Skocz do zawartości
twistman

Twistman 620 w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam na takiej rurze odpieniacz DIY wysoki chyba na jakieś 70cm i są podłączone tam 2 takie pompy i choć wizualnie wygląda dobrze to mam straszny kłopot z ustawieniem go, pracuje w akwarium 640l.

A miałem Ci napisac że ten piasek miałem w poprzednim akwarium i jest bardzo fajny, jest faktycznie drobny ale tej samej firmy tylko biały jest jeszcze bardziej sypki.

Sprawdź ten test na NO2 u kogoś w dojrzałym akwarium bo z moich obserwacji jak jest trochę starszy to nie pokazuje prawdy, chodzi mi o test JBL-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kilka dni odpalę i dawaj na warsztat swojego...

Poważnie? To dziwne, bo widziałem kilka "Darkowych" które doskonale dawały sobie radę

Zerknij np tutaj:

http://allegro.pl/od...3433160430.html

Wiem wiem. Pewnie że się da ale jakość w body jest słaba. Jeśli BK do takiego odpieńka daje 2 razy mocniejsza pompę to coś jest na rzeczy. Mam nadzieje że mnie źle nie zrozumiesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pompą to koledzy dobrze Ci doradzają. W BK200 pompa bierze 1000 lub 1500L powietrza a 9420 max 850L, lepiej 9430 która max 1100L pobiera powietrza. Co nie oznacza że to co robisz nie działa bo ja ponad 2lata mam taki i śmiga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopaki, chłopaki. A po co mi takie potwory?

Zapomnieliście o starej dobrej zasadzie, że odpieniacz dobieramy do obsady? Przy moich 9-10 rybkach (a dużo więcej nie planuję) muszę celowo brudzić wodę nie płucząc mrożonek żeby wyjść z NO3 powyżej zera i żeby korale nie głodowały. Nie chcę do cna wytrzepać wody.

ale przecież kto co lubi....

trochę o postępach:

Idąc na przeciw oczekiwaniom mojej drugiej połówki, która ma dosyć wiader, beczek i kubłów na wodę (wszystkich zresztą potrzebnych) wymyśliłem sobie takie cóś:

Przepuściłem wężyk z filtra RO DI bezpośrednio do akwarium - zresztą fajnie to wyszło bo wszystko pod szafkami i kanapą, widoczne jest zaledwie z 1,5 m.

Wężyk zakończony jest zaworem kulowym, zamykanie nie powoduje produkcji ścieku bo po membranie mamy zawór dwudrożny. Dzięki temu membranę mam zawsze pod ciśnieniem.

Wężyk wprowadzony jest bezpośrednio do komory dolewki - netto ok. 40 l.

Wodę do tej pory robiłem zawsze w nocy, stawiając duży baniak na płaskiej części zlewu bo często mi się przelewała.

Tutaj wymyśliłem sobie taki układzik tj. załączany ręcznie sensor z pływakowym czujnikiem poziomu cieczy, zmaocowanym na plexiglasowej osłonie górnej dolewki. Po zwarciu styku - czyli osiągnięciu górnej granicy wypełnienia dolewki, sensor załącza przerywany alarm - głośny na tyle żeby mnie wybudził, wtedy wystarczy zakręcić zawór i pójść spać sobie dalej.

Dlaczego nie elektrozawór? Ano z 3 powodów: po prostu się go boję tzn. jego awaryjności, po drugie chcę mieć możliwość zlewania odstanej w rurce wody do ścieku i produkcji większej ilości za jednym razem (zauważyłem że wpływa to zbawiennie na żywotność mojego złoża żywicy). A po trzecie: nic się dla mnie nie zmienia poza wygodą - do takiego czegoś się przyzwycziłem.

Oczywiście po napełnieniu całą dolewką do zbiornika głównego będzie obsługiwał jak do tej pory Niveaumat na pompie perlatystycznej - jak dla mnie super niezawodny i cichy.

Drugim udogodnieniem będzie umieszczenie dodatkowej pompki w komorze dolewki, która w razie potrzeby będzie raz na tydzień tłoczyła ze zbiornika dolewki wyliczone 40 l do dodatkowego zbiornika na podmianki umieszczonego z lewej strony akwarium pod kominem zewnętrznym. W nim znajdzie się pompka cyrkulacyjna, grzałka - wystarczy wrzucić odpowidnią ilość soli i załączyć sprzęt na parę godzin. W tym zbiorniku znajdzie się identyczna pompka tłocząca na 6 m, która po załączeniu wolno wtłoczy całą ilość podmianki do zbiornika głównego. Także koniec bujania się z baniakami. No prawie bo spuszczać wodę do podmiany będę dalej ręcznie - ale to już kwestia wyboru - bo zawsze przy tej okazji oczyszczam wężykiem skałę z detrytusu.

a tak się to prezentuje w pierwszej fazie budowy:

31.jpg

32.jpg

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotek nie ma:) Krzychu - a krew Cię nie zaleje jak ten alarm Ci będzie pikał? Zobaczysz - młodszy się nie robisz i z czasem nawet z czym innym nie będzie Ci się chciało wstawać a co dopiero żeby zaworek zakręcić :)

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innego sensownego dla siebie patentu nie wymyśliłem. najwyżej zacznę robić RO w dzień :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do napełniania zbiornika użyj zaworu z pływakiem od spłuczki z dodatkowo jakby co alarm dźwiękowy. Po co się budzić w środku nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek dobrze mówi, proste to i niezawodne.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no... :-) jeszcze nie użyłem, a już wypada demontaż robić, no co Wy? :wallbash:

ale pomysł rzeczywiście dobry - zobaczę jak sie mój okaże upierdliwy to się go wdroży.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sumpie w komorze pompy, dopuszcza wodę ciągle a paruje ok. 5l na dobę. Wcześniej musiałem spuścić parę litrów aby tds pokazywał 0 bo woda stała w filtrze. Teraz na bieżąco się dolewa, wolno leci przez żywicę membrana spokojnie pracuje a tds 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ja tak nie bardzo mogę bo mam duży, domowy system do produkcji RO z dwoma wylewkami - w tym jedna z mineralizatorem - do picia.

System korzysta z baniaka magazynującego, który wytwarza zbyt duże ciśnienie i pcha przez żywicę, która nie do końca jest w stanie poradzić sobie z wyczyszczeniem wody pod takim ciśnieniem.

Żeby produkować wodę do akwarium muszę zakręcić, zawór na butli, spuścić troche wody z układu z wylewki "do pitnej" żeby pobudzić membranę i wtedy puścić przez żywicę. Także w moich warunkach nie do zrobienia... hmm ... chyba że z drugim zestawem RODI - typowo dla akwarium i bez baniaka, bo z mineralizowanej wody do picia nie zrezygnujemy.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek ja mam dokładnie tak samo jak u Ciebie tyle że mam dwa zbiorniki a wężyk z wodą do akwarium leci wewnątrz karnisza. Przed filtrem z żywicą dajesz dwa zawory. Jeden do zakręcenia jakby co, a drugim regulujesz przepływ u mnie ok 3-4 krople/s. Jak pobierzesz trochę wody do picia spadnie ciśnienie w systemie i będzie wolniej kapać aż wzrośnie ciśnienie. Nawet jak pobierzesz wszystko to zbiorniki są membranowe wiec nawet początkowe ciśnienie wody wysokie i zaczyna kapać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ja tak nie bardzo mogę bo mam duży, domowy system do produkcji RO z dwoma wylewkami - w tym jedna z mineralizatorem - do picia.

System korzysta z baniaka magazynującego, który wytwarza zbyt duże ciśnienie i pcha przez żywicę, która nie do końca jest w stanie poradzić sobie z wyczyszczeniem wody pod takim ciśnieniem.

Żeby produkować wodę do akwarium muszę zakręcić, zawór na butli, spuścić troche wody z układu z wylewki "do pitnej" żeby pobudzić membranę i wtedy puścić przez żywicę. Także w moich warunkach nie do zrobienia... hmm ... chyba że z drugim zestawem RODI - typowo dla akwarium i bez baniaka, bo z mineralizowanej wody do picia nie zrezygnujemy.

mam równierz zestaw RO z mineralizatorem i moim zdaniem wystarczy ograniczyć przepływ wody przez żywicę tak by zrobiła swoje, a wskazanie tds pokazuje wodę która w układzie filtra potrafi się zmieszać, cofnąć, z minerlizatora , swoją drogą zastanawiałem się nad wstawieniem zaworu zwrotnego między układem wody pitnej a wody do akw. ale doszedłem do wniosku że niewielka ilość wody z mineralizatora wielkiej krzywdy nie zrobi w akwarium.


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morde. Właśnie skonczyłem przekładke życia z kostki do nowego akwa. Zacząłem od 6.30 skończyłem o 22.00 "Hard work" - Niezły wynik nawet w pracy sie tak nie staram.

Już chyba zapomniałem jak to jest po przesiadce z reefmaxa a to kurde zawaliście dużo roboty i nerwów. Wiekszego już na pewno stawiać nie będe...

Ogólnie wszystko przeżyło :-) tylko bałagan straszny bo korali nie udało mi się jeszcze powklejać.

I jedna dziwna rzecz... był u mnie kolega Mirek vel. Koma i stwierdziliśmy że nie wiemy jak wszystkie korale pomieściły się w 200 litrach bo po przekładce nie mam już praktycznie na nic miejsca, tak więc nie poszaleje z zakupami...

Jutro wrzuce jakieś fotki.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myślę;):thumbup:


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl za dużo tylko wpadaj do mnie jutro to sobie oblookasz na żywo.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli masz system RO z woda do picia i wylewkami, to mozesz zastosowac drugą osmozę, zasilana tą wodą z pierwszej. U mnie to pysznie działa, mam tak:

1) pierwsza osmoza z pompą podnoszaca cisnienie z 2ma membranami, produkuje wode do zbiornika 50L przeponowego od hydrofora.

z tej wody idzie do wylewek i zasila zmywarke miekka woda tds okolo 33.

2) druga osmoza zasilana woda z pierwszej. tez z pompą podnoszaca cisnienie woda po niej ma na tds 5, i to stosuje jak o dolewka bez DI, ale jak chcesz to puszczasz przez zywice i masz wodę 000


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się nie mieszczą korale - to nie ma stresu :D

Przyjade w przyszłym tyg to mogę się niektórymi zaopiekować :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo halo :); kolejka jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no już nie ma obawy :)

właśnie się okazało, że nie dojadę - bo moja teściowa jest w okolicy i podjedzie po baniak :)

trochę też mi to nie na rękę, bo wolałbym osobiście obejrzeć czy wszystko jest OK i przede wszystkim pogadać na spokojnie.

Ale ufam, że z akwarium jest wszystko w porządku i nie będę musiał się denerwować..

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa zaufanie ;-)

Qlfon mobilnie.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówisz o teściowej? :) czy o zaufaniu do sprzedającego?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do teściowej:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee tam...

moja teściowa to złota kobieta... odejmie od ust, żeby dać komuś potrzebującemu


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to jedziemy z obiecanym fotostory z najbardziej pracowitego weekendu ostatnich lat:

a więc sobota 6.00 rano - wszyscy śpią a ja noszę termoboxy, za chwilę wstaną dzieci, zjedzą śniadanie i rozpierduchę czas zacząć.

tutaj jeszcze spokojnie, piję kawkę i delektuję się ostatnimi chwilami kosteczki:

39.jpgdobra już zjadły :-) więc małe przemeblowanko i do roboty

40.jpgnowiutkie (tzn miesiąc już stało :-) i puste akwarium:41.jpgKostkę pora zacząć uszczuplać z zasobów:

42.jpgale od czego tu kurde zacząc?

43.jpg

ryby bardzo zaniepokojone rozbiórką ich domu...

44.jpg

a przy tej rozbiórce co się szczepek porobiło..................mnogo....

45.jpgro***erducha na całego:

46.jpgi delikatna przekładka z boxów do nowego akwa. W międzyczasie było jeszcze szorowanie skały, pozbywanie się xenii itp.

47.jpgcośtam już przełożone:

49.jpg50.jpg

51.jpgi zapanowała jasność:

52.jpgszczepki zawalają cały dół akwa:

53.jpgi tak to się na razie prezentuje dzisiaj czyli w niedzielę. Korale poprzewracane bo jeszcze nie powklejane - nie było na to czasu. jeszcze z tydzień i sytuacja może zostnie opanowana.

54.jpg

55.jpg

56.jpg

57.jpgi zdjęcie w niebieskim świetle. Światło jest dosyć słabe bo lampa led 160w przełożona na siłę z poprzedniego systemu, .... ale tylko do przyszłego tygodnia. Już w przyszłą niedzielę powinien świecić nowy projekt 7 kanałowej lampy led o łącznej mocy ponad 300W.

Sorry za jakość zdjęć ale wszystko z komóry.

58.jpg

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.