Skocz do zawartości
felek

Powiększamy domowy zwierzyniec- Akwarium 432l + 180l sump

Rekomendowane odpowiedzi

Na prawdę nie wiem czemu niezawodny sprzęt , działający przez 10miesięcy bez problemu nawala kiedy nie ma mnie w domu. A tym sprzętem jest pompa odpieniacza i od dolewki oraz mniej ważne oświetlenie nocne. Ponad 4 doby bez odpieniacza i dodatkowo temperatura , która przebiła 29*C zrobiły swoje . Po acrach nie ma już śladu tak jak i po pavonie i hydnophorze . Pozostałe SPSy całe brązowe i gdzieniegdzie bez tkanki , LPSy też dopiero odżywają . Miękasy za to są w raju - nie wiedziałem że moje sinularie mogą się pompować do takich rozmiarów.

Jeszcze przed wykonaniem testów wiedziałem że mam niezłe bagienko ( nieziemsko napompowane miękasy ) PO4 - 0,49 - 2 tygodnie temu było 0,03 . No ale czego się spodziewać po połowie wiadra koralowych trupów.

Jedyny plus w tej całej tragedii to moja mama z głową na karku , która uratowała sytuację i w akwarium ostało się jeszcze jakieś życie . Gdyby nie pompy cyrkulacyjne ustawione na taflę, dodatkowy brzęczyk i pompa obiegowa zasysająca powietrze ( tysiące bąbelków w toni wodnej ) wszystko by się podusiło .

Na dzień dzisiejszy wyprowadzam akwarium po mojej 2 tygodniowej nieobecności. Wiem też że nie będę się już bawił w acropory, nie chodzi tylko o warunki jakie potrzebują ale i o koszty przy ewentualnej porażce ( tym razem poszło pewnie z 1500zł ). Miękasy przecież też są ładne a i kolory mają niczego sobie . Dorzucę do tego jakiś kolorowy ukwiał i parę błaznów i będzie dobrze . Będę miał sporo większy bufor na wszelki wypadek.

Puki co nie wstawiam zdjęcia bo nie zdążyłem wyczyścić szyb z glonów wapiennych , które ruszyły niesamowicie - nie wiedziałem że mają takie tempo wzrostu - przez 16dni pokryły szczelnie calutką tylną i prawą szybę ( pozostałe były czyszczone czyścikiem magnetycznym ). Jak trochę to ogarnę to pokażę Wam to moje pobojowisko .

PS. Jakby był ktoś chętny na zamianę twardzieli na miękkie to zapraszam na PW .

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpółczuje. z tego powodu nie mam akropor. lpsy sa piekne, te moje euphylie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu wyszło to nadzwyczaj dobrze . Zrobiło się trochę miejsca ...

SAM_0487.JPG


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że przejścia jak u każdego. Cieszę się, że się nie zraziłeś i dalej pozostajesz wytrwały w swojej pasji.

Pozdrawiam.

Ps. miękasy też są fajne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to masz za cyrkulację ze taką dziurę w piasku wydmuchalo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja to stale 2 x Tunze 6095 , 1 x JVP - 5000l/h .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale chyba cos dziwnie ustawiona skoro taka dziura...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było wszystko w porządku ale kiedy moja mama przestawiła jedną z pomp bardziej na taflę wody to jak później ustawiła ,,normalnie'' to zaczęło wywiewać i jeszcze tego nie zmieniłem .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przy lpsach to jakies cyrkulatory wyłączysz?

mam 600 litrowe akwa i tylko jedna pompke aquael reef 10tyś, i 3tyś z obiegówki, jak mialem wiecej to euphyliom polipy chcialo wyrwac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium było nastawione głownie na SPSy więc taka też była cyrkulacja. Pod Euphylie udało mi się znaleźć odpowiednie miejsce i jak widać na zdjęciu lub jeszcze lepiej na filmiku sprzed 2 miesięcy ( choć tam nie jest do końca napompowana ) że mają się dobrze :-)


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to za mocno wieje w to miejsce gdzie taka dziura...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa wystawione na sprzedaż : http://nano-reef.pl/topic/67873-strojmiasto-akwarium-432l-180l-sump/#entry692470

Nie mam już siły, cały czas jakieś kłopoty . Za pierwszym razem poleciały korale za 2500zł a przez walnięty termostat i 31,5*C przez około 10 dni dobiło resztę SPSów ( nie było mnie wtedy w domu ) . Na początku przygody z akwarystyką morską miałem jeszcze przygodę z trefną skałą a kiedy wszystko udało się wyprowadzić i ustabilizować zbiornik , który na prawdę cieszył moje oko szlag trafił cały system ...

Jeśli uda mi się sprzedać zestaw to nie wiem czy wrócę jeszcze kiedyś do tego hobby ( były marzenia o sporo większym akwarium z kolorowymi badylami ale po pierwsze jest za dużo do stracenia , po drugie koszty i po trzecie czas i przywiązanie ) .

Nie mniej jednak była to pouczająca lekcja cierpliwości i pokory - szkoda jedynie że tak kosztowna .

Owszem, nikt nie mówił że będzie łatwo i muszę przyznać się do porażki .

Pożegnam się z tym akwarium z ogromnym bólem serca

Pozdrawiam

Mateusz


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich ulubionych worklogów.

Szkoda, naprawdę szkoda Twojej decyzji.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.