Skocz do zawartości
Komarek

Sterownik/kontroler pomp cyrkulacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Mam w zbiorniku 2 pompy cyrkulacyjne. Fajnie by było, gdyby chodziły naprzemiennie jak to ma miejsce przy zastosowaniu sterownika sicca Wave Surfer bądź Hydor.

Ma ktoś może pomysł, jak zrobić takie urządzenie?

Zastosowanie zegarów mechanicznych jest do d... bo sekwencja zmienia się co 15 min. Mnie zależy na 2-3 minutach, może być mniej.

Na AR dogadałem się z damian 91 xp 1 na sprzedaż/zakup sterownika sicca, ale chłopak milczy i chyba będzie klops z transakcji....

Edytowane przez Komarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Ci pomoże to zegary elektroniczne mają czas nastawy 1min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie to pompy są ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,mają. Jednak nie ma w nich możliwości ustawienia tak wielu cykli by to miało sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia 2800. Można je tak sterować, Hydor stosuje je w swojej wersji Wave surfera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przekaźnik czasowy rozwiąże sprawę? Np: http://www.tme.eu/pl/details/mpc-a07-u240-208/przekazniki-czasowe-mechaniczne/aniro/ W informacjach technicznych w pdf-ie pokazane jakie może obsługiwać programy a nastawę czasową dobieramy od 0,1s do 100h. Dla ciebie odpowiedni myślę był by program TD bądź TC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety pdf z tme otwiera mi w html - obadam sprawę w domu na kompie.

Jednak obawiam się że nie bardzo nada się to do sterowania naprzemiennie pompami, raczej do jednej pompy.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety pdf z tme otwiera mi w html - obadam sprawę w domu na kompie.

Jednak obawiam się że nie bardzo nada się to do sterowania naprzemiennie pompami, raczej do jednej pompy.....

mój automat, podobny do tego z linku sterował dwiema, ale się rozleciały ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startował dwiema - jednocześnie miały start/stop czy naprzemian?

Mnie chodzi o,to by działały naprzemian np. po 2 min każda

Edytowane przez Komarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być pierwsza pompa na styki bierne a druga na czynne podpięta i po sprawie dołączam schemat podłączenia na zasadzie tej czasówki. A czas oczywiście ustawiasz tak jak napisałem w przedziale od 0,1 s do 100 h. Pozdrawiam.

post-16868-0-44539800-1375811287_thumb.jpg

Edytowane przez SoQł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podłączyć obie pompy do wskazanego przekaźnika według tego schematu i będą sobie chodziły naprZemian w czasie jaki zapodam, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na schemacie, pompa 1 się wyłączy a pompa 2 w tym czasie się załączy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2 takie

http://www.emusklep.pl/aquael-circulator-reef-do-akwarium-morskiego.html#5905546019286

one mają sterowniki na potencjometr (prędkością sterować można) , ale będę miał do nich zrobiony jeden kontroler z płynnymi przejściami...

Pompki fajne, przez pierwsze 3 dni chodziły z jakimiś wibracjami ale chyba się dotarły albo śluz załatwił temat bo teraz są ledwo co słyszalne..


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli to co masz nie rozwiązuje sprawy komarka po prostu będziesz dorabiał sterownik aby te dwie pompy również załączały się na przemiennie tylko z dodatkową możliwością kontrolowania napięcia podawanego co obniża lub zwiększa obroty pomp. Nie wiem jak jest w tych koraliach, czy jest możliwość sterowania obrotami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne wszystkim za pomoc i informacje. Jak gość z AF nadal się nie odezwie, stanę się posiadaczem sterownika by SoQł :-)

A że mam jeszcze opoźniacz załączenia, to może z tego powstać całkiem fajna maszynka z food timerem :-)

:-)

Edytowane przez Komarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś tam czytałem (o ile pamiętam) że sie w ardunio bawisz - możesz do tego podpiąć zamiast czasówki przecież taki przekaźnik NO/NC i masz co chcesz.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie mogę podpiąć do Andurino takie dwa przekaźniki i sterować też z niego pompami. Tylko że nie mam pojęcia o programowaniu i nie zmodyfikuje sam softu udostępnionego przez Nanorafe do sterowania lampą....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy jeden. I wystarczy żebyś na jednym z wyjść miał napięcie cyklicznie włączane i wyłączane na kilka(naście) sekund. Tylko to cykanie przekaźnika może wkurzać....


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, też sposób. Pomyślę.

Choć chyba jednak pozostanę przy sterowniku koLegi SoQł :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem i nie polecam przekaźników czasowych do cyrkulatorów. Za głośne i po 3 dniach padł mi przekaźnik, a zasilałem nim tylko jeden cyrkulator. Fakt że miałem inny niż polecił ci SoQł bo PCU-510 DUO, ale parametrami się nie różni. Więc szkoda kasy.


6833_7811.png

Akwarium 93x50x45h+45l sump. Oswietlenie 5x39w T5. Obieg eheim 1100.Cyrkulacja 2x tunze 6055 1x + kontroler DIY + aquael 10000.

Filtracja 40kg LR + RO ps-1000 int + RO MF-70 z biopellets. SSB "selektywnie suplementuje ballinga"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startował dwiema - jednocześnie miały start/stop czy naprzemian?

Mnie chodzi o,to by działały naprzemian np. po 2 min każda

tak na przemian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak,że kroi się sterownik z prawdziwego zdarzenia. Dzień/noc, czas działania i postoju...

Oczywiście nie ja go robię,tylko fachman co ma pojęcie o tym :-)

Jak będzie to się pochwalę :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko :thumbup:

Mistrzu będzie go za niedługo brał na warsztat. Założenia - prostota, ale z możliwością rozbudowy softu w razie potrzeby

Na razie czeka w kolejce na dokończenie obecnych projektów, ale może do końca wakacji da radę...

Zobaczymy - będzie to zrobię o nim temat połączony z pokazaniem mojej szklanki :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do elektroników, czy prędkością pomp cyrkulacyjnych można sterować za pomocą zwykłego ściemniacza do światła, lub układu o podobnych właściwościach? Chodzi mi o zrobienie falownika, który nie będzie zatrzymywał pomp, tylko je zwalniał, do określonej, zaprogramowanej prędkości. Byłoby to super rozwiązanie dla pomp 220-240v, które mogą startować w drugą stronę - problem z głowy, bo nie ma startu i przekaźnik nie stuka.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.