Skocz do zawartości
Seate

Kilkanaście litrów początkującego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Jestem nowy na tym forum i od ponad roku marzy mi się morskie akwarium.
Dodam też, że od kilku lat zajmuję się akwarystyką słodkowodną i jestem posiadaczem dwóch akwariów, 250 i 54l, mniejsza.
Akwarium nie będzie duże. Kilkanaście l, maksymalnie 20, taka ozdoba biurkowa.
Doskonale wiem (choćby z autopsji), że w większym łatwiej utrzymać parametry itd itp, ale jest to moje pierwsze podejście do morszczyzny, więc nie chcę wydawać kolosalnych pieniędzy na coś co może w zupełności nie wypalić.
Akwarium będzie klejone przeze mnie osobiście (taki mały baniak to pikuś, pan pikuś).

1. Akwarium powinno być raczej wyższe niż szersze, prawda?
2. Akwarium będzie filtrowane przez jakąś kaskadę
a) co wpakować do jej wnętrza?
B) rozumiem, że kaskada wystarczająco 'rozrusza' wodę, prawda?
3.Życie, tak, ważna kwestia. Na początek to co wylezie ze skały +? No właśnie + co? Jakie koralowce (dla totalnego amatora) możecie polecić? No i żeby rosły do kilku cm, jakoś jeden koralowiec na całe akwarium mnie nie satysfakcjonuje.
4. Życie 'chodzące' - w umie tu pytanie czy 'coś' się zmieści? :)
5. co jeszcze powinienem zakupić (na pewno testy, na co obowiązkowo?)

Pewnie o masie pytań jeszcze zapomniałem, ale w razie coś, jeszcze dopiszę :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam powiedziałeś im większe tym łatwiej, ale 20litrów to naprawdę mało, nie wiele się zmieści i trudno o parametry a przy tym wzrasta parowanie i jeszcze bardziej wąchają się parametry. Mam w jednym pokoju morskie 10 i 30 litrów i z 10 woda tak szybko paruje że nie nadążam dolewać. Proponuję minimum 30 litrów zestaw aquaela jest w porządku na początek się sprawdza. Jeśli chodzi o odpowiedzi na pytania:

1. lepsze szersze niż wyższe(łatwiej doświetlić dno, i lepsza wymiana powietrza)

2.kaskada w takim akwarium się dobrze sprawdzi, do środka zaproponował bym purigen, phosguard, jakiś wkład biologiczny - bioston czy coś podobnego, i wata perlonowa.

3. na początek i tak akwarium musi dojrzeć i popracować z samą skałą, ale proponuję u kolegów forumowiczów zaopatrzyć się w xenie, capnelle, sinularie i jakieś discosomy.

4.do takiego niedużego to najlepiej krewetki świetnie je wtedy widać może jakiegoś gobiodona

5.coś do mierzenia stężenia soli:) może jakąś książkę :) polecam też długą pesetę :), żeby często rąk nie wkładać.

Znajdź dobry sklep w okolicy myślę, że doradzą dobrze na początek. A i nie zrażaj się od razu krytyką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Jest jedna i bardzo ważna rzecz. Zgłębianie wiedzy. Raczej nikt Ci nie poda wszystkiego na talerzu. Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz tu:

http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/

Musisz to przerobić samemu. Potem przemyśleć jeszcze raz, co byś chciał, a potem konsultować na forum.

No bo popatrz :

1. To zależy od obsady

2. Może być kaskada, ale przy takiej pojemności nie musi

a) w ostateczności tak, przy silnej kaskadzie, ale każdy stosuje dodatkowy cyrkulator

3. Nie wiadomo co wyjdzie ze skały, koralowce raczej nie. Prędzej pewne ukwiały :)

4. Krab, krewetka, ślimak

5. Sól, RO/DI, salimetr/refraktometr, grzałka, piach, skała, lampa, programator czasowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybkie odpowiedzi.

winch

Parowanie będzie prawdopodobnie w 100% uzupełniane przez jakąś aparaturę do automatycznej dolewki, nie będzie problemów.

1. lepsze szersze niż wyższe(łatwiej doświetlić dno, i lepsza wymiana powietrza)

Niby tak, ale ładniejsze układy skalne jednak wychodzą przy akwariach wyższych. Takie przynajmniej odniosłem wrażenie przeglądając gotowe zestawy.

3. na początek i tak akwarium musi dojrzeć i popracować z samą skałą, ale proponuję u kolegów forumowiczów zaopatrzyć się w xenie, capnelle, sinularie i jakieś discosomy.

O dojrzewaniu wiem, jestem cierpliwym człowiekiem, będzie leżeć dopóki się wszystko nie ustabilizuje. Dzięki też za konkretne nazwy.

Świrek

Od kilku dni przeszukuję to forum, ale zawsze lepiej dostać odpowiedzi dostosowane do swoich warunków i pytań.

Jeśli kaskada nie wytworzy wystarczającego ruchu wody - bez problemu, mam w zapasie kilka starych filtrów 150l/h - 600l/h.

Okej, akwarium może być jednak troszkę większe, z racji położenia raczej bardziej w górę niż na boki.

Wszyscy w rodzinie trują mnie o 'Nemo' tj. błazenka, więc zapytam. Jakie minimalne akwarium byłoby dla niego dobrym domem? + błazenek wymaga chyba koralowca jako mieszkanie, więc jakiego? (choć różne teorie czytałem)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz Błazenka, to dawaj największe jakie możliwe. Ja aktualnie mam malutkiego Błazna w 43 litrach, ale tylko dlatego, że na dniach zmieniam akwarium na 160l. Niestety utrzymanie ryby w małym akwarium to droga przez mękę. I dla Ciebie i dla ryby. Jak masz rybcię, to musisz codziennie karmić, a w ten sposób dużo łatwiej zdestabilizować system. Błazenek nie wymaga żadnych koralowców, ale w naturze lubi przebywać w ukwiale. Co do koralowców zaproponowanych przez kolegę, to mam odmienne zdanie. To są oczywiście proste zwierzaki, ale niestety bure i rosną szybko duże. W małej kostce to raczej bym widział kolorowe zoanthusy. Poszukaj na forum pikorafki zoa+LPS Kawy. To jest małe, bajeczne dzieło sztuki. Bez kaskady i odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Zainteresuję się zoanthusami.

Poszukaj na forum pikorafki zoa+LPS Kawy

Nic takiego nie znalazłem ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzytkownik kawa93, mial kiedys akwa 25l, jak zaczynalem czytac forum to bylo to jedno z pierwszych akwa na jakie trafilem... doslownie dzielo sztuki... przeczytaj caly temat, wiele mozna sie z niego dowiedziec

http://nano-reef.pl/topic/33062-25-l-pico-rafa-zoalps/

Edytowane przez adams888 (wyświetl historię edycji)

220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego sloika odradzam ryby choc pewnie pojawia sie glosy ze mozna. Proponuje raczej ciekawe bezkregowce np sexi shrimp


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester

W takim małym szkiełku ryby? Toż to bestialstwo.

Myślałem raczej o jakimś krabie/krewetce. Przyznam, że głównie w morszczyźnie jaram się koralowcami, na ryby nie mam miejsca/pieniędzy :) Poza tym jak będę chciał popatrzeć na ryby to mam jeszcze słodkowodne w domu.

adams888

Dzięki za linka. Albo nie umiem szukać w wyszukiwarce, albo ona zwariowała i nie wyszukała tego wątku.

Nic, zabieram się za czytanie i naukę. start planuję nie wcześniej jak po nowym roku.

Edytowane przez Seate (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj bogatszy o nowe doświadczenia (niestety tylko teoretyczne) siadam do dalszego planowania.

Po obejrzeniu chyba wszystkich baniaków do 60l i kilku większych, oraz tych ogromnych wyciągnąłem pierwsze wnioski:

1. Nie pójdę w ślady Kawy i jego akwarium. Jak dla mnie takie akwarium bez żadnej filtracji nie ma sensu. Tak, nie znam się na morszczakach do tego stopnia, żeby się wypowiadać, a jego akwarium jest imponujące, ale to jednak nie to.

2. Na pewno nie będzie kaskady. Musiałaby być olbrzymia, żebym zmieścił tam wszystkie wkłady, które bym chciał, nie mówiąc o odpieniaczu.

3. Sump? Nie, za małe akwarium.

A więc padło na dodatkowy panel.

Wszystkie akwaria jakie oglądałem z panelami to po prostu wstawiona dodatkowa ścianka x cm przed tylną szybą. Bee. Mnie takie coś w ogóle nie satysfakcjonuje. Gdybym zrobił takie coś zająłbym zbyt dużo miejsca (którego i tak będzie mało), a i tak bym go nie wykorzystał. Powstanie więc dodatkowy panel, jednak trójkątny.

Coś takiego jak w akwarium Amnora (250l Oceanarium).W jego przypadku był to oczywiście wlew sumpa.

4406-tn_9.jpg

Mam nadzieję, że nie będzie miał mi za złe, że wykorzystałem tutaj jego zdjęcie.

Na jednej ze ścian znajdowała się będzie pompa wytłaczająca wodę z grodzi, na drugiej grzałka, a gdzieś w środku odpieniacz DIY ze strzykawek.

Co myślicie? Kombinuję dobrze czy jak koń pod górkę? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie,jak kon pod gorke i to calkiem spora;).Mysle,ze przy tak malej objetosci jednokomorowego panelu bedzie problem z utrzymaniem w nim stabilnego poziomu wody.Piszesz,ze nie chcesz zeby panel zabieral dodatkowe miejsce,domyslam sie,ze chodzi o glebokosc akwarium.Przy trojkatnym panelu i tak glebokosc akwarium powiekszy sie o wymiar rowny wysokosci trojkata prostopadlej do tylnej sciany akwarium,wiec czemu nie zrobic go po calej tylniej szybie?Mozesz wtedy zrobic jedna czy dwie przegrody,zyskujac dodatkowe miejsce na filtracje mechaniczna,absorbenty,ewentualnie czujnik dolewki (ktora to wg mnie w malych akwariach jest niezbedna).Nastepna korzysc to zwiekszenie ilosci wody w obiegu,co w przypadku tak malego litrazu moze stanowic nawet 20% ilosci wody w glownym baniaczku.

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o objętość jaką zajmować będą te panele.

Dla np. graniastosłupa trójkątnego o wysokości (tej w trójkącie w podstawie) 5, długości krawędzi 8 i wysokości (całego graniastosłupa) np. 20.

Pp = 1/2 * 5 * 8 = 20

V = 120* 20 = 400 cm3

A dla panelu na całej szybie (długość akwarium np. 40cm):

V = a*b*c

V= 20* 5(przyjmujemy taką samą szerokość)*40 = 4000cm3

No proszę Cię. Oczywiście graniastosłup trójkątny jednak o takiej podstawie byłby za mały, ale tak czy tak nie zabrałby aż tyle.

Teraz rozumiesz jaka kolosalna różnica wychodzi?

Oczywiście korzystałem z przykładowych liczb wziętych z kapelusza.

Nastepna korzysc to zwiekszenie ilosci wody w obiegu,co w przypadku tak malego litrazu moze stanowic nawet 20% ilosci wody w glownym baniaczku.

Nie wiem jak to liczyłeś, ale wody w obiegu będzie zawsze tyle samo, nie ważne czy wydzielę trójkąt, koło czy prostokąt, bo wymiary akwarium (np. 20x20x20) zawsze pozostają takie same :)

Edytowane przez Seate (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj,bo czegos tu nie moge zrozumiec:blink:.Czy to znaczy,ze ten panel chcesz zrobic wewnatrz,a nie na zewnatrz akwarium?

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę Cię, teraz Ty kombinujesz.

Widziałeś kiedyś panel za akwa? Jak dla mnie zawsze jest to dodatkowa ścianka WEWNĄTRZ. Jak znasz jakieś akwarium, które ma dobudowane 4 ściany tylko po to, żeby panel był na zewnątrz, czekam na linki i zwracam honor.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Seate (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra,dobra,masz racje...:D.Jesli chodzi o strone konstrukcyjna,to panel jest faktycznie wewnatrz akwarium,ale z racji tego,ze w moim reefmaxie jest za tylnia scianka akwarium to jest dla mnie jednoznaczne,ze jest za glownym zbiornikiem i tak od zawsze na to patrze :D.I ucinajac te dywagacje na temat konstrukcji,dalej twierdze,ze panel na calej dlugosci akwarium jest lepszym rozwiazaniem.

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... może i racja.

W sumie akwarium jakoś bardzo długie nie będzie (jak już pisałem wcześniej), więc te ok. 30cm długości będzie wystarczające na kilka przegród z absorberami, odpieniaczem, grzałką, filtrem (a raczej pompą) i skałą.

PS. Zna ktoś jakieś ciekawe linki DOKŁADNIE wyjaśniające zasadę działania odpieniacza i absorberów.

Oczywiście już czytałem o tym, ale wiadomo, zawsze jakieś artykuły perełki się znajdą.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.