Skocz do zawartości
bleq

Czy to na pewno glon ??? pomocy bo juz wymiękam !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Koledzy i Koleżanki czy na poniższym zdjeciu znajduje sie bankowo glon ??

Rece mi juz opadaja bo walcze z tym skur... juz rok i nawet nie raczyl troche odpuscic

To co juz zrobilem w pierwszej kolejnosci

- szorowanie calego akwarium

- 2 tyg bez swiatla

- 2 duze mitraxy , 4 pustelniki

Skutek - rozsiane glony po calutkim akwa , zero cofniecia plagi

Nast wjechaly 2 jeżowce

Wyjadaja wszystko do bialej skaly ale ....

Powierzchownie i glon odrasta poza tym sa powolne i wolą wyjadac glony z szyb niz to zielone dziadostwo ze skały

Caly czas ograniczone swiatlo do 3 godz dziennie

Najdrastyczniejszy krok jaki zrobilem - praktycznie restart zbiornika

wyjalem 90% skały do pojemnika niepodlaczonego do akwa

wyszorowalem najdokladniej jak potrafilem kazdy kawalek skaly i lezal w tym pojemniku 2 tyg bez swiatla

oczywiscie z cyrkulacja i podmiana swieżej wody

skala wrocila spowrotem do akwa

3 godz swiecenia i po 4 tyg powtorka z rozrywki .....

zalamka!!!!

Parametry po restarcie bardzo dobre

Tak wiec teraz lece z podnoszeniem Kh ..

juz jest ponad 10 a nawet blizej 11

Wyczytalem ze mozna podniesc do 13

wiec delikatnie prubuje to zrobic

POza tym uzywalem soli PREIS z ktora przez 2 lata nie mialem zadnych problemow

pozniej na chwile przeskoczylem na KENTA , wrocilem na PREIS i jakis dluzszy czas po powrocie zaczely sie problemy z tym dziadostwem

Zmieniam teraz sol na H2Ocean .. ponoc jest o wiele uboższa wiec doleje suplementow

ale na wyjsicu ma Kh 10-11

Dla porownania Preis na wyjsciu ma 6-7 ....

Ktos ma jeszcze jakies doswiadczenie z tym badziewiem

Nie musze do dawac ze akwarium wyglada dramatycznie a korale juz cierpia na tym rok...

Zoa robia sie przezroczyste zamiast fluo czerwone ... :(

POMOCY please

post-11268-0-78780400-1373971421_thumb.jpg

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze akwa mam juz kolo 4 lat wiec nie jest w fazie dojrzewania :(


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tja, to glon. Wyjątkowo wredny, nic go nie żre, a jest jak aiptazja, im bardziej go niszczysz, tym jest go więcej. Obawiam się, że będziesz musiał wymienić skałę. Nawet wysuszenie jej na wiór może nie pomóc. (Miałem kiedyś taki zagloniony kawałek, wyszorowałem we wrzątku i na parę miesięcy trafił do piwinicy na półkę. Potem wrzuciłem go z powrotem do akwarium i dzień dobry, to znowu my.

Wydaje mi się, że po prostu jest jakiś rodzaj skały, która w jakiś sposób promuje wzrost tego ścierwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zalamka razy 10 .....:(


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może sprobujesz borsuka?

U mnie nic nie chciało jeść bryopsis i dopiero borsuk pomogl (dolabella, mitrax i jeżowiec słabo wcześniej)

do tego można użyć CoralB AF, który przedawkowany pomoże "oczyścić" skałę

stopniowe podnoszenie Kh tez powinno pomóc. Spadek tego parametru pewnie uaktywnił glon, z którym walczysz

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a podniesienie do wysokich granic Mg nic nie da...? miałem to w starym akw. skała przeszła do nowego, Mg na wysokości 1500 i na razie dziadostwa brak. Zaznaczam, że lubiły roznąć w duużym przepływie wody


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepływ musze trzymac duzy bo mam bardzo wysokie akwa

jak zmniejsze to syf na dnie sie robi

kilka osob mi mowilo ze podnoszenie mg nic nie daje

poza tym trzeba wlac z 2 litry tego srodka zeby podniesc o 100.....

troche sie boje o korale z przedawkowywaniem coralB bo kiedys dodawalem te suple po trochu i korale zmarnialy....

borsuka moge wziasc na sprobowanie ale obawiam sie ze nie wyskubie tego z zakamarkow gdzie te glony maja zalążki i i tak odrosnie....


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...hm... jakby bogata w elementy woda...lejesz bakterie? Skoro są takie glony to mają się dobrze, mają czym się żywić. Tak pomyślałem że lanie samych bakterii bez podawania im pożywki coś może da..?


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie same.. CoralB nie pomaga na pewno.. Bakterie leje z pożywką i też nie widzę żadnego efektu.. i Faktycznie rosna tylko w dużym przepływie wody.. bedę śledził temat bo też mi zaczyna to przeszkadzać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje bakterie po kazdej podmiance

Znalazlem gdzies na amerykanskim forum metode ktora koles napisal ze sie sprawdza

jak widac zdania podzielone z podnoszeniem magnezu

Pisze ze tylko magnez kenta skutkuje , probowal innych firm i d*pa

Ale pisze ze trzeba strzykawka bezpośrednio walic ten plyn na kępki glonow , żmudna robota ale skutkuje

Albo magnez do 2000 podniesc i tez pomaga

ponoc nie szkodzi na nic innego , jedynie fioletowe algi troche wytępia

jutro jade kupic ten magnes i zrobie probe w jakims pojemniczku z malym kawalkiem skaly z tym dziadem i zaleje go samym duzym stezeniem magnesu

Powinien zbielec w 2 godziny


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem, podniesienie mg powinno ci to wybić do dna.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie z parametrami jest tak ze sprawdzajac testami wszystkio w najlepszym porzadku ale martwi mnie to ze z korali trzyma mi sie tylko to co mam

Co wprowadze nowego pada po 2 miesiacach ....

cos jednak musze miec w wodzie magicznego ze jedne korale siedza a jedne padaja mega szybko

Ukwialy rosna jak na drożdzach i dziela sie co miesiac

euphyllie 2 rodzaje napompowane do maximum i dziela jedna glowke na 2 w ciagu niecalego roku

Grzyby nadmuchane jak po deszczu

NIestety spsy siadaja po 2 miesiacach

Ale to wg mnie wina walki z tym gloniskiem bo caly czas cos robione w akwa , stres, zmiany podmianki pewnie lekkie skoki zasolenia czy parametrow ktore sie normuja po krotkim czasie ale niestety na spsach sie odbija


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla spsów to woda musi być naprawdę książkowa. No i światło...karmienie, mikroelementy...wszystko ma wpływ. Ja wprowadizłem wczoraj kilka lpsów i sam zobaczę co będzie bo z po4 jeszcze walczę. Ale myślę że Rowa swoje zrobi...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie wyglada to na bryopsis

No ale skoro takie cholerstwo to usuwanie chemiczne moze byc podobne

Bleq na NR tez o tym masz temat o podbiciu kenta mg

Do tego kh tez trzeba podbic

Nie jest to medota bezinwazyjna i lpsy dostac moga po d*pie

Co do opisywanych niepowodzen z sps wyglada to na wojne chemiczna ...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo ale u mnie po małej katastrofie i przy braku jakiegokolwiek karmienia po miesiącu glon staną w miejscu a lece na soli rspk bardzo bogata i sypię abc red seii do tego doszła zmiana prefiltrów ro i żywicy, w sumie glon stana gdzie wyrwę tam nie odrasta jeżowiec też pięknie to badziewie zjada lecz jest z tym bardzo powolny. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakis inny glon musi byc kolego

niestety u mnie caly czas odrasta czy w swietle czy bez


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam glon, istna plaga. Meczylem sie dokładnie rok i... wygrałem. Na niego trzeba całkowicie wyjalowic wodę. Żadnych podmian do 3 miesięcy, RODI totalne 000, do tego dolozylem algae scrubber i refugium, wszystko to razem wzięte przyniosło efekt. Lekka podmiana wody czy suplementacja podczas walki powodują walkę od nowa. Dodam, ze wpuscilem wyglodniala dolabelle i tez swoje pomogła, cholernie omijala te glony szerokim łukiem a jak tylko troche zjadla to od razu puchla jak napompowana, ale gdy glon robił sie słabszy przy walce to ona pomagała.

A i dodam, ze jezowiec tez to ładnie jadł i wyrwalem dosyć dużo ręka, ale nie na zasadzie codziennego grzebania, pozwalalem jemu mocno urosnac i wyciągnąć składniki z wody a następnie całego odrywalem od skały. Jak jest mały to nie chce sie odrywac ale jak urośnie duży to łatwo odchodzi.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Restartu z pewnoscia nie musisz robic. Zwroc troche uwage na parametry i po 2-3 miesiacach bedzie czysto.

Jak koledzy pisali, wode trzeba wyjalowic przy b. niskich NO3 i PO4 oraz zadbac o Ca, kH i oczywiscie Mg, ktore mozesz powoli podniesc nawet do 2000.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz pokolce ?? Przegłodź je trochę może się wezmą za glona. U mnie jak im ograniczyłem karmienie mrożonkami wyżarły nawet walonię :) Hepatus z Z.Favescens do spółki.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo od 8 miesięcy. Dokładnie ten sam glon. Dwa tygodnie temu już myślałam że wygrywam walkę, było ich naprawdę niewiele. A tu od kilku dni masakryczna inwazja! Opadają mi ręce, przez walkę z tym glonem rozjechałam parametry podnosząc Kh do ponad 10 i nie wiem czy ciągnąć teraz wysoko Mg czy czekać. Efektów żadnych oprócz tego że wszystkie trzy caulastre umierają. Sps bardzo ładnie rosną mają nienajgorsze kolory (nie są sprane, pastelowe, ale ładne nasycone). Zaczyna mi brakować chęci i cierpliwości. Zastanawiam się nad tym czy nie wywalić całej skały i nie kupić świeżej z frachtu. Najbardziej denerwuje mnie to że im bardziej chcę coś z tym zrobić, tym bardziej się miotam i efekt jest odwrotny od zamierzonego. Pokolce tego nie ruszają, dolabella też nie daje rady a turbo to glonowe kulki tak są zarośnięte. PO4 mam niewykrywalne, NO3 na poziomie 0,2. One muszą żywić się czymś innym!


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim poprzednim akwarium, na innej skale, miałem ich mnóstwo i były nie do zabicia. Teraz jedyne miejsce gdzie rosną to muszla pustelnika, gość wygląda jak zielony troll - ale, odpukać, nigdzie indziej ich nie ma. A powinno być ich od cholery, bo lecę na kranówce, nie mam odpieniacza, a w tym roku podmianę zrobiłem chyba raz, całe 30 litrów.

PS: magnez i magnes to dwie kompletnie inne rzeczy, nie myl ich ;-)

Edytowane przez ZenonPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjałowić wodę bez podmian ???

Troche tego nie rozumiem

Na moje rozumowanie jałowa woda to czysta solanka , woda po RODI + sól

wiec chyba predzej wyjałowimy wode w akwa robiac bardzo czesto podmiany i odpieniacz na max ...

Czy sie mylę ??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robertowi chodzi o to zeby glony wyciagnely z wody wszystko to co jest dla nich przydatne a potem zaglodzily sie na smierc. Dlatego dolozyl AS. W tej metodzie konieczne jest zatrzymwnie podmian i wszelkiego dozowania ( z wyjatkiem ballinga light) po to aby nie dokladac mikroelementow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Bartek napisał. Zrobiłem im konkurencje pokarmowa na AS i spowodowalem, ze same tez wyjadly wszystko z wody. Przez brak podmian nie mam na myśli NO3 i PO4 jak ktoś wyzej sugerował. Te glony bardzo reagują na wszystkie mikro i makroelementy w wodzie, stad trzeba zatrzymać podmiany aby ich nie wprowadzać ze świeża solanka. Nie mozna absolutnie nic dodawać do wody poza pokarmami dla ryb i korali i ballingiem (tylko kH, Ca i Mg). Nie zaszkodzi tez kropla jodu. Wszelkie inne specyfiki w tym wypadku to początek walki o nowa. Nawet jesli tlumaczymy je sobie: "a kropelka napewno nie zaszkodzi", przerobilem to i uwierzcie, ze zaszkodzi.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.