Skocz do zawartości
Harari

Jak nie mała Hanka to co ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie jaki test polecacie na PO4 ? Mam małą Hankę ale ostatnio mi podpadła, robiłem testy 2 tygodnie temu 0, tydzień temu 0 wczoraj 0,11 ? dzisiaj dla weryfikacji zrobiłem test raz jeszcze i ... 0. W związku z tym zastanawiam się co ona mierzy skoro z dnia na dzień takie różnice ?

Czy duża Hanka też ma takie przypadłości ? A może jakiś test kropelkowy - Red Sea, coś innego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Milwaukee PO4 MW-12 jak mierze tą samą próbkę kilka razy to pokazuje różnie, z błędem dochodzącym czasem do +/-0,05 ppm :)

Nigdy nie miałem zero i dla mnie taka dokładność wystarczy ale jak na sprzęt elektroniczny mógł by być bardziej dokładny i co najważniejsze powtarzalny.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

skoro woda była bardziej niebieska niż zawsze to pewnie masz te 0,11 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję do hanki reagenty od saliferta PO4 , nie ma takich rozjechanych wyników. Na innym forum dowiedziałem się od Dyzmy, on je stosuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe właśnie przed chwilą robiłem testy małą Hanką pokazała zaraz po rozpuszczeniu proszku i zrobieniu pomiaru pokazała 0,13, po około 10 min robię test pokazuje 0.07, bądź tu mądry


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olecha rozumie że masz wagę laboratoryjną i dokładnie odmierzasz tą samą ilość proszku co w saszetce ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do saliferta stosujesz na 10ml cztery krople i płaską łyżeczkę proszku przy Hance tak samo na 10ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak wykonuje te testy z odczynnikami saliferta ?? Ja jak robiłem testy z tymi odczynnikami miałem zawsze wynik powtarzalny...tyle, że o około 0,1 wyższy od rzeczywistego.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrzej z jednej fiolki do hanki robisz test na salifercie, czyli walisz proszek i te krople , druga fiolka od hanki to wzornik z wodą, i wsadzasz dokładnie te fiolki na odczyty do Hanki , Chyba dobrze zrozumiałem ? Hanka to fotometr więc tutaj w grę wchodzi zabarwienie,


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robisz dokladnie wedlug instrukcji saliferta tyle ze we fiolce od Hanki. Odczyt robisz po 3 minutach w Hance - tradycyjnie. Robilismy z Grzeskiem test na plynie referencyjnym za pomoca odczynnikow saliferta i hanki. Wynik w plynie referencyjnym 0,2mg/l PO4 odczynnikami Hanki dal 0,2mg/L a Saliferta 0,21mg/L. Z tym, ze pomiar wykonalismy raz.

Osobiscie zauwazylem ze pomiar wykonany za pomoca odczynnikow saliferta i przetrzymany ciut dluzej niz 3min daje dokladniejsze wyniki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester to jak wytłumaczysz mi pomiary Hanki ( te same fiolki) w odstępach około 10 -15 min . ierwszy pomiar 0.13 drugi 0.12, po 15 min wkłądam te fiolki i widze 0.07 drógi pomiar 0.08 ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiadomo pierwsze to włączamy urządzenie kolejnie sama woda. Cztery krople odczynnika 1 mieszam 30s następnie dodaję płaską łyżeczkę proszku i mieszam aż się rozpuści i ciach do Hanki na 3min

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie, czy duża Hanka to HI 96713 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azja - mam to samo. Miałem reagenty niby w dacie ważności ale stare i wtedy tak sie działo - myślałem że to jest przyczyna, kupiłem nowe i jest też odchyłka. Myśle że zachodzi jakaś reakcja która zmienia kolor odczynnika w czasie i stąd taki problem.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azja - nie mam bladego pojecia. U mnie nie ma problemu z powtarzalnoscia testu. I w zasadzie nigdy nie bylo - Hanke mam juz ponad 3 lata. Kiedys nawet zostawilem fiolke na 24h i wynik byl ten sam.

Wiem jednak z doswiadczenia ze fiolki wymagaja przesadnie dokladnego mycia i suszenia.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to może być klucz - przez 15 minut mokra fiolka od słonej wody już nie będzie krystalicznie przezroczysta i interpretacja koloru może być inna....


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrzej z jednej fiolki do hanki robisz test na salifercie, czyli walisz proszek i te krople , druga fiolka od hanki to wzornik z wodą, i wsadzasz dokładnie te fiolki na odczyty do Hanki , Chyba dobrze zrozumiałem ? Hanka to fotometr więc tutaj w grę wchodzi zabarwienie,

robisz dokladnie wedlug instrukcji saliferta tyle ze we fiolce od Hanki. Odczyt robisz po 3 minutach w Hance - tradycyjnie. Robilismy z Grzeskiem test na plynie referencyjnym za pomoca odczynnikow saliferta i hanki. Wynik w plynie referencyjnym 0,2mg/l PO4 odczynnikami Hanki dal 0,2mg/L a Saliferta 0,21mg/L. Z tym, ze pomiar wykonalismy raz.

Osobiscie zauwazylem ze pomiar wykonany za pomoca odczynnikow saliferta i przetrzymany ciut dluzej niz 3min daje dokladniejsze wyniki.

myślałem, że jest jakiś myk, który stosujecie.

Więc ja robiłem pomiary identycznie jak piszecie. Dziś znowu powtórzyłem test i znowu znaczne rozbieżności.

Odczynnik Hanna pomiar 1 : 0,00

Odczynnik Hanna pomiar 2: 0,00

Odczynnik Hanna pomiar 3: 0,01

Odczynnik Salifert pomiar 1 : 0,13

Odczynnik Salifert pomiar 1 : 0,14

Odczynnik Salifert pomiar 1 : 0,12

Testy zawsze robię na dwóch fiolkach, fiolki zawsze daję w tym samym położeniu i czekam zwykle dłużej niż 3 minuty aż wszystko w fiolkach opadnie.

Którym testom wierzyć ??

Harari : duża Hanna to HI93713

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedrzej to może ja wezmę moja hanke i jakiś wzorzec z roboty i sie porowna

Sent from my iPhone using Tapatalk


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wracej gibko ;)

sent from my Jiayu G3S


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czyszczeniem fiolki to wiem ,i zawsze czyszczę dokładnie , wydaje mi się że utaj chodzi chyba o paprochy które potem osiadają , lub zachodzi jakaś reakcja i intensywność koloru zanika.

Swoją drogą jeżeli regenty są w dacie przydatności to powinno to trzymać parametry.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys zauwazylem cos takiego:

wzialem czysta paleczke z wata, zwilzylem wate w wodzie RODi i zaczalem delikatnie szorowac wyczyszczona kilka dni wczesniej fiolke. Mimo ze fiolka byla pozornie idealnie czysta to wata na patyczku dostala lekko niebieski (ale wyrazny) odcien. Nawet poprosilem zone zeby ocenila kolor kobiecym okiem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A używacie tej samej fiolki do kalibracji wodą i potem dodajecie do tej niej reagentu czy korzystacie z obu fiolek ? W tym przypadku czystość może mieć mniejsze znaczenie...


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.