Skocz do zawartości
felek

Powiększamy domowy zwierzyniec- Akwarium 432l + 180l sump

Rekomendowane odpowiedzi

dlaczego chcesz zbic NO3 do zera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy filmik :

Filmik kręciłem na potrzeby szkoły,(miał trwać 4 min więc dodałem kawałek z pseudo gorgonią z poprzedniego filmiku - aktualnie przez dino gorgonia nie otwiera się od 6 dni :wallbash: ) . Uprzedzając pytania rozgwiazdę dokarmiam co 2-3 dni kawałkami krewetki koktajlowej.

Przez zmianę świetlówek(tak sądzę) strasznie wywala mi glony na szybach - 2 raz dziennie muszę czyścić szyby.

Dino zaczyna mnie już denerwować ,( 3 dniowe zaciemnienie nic nie pomogło, dałem spokój na 2 tygodnie i nic), i rozważam chemię (algea x ) szczególnie przez tą zamkniętą gorgonię .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dino nie ma już śladu. Po kuracji (2 tygodniach bez podmian) NO3 podniosło się do zatrważającego poziomu.....

- niecałych 2 mgl/l . Myślałem że podniesie się bardziej ...

Jutro z Wrocławia przyjadą do mnie nowe korale (pierwsze SPS ). KH zaczęło mi powoli spadać (0,3 przez tydzień) więc powoli muszę zacząć rozglądać się za prochami do ballinga(na razie nie mam kasy na reaktor). Pociągnę tak ręcznie do świąt, i zależnie od możliwości i funduszy zakupię reaktor lub pompy.

Z ciekawostek to jedna z moich krewetek czyszczących nosi larwy :smiling:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj testy, pierwszy raz z MG i CA ...

Zasolenie: 1,023

pH - 7,7

NO2 - 0

NO3 - mniej niż 2

NH4 - 0

PO4 - mniej 0,03

KH- 9,1

MG - 1140

CA - 360

Myślałem że puki nie zacznie spadać KH nie ma sensu mierzyć CA i MG , a tu kicha. Muszę szybko skombinować prochy do ballinga i powoli podnieść . Dzisiaj zrobiłem ostatnią podmiankę na Instant Ocean, za tydzień będzie już Aquaforest Reef Salt .

Dziś rano przyjechały nowe korale, przez co zaczęło już się robić trochę ciasno (ale tylko trochę) , z tego co się połamało w transporcie porobiłem szczepki :smiling:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak miałam Instant Ocean to Ca i Mg były podobne (nawet niższe) ale dziwi mnie tak wysokie KH..

Ja miewałam nawet koło 5:-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy się w tym akwarium dzieją...

Dziś zanotowałem dziwny skok parametrów - NO3 - 10 , PO4 - < 0,1

Nie mam zielonego pojęcia co może być tego powodem, jedyne co mi przychodzi do głowy to to że ten wzrost spowodowałem dzisiaj podczas podmianki - wyciągnąłem spaghetti do wypłukania (było już strasznie brudne) ale podczas wyciągania siłą rzeczy dość spora część syfu została w akwarium.

W akwarium nic nie zdechło (poza rozpuszczoną acroporą , którą dostałem w gratisie do korali, jak już przyjechała to nie miała części tkanki, u mnie wszystko co zostało straciła w czwartek w ciągu 10 godzin - rano było ,,wszystko'' ok, a jak wróciłem do domu koło 17 koral był calusieńki biały :crybaby: ) Acra była niewielka, miała ze 6x6cm. Raczej wątpię że to mogło mieć wpływ na parametry.

Dziś zrobiłem podmianę na nowej soli ( MG wzrosło do 1200 a CA do 380 :smiling: ) , dzisiaj już mi się nie chce ale jutro sprawdzę czy to może nie ona zawiera azotany i fosforany .

Dodatkowo przegapiłem wskazania TDS ( 2 tygodnie temu było 000, a wczoraj już 004 ) , prefiltry wymieniane 3 tygodnie temu, a dzisiaj wymieniłem żywice. Zauważyłem że coś jest nie tak dopiero kiedy na szybach wyskoczyły okrzemki.

Wszystkie korale pięknie się pompują i polipują . Dziś do akwarium trafił ostatni członek rybnej ekipy (choć marzy mi się jeszcze xanthurum :whistle:) od dawna wyczekiwana babka kopiąca . Padło na Valenciennea longipinnis.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dzisiaj wstawić zdjęcie babki bo jest a raczej była piękna :crybaby: Niestety ale nie przetrwała...

Aklimatyzację przeprowadziłem dłuższą niż zwykle bo tak powiedziano mi w sklepie ( ponad 2 godziny 30 min ) . Wczoraj widziałem ją tylko chwile bo zaraz czmychnęła w skałę. Na ciele nie było widać żadnych oznak jakiejkolwiek choroby. Może stres ? W Gdańskim sklepie powiedziano mi że pływa u nich już ponad 1,5 miesiąca, brzuszek miała pełen . Jedyny plus to to że ciało wypłynęło, strach pomyśleć co by się stało gdyby zostało w skale.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic by sie nie stalo . Zwyczajne zdrowe jedzenie dla ekipy czyszczacej itp.

Jakby ci 30cm pokolec padl to pewnie cos by sie stalo.

Malymi rybkami nie musisz sie przejmowac.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie powiedziano mi że mam aklimatyzować sporo dłużej, niestety nie dopytałem ile to jet to sporo... Przeważnie aklimatyzowałem ryby przez ok. 45min .

Jak tak sobie teraz policzyłem to były to 2 godziny (czyli 30min mniej )

Debora myślisz ze za długa aklimatyzacja mogła się przyczynić do zgonu ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie mam pojęcia - mi kiedyś powiedziano, że zadługą aklimatyzacją może przydusić zwierzaka.

Więc ja aklimatyzuje koło 30minut maksymalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo mojego krótkiego doświadczenia wydaje mi się że raczej trudno by było przydusić rybę, która w worku powinna spokojnie wytrzymać ładnych parę godzin. Dodatkowo aklimatyzując/dolewając ,,świeżej'' wody z akwarium dostarczamy do worka tlenu . Ryba znalazła się u mnie w akwarium po 2.5 godziny (włącznie z aklimatyzacją) od wyłowienia ze sklepu więc nie wydaje mi się być to jakoś koszmarnie długo.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem,nie znam się-przekazałam tylko dalej to co usłyszałam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 102

Trochę się spóźniłem z aktualizacją bo chciałem ją zrobić w 100 dzień ale do rzeczy :smiling:

Akwarium żyje swoim życiem. Wszystko pięknie rośnie i polipuje . Co chwila do akwarium trafiają nowe korale :whistle: Dziś żeby umiejscowić jakoś fajnie nową favie , która jest całkiem spora musiałem poprzestawiać trochę korali.

Miejsca wolnostojące pozostały tylko na piasku wszystko co dokupię od tej pory będzie musiało być przyklejone do skały .

Porobiło się już trochę szczepek a pierwsza z nich - Pavona (która ułamała się przez przypadek jakieś 3 tygodnie temu) już pięknie zaczęła oblewać podstawkę . Zresztą tak samo jest z pierwszymi szczepkami hystrixa i seriatopory . Niedługo trzeba będzie coś sprzedać żeby zwolnić miejsce na nowe korale.

Gorgonia , która była zamknięta przez prawie 3 tygodnie polipuje już normalnie .

Niestety ale po kuracji Algea x dino wróciło - wczoraj podałem już pierwszą dawkę H2O2 ( efekt widzę już po pierwszym dniu :yes )

Dziwny skok parametrów jaki zarejestrowałem 2 tygodnie temu nadal się nie wyjaśnił. Poziomy azotanów i fosforanów lekko spadły ale nie jest to nic oszałamiającego . Skończę kurację h2o2 i zastanowię się nad wódką.

Zakupiłem już proszki do ballinga i muszę dzisiaj zrobić roztwory. Na razie konsumpcja KH wynosi tygodniowo 0,3 a CA 15 więc jeszcze nie jest tak źle . Z KH poczekam aż spadnie do 7,5 (mam 8,3 ) .

Poniżej kilka zdjęć jakości dość wątpliwej ale co zrobić. Jakby ktoś chciał wpaść pocykać jakieś fotki lepszym sprzętem to zapraszam :smiling:

nv6o.jpg

6mn8.jpg

he3d.jpg

jhn6.jpg

88hc.jpg

I dzisiejszy zakup

xgnl.jpg

No i kolorowe zoaski, które przez 2 miesiące potroiły ilość główek .

rt4l.jpg


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale moje problemy z NO3 i PO4 nasilają się :dizzy: Założyłem osobny temat http://nano-reef.pl/topic/61495-problem-z-spaghetti/

Nie mam zielonego pojęcia skąd to się bierze. Powiedźcie proszę przy jakich poziomach parametrów powinienem już porządnie zacząć się martwić - i np. stosować absorbent ? Aktualnie NO3 - >25 , PO4 - sporo ponad 0,1 .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się już martwił :) tylko bez gwałtowynych ruchów - ale to już wiesz.

Felek a co ty masz na tej lewej crkucji - czy to jest jakaś wata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , wsadzam ją jak potrzeba po podmiance (jak skrobie szyby to nie wszystko uda mi się zebrać wężykiem i trochę syfu pływa w wodzie ) . Trzymam ją maks 3 dni, potem do śmieci.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za post pod postem

Jak myślicie co lepsze : Seachem - Phosguard czy PO4X4 Phosphate Remover ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że skała nie była nowa, tylko z działającego zbiornika?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę cyjano a nie dino.

Chyba trzeba sie za to zabrać.

Masz kilka sposobów, odsysać ile sie da przy podmianach i lać bakterie (w dawkach trochę większych od zalecanych), chemiclean albo czekać, ale pomału zaczyna wchodzić na korale co nie jest dobrą rzeczą.

Ogólnie akwarium ładne :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała była używana niestety nie wiem ile ale spróbuje się dowiedzieć . I tu może być problem , którego najbardziej się obawiam .:wacko:

W akwarium było dino i cyjano . Cyjano wlazlo mi tylko na mała szczepke zoa i nie jest tak nieznośne jak dino , które nieźle się rozhulalo . Dlatego jako pierwsze postanowiłem usunąć dino przy okazji odssysan walcząc z cyjano.

Fajnie że się podoba ^_^

Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała może teraz puszczać to, co się w niej nagromadziło... Dowiedz się koniecznie co to za skała była, bo jeśli przeleżała kilka lat u kogoś w sumpie, to może sprawiać naprawdę spore kłopoty. Jak to wygląda, rosną na niej w ogóle glony wapienne, bo na zdjęciach nie widać? Dowiedz się, czy to w ogóle była żywa skała czy sucha.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.