Skocz do zawartości
felek

Pomoc w doborze obsady - 432l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ! Zakładam akwarium j.w. 432l , w obiegu niecałe 600l. Wymiary 120x60x60 (link do mojego tematu http://nano-reef.pl/topic/57895-powiekszamy-domowy-zwierzyniec-akwarium-432l-180l-sump/ ) Zamierzam trzymać głównie miękasy z lps . Jest to moje pierwsze akwarium i nie mam jeszcze żadnego doświadczenia w doborze odpowiedniej obsady. Dlatego zwracam się do Was o pomoc i skorygowanie moich planów.

To co chciałbym żeby zamieszkało u mnie :

Amphiprion ocellaris X2

Pseudochromis fridmani X2

Chromis viridis X6 - 8 (tu się zastanawiam czy w ogóle , bo rosną dość spore )

Labroides dimidiatus X1

Nemateleotris magnifica X2

Neoglyphidodon crossi X1

Halichoeres chloropterus X1

Chrysiptera cyanea X1

Pseudocheilinus hexataenia X1

Jakiś Salarias , jeszcze nie wiem jaki

I z większych :

Zebrasoma flavescens X1

Zebrasoma scopas X1

Ctenochaetus strigosus X1

Heniochus acuminatus X1

Oczywiście do tego ślimaki i różne krewetki (w tym kilka z naszego morza palaemon elegans).

Może coś zamienić , dodać , ująć :question: ? Wszystkie opinie mile widziane :yes


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chromisy nie rosną aż tak duże żeby ósemka miała problemy w akwarium tej pojemności. Inna sprawa to ich charakter. Jak przystało na garbiki są porąbane i jak będziesz miał pecha to z tej ósemki po kilku miesiącach niewiele ich zostanie bo się wytłuką. Jak będziesz miał szczęście, to będą sobie pływały.

To samo się tyczy chrysiptery - loteria, ale pojedynczo trzymana ma większa odpały niż w stadzie. Zamiast jej i innych garbików typu neogliphidodon wolałbym dodać 5-6 antiasków. Z chromisami nie będą walczyć a kolorystycznie tworzą fajny kontrast.

Pokolce wpuszczałbym razem - a już na pewno obie zebrasomy, bo jak się jedna zadomowi to po wpuszczeniu drugiej zadyma prawie pewna.

Co do krewetek to jednak jakieś czyszczące lysmaty by się przydały. U mnie np. nagminnie podpływały do nich Anthiasy na czyszczenie mimo posiadania doktorka którego też masz w planie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź :thumbup:

Kilka krewetek czyszczących na pewno znajdzie u mnie swój dom :smiling: . Garbiki są bardzo piękne ale chętnie zamienię je na małe stadko antiasów. O chromisach jeszcze pomyślę ale raczej będę starał się je wprowadzić do baniaka .

Akwarium jeszcze nie wystartowało (czekam tylko na odpieniacz ) więc mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji szczególnie że na pewno rozłoży się to w czasie .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO Pseudochromis fridmanix2 to zly pomysl, agresywne to cholerstwo i beda sie gania, wiem wiem male rybki ale po co ci jedna na widoku a druga ciagle schowana?

Zamiast chromisow tez bym pakowal antiaski.

I w koncu dobrze sie zastanow nad 2xZebrasoma, mam, niby jest spokoj, ale jedna dominuja nad druga dosyc zdecydowanie.

Hexateania slyszalem ze potrafi byc mega terrorysta, potem bedziesz mial duzy problem ja odlowic jak ci zacznie sie sadzic na fridmani czy magnifica'e. Ale to tylko luzne przemyslenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jak chcesz mieć pokój w akwarium to nie dawaj 2 szt nematelootris magnifica, chociaż akwarium masz dość duże i powinny znaleźć swoje miejsca to będą się gonić gdy na siebie trafią. Ze ślizgów to ja bardziej preferuję esceniusy bo są ciekawskie i ładniejsze kolorystycznie (ale to kwestia gustu oczywiście).

Co do Heniochus acuminatus to mozesz sobie wprowadzić problem do zbiornika. Ja bym na Twoim miejscu poczekał rok-pół roku i zapanował nad obsadą, która jest.

Z ryb stadnych może Ci się spodobają jakieś apogony..

wybór jest całkiem spory (uwielbiam takie rozterki).


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heniochus to nie jest ryba reef safe.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do Pseudochromis fridmani to powiem że to chyba zależy od osobników, znam dwa baniaki gdzie ładnie i w zgodzie sobie pływa kilka osobników ( trzy sztuki, a w drugim cztery ) Faktem jest że były wpuszczane razem i w zbiorniku były większe ryby


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę grubo pojechałeś z obsadą przy twojej objętości zbiornika wychodzi ok 17l na głowę, a gdzie jeszcze skala i korale? Błazny pewnie będą miły to w nosie ale pokolce mogą mieć do Ciebie pretensje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apogony kojarzą mi się trochę z gupikami i raczej jestem na nie .

Tak więc heniochus odpada przez jego jadłospis .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.