Skocz do zawartości
Yarcio

Pogromca wieloszczetów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po wczorajszej nocnej obserwacji baniaka zacząłem się zastanawiać czy jest jakiś naturalny ( może nie pogromca ), ale stworzenie które będzie trzymać w ryzach populacje wieloszczetów.

W starym zbiorniku nie miałem zbytnio z nimi problemów - miałem dwa gatunki które nie rosły do dużych rozmiarów, ale do większego baniaka z nową skałą przyniosłem nowe takie jasnoróżowe które rosną jak na drożdżach i jest ich coraz więcej. Coraz mniej mi się to zaczyna podobać.

Kiedyś czytałem o krewetkach boksujących wyciągających wieloszczety ze skały oraz o Halichoeres chrysus gustujących w mniejszych osobnikach.

Sam w baniaku nie miałem żadnego stwora gustującego w wieloszczetach, ale może ktoś ma i się podzieli swoimi spostrzeżeniami.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też bardzo liczyłem na moja krewetkę boksującą... ale to co wczoraj zaobserwowałem, bardzo mnie zdziwiło. przy każdym karmieniu ze skał wyłażą wieloszczety nawet przy swietle, i taki może 3-4mm średnicy złapał tego kryla i już sie chciał schować w skały ale akurat nad nim stała bokserka, to se myśle już po nim bedzie hehe.... jedna ze swoich szczypiec złapała tego kryla co trzymał w pysku a druga samego wieloszczeta, i co ?? NIC! pusciła go, wieloszczet ze zdobycza uciekł w skały.

może była najedzona, nie wiem, czasami wcale nie interesuja ją mrożonki, tyle robaczków na skale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj oliva sp. od kilku miesięcy od wpuszczenia tego ślimaka widze coraz mniej wieloszczetów

http://www.wildsingapore.com/wildfacts/mollusca/gastropoda/olividae/olividae.htm

Zeżre wszystko co złapie, rozgwiazdy, ślimaki, wieloszczety.

Nie wiem jak z rybami, gdzieś widziałem wątek jak ktoś się skarżył na znikające przy olivie ryby....

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak, ilość pożywienia sama doprowadzi populację do właściwej ilości.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze wieloszczety są przysmakiem u mnie w akwarium pensetnika (Chelmon rostratus). Oczywiście takiego 30 cm nie rusza, ale nie mam plagi w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam ani jednego wieloszczeta,ale jednego kiedyś widziałem jakiś rok temu,może dlatego,że mam dwie ogromne krewetki boksujące ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to jakaś Rozdymka bardzo chętnie wcina wieloszczety. Zapytaj Kośmida, on taką ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie nie chodzi o to że na gwałt poszukuje tylko o luźną dyskusje.

Właśnie Marku, jeszcze dzisiaj się zastanawiałem czy jeszcze masz te swoje krewetki boksujące :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam dużą boksującą, taką co czasem naso pogoni ale wydaje mi się że wieloszczety rozmnażają się tak szybko że jedna boksująca nie da rady... a na dwie to trzeba mieć sporo miejsca...

raz na jakiś czas stosuję taką małą pułapkę z butelki z powycinanymi małymi szczelinkami, do środka kawałek krewetki z marketu + troszkę piachu, zalewam wodą i czekam... kilka minut później w butli siedzi cała masa robali... butla do kosza i kurację powtarzam jak robi ich się za dużo przy karmieniu...

a tak swoją drogą nie eliminowałbym raczej wszystkich z akwa bo nawet jak coś zdechnie to w momencie jest problem rozwiązany a tak może się zrobić poważny ambaras jak się mam mały zbiornik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 2 lata temu załatwił wszystko chelmon, widziałem na własne oczy jak wyciągał ze skały takie po min 5cm długości, pięknie to wyglądało :)


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halihorens Chrysus zeżarł u mnie wszystkie, nawet takie co siedziały głęboko w piachu, także polecam...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie poluje z harpunem na takie trzy różowiutkie gagatki z białą szczecinką co maja po ok 20-30 cm długości


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 2 lata temu załatwił wszystko chelmon, widziałem na własne oczy jak wyciągał ze skały takie po min 5cm długości, pięknie to wyglądało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obecnie plagę. Bywały plagi np wężowideł,a teraz wieloszczety. Te małe ale jest ich tyle.... że koszmar.

Co do wyjadania. One rozmnażają sie przez pływającą larwę, więc teoretycznie jak cos te larwy wyłapie albo zje takie milimetrowe maleństwa to plagi być nie powinno. Ale jak podniosę skałkę to miejscami mam 10-20sztuk takich ok 5-6 mm.w jednym miejscu- wyglada jak świeży wylęg. Może mandaryny wyjedzą larwy? i tak zamierzam kupić wiec zobaczę jak będzie. bo ma błazenki gobiodony i salariasa nie mozna liczyć...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłem coś ciekawego, a mianowicie wielki różowy wieloszczet wywalił z norki mniejszego ok 5 cm ciemnoszarego wieloszczeta który błąkał się po skale. Nie zastanawiając się długo wziąłem patyk i igłę i zrobiłem coś w stylu harpuna i dziabnąłem dziada. Ten się rozerwał na pół, jedna połówka została na harpunie, a druga się schowała do małej dziurki. Cała akcja zainteresowała moje Lysmata wurdemanni która jedna z nich podbiegła do dziurki i walcząc z wieloszczetem wyrwała do z bezpiecznej kryjówki i zaczęła konsumować wieloszczeta. Nie zdążyłem nakręcić całej akcji,ale nakręciłem samą konsumpcje. Dodam tylko że pozostałe wurdemanni latają koło tej skałki jak głupie - czują pewnie padlinę.

link do filmiku:

Edytowane przez Yarcio (wyświetl historię edycji)

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I efekt dzisiejszego polowania:

y4k7.jpg


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://pl.reeflex.net/tiere/212_Halichoeres_chloropterus.htm prawdziwy killer. U mnie w 2 miesiące wieloszczety zniknęły i do tego pięknie przekopuje dno.

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego zielonego,ale sajgon w piasku mi robił i dostał czerwoną kartkę,teraz mam podobnego żółtego wargatka,trochę delikatniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszły piątek przybył do mnie osobnik Stenopus scutellatus, w poniedziałek dokupiłem mu partera i jak na razie siedzą sobie razem pod jedną skałką. Ale co najważniejsze - wczoraj widziałem w nocy jak wytagiwały ze skały jednego z największych wieloszczetów w moim baniaku :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj pierwszy raz widziałem jak moja bokserka dopadła wieloszczeta, takiego około 5 cm. :thumbsup:

wpierdzieliła go jak schabowego z frytkami, tylko frytek nie było :D pikny widok był

musze kupić jeszcze jedna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj pierwszy raz widziałem jak moja bokserka dopadła wieloszczeta, takiego około 5 cm. :thumbsup:

wpierdzieliła go jak schabowego z frytkami, tylko frytek nie było :D pikny widok był

musze kupić jeszcze jedna ;)

A Ja własnie byłem światkiem jak ogromny wieloszczet zaatakował moją wundermanii i to z sukcesem.

Po prostu wgryzł się w jej głowę. Próbowałem ją uwolnić, ale za późno. Wieloszczet morderca też uciekł


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie kilkukrotnie przyłapałem czyszczącą na polowanku i uczcie z wieloszczeta, trochę się meczy ale zjada do końca.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem 2 wieloszczety metrowej długości złoto-brązowe , jednego wyjąłem szczypcami jak próbował wejść do komina a drugiego w butelkę ze stynką :)


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.