Skocz do zawartości
felek

Powiększamy domowy zwierzyniec- Akwarium 432l + 180l sump

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą odebrałem paczkę z eRybki. Powiem wam szczerze że tak pancernie zapakowanej paczki jeszcze nie widziałem :ninja:. Z 10 warstw czarnej folii a w kartonie pianka (takie piankowe walce) . el5l.jpg

7jfu.jpg

I zawartość.

4x9u.jpg

Teraz trza to wszytko posklejać :construction: . I jak dobrze pójdzie to jutro uruchomię obieg :w00t:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika w końcu gotowa :D . Było trochę kłopotów ale wszytko powinno być dobrze. Postanowiłem rurę rewizji poprowadzić trochę inaczej niż zamierzałem i musiałem dokupić 3 kolanka, niestety białe :hope: . Kolanka mają uszczelki i nie trzeba było ich kleić więc jak będzie okazja to na pewno wymienię je na właściwe tzn. szare .

kqky.jpg

Nie miałem zamiaru wydawać 25 zł ta sitko spływu więc zrobiłem je samemu. Nie jest to może dzieło sztuki ale będzie spełniało swoje zadanie.

dvyc.jpg

Miał być Lock line ale na razie musi się bez niego obejść.

3rxf.jpg

Kolanka może pomaluje na czarno, zawsze lepiej niż białe. Powrót pompy jest podłączony na wężu aż do komina .

r82f.jpg

Dzisiaj mam zamiar powiesić lampę i posklejać skałę. Jak to będzie gotowe , głównie skała to mogę puścić obieg .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sitko takie u mnie działało 3 lata w poprzednim akwarium i myślę, że działało tak samo jak to za 25 zeta :) Co do pompy odpieniacza miałem 450l SPS/LPS i wystarczała mi ta średnia pompa tunze 9420 - po małym tuningu można z niej wycisnąć nawet ponad 1000 l/h powietrza - sprawdzone i zmierzone na rotametrze AM (przed tuningiem pokazywała ok 700 l/h powietrza) - body też miałem od sebastka na stożku! Będę Ci kibicował! Jutra składam szafkę do mojego nowego akwarium :) A i jeszcze jedno jak mogę doradzić - wylot z pompy masz za głęboko utopiony w akwarium - ja bym wywalił te dwa kolanka 90st. i dał na górze jedno 45 st. a w nie rurę na końcu spłaszczoną (możesz tak zrobić wsadzając do gorącej wody na chwilę). Tak jak masz teraz może Ci wrócić po wyłączeniu prądu do sumpa za dużo wody!

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylot pompy mogę swobodnie podnieść o maks 3cm dodatkowo jeśli to będzie za mało to mogę skrócić tą rurkę łączącą 2 ostatnie kolanka . Wtedy powinno być ok. Na pewno spróbuję z tą spłaszczoną końcówką . :smiling:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko każde dodatkowe kolanko to strata na pompie - szkoda nie wykorzystywać jej mocy!

Wylot pompy mogę swobodnie podnieść o maks 3cm dodatkowo jeśli to będzie za mało to mogę skrócić tą rurkę łączącą 2 ostatnie kolanka . Wtedy powinno być ok. Na pewno spróbuję z tą spłaszczoną końcówką . :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmieniłem ułożenie skały. Jeszcze nie jest to do końca to co bym chciał ale już blisko :whistle: Rozbiłem poklejoną skałę i ułożyłem 2 sporej wielkości ,,kupy'' (tak na marginesie to skała był tak sklejona że po odłupaniu jej od kleju mam 1/2 12,5litrowego wiadra wypełnionego samym klejem ) .

Niestety woda jeszcze trochę mętna ( dlatego na pompach jest wata) ale skończyłem ustawiać niecałą godzinę temu.

z9l2.jpg

Przestawiłem też trochę cyrkulację - podwójna pompa poszła w prawy tylni róg. Nie wiem czy tak zostanie, może przestawię ją na drugą stronę góry ? Lampa również podwieszona, trzeba ją tylko opuścić ale po tym przemeblowaniu nie chce mi się już dzisiaj nic ruszać. W między czasie zamówiłem akwarium na dolewkę (będzie w piątek ) i zakupiłem kolejny test - pH .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że odpieniacz powinien dotrzeć do mnie do piątku trzeba powoli zacząć przygotowania do wielkiego startu :baby: . Niby o wszytko co mi jest do tego potrzebne wiem ale jednak mam jeszcze kilka pytań.

1. Czy startować z żywym piaskiem czy lepiej wrzucić go po jakimś czasie np. jak przejdą gorsze glony ?

2. Bakteriom przydała by się jakaś pożywka, pytanie jaka ? Myślałem o wódce tylko nie wiem kiedy zacząć lać i w jakich ilościach ( czy tak jakbym zaczynał ,,vodka method'' ? )


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz niestety będzie u mnie dopiero w poniedziałek ale to nie przeszkadza w planowaniu obsady baniaka :whistle: .

To co chciałbym żeby się u mnie znalazło :

Amphiprion ocellaris X2

Pseudochromis fridmani X2

Chromis viridis X6 - 8

Labroides dimidiatus X1

Nemateleotris magnifica X2

Neoglyphidodon crossi X1

Halichoeres chloropterus X1

Chrysiptera cyanea X1

Pseudocheilinus hexataenia X1

Jakiś Salarias , jeszcze nie wiem jaki

I z większych :

Zebrasoma flavescens X1

Zebrasoma scopas X1

Ctenochaetus strigosus X1

Heniochus acuminatus X1

Oczywiście do tego ślimaki i różne krewetki (w tym kilka z naszego morza palaemon elegans).

Jako że jeszcze nie miałem do czynienia z takimi zwierzętami podpowiedzcie czy taka obsada będzie ok. ? Czy nie będzie za duża ? Może coś zamienić , dodać , ująć :question: ? Wszystkie opinie mile widziane :yes

Dodam że wprowadzanie ryb rozłoży się w czasie.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że odpieniacz powinien dotrzeć do mnie do piątku trzeba powoli zacząć przygotowania do wielkiego startu :baby: . Niby o wszytko co mi jest do tego potrzebne wiem ale jednak mam jeszcze kilka pytań.

1. Czy startować z żywym piaskiem czy lepiej wrzucić go po jakimś czasie np. jak przejdą gorsze glony ?

2. Bakteriom przydała by się jakaś pożywka, pytanie jaka ? Myślałem o wódce tylko nie wiem kiedy zacząć lać i w jakich ilościach ( czy tak jakbym zaczynał ,,vodka method'' ? )

1.Startuj od razu z piaskiem,jak cię stać to z żywym,jak masz czas może być suchy

2.Bakterie na początek jak najbardziej a wódkę wypij patrząc na nowy baniak z jakimś morszczakiem z okolicy od którego się dużo dowiesz :)

To że odpieniacz w skale miał 2000L/h nic nie znaczy bo liczy się skuteczność a nie prędkość :police:

Czekając na odpieniek można chyba zalać już cały system - niech się KRĘCI I DOJRZEWA.

Obsadę ryb i tak sam dobierzesz ,będziesz przecież podpatrywał inne zbiorniki,walniesz parę byków to się nauczysz,najpierw popytaj,poczytaj o rybce, póżniej kupuj.

Akwarium zajefajne - będzie się działo :thumbup: ale przede wszystkim odczekaj że zwierzętami.

Duże akwarium to stabilne akwarium,

stare akwarium to ładne akwarium.


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :thumbup: . W takim razie wystartuję z piaskiem z działającego już zbiornika.

Co do zalania to czekam bo muszę jeszcze skombinować trochę wody z działającego zbiornika( potrzebuję jeszcze 200l ) . Może w Reef shop ? Podejdę dzisiaj i się zapytam . Ale zacząć już oświetlać ?

Z rybami się nie spieszę, wiem że wszytko musi dojść do siebie i na pierwsze zwierzaki muszę trochę poczekać.

Cieszę się że się podoba .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część wody już załatwiona (dostanę ją w poniedziałek ) . Potrzebuję jeszcze z 80l . Zbiornik na dolewkę odebrany, sama dolewka również zakupiona - Aqua Trend ,,Levelautomatic '' . Obniżyłem również lampę , wisi jakieś 5 cm nad krawędzią akwa.

Sorry za jakość zdjęcia ale robione telefonem .

jbsm.jpg

I akwa z lampą .

zd2h.jpg

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdzałeś swoją dolewkę Aquatrend? Wypuścili wadliwą partię, kolega sprawdził 3 czy 4 w ReefShopie i wszystkie były wadliwe.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem o wadliwej partii. Ta jest już z innej i wszystko działa :smiling: . Dzięki za czujność .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda przywieziona więc mogłem uruchomić obieg :smiling: . Niestety nie na długo . Kiedy woda zaczęła krążyć usiadłem i zacząłem podziwiać. Tak sobie siedzę i naglę słyszę kap....................kap..................kap .

Natychmiast wyłączyłem pompę i po szybkich oględzinach zauważyłem że woda znalazła sobie jakiś kanalik pomiędzy akwa a kominem. Spuściłem trochę wody, wysuszyłem dziurę i zakleiłem sylikonem. Nie dawałem go za dużo więc późnym wieczorem spróbuję ruszyć jeszcze raz .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuuu, bywają i takie niespodzianki. Lepiej poczekaj do rana - niech porządnie wyschnie to nie zapaskudzi wody


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kicha :wallbash::rant::cursin: . Szlag mnie już trafia . Nie dość że woda ciekła przez jakąś dziurę pomiędzy kominem a akwa to dodatkowo sam komin zaczął puszczać :bang head . Komin jak go dostałem od szklarza to wydawał mi się że jest za słabo sklejony ( brak jakiejkolwiek fugi, a w sylikonie , który był na łączeniach była masa bąbli ) dlatego sam dodatkowo przejechałem krawędzie silikonem i zrobiłem fugi. Nie robiłem tego jakoś dokładnie, tak po prostu dla świętego spokoju . Puszczam przed chwilą wodę i zaczyna ciec z krawędzi komina. Jakbym nie dodał tych dodatkowych fug to pewnie by się cały rozlazł .

Szybka decyzja : odcinam komin i idę żądać zwrotu pieniędzy do szklarza ( niby mógłbym mu pozwolić skleić to od nowa ale nie mam już do niego zaufania , nawet jak nie będzie chciał oddać kasy to nie mam zamiaru ponownie wklejać komina jego roboty i ryzykować zalania) . Jutro pójdę do drugiego szklarza , który zrobił mi dolewkę i zlecę mu ten komin( on zajmuje się głównie akwariami i co widać po tej dolewce ma doświadczenie ) .

Z wyżej wymienionych powodów start akwarium przeciągnie się co najmniej o 1 tydzień jak nie dłużej :ouch::rant::crybaby:

Jak pech to pech .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedł już potworek od Sebastka (któremu bardzo dziękuję ). Niestety firmy kurierskie jakie są każdy wie i odpieniacz trochę się uszkodził. Na szczęście nie jest to nic poważnego, częściowo ułamały się 2 z 4 mocowań kubka do korpusu odpieniacza przez co rura nie jest szczelna i dodatkowo ułamała się rurka łącząca wężyk powietrza z pompą . (wszystko już załatwione z Sebastkiem ) Na razie naprawione prowizorycznie i wstawione do sumpa.

ht0c.jpg


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będzie się sprawować ta pompa w tym odpieniaczu. Zdaje się że jest mniejsza od Laguny.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa to przeróbka Aqua Nova 6500l/h / O dziwo jest bardzo cicha, jest cichsza od NJ 4500 którą mam na obiegu .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin będzie dopiero w poniedziałek , więc obieg mogę uruchomić nie wcześniej niż we wtorek . Opóźniło by to dojrzewanie o kolejny tydzień więc postanowiłem wsadzić na ten tydzień odpieniacz do głównego zbiornika i ruszyć. Powiesiłem go na żyłkach , dodatkowo częściowo opiera się o skałę a z przodu o rurkę PCV . Nie wiem dlaczego zdjęcie wyszło bardzo ciemnie, w rzeczywistości jest o wiele jaśniej.

c7k7.jpg

Na razie uczę się obsługiwać odpieniacz ( kilka razy udało mi się go przelać ) ale szczerze powiem że pieni świetnie :yes Po wczorajszych kilku godzinach w sumpie wypienił jakiś 1cm urobku ( nie był on może koloru kawy ale był mętny i brązowawy a do tego nieźle śmierdział :sick: )

Pierwsze bakterie ( Biodigest ) wlałem już we wtorek kiedy jeszcze nie wiedziałem że komin cieknie.

Oświetlanie zacząłem w piątek z przed 2 tygodni (początkowo po około 30-45min dziennie zwiększając co dziennie o około 15 min). Od wtorku świecę 5 godzin dziennie i każdego następnego dnia dodaję 10 min .

Świecę połową świetlówek czyli 4x 54W .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5

Pierwsze testy :

Zasolenie - 1.026

pH - 8,0 > 8,3 (bliżej 8,3 )

NO2 - 0

NO3 - niecałe 25

NH4 - 0

Pojawiły się pierwsze glony ( na razie w minimalnych ilościach ) . Na ściankach i spodzie akwa widać trochę okrzemków . Na jednej ze skał pojawił się jakiś glon w jasno zielonym kolorze, wiecie może co to? Poniżej zdjęcia tego czegoś (na żywo jest jaśniejsze, jakby fluorescencyjne)

Ma postać meszku .

dnck.jpg

qdz2.jpg

Dodatkowo walczę z odpieniaczem. Nie wiem czy tak ma być ale cały czas urobek nie ma kolory kawy ( tak jak na zdjęciach Waszych odpieniaczy). Woda jest mętna/mleczna i śmierdzi. Może po prostu nie ma co pienić ?

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie będzie miał koloru kawy bo ..... co ma pienić jak nie masz żadnych ryb które paskudzą, żadnego karmienia.

Na razie niech sobie odpieniacz chodzi i nie zwracaj na niego uwagi. Będziesz miał życie, będziesz karmił to i odpieniacz będzie wywalał ci ciemną maź.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo rozumiem ze lampy glownieswieca na sciane i pokoj z powodu odpieniacza w baniaku? dlatego ciemne masz zdjecie, dominuje biala sciana oswietlona lampami za baniakiem.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego zdjęcie wyszło takie ciemne. Lampa wisi teraz niżej niż na zdjęciu.

Tu zdjęcie z przed chwili ( nie zmieniałem ustawień świecenia - 4x54W )

ysk6.jpg

PS. Ściana jest ciemno szara/ grafitowa.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.