Skocz do zawartości
Robert-reef

Oświetlenie akwarium samym białym światłem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy można akwarium z koralami oświetlać samym białym światłem, np ze zwykłej świetlówki daylight?

Nie chodzi mi o uzyskanie idealnego wybarwienia korali, ale o to czy będzie im dobrze przy takim świetle. Chodzi o zwykłe korale miękkie, grzybki, zoantusy i może lps'y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko bedzie brazowe. nie uzyskasz ani jednego innego koloru.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiadomo korale potrzebują niebieskiego widma.Dlaczego chcesz zastosować daylight?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło o temperaturze poniżej 10000K może i ładnie wygląda, ale jest praktycznie nieprzydatne dla koralowców, poza tym przy Day (to coś koło 6500-9000K) dobrze rosną glony, co właśnie przećwiczyłem - ale dopiero się uczę. Dość fajną alternatywą do białego, dziennego światła jest ATI Aquablue Special. Może być używana jako samodzielna świetlówka, ma trochę koloru niebieskiego, ale nie jest to typowa aktynika, czy np. blue. Jak patrzysz na świetlówkę, to zasadniczo świeci na biało z lekką niebieską poświatą. Właśnie jestem po wymianie świetlówek i wywaliłem Day Juwela i Sylvanie Aquastar, obie miały dużo koloru czerwonego, w akwarium widno, jasno, ale zielenina buja i korale brązowieją. Teraz, dopiero po wymianie, widzę różnicę.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda ze swiatło ponizej 10000K nie jest przydatne dla koralowców,wrecz przeciwnie,jest tylko jeden problem,światło to pobudza wzrost glonów czyli takze zooksantelli co powoduje silne brązowienie korali czyli nie za ciekawy wygląd.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek, tak mi się wydawało z tymi zooksantelami (z obserwacji, bo to przez nie korale brązowieją), ale jak kupowałem pierwsze świetlówki, to sprzedawca tak mówił, jak napisałem. Dobrze, że potwierdziłeś moje spostrzeżenia, bo jak wybierałem ostatnio świetlówki, to mimo wielu wątków na forum miałem niezłą zagwozdkę. Chyba moja decyzja była dobra, mam nadzieję.(1xATI Aquablue special, 1xATI Blue Plus, 1xJuwel Blue, 1x Juwel Marine).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Temperatura barwowa mówi nam o barwie światła ale nie mówi nic o jego widmie. Podanie samej temperatury przy, której ciało doskonale czarne będzie miało określoną barwę nie pozwala więc na określenie przydatności danego źródła światła dla fotosyntezy. Dwa różne źródła światła, które emitują światło o barwie białej mogą mieć zupełnie inne widma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co mam usiebie w baniaku zaprzecza tym wszystkim teoriom o glonach. mam u siebie 2x150W HQI zimno białe, 6000K, do tego 1 x54W aktynike, 2x 10000K 54W i 1x 6000K 54W T5.

Mam tez PO4 na poziomie 0.5 i NO3 wyrażnie różowe. A glona poza wapiennym u mnie nie uswiadczysz.

Makroglony od kolegi Zabstera zdechły wiec nie swiatlo tu jest głównym czynnikiem.

Akropora Biała z niebieskimi tipami jest lekko brazowawa zamiast biała, ale wyraznie jasnieje. W kazdym razie wszystko dosc szczesliwie rosnie.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Glonom do wzrostu nie są potrzebne tylko, azotany, fosforany i światło o odpowiednim widmie ale także szereg mikroelementów w tym również żelazo w odpowiedniej formie, którego w akwarium morskim jest zawsze mało. T,o że zdychają u ciebie makroglony może świadczyć właśnie o tym, że masz w akwarium za mało mikroelementów czyli inaczej mówiąc twój zbiornik to pustynia.

Rozwój glonów jest również uzależniony od tego ile masz w akwarium zwierząt żywiących się glonami.

Glony będą rosły przy każdym oświetleniu. Zarówno przy niebieskim, czerwonym, żółtym a nawet zielonym. A jest tak dlatego, że różne gatunki glonów mają różne rodzaje chlorofilu. To czy w akwarium rosną glony nie zależy od światła ale od wody i obsady.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Temperatura barwowa mówi nam o barwie światła ale nie mówi nic o jego widmie. Podanie samej temperatury przy, której ciało doskonale czarne będzie miało określoną barwę nie pozwala więc na określenie przydatności danego źródła światła dla fotosyntezy. Dwa różne źródła światła, które emitują światło o barwie białej mogą mieć zupełnie inne widma.

Chyba to troszkę odbiega od ogólnie przyjętej definicji temperatury barwowej, które to pojęcie służy właśnie, w sposób pośredni, określeniu widma światła. Ciało idealnie czarne rozgrzane do danej temperatury ma ściśle określone widmo...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonom do wzrostu nie są potrzebne tylko, azotany, fosforany i światło o odpowiednim widmie ale także szereg mikroelementów w tym również żelazo w odpowiedniej formie, którego w akwarium morskim jest zawsze mało. T,o że zdychają u ciebie makroglony może świadczyć właśnie o tym, że masz w akwarium za mało mikroelementów czyli inaczej mówiąc twój zbiornik to pustynia.

Rozwój glonów jest również uzależniony od tego ile masz w akwarium zwierząt żywiących się glonami.

Glony będą rosły przy każdym oświetleniu. Zarówno przy niebieskim, czerwonym, żółtym a nawet zielonym. A jest tak dlatego, że różne gatunki glonów mają różne rodzaje chlorofilu. To czy w akwarium rosną glony nie zależy od światła ale od wody i obsady.

Dokładnie tak, to wlasnie chcialem powiedzieć, bo powyzej pisali ludzie ze od swiatła rosną glony :).

A ze mam pustynie to wiem. pracuje nad tym zeby bylo bogaciej.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rosną. U siebie mam 40W LED w postaci naświetlaczy (niby zimna biała, w każdym razie na pewno nie wyżej, niż 6,5K), plus 2x39 aktyniczne. Glony nie rosną. Miałem bardzo ładnie rozrastającą się kalarepę taxifolia, zrobił się wielki kłąb, ale pewnej nocy uznała, że jej będzie, zaczęła się rozkładać, więc musiałem wywalić; obecnie gdzieś od kilku tygodni mam fajną kępę czerwonego makroglona, jeszcze za wcześnie, żeby stwierdzić, czy mu spasuje.

Nie widziałem nigdy rafy na własne oczy, ale ze zdjęć/filmów wychodzi mi, że tak naprawdę rafa jest.....bura, brązowawa; świecące zoasy czy oczojebne SPSy widać na fotkach zbiorników, u ludzi z dużą ilością aktyniki i często świetlówkami typu Fiji Purple do wyciągania kolorów. (Jeśli się mylę co do rafy, to proszę o korektę). Niebieskie światło zaczyna dominować gdzieś od piątego metra, a przecież korale często rosną tuż pod powierzchnią, gdzie barwa światła niewiele się różni od tego nad powierzchnią, na pewno jest poniżej 10K K.

Edytowane przez ZenonPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Chyba to troszkę odbiega od ogólnie przyjętej definicji temperatury barwowej, które to pojęcie służy właśnie, w sposób pośredni, określeniu widma światła. Ciało idealnie czarne rozgrzane do danej temperatury ma ściśle określone widmo...

Ciało doskonale czarne nie istnieje. Wnęki symulujące zachowanie ciała doskonale czarnego w rzeczywistości nie zachowują się jak ciało doskonale czarne. Jeżeli więc nawet źródłem światła było by ciało symulujące ciało doskonale czarne to w rzeczywistości nie miało by ono widma emisyjego takiego jak ciało doskonale czarne. Dzięki temu można na podstawie widma emisyjnego zbadać skład chemiczny a nawet budowę chemiczną ciała, które emituje światło[różne techniki spektroskopowe]. Źródła światła stosowane w życiu codziennym wcale nie świecą tak jak ciało doskonale czarne. Źródła światła stosowane w technice działają zupełnie inaczej. Generalnie można je podzielić na 3 grupy:

  • źródła, w których światło jest emitowane przez żarzące się włókno,
  • źródła plazmowe [świetlówki , metahalogeny czy nowe tzw "lampy plazmowe"],
  • źródła "led".

Skoro więc źródłem światła nie jest ciało doskonale czarne rozgrzane do odpowiedniej temperatury to nie możemy mówić o tym, że ma ono widmo takie jak ciało doskonale czarne. Różne źródła światła o jednakowej albo bardzo podobnej temperaturze barwowej mogą mieć różne widma. Dzieje się tak dlatego że mieszając ze sobą światło o różnych barwach i różnej intensywności możemy uzyskać światło o tej samej temperaturze barwowej.

Między innymi z tego właśnie powodu nie stosuje się w akwarystyce morskiej tanich lamp o barwie 6500 K albo 10000 K tylko kupuje się droższe źródła o podobnej barwie ale innym widmie. Warto też zauważyć że 2 źródła różnych producentów o tej samej temperaturze barwowej nie świecą wcale tak samo a koralowce nie wyglądają pod nimi tak samo. Nie chcę tutaj używać marek. Ale faktem jest to że pod różnymi świetlówkami o tej samej temperaturze barwowej koralowce wyglądają inaczej i rosną inaczej.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.