Skocz do zawartości
mareko1

Przesiadka z RM-a na 202 l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Równo rok po zakupie RM-a przyszedł czas na zmianę na coś większego i tak to powstało nowe, większe akwarium z sumpem. Cały komplet, czyli akwa, sump oraz szafkę i koronę wykonywał mi Przemek ze Szczecina. Muszę przyznać, że gdybym jeszcze raz miał robić akwarium to znowu robił bym go u Przemka – klasa sama w sobie. No, ale przejdę trochę do tematu; akwarium o wymiarach 90x50x45 całość z szyby 10 mm OW, sump dwukomorowy z buble stopem – w pierwszej komorze na razie tylko odpieniacz w drugiej obiegówka, szafka o wysokości 90 cm wymiary pod dno akwarium. Całość zalana i posolona solą IO dwa tygodnie temu, w międzyczasie dodałem w sumie 60 l wody z działającego ciągle RM-a; tydzień temu wrzucony żywy piasek. Start jest na 13 kg suchej skały, którą przed włożeniem moczyłem w wiadrze przez ponad tydzień codziennie zmieniając wodę, do tego dołożone ok 6 kg żywej skały z RM-a. Co do sprzętu to za oświetlenie robi PS BP 160W, cyrkulacja to w tej chwili 1xJVP102, 1xKoralia 3 i 1xTunze 6015 i na obecną chwilę uważam, że wystarczy tym bardziej, że nie mogę ich ustawić tak aby nie podrywało piasku L. Obiegówka to H2Ocean 3000+, natomiast odpieniacz jest kupiony od jednego z forumowiczów i jest to stożek by Sebastek na AB 2000/1. Na początku wlałem ampułkę bakterii Prodibio Biodigest oraz pożywkę Prodibio Bioptim. Od kilku dni na skałach pojawiły się pierwsze glony, czyli wszystko idzie w jak najlepszym kierunku . W planach koło piątku/soboty jest podmiana 20 l wody z wodą z RM-a. Żeby nie było tak pięknie to jedyny mój problem jest to, iż akwa stoi w salonie i niestety troszkę buczy. Metodą wyłączania wszystkiego po kolei znalazłem winowajcę buczenia w postaci pompy do odpieniacza. Aby wszystko trochę wyciszyć zainwestowałem w matę wygłuszającą i okleiłem nią całą szafkę oprócz jednej bocznej ściany ( gdybym okleił musiał bym wywalić pojemnik na dolewkę). Niestety buczenia tym sposobem nie pozbyłem się, więc kolejny krok to zakupienie podkładek silikonowych pod pompę od Skiby oraz połączenie odpieniacza z pompą za pomocą weża silikonowego Royal Exclusive i te dwa zabiegi już pomogły, ale mimo wszystko ciągle buczy. Mam zamiar jeszcze wymienić na wąż silikonowy Neptuna, którego mam podpiętego do obiegówki i zobaczyć czy to coś pomoże, chociaż wątpię bo największe bucznie powoduje AquaBee2000/1. Tutaj pytanie do posiadaczy tej pompy czy u Was też buczy, czy może już moja powoli kończy swój żywot? Dodam jeszcze, że wirnik igłowy był sklejany z tym magnesem, który jest nakładany na ośkę – może to jest przyczyną buczenia? Najbliższe plany to o ile paramtery pozwolą wrzucenie na dniach jakiejś ekipy czyszczącej a w przyszły tygodniu przenosiny reszty życia z RM-a; tutaj plan jest taki aby spuścić całą wodę z RM-a i podmienić ją z wodą z nowego akwarium i po jakiejś godzinie gdy się wszystko ze sobą wymiesza zacząć wpuszczać zwierzaki.

No i zdjęcia:

bg8ns8.jpg

2ni7829.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa chyba trochę slaba co? Jak do tego jeszcze skrecisz biale żeby pokazać morski kolor to tym bardziej. Chyba ze nie będziesz miał wymagających korali. Pozdrawiam


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa chyba trochę slaba co? Jak do tego jeszcze skrecisz biale żeby pokazać morski kolor to tym bardziej. Chyba ze nie będziesz miał wymagających korali. Pozdrawiam

Jako, że nie ma na razie życia to lampa skręcona na 35 %, więc myślę że powinna wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie Marku . Kontrolnie zapytam zaworek przeciwzrotny jest :) ?


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie Marku . Kontrolnie zapytam zaworek przeciwzrotny jest :) ?

Przemek nie robiłem zaworu przeciwzwrotnego; zrobiliśmy na tyle duży sump, że bez problemu przyjmuje całą wodę :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurę obiecuję sobie poprawić już od tygodnia, ale jakoś nigdy nie mogę na to znależć czasu - akurat jako jedyna z hydrauliki ta rura jest na wcisk na teflon, więc na pewno ją skrócę :), ale może w sumie warto pomyśleć nad zaworkiem zwrotnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna lagunka Ci wyszla :),super wyglada zwlaszcza na zdjeciu nr 2.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wymieniłem wąż od obiegówki na silikonowy i tak jak się spodziewałem jak buczało tak buczy :( a nawet wydaje mi się, że bardziej - chciałem coś poprawić również przy pompie od odpieniacza i ją próbowałem w różnych miejscach ustawić i to pewnie spowodowało, że pompa znowu głośniej buczy ( myślę, ze jak jej nie będę ruszał przez kolejne 2 tyg. do znowu się sama trochę uciszy). Dodatkowo skróciłem tą rurkę od powrotu i teraz wygląda lepiej :). Nadal mam problem z ustawieniem cyrkulacji tak aby nie zdmuchiwała piasku z dna; swoją drogą to piasek White przy tej samej granulacji co Samoa Pink jest zdecydowanie mniejszej granulacji. No i na koniec zdjęcie sumpa - teraz bym go zrobił inaczej, ale człowiek się uczy na własnych błędach .... ( po prawej zbiornik na dolewkę, automatyczna dolewka już kupiona). W sumpie zawieszony Bio-Cubes oraz Phosguard.

2mxokdu.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Marek, to w końcu masz "prawdziwe akwarium" z sumpem :-)

Z AquaBee czasem tak bywa że trafi się głośniejszy egzemplarz.

Inna sprawa jest taka, czy masz pompę z nowej serii z panewkami ceramicznymi i nieruchomą ośką ceramiczną czy ze starej z ruchomą ośką?

Jeżeli ze starej - to może się okazać że masz wybite gniazda panewek gumowych i w tym miejscu ośka dostaje drgań.

Miałem taką pompę i rozwiązałem to tak:

na panewki gumowe z obu stron ośki założyłem przycięty na ich długość kawałeczek wentylka gumowego. Trzeba przyciąć, założyć na małe półokrągłe szczypczyki, na nich rociągnąć wentylek i wcisnąć na panewkę.

Tak uzbrojone panewki po włożeniu w gniazda nie powinny mieć luzów i "włala" cisza :-)....

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Krzysiek mam ten stary rodzaj, czyli czeka mnie wyprawa do rowerowego ;). Tak apropo to wybieram się jak sójka za morze do Ciebie w sprawie stojaka, ale kiedyś w końcu się pojawię :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jak? opanowałeś sytuację? pomogło?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero zaczynam przygodę...ale zapytam...czy nie lepiej byłoby odwrócić sump o 180 stopni- tak aby pompa obiegowa była obok zbiornika na dolewkę a odpieniacz przy lewej ścianie ? Wtedy spływ by sobie prosto leciał bez żadnych kolanek...a powrót dać na rurce sylikonowej? Od razu piszę, że się nie znam...ale u siebie planuję zrobić tak jak piszę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero zaczynam przygodę...ale zapytam...czy nie lepiej byłoby odwrócić sump o 180 stopni- tak aby pompa obiegowa była obok zbiornika na dolewkę a odpieniacz przy lewej ścianie ? Wtedy spływ by sobie prosto leciał bez żadnych kolanek...a powrót dać na rurce sylikonowej? Od razu piszę, że się nie znam...ale u siebie planuję zrobić tak jak piszę...

Myślę, że można i tak zrobić; jednak moim zdaniem przez zwiększenie odległości tłoczenia pompy po prostu ją się trochę stłumi.

Pzdr.

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie powrót idzie poza kominem- w drugim rogu akwa więc pewnie zrobię tak jak piszę (patrzę na gotowe rozwiązania i zestawiam je ze swoimi planami ;))

Widzę, że grzebień masz przyklejony od zewnątrz w stosunku do komina...? Można wklejać od środka komina?

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zobaczyć akwa o identycznych wymiarach, ale zupełnie innym setupie :) Trzymam kciuki !


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.