Skocz do zawartości
Robert-reef

Białe plamy na koralach (bielenie korali SPS)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pojawiły mi się białe plamy na seriatoporze. Jest to zanik polipów w tym miejscu. Do tej pory wszystko było dobrze, dalej koral normalnie rozwija się, polipuje. Te plamy jak widać na fotce są bliżej wierzchołków korala. Mam dwie seriatopory, na drugiej też zaczyna mi się robić plama

Druga chora to Acropora - Taki stan jak na fotce mam juz około 3 tygodnie, raczej się pogarsza, zwiększa się ilość białej tkanki pokrytej glonem od góry. Ta akropora tak choruje po skoku parametrów, które miałem jakiś miesiąc temu. Co robić? Odłamać bielejące końcówki?

Inne korale miękkie i twarde mają się dobrze.

W ostatnim czasie wzrosło PO4 i NO3 - 2 tygodnie temu wyniki były o połowę niższe.

KH:7,7 Ca:440 Mg : 1380 PO4:0,24 NO3:15

post-20578-0-44294900-1378833247_thumb.jpg

post-20578-0-18649900-1378833249_thumb.jpg

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino już praktycznie nie mam. Jeszcze tydzień temu było w jednym miejscu na skale, ale po odessaniu już nie powróciło. Pojawiło mi się natomiast trochę cyjano ostatnio. Też odessałem przy podmianie i już po cyjano.

Jedynie te frędzle na obumarłej akrze się trzymają - to chyba dino.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 i NO3 dla sps'ów,zdecydowanie za wysokie.

Chyba czeka cie wymiana odpieniacza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie zapomniałem jeszcze dopisać że międzyczasie przesunąłem świetlówkę tak że teraz pada bardziej światło z białej świetłówki, wcześniej stała bardziej pod aktyniką i purple.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu od razu odpieniacza?

Na razie zrobiłem nieco większą podmianę wody, wlałem fiolkę bakterii, zmniejszyłem karmienie, rozważam wydłużenie czasu naświetlania glonów nad refugium lub zwiększenia mocy świetlówek.

Czy odpieniacz ma aż taki wpływ na usuwanie NO3 a tym bardziej PO4? Czy lepiej zastosować chociażby wódkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od razu odpieniacz, bo parametry jak pod miekkie a nie SPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie zapomniałem jeszcze dopisać że międzyczasie przesunąłem świetlówkę tak że teraz pada bardziej światło z białej świetłówki, wcześniej stała bardziej pod aktyniką i purple.

mialem pytac wlasnie o swietlo, w taki sposob czesto wygladaja korale przypalone bialym swiatlem pod ledami, byc moze pod t5 objaw jest podobny.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światła malutko, Po4- wysoko No3 - bardzo wysoko. W takich warunkach SPSy się nie podniosą, wydajność tego odpieniacza x 2 i powiedzmy, że będzie ok.

- bardzo słaby odpieniacz

- Słaba cyrkulacja jak na SPSy

- parametry

- skoki parametrów a zwłaszcza KH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz refugium i takie wysokie Po4 i No3. !!??? to w rzeczywistości masz te parametry ogromne!!!!

w piachu pewnie błoto, glonów/ sumpa prawdopodonie tez już dawno nie czyściłeś. W glonach zbiera się wszystko co spływa z akwarium i tam sie rozkłada i popatrzy czy coś ci nie gnije pod skałami jakiś ślimak czy krewetka.

co do światła 220litrów i 216w zgodnie z zasadami chyba ze świetlówki stare

Edytowane przez lukas.piotr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziomy No3 i Po4 nie sa powodem utraty tkanki co najwyzej korale moga isc w brazy.

Jezeli odpieniacz jest za maly to co ja mam powiedziec przy swoim akwarium gdzie wode napowietrza mini 9002.

A system z minimalna roznica w proporcji 200+120 sump

Moim zdaniem akwarium jest nie do konca poprawnie prowadzone, lub zaprojektowane.

Duza ilosc organiki, chemia z korali miekkich plus to co zostalo juz wymieione.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu podobnie było u mnie lecz winowajcą był ślimak nagoskrzelny fakt jest taki ze acropor mi nie ruszył za to seriatopory i montipory leciały z dnia na dzień oprócz digitata. Jak sobie przypominam seriatopora wyglądała podobnie jak u ciebie pomogło wprowadzenie wargatka pseudocheilinus hexataenia


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były skoki KH- 2 tygodnie temu skoczyło mi do 9,3KH , obniżyłem powoli i dalej utrzymuje na 7,7. Utrzymuje dozując sode oczyszczoną w RO pompką automatyczną. Po jakim czasie takie rzeczy "wychodzą", czy to możliwe że się odbił skok, który był 2 tygodnie temu?

Podmiany robię raz na tydzień 20 litrów wody, sól stosuje Kenta, Ca utrzymuje się między 440 - 450 od podmiany do podmiany.

Cyrkulacja od tego co mam w stopce +12000l/h dodana, wcześniej stał w gorszej cyrkulacji i ładnie polipowała ta seratopora, druga przeniesiona z jeszcze gorszych warunków cyrkulacyjnych też zaczyna tak tracić tkankę. Węgiel wymieniałem 2 tygodnie temu.

Ja troche się dziwie że mam takie wysokie NO3 i PO4. Stosuje rowaphos, mam refugium i sporo glonów (około 500ml na ścisło upchane do kubka) ale w sumie słabe światło 11W kompakt.świece 17/24. Karmie średnio 3x3kostki sekstetu morskiego tropicala na dobę + sczypta granulek omega one raz dziennie + spirulina w płatkach też z raz dziennie szczypta. Teraz zmniejszyłem porcje do 3x2kostki dziennie.

Odpieniacz wywala bardzo mało syfu, można powiedzieć że jak 200ml lekko burej substancji wywali to dobrze. Piana wychodząca do kubka jest lekko gęsta. Z drugiej strony mam sporo detrytusorzerców - dziesiątki ślimaków, duże wężowidła, wieloszczety, rozgwiazdy, sporo drobnego życia. Czy wymiana odpieniacza na jakiś super wydajny wpłynie na spadek NO3 i PO4 do zerowych wartości?

Mniej więcej 2 tygodnie temu wsypałem worek żywego piasku do refugium - czy to mogło mi spowodować skok NO3 i PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz który posiadasz to konstrukcja z lat 70tych ubiegłego wieku,kiedy to hodowla sps'ów się nikomu nawet nie śniła.

Więc jakim cudem ten odpieniacz ma pociągnąć baniak z tak wymagającymi koralami jak Acropory?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 kostek na dobę + granulki. sporo tego walisz ile tam pływa ryb ze karmisz w takich ilościach ?? .

co do refugium moje kawa ma 100l i glonów w sumpie po upchnięciu ok 3 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloryba.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KArmie 14 ryb w tym 3 duże pokolce, 2 duże rozgwiazdy piaskowe, 2 krewetki czyszczące, z 20 ślimaków(strombusy, porcelanki, turbo, nosariusy).

Ograniczyłem karmienie do 3x2 kostki dziennie. Nawet mniej czasami.

Robiłem wczoraj pomiary parametrów KH 7,3 PO4: 1,23ppm Ca:440 Mg:1380

Ile glonów powinno być w refugium żeby dobrze działały? Rozumiem że moje 500ml to nie jest wystarczająca ilość.

Czy stosowanie wódki, biopeletów czy innych wspomagaczy poprawi moją sytuacje z NO i PO?

Czy jednak nie pozostaje mi nic innego jak rozglądać się za odpieniaczem? Swoją drogą to szkoda że nie wiedziałem wcześniej że ten odpieniacz taki h....y i że sprzedawcy w erybce nie zaproponowali nic lepszego jak go kupowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KArmie 14 ryb w tym 3 duże pokolce, 2 duże rozgwiazdy piaskowe, 2 krewetki czyszczące, z 20 ślimaków(strombusy, porcelanki, turbo, nosariusy).

..a nie myslales zeby zwiekszyc obsade troche? Troche malo tych ryb tam, ja bym jeszcze ze 3 pokolce dolozyl ;)

tak na serio, odpowiedz zamiescilem w ironii, tyle ryb to ja nawet w 500L nie mam,


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) miałem więcej ale mi chromisy, błazenek i babka powyskakiwały. Zapomniałem jeszcze o mandarynie, ale on sam się karmi no i brzydalu w sumpie. Pokolce to już raczej się nie zmieszczą.

Tak na poważnie to ryby są raczej małe jak na takie akwarium, mają gdzie pływać z tym to nie ma problemu. Na razie nie ma też wielkich naparzanek w akwarium więc sobie pływają. Jak podrosną czy będą się lać to sprzedam/oddam i tyle.

Inna sprawa to czy przy takiej ilości ryb mój system wytrzyma. Myślę że bede jednak musiał pogodzić się z tym że nie dorosłem jeszcze do SPSów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to ze obsada rybna sporo obciaza system, stracilem chelmona i oddalem desjardini, winowajce jego zejscia, zaczela stresowac wszystkie ryby, zauwazylem wielka poprawe w filtracji po ich "ubytku". Wiele ryb to jednak spore obciazenie


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem właśnie że ryby obciążają system. Ale...

Mam nadzieje że będe mógł jakimś sposobem utrzymać swoje ryby, nawet jak miał bym zrezygnować z spsów. W sumie inne spsy mają się nieźle, tylko ta seriatopora coś zaczęła mi szwankować, no i akropory - ale tego to się spodziewałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz który posiadasz to konstrukcja z lat 70tych ubiegłego wieku,kiedy to hodowla sps'ów się nikomu nawet nie śniła.

Więc jakim cudem ten odpieniacz ma pociągnąć baniak z tak wymagającymi koralami jak Acropory?

to dopiero jest ciekawa teoria, ach te lata 70-te, pewnie jakiś towarzysz wymyślił hehe.............razem z wielką płytą.

pozdraw

Przepraszam za off-top, ale na pewno za dużo karmisz.

Edytowane przez strzelba26 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.