez sa dziesiatki takich co sie sparzyli. Nie zebym cie uczyl czy dyktowal co masz pakowac do zbiornika, twoja rafa twoja sprawa, ale ja wiem ze przez mojego Centropyge loricula nie moge miec wiekszosci "miesistych" korali (Blastomussy nie rusza). A nie sadze by Bicolor by w tym wzgledzie lepszy, nie mam wiec nie powiem z wlasnego doswiadczenia. Ten Chatodon lunula imo bedzie duzym zagrozeniem dla Blastomussy i szczegolnie zoasow.

Dlaczego pisze o tym, nie chce zebys potem zalowal i musial stanac przed decyzja albo piekny koral albo piekna ryba i jeszcze uzeral sie z wylawianiem. Ja postawilem na rybe, ale chyba jestem w mniejszosci.

Pozdrawiam i powodzenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz wszystko baja ale sump odwrócił bym o 180 stopni po co taka komora gdzie jest pompa a odpieniacz i filtr ledwo się miesci


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz wszystko baja ale sump odwrócił bym o 180 stopni po co taka komora gdzie jest pompa a odpieniacz i filtr ledwo się miesci

Racja, drugi sump zrobiłbym trochę inaczej. Przed pompą miałem jeszcze jedną za wysoką przegrodę i musiałem ją wywalić. Przez nią w sumpie musiałem trzymać wysoki poziom i po awaryjnym wyłączeniu prądu sump nie mieścił całej wody. Niestety człowiek uczy się na błedach.

Danp dzięki za podpowiedź, niestety nie wszytko co nam się podoba jest łatwe w utrzymaniu. Ja jednak chcę mieć jak najmniej problemów więc wszelkie podpowiedzi mile widziane. Jeśli chodzi o rybcie to musze sobie więcej poczytać o tym co chce trzymać w baniaku.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odnotowuje skoku parametrów. Akwa się kręci dwa miesiące. Nie mam zielonych glonów, piasek czysty. Trochę za skałami z tyłu brązowego nalotu. Skałki czyściutkie. Wypatrzyłem trzy nowe kraby, dość dużego ślimaka stomatella i jakieś tam mniejsze ślimaki. Żaden koral z tych, które przyjechały na gapę nie padł. Mam jeszcze co przypomina Euphyllie ale cięzko zydentyfikować ma ok 1,5 cm i dwa maleństwa obok siebie.

Teraz pytania, gdzie to dojrzewanie? glony? ....wody narazie nie podmieniałem. Czy to możliwe, że dojrzewanie mnie omineło, czy to dopiero może nastąpić?. Skoro od początku nic nie padło i rośnie, chiałbym powoli wpuszczać obsadę.

Pozdrawiam


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na Twoje plany zakupowe względem ryb chciałbym zasugerować, abyś zrezygnował z Valenciennea strigata .Posiadam w zbiorniku 5 różnych ale ona przebija wszystkie razem.Wynosi piasek pod powierzchnię wody i wypluwa.Skały są przysypane do połowy wysokość.Próbuję ją złapać od miesiąca ale chyba nie uda się bez rozbiórki skały.Wyjątkowa "cwaniara".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszło trochę życia:

Ukwiał - Entacmaea quadricolor

Ryby: Błazny, Chromisy i żółtek

Korale - Euphyllia, Acanthastrea

Jeżowiec

Ryby mam od dwóch dni. Chyba im się podoba bo żrą jak głubie i bujają się po całym akwa. Jedynie ukwiał postanowił powędrować za skałkę i się schował. Dam mu spokój, niech sobie tam siedzi, Martwi mnie trochę niskie Kh. Doszło trochę życia więc zaczne robić częstsze podmiany, bo narazie robiłem to tylko raz. Myśle, że jeśli parametry zostaną takie jak do tej pory to dwie podmiany w miesiącu 10% będą ok. Leje VSV 3ml na dzień i raz w miesiącu Biodigest. Żadnego wysypu glonów od początku nie było.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazny i jeden chromis w pierwszy dzień powędrowały do komina. Mocno się namęczyłem, żeby je odłowić. Mam nadzije, że dadzą sobie spokój z takimi wycieczkami. To niskie Kh mam prawie od początku, pewnie dlatego, że lałem na start dużo bakteii. Po pierwszej podmiance skoczyło z 6.1 do 6.4.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az milo patrzec jak sie akwarium rozwija, niech tylko sie sklep otworzy a zobaczymy wielkie ławice ryb :thumbup:

Chciałbym kiedys zobaczyć to akwarium na zywo :whistle: Jestem pewien ze w realu wygląda jeszcze lepiej

Pozdrawiam


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zolte "weze" zmienilbym na silikonowe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az milo patrzec jak sie akwarium rozwija, niech tylko sie sklep otworzy a zobaczymy wielkie ławice ryb :thumbup:

Chciałbym kiedys zobaczyć to akwarium na zywo :whistle: Jestem pewien ze w realu wygląda jeszcze lepiej

Pozdrawiam

Nie ma problemu, zapraszam na browar. Jak coś to pw


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem drugą podaminę 10%. KH skoczyło do 7.0, więc tak jak pisałem wczesniej myśle, że za niskie KH odpowiedzialne są bakterie. Podmiany mam zamiar robić jedną w miesiącu. Gdyby działo się coś niedobrego to zagęszcze podmiany do 2 na miesiąc.

Chciałbym spróbować wsadzić jakiegoś SPSa. Moje oświetlenie to:

1. Świetlówka Blau High Blue 22000K

2. Świetlówka Blau Color Extrem 80W

3. Świetlówka Blau Reef day 15000K 80W

4. Świetlówka Blau Actinic 80W

5. Świetlówka Blau Reef day 17000K 80W

Niestety poz. 4 i 5 padła i musze kupić nowe. Myśle, że SPSy nie będą miały krzywdy w 400W tj. 0,8W/l

Kupiłem testy na Ca i Mg i jest Ca 430, Mg 1350

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umiescisz wyzej na skale i nie bedzie problemu, na początek może seriatopory a potem trudniejsze.

czy mozesz pokazac cały sump a w zasadzie szafke


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umiescisz wyzej na skale i nie bedzie problemu, na początek może seriatopory a potem trudniejsze.

czy mozesz pokazac cały sump a w zasadzie szafke

Opis szafki sumpa znajdziesz tutaj:

http://nano-reef.pl/...-bedzie-dobrze/

Zaraz zrobie fotke sumpa jak to teraz wygląda

Edit.

Szafka i lampa jest pokryta białym szkłem lacobel

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi o lewą jego część. Jakie jeszcze ryby planujesz?


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.