Skocz do zawartości
Michał BB

bielska solniczka 400l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

po kilku miesiącach czytania, przeglądania forum, rozmów z doświadczonymi morszczakami przyszedł czas na założenie swojego akwarium. Jest to pierwsza solniczka u mnie więc dopiero się uczę i z góry proszę o wyrozumiałość. Oczywiście wszystkie rady mile widziane. Słowa negatywne również, ale już nie tak bardzo ;)

a więc do rzeczy... akwarium ma wymiary 100x60x50cm, stelaż udało się przerobić z poprzedniego akwarium, sprzęt jest używany tj. odpieniacz Deltec APF 600, pompa obiegowa NJ 4500, cyrkulacja Resun Waver 15000 sterowalna + dwie mniejsze, sump 110x50x40, automatyczna dolewka, RO, wyszło ponad 50kg skały hihi trochę dużo, ale jakoś ułożyłem, a reszta poszła do sumpa ;) zdaje sobie sprawę, że przez wiele osób zostanę skarcony, że ułożenie skały wygląda jak gruzowisko, ale zawsze można pozmieniać ;) na skale było sporo życia, więc układałem tak aby jak najwięcej przeżyło.%29.gif miałem dylemat jakie oświetlenie zorganizować i w końcu po kilku nieprzespanych nocach zdecydowałem się na led Maxspecta 160W. Akwarium odpalone 13 lipca na 80% wody z żyjącego akwarium. Na dzień dzisiejszy poza życiem na skale jest kilka ślimaków, krab pustelnik, krewetka czyszcząca, rozgwiazda piaskowa i od wczoraj dwa błazenki. Zwierzaki wyglądają na zdrowe i zadowolone, przyjmują pokarm więc chyba wszystko idzie w dobrym kierunku. Teraz pozostaje duuuuuużo cierpliwości i nabierania doświadczenia...

tak to wyglądało kiedyś / poprzednie akwarium / i w trakcie odpalania obecnego akwarium / noc była dłuuuuga do tego stopnia, że własny pies się dziwił co to się wyrabia / ;)

proszę wybaczyć za jakość zdjęć i kolejność, ale jeszcze tego do końca nie opanowałem

post-18880-0-45843900-1377028128_thumb.jpg

post-18880-0-55489300-1377028154_thumb.jpg

post-18880-0-31787600-1377028163_thumb.jpeg

post-18880-0-41745100-1377028175_thumb.jpeg

post-18880-0-07699100-1377028187_thumb.jpg

post-18880-0-31255900-1377028499_thumb.jpg

Edytowane przez Michał BB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to teraz możesz już skalę zacząć przekładać , bo gruzowisko na pewno nie pomoże w przyszłości


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że szafka z perspektywami :). Czasem jestem w Bielsku u teściów, pięknie położone miasto.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się pięknie. Ten Maspect to przy takim litrażu będzie tylko dla miękkich. Pozdrawiam i życzę niezłych przyrostów. :clap:

Niezłe beczułeczki. To są twoje beczki czy miałeś pożyczone na czas przeprowadzki?

Przy takim solidnym stelażu i odległości od ściany, to polecam nie zabudowywanie tylnej strony szafki aby było lepsze chłodzenie wnętrza.

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki właśnie jest plan, aby zabudować tylko przód i boki. Hydraulika jest na miękkich wężach więc nie trzeba ich montować do tylnej ścianki. Osoba która przerabiała stelaż stwierdziła, że wytrzyma wybuch bomby atomowej ;) więc falowanie wody pewnie też przeżyje ;) tak jak już pisałem cały czas się uczę i wszystko przede mną... najważniejsze, że choroba zwana akwarystyka pomimo zdiagnozowania nie została wyleczona ;)

beczki były pożyczone, jedną mniejszą zostawiłem na rozrabiania wody do podmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boczki płyty są na równo ze stelażem. Jeżeli ich nie będziesz oklejał PCV tylko na bok dasz płytę na równo z górą blatu, to polecam zabezpieczenie tej krawędzi silikonem wcierając silikon w bok płyty a dopiero później przykręcenie boku szafki.

Robert.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczmy jakość zdjęć ale to że trzymałeś Mbunę i Utake w jednym nieprzerybionym zbiorniku to błąd niewybaczalny ;)

Jeśli o mnie chodzi to do niedawna sam byłem zwolennikiem takiego gruzowiska jednak prawda jest taka że ciężko w takim zbiorniku zapewnić odpowiednią cyrkulacje szczególnie z tyłu skały, dlatego tak jak napisał Damian lepiej i bezpieczniej będzie jak zlepisz z połowy tej skały jakąś konstrukcje z półkami będziesz miął fajną ekspozycje i dobra cyrkulacje.

Pozdrawiam i trzymam kciuki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Będzie pięknie.Ja lubię gruzowiska :) Duuuuzo życia się na nich może zmieścić,byle był dostęp do szyb,bo potem jak się je czyści to jest ciężko.Trzymam kciuki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o lubienie gruzowiska tylko o problemy w filtracji związane z zaleganiem syfu w skałach które z czasem się zwiększają


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem, że cyrkulacja z tyłu skały jest kiepska pomimo powrotu z sumpa, który jest wypuszczony na tylną część akwarium. Na chwilę obecną mam tyle skały, że mogę pokombinować, tylko muszę tak to zrobić, aby ocalić obecne życie. Wiadomo, że dla początkującego morszczaka każdy kawałek korala się liczy i cieszy ;) a do poprzedniego akwarium już nie wracam ;) było minęło ;) / ryby zostały sprzedane całe i zdrowe /

ogólnie to teraz wygląda tak

post-18880-0-26425200-1377032601_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Fakt, z tą cyrkulacją jest problem.W poprzednim akwarium miałam więcej skały w stosunku do objętości solniczki i pomimo przedmuchiwania zakamarków co pewien czas i tak gromadził się tam syf. Zastanawiam się jak to mają rozwiązane inni posiadacze gruzowisk.Widziałam kilka pięknych baniakow w tym stylu,gdzie skała zaslaniała całą tylną szybę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może moje gruzowisko nie było piękne ale w poprzednim akwa pod skałami miałem dwie pompy które robiły huragan za i pomiędzy skałami. W pewnym sensie jest to dobre rozwiązanie jednak jakiekolwiek prace konserwacyjne przy takiej pompie to maskara bo trzeba całe gruzowisko rozbierać i przekładać, no i oczywiście dochodzą dodatkowe urządzenia w akwarium co przy małym litrazu też nie jest bez znaczenia. Dlatego nie polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele to pewnie nie zmienia, ale skała jest z samych dużych kawałków więc jest dużo zakamarków, przestrzeni dla przyszłych mieszkańców. Nie widać zbytnio tego na fotce, ale za sarcophytonem jest "jama" do dna i "wyjście" pod skałami po prawej stronie. Myślałem o tym aby zwierzaki mogły się schować i miały trochę intymności jak będą tego potrzebowały ;)

a tak z innej beczki... od wczoraj / cały dzień / sarcophyton się nie otworzył. Jest skulony, nie wystawia macek. Wyczytałem, że co jakiś czas zrzuca skórę i tak to właśnie wygląda i że nie ma co się przejmować. Po kilku dniach ma wrócić do normy. Faktycznie wyłażą z niego jakieś gluty, zrobił się "połyskujący". Mam nadzieję, że to właśnie to, a że zrzuca skórę to chyba dobrze się ma bo rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sarco nadal skulony / drugi dzień / mam zacząć się o niego martwić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sarco nadal skulony / drugi dzień / mam zacząć się o niego martwić?

Absolutnie nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za info... w takim razie cierpliwie czekam, aż wróci do normy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam "sąsiada" :)

no pięknie... z ciekawością będę śledzić Twoje poczynania :)

"nóżki" na których trzyma się lampa były w komplecie z Maxspect'em ? cały czas zastanawiamy się jak zamontować naszą lampę.

pzdr i powodzenia :D


JEST: 200x80x60 (w obiegu ok 1200L); faluje: Tunze 2x 6095 & 2x 6055; odpienia: DIY na 2x Tunze 9420.040; obieg: Jebao AC8000; świeci: PS Pandora Hyperion S2; LR ok 70kg; obsada: LPS + SPS + miękkie

BYŁO 2013 - 2015 120x50x50 ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj sąsiedzie ;)

tak "nóżki" były w komplecie. Mam jeszcze linki do podwieszenia, ale jeszcze leżą w pudełku. A jaką masz lampę?

Ja nadal mam problem z sarco :( dopiero dzisiaj tj. po 10 dniach zrzucił skórę i nadal się nie otwiera... ponoć czasami nawet do 2 miesięcy potrafią mieć focha ;)

no i jeszcze jeden problem... tym razem ze ślimakami... miałem w sumie 5 sztuk / turbo, tectusy / i zostały z nich tylko muszelki... nie wiem, czy w skale siedzi jakieś bydle i je wyjada czy co... fakt faktem, że ślimaków już nie ma :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kilku dni t5 zastąpił PS Metis XM 2x150w. Mamy też zawiesia,ale do sufitu nie chcemy montować. Póki co wisi na prowizorycznym "stojaku". albo dokupimy mocowanie na akwa (ale wydaje się być za nisko) albo zrobimy wg własnego pomysłu.

nasze sarco też się nie otwiera- a mamy dwa i tak już dłuuuugo dłuuuuuuggggooo...w sumie to od początku- jeden tylko czasem wypuści jakieś minimalne polipki... ale pompują się nawet ładnie

znikanie zwierzaków to niezła zagadka... tez się zastanawiam nad tym zastanawialiśmy..

Marzena


JEST: 200x80x60 (w obiegu ok 1200L); faluje: Tunze 2x 6095 & 2x 6055; odpienia: DIY na 2x Tunze 9420.040; obieg: Jebao AC8000; świeci: PS Pandora Hyperion S2; LR ok 70kg; obsada: LPS + SPS + miękkie

BYŁO 2013 - 2015 120x50x50 ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, nie chce cie martwić, ale ...... ale ten stelaż aż się prosi o większe akwa :)

Będę obserwował wątek bo zapowiada sie ciekawy baniaczek


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz mam większy zbiornik na zbyciu 140x50x50 szkło 10mm 350l

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

a próbowałeś przestawić tego sarco na bok, gdzieś do cienia?

moj led 120 chińczyk daje nawet za mocne światło, euphylia sie nie pompowała za mocno, jak ja przestawiłem niżej to prawie podwoiła swoją objętość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yarcio: faktycznie stelaż dużo może wytrzymać, chociaż nie jest zbyt duży. A więc jeśli kiedyś przyjdzie pora ma zmianę akwarium to i też stelaż będzie musiał być zmieniony lub przerobiony.

PawelL: dzięki za info, ale jednak nie skorzystam. Po pierwsze jak już kiedyś bym zmieniał to zdecydowanie na większe, a po drugie stelaż ma 130cm więc Twoje akwarium jest za długie.

Edi: Sarco od półtora miesiąca jest w jednym miejscu. Wcześniej wszystko było ok, aż nagle pewnego dnia zaczął marudzić. Obecnie lampę mam skręconą na 80% więc chyba to nie to. Widać, że kapelusz czasami jest bardziej zwinięty, czasami rozłożony, ale polipów nie wystawia

Edytowane przez Michał BB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i znowu pod górkę... od wczoraj nie widziałem kraba pustelnika, chociaż wcześniej cały czas był widoczny. Czasami zdarzało mu się wpaść do komina, ale po szybkiej akcji ratowniczej wracał do głównego zbiornika. Zaniepokojony jego brakiem zacząłem go szukać po podłodze i stało się... leżał z tyłu stelaża... wyglądał na zasuszonego :( tak czy siak włożyłem go do sumpa i coś zacząłem robić. Po ok pół godziny poszedłem zobaczyć co i jak i ON ŻYJE :) jednak twardziej z niego, od razu poprawił mi humor :) mam nadzieję, że to była pierwsza i ostatnia wycieczka tego typu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że znikają Ci ślimaki, piszesz też, że masz pustelnika. 2+2=4

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.