Skocz do zawartości
felek

Powiększamy domowy zwierzyniec- Akwarium 432l + 180l sump

Rekomendowane odpowiedzi

swietlowki swieca w zbiorniku jak sa 8-10 cm nad woda a nie 30-50 cm.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swietlowki swieca w zbiorniku jak sa 8-10 cm nad woda a nie 30-50 cm.

Zmienić to mogę najszybciej we wtorek. Chyba że nie używać jeszcze odpieniacza skoro i tak nic nie wywala ? Można by też włączyć drugą połowę świetlówek, tylko czy jest sens ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie w toku .

Niestety sprawa z kominem przeciągnie się do piątku. Dziś wlałem kolejną porcję bakterii i wrzuciłem kawałek żywej skały ze sklepu ( przywiozłem ją z warszawy ) . Moment po tym jak skała znalazła się w akwa, odpieniacz zaczął wywalać piękną brązową pianę :smiling:

Dokupiłem również brakującą hydraulikę i coś za co dostanę pewnie po głowie : małą szczepkę sinularii fluo( nie ma nawet 5cm, również z Wawy) Aklimatyzacja przebiegła pomyślnie a koral po 2 godzinach w akwa wypuścił już polipy i się pięknie napompował :D . Fotkę wstawię jutro jak dorwę lepszy aparat bo moja komórka wymięka przy fluo.

Wczorajsze testy nie wykryły NO2 i NH4 ( NO3 w okolicach 25 ) także jestem dobrej myśli.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo ciekawy bo sam zamierzam postawić taki sam zbiornik (ewentualnie 130cm długości) i czekam z utęsknieniem :turned: jak potoczy się dalsza historia tego zbiorniczka :)

Mógłbyś napisać ile kosztował Cię ten odpieniacz od Sebastka? Bo raczej też kupię od niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że się podoba . Co do odpieniacza to wszystko zależy od tego jaką pompę wybierzesz . Najlepiej zapytaj się Sebastka.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak zrobię ;)

Z ciekawością przeczytałem Twój temat i oglądałem fotki i zastawiam się dlaczego wylot wody z sampa jest bezpośrednio przy kominie.

Nie powinien być po drugiej stronie akwarium? Bo to co odpieniacz wyczyści, pompa wypompuje i od razu z powrotem wpada do komina.

No chyba, że się mylę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U wszystkich taki sposób się sprawdza. Oczywiście można zrobić powrót gdzieś dalej, na drugim końcu akwa tylko po co ? Powoduje to jedynie problem estetyczny (przynajmniej w moim odczuciu).

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale kiedy miałem podłączoną pompę to woda nieźle się mieszała. Dodatkowo woda jest mieszana przez pompy cyrkulacyjne i nigdy nie będzie tak że woda co wyleciała z wylotu pompy od razu wpadnie do komina (oczywiście nie całkowicie , ale w dużym stopniu ).


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, nie krytykuję projektu bo wiem, że prawie wszyscy tak mają. Ale będąc w pewnym sklepie z morszczyzną zastanawiałem się dlaczego w kominie są tylko 2 rurki. No i porozmawiałem ze sprzedawcą i uświadomił mnie, że nie są potrzebne 3 rurki bo po co odpływ prowadzić przez całe akwarium jak można otwór zrobić w innym miejscu bo według niego musi być po przeciwnej stronie.

Oczywiście nie twierdzę, że gościu zna się na rzeczy, bo jak się go zapytałem o pompę obiegową jakiej powinna być wydajności to mówi, że 6000l/min albo im większa tym lepsza nawet 10000l/min.

Nie chciałem dłużej prowadzić z nim rozmowy po tym co powiedział, ale według mnie po co taka wydajność jak odpieniacz przetrawi mniej więcej 1200l/min. Według mnie to bardziej powinno się patrzeć na max. podnoszenie wody. No ale to tylko moja sugestia :)

Widzę, że zeszedłem z tematu :)

No nie ważne będę dalej obserwował twój temat, bo będę na jego podstawie budował moje cacko, choć nie wiem jeszcze kiedy..... chciałbym w tym roku ale wszystko się okaże w czasie. Na razie czytam i czytam i czytam........ :D

Edytowane przez xmarekx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 spada (może to zasługa skały ? ) . Test z przed chwili pokazuje coś w okolicach 10 ( patrząc od góry jest między 10-25 a od boku jest mniej niż 100 czyli mniej niż 10 ) . Niestety nie udało mi się dorwać aparatu więc postarałem się jak mogłem robiąc zdjęcie komórką .

Sinularia :

ftdq.jpg

I bonus .

Zaczęło się otwierać wczoraj koło 23. I oto jaki widok zastał mnie dziś rano :

Briareum :

b52p.jpg

Dzisiaj idę do Reef Shop dokupić testy na PO4 i kH . Mg i Ca chyba sobie na razie odpuszczę .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy kupione i zrobione .

PO4- 0,1>0,25 (bliżej 0,1)

kH- 11,5

Dodatkowo kupiłem skrobaczkę do szyb. Do akwa trafiło również 10 szt . ślimaków (niestety nie pamiętam nazwy, na pewno nie Turbo bo ich już nie było ) oraz krewetka czyszcząca. Ślimaki zaraz po aklimatyzacji zabrały się za czyszczenie skały, a krewetka zaczęła zwiedzanie nowego domu. Przed chwilą dostała trochę mrożonej artemii ( dosłownie 6-7 sztuk) .

9iyl.jpg

cctf.jpg

nujr.jpg

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu ta krewetka czyszcząca tak na start?

W sklepie powiedzieli że się nada .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he, w sklepie wszytko powiedzą żeby tylko sprzedać.

Powiedz lepiej jak tam Komin ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche za wcześnie na krewetkę IMO ale może jej nic nie będzie.Zmierz sobie NO2 jak masz test.

Edytowane przez kamil_k12 (wyświetl historię edycji)

120x60x60,odpieniacz DIY rura 200mm AB3000/1.12x20W led made in china,obsada Lps+parę Sps,new jet 2300 obieg,2x6045 cyrkulacja,balling,suplementy AF Coral A i V,Jod, węgiel+biopellety w planach.

6053_6143.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak :

Powiedz lepiej jak tam Komin ?

Szklarzowi od którego brałem komin udało się mnie namówić na to żeby spróbował jeszcze raz go skleić. Na moje nieszczęście zgodziłem się. Czekałem 4 dni żeby odebrać znów źle sklejony komin (co było do przewidzenia ) , w fudze była masa bąbli, nawet więcej niż na początku, a sama fuga była zrobiona palcem i wyglądało to gorzej niż kiedy kleiłem przegrody w sumpie !!! Na dodatek spód komina był wklejony na odwrót(tak że otwór na wylot pompy zamiast być z przodu akwa byłby z tyłu).

Zamówiłem więc nowy komin u szklarza od, którego mam zbiornik na dolewkę. Nie dość że ma bardzo duże doświadczenie to wziął ode mnie o połowę mniej niż pierwszy szklarz , czas oczekiwania jest również 2 razy krótszy , a komin jest z 6mm (w pierwszej wersji miał 4mm !, dłuższy bok, przy zalaniu odgiął się o 4mm , dobrze że nie strzeliło ) . Mam go odebrać w piątek więc miejmy nadzieję że w sobotę uruchomię obieg.

Gdyby nie ten szklarz wszystko kręciło by się już od ponad tygodnia. Żeby nie było problemu przy uruchomieniu obiegu ( dolanie około 160l świeżej wody) codziennie podmieniam ponad 100l wody pomiędzy sumpem a zbiornikiem głównym. Dodatkowo w sumpie mam 2 większe kawałki skały i trochę mniejszych które pozostały po odłupywaniu skały od kleju. Parametry w obu zbiornikach są praktycznie takie same, jedynie NO3 w sumpie jest trochę większe, minimalnie ale też jest w granicach 25 . W sumpie wodę miesza też pompa obiegowa.

Co ciekawe , zauważyłem że po dolaniu wody z sumpa do głównego (robię to 2-3 razy dziennie ) sinularia mocniej się pompuje . Może jest to zbieg okoliczności (bo korala mam dopiero od wczoraj)

troche za wcześnie na krewetkę IMO ale może jej nic nie będzie.Zmierz sobie NO2 jak masz test.

NO2 na zerowym poziomie .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkarmiaj tą krewetkę, bo w czystym, świeżym baniaku to może głodować bidula i ci zejdzie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkarmiaj tą krewetkę, bo w czystym, świeżym baniaku to może głodować bidula i ci zejdzie.

Oczywiście będzie dostawała trochę papu. Dziś dostała trochę artemi , nie rzuciła się na nią tak jak w sklepie, ale zbierała potem to co osiadło na skale . Jutro pojadę po jakąś ikrę i lasonogi ( artemię mam bo dostają ją gupiki ) .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam szczęście do tych szklarzy. Szklarz zapomniał o tym że jeden bok komina ma być niższy o 7cm :wallbash: . Na szczęście udało się odciąć nadmiar na miejscu i komin jest już u mnie w domu i czeka na klejenie , za które zaraz się biorę . Wykonanie jest o niebo lepsze od poprzedniego, pewnie dlatego że szklarz ma wielkie doświadczenie : kleił akwaria dla Gdyńskiego Oceanarium, największe jakie kleił miało 4x1x1m a dzisiaj widziałem u niego akwarium dla jakiegoś żółwia o wymiarach 2x2x1m .

Krewetka ma się dobrze i przyjmuję pokarm :yes To już jej trzecia doba u mnie więc mam nadzieję że nic jej już nie będzie.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie miała się dobrze, ale pamiętaj o parametrach. Jest bardzo wrażliwa na szybkie zmiany parametrów


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próby szczelności wypadły pomyślnie. Jak się uporam do końca z hydrauliką to puszczam obieg :smiling: . Trzymajcie kciuki.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymajcie kciuki.

Trzymamy :thumbup: i o fotkach nie zapomnij jak masz to wszystko podpięte :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

Obieg w końcu po wielu komplikacjach(opisanych wcześniej ) nareszcie ruszył :animier:. Cała operacja trochę mi zajęła bo trzeba było jeszcze wyszorować odpieniacz, w którym urosło pełno okrzemków,zainstalować go w sumpie, przestawić trochę skałę i wsypać piasek który odebrałem dzisiaj od kolegi lukaszra (któremu bardzo dziękuję) .

Komin dzięki Bogu nie cieknie, poziom wody udało mi się ustawić bardzo łatwo, wystarczyły dosłownie 2-3 korekcję zaworem. Nic nie bulgocze i nawet przyzwoicie wygląda. Pod odpieniacz musiałem zrobić mały podest żeby podnieść go o jakieś 7 cm . Zrobiłem go z 2 kawałków rury pcv i 4 kolanek .

Skałę którą dokupiłem chciałem wkomponować w prawą górę ale coś mi nie pasowało i ostatecznie wylądowała w sumpie .

Po wrzuceniu piasku odpieniacz zaczął wywalać masy syfu. Po 30min. miałem prawię połowę kubka (przez cały tydzień tyle nie wywalił ). Z piachu wylazło parę żyjątek między innymi 2 wieloszczety, 1 małe wężowidło, kilka ślimaków w tym turbo( w skorupie jest ślimak ale w ogóle się nie poruszył więc chyba martwy ) , był też mały kawałek (2x2cm) wydaje mi się że fungi, marny ale jeszcze ma trochę koloru (różowy) może odżyje choć ma marne szanse w takim zbiorniku.

W akwa cały czas mleko, ale jest coraz lepiej( w przegrody sumpa wsadziłem watę, która jest już cała brązowa).

Korale sobie nic z tego nie robią i pompują się jeszcze mocniej szczególnie sinularia, która wygląda jakby miała zaraz pęknąć.

5me7.jpg

Zdjęcie jest z przed niecałej godziny więc teraz jest o wiele lepiej. Widzę już tło . Dopiero po dodaniu piasku tło zaczęło spełniać swoją rolę. Przez ostatnie 2 tygodnie zamartwiałem się o to czy będzie ono pasowało, a nawet obmyślałem jakby tu zmienić je na czarne ale już teraz widzę że dobrze że je zostawiłem.

Odpieniacz zaraz po wsypaniu piasku zaczął wywalać piękną pianę.

pw5f.jpg

A tu ten kawałek korala :

oahe.jpg

Do pełni szczęścia zostało mi przełożyć grzałkę do sumpa i uruchomić dolewkę.

Trzymamy :thumbup: i o fotkach nie zapomnij jak masz to wszystko podpięte :)

Fotki hydrauliki zrobię ale już jutro, dzisiaj muszę ogarnąć syf który narobiłem podczas dzisiejszego montażu :evil: .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.