Skocz do zawartości
Robert-reef

Białe plamy na koralach (bielenie korali SPS)

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wiem, zmniejszyłem karmienie. Teraz daje 3x2 małe kostki.

Napiszcie co robić z tymi koralami. Akropora praktycznie bez zmian ale na seriatoporze plamy się powiększają. Nowe nie powstają, powiększają się stare "wypalenia".

Parametry wody powoli stabilizuje, zrobiłem większą podmiankę, wymieniłem węgiel, zmniejszyłem karmienie.

Co powinienem zrobić z koralami? Czy zostawić i nic nie robić, poobcinać zbielałe szkielety?

Czy jak koral odżyje to te martwe szkielety mogą się ożywić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie masz takie PO4 jak piszesz to znaczy , że jeszcze nie czas dla Ciebie na SPS.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dopiero jest ciekawa teoria, ach te lata 70-te, pewnie jakiś towarzysz wymyślił hehe.............razem z wielką płytą.

pozdraw

Przepraszam za off-top, ale na pewno za dużo karmisz.

Jak nie znasz historii firmy Tunze to racz sie nie wypowiadac i nie pisz głupot.

Bo pierwsze odpieniacze Tunze produkował juz w 1963 r.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, zmniejszyłem karmienie. Teraz daje 3x2 małe kostki.

3x1 było by lepszym pomysłem.

dla porównania u siebie daję 6 kostek dziennie na prawie 50 ryb, w tym o ile pamiętam 7 pokolców..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy obsadzie 17 rybek karmię 3 kostki na dobę nie wspomnę że w obiegu wody mam dużo więcej.

Jak mi to ktoś mądry powiedział lekko głodnawa ryba to zdrowa ryba, a przy okazji parametry wody będziesz miał lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe że Heniochus diphreutes (False Moorish Idol) podjada mi tą seriatoporę?

Zauważyłem właśnie przed chwilą że idolek skubie seriatoporę. Wydaje mi się że zjada on już obumarłą tkankę ale nie jestem w stanie na 100% stwierdzić. Będę go jeszcze obserwował ale może macie jakieś doświadczenia z tą rybą.

ps.

Zmniejszyłem karmienie do 3x1 kostkę + 1x spirulinę + czasami granulki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z opinią że mogą szczególnie głodne podskubywać korale.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejszyłem karmienie to mogą czuć się głodne :), ale te martwe miejsca pojawiły się wcześniej więc raczej nie mogę ich obwiniać za wyskubanie polipów. Zresztą pewnie bym zauważył wcześniej że skubią te korale. Teraz to chyba martwą tkankę zeskubują - tylko raz widziałem jak skubnął tego korala, nadal obserwuje i nie dziabnął więcej .

Pokolce zaczęły żerować na tylnej szybie, jakieś tam glony wyszukują. Nigdy wcześniej tego nie robiły :)

Myślę że mogą być głodne moje ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby powinny być zawsze lekko głodne żeby zgodnie z instynktem pełniły swoją rolę.

O tej rybce myślałem już dawno ale właśnie opinie i informacje od sprzedawców zniechęciły mnie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już właśnie poluje na tego idolka. Jestem na 100% przekonany że podskubuje on seriatoporę. Wcześniej nie widziałem tego, ale teraz co chwilę go widzę jak skubie korala. Wcześniej pewnie był bardziej najedzony i rzadziej go ruszał, teraz na głodówce już kilkanaście razy na dizeń widuje jego jak szczypie.

Będzie do sprzedania jak kto chce. Muszę go tylko złapać i do sumpa przenieść :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak się skończyła historia ? Korale przeżyły czy padły ?

Na próbę wrzuciłem do baniaka dwie szczepki i efekt podobny jak u Ciebie tylko w krótszym czasie (2 tygodnie).

Kh 9,6; Ca 475 (resztę testów muszę dokupić); Red Sea Salt; "seriatoporki" opalają się pod ledami 110W (szczepki umieszczałem na różnej wysokości - bez poprawy); zmieniałem cyrkulację - bez poprawy;baniak 200l; LR ~40 kg; LS ~18 kg. Jak widać na zdjęciu mam "paprochy" na skale/szybie, czy to może być powód ?

Liczyłem się z tym, że jestem "zielony" i szczepki mogą polecieć ale .. Seriatopora seledynowa, Euphylia, Rhodactis, które trafiły razem z jednego źródła do baniaka są zdrowe.

post-21711-0-81916900-1383768933_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak się skończyła historia ? Korale przeżyły czy padły ?

Na próbę wrzuciłem do baniaka dwie szczepki i efekt podobny jak u Ciebie tylko w krótszym czasie (2 tygodnie).

Kh 9,6; Ca 475 (resztę testów muszę dokupić); Red Sea Salt; "seriatoporki" opalają się pod ledami 110W (szczepki umieszczałem na różnej wysokości - bez poprawy); zmieniałem cyrkulację - bez poprawy;baniak 200l; LR ~40 kg; LS ~18 kg. Jak widać na zdjęciu mam "paprochy" na skale/szybie, czy to może być powód ?

Liczyłem się z tym, że jestem "zielony" i szczepki mogą polecieć ale .. Seriatopora seledynowa, Euphylia, Rhodactis, które trafiły razem z jednego źródła do baniaka są zdrowe.

Czym podbijasz parametry? Sól którą podajesz nie ma takich nawet przy zasoleniu 1026 więc skąd u Ciebie takie kh i ca? Moim zdaniem masz również problem z wodą Ro bo widać u Ciebie krzem w zbiorniku i taki test proponuję również zakupić. Jak wskazania Tds-a?


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie niestety mieli na stanie tylko te dwa testy, resztę postaram się dzisiaj dokupić. Parametrów nie podbijam. Co tydzień podmiana 5%. Spławik (Aqua Medic) pokazuje zasolenie 1.024. TDS za RO wskazuje 0,004 (nie jestem pewien co do liczby zer ale na końcu na pewno jest 4) za DI 0; wkłady wymieniałem w maju.

Słowo wyjaśnienia - dwa miesiące temu zalałem zbiornik; 95% wody i 100% skały z działającego zbiornika, może parametry wody zostały po poprzednim jej użytkowniku ? Dziennie uzupełniam 3-5 l odparowanej wody. Na początku nie potrafiłem wyregulować odpieniacza i przelewał mi dwa, trzy razy dziennie więc trochę wody w kanał poszło. Doliczając dwie 10l podmiany oraz ściąganie śmieci, myślę, że musiałem w tym okresie dolać przygotowanej przeze mnie wody około 70 l.

Ruchomości w baniaku: 4 x Pterapogon, 2 x Amphiprion, 1 x Archaster, 5 x krewetka, 5 x krab pustelnik. Karmię 2 x po pół kostki mrożonego solowca - wszystkie zwierzęta są małe.

Od kilku dni codziennie muszę wylewać herbatę z odpieniacza. Za często (wyjaławia wodę) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

snikit- jak coś to mogę się podzielić wodą z podmiany i zrobić testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie niestety mieli na stanie tylko te dwa testy, resztę postaram się dzisiaj dokupić. Parametrów nie podbijam. Co tydzień podmiana 5%. Spławik (Aqua Medic) pokazuje zasolenie 1.024. TDS za RO wskazuje 0,004 (nie jestem pewien co do liczby zer ale na końcu na pewno jest 4) za DI 0; wkłady wymieniałem w maju. [/isize]

Słowo wyjaśnienia - dwa miesiące temu zalałem zbiornik; 95% wody i 100% skały z działającego zbiornika, może parametry wody zostały po poprzednim jej użytkowniku ? Dziennie uzupełniam 3-5 l odparowanej wody. Na początku nie potrafiłem wyregulować odpieniacza i przelewał mi dwa, trzy razy dziennie więc trochę wody w kanał poszło. Doliczając dwie 10l podmiany oraz ściąganie śmieci, myślę, że musiałem w tym okresie dolać przygotowanej przeze mnie wody około 70 l.

Ruchomości w baniaku: 4 x Pterapogon, 2 x Amphiprion, 1 x Archaster, 5 x krewetka, 5 x krab pustelnik. Karmię 2 x po pół kostki mrożonego solowca - wszystkie zwierzęta są małe.

Od kilku dni codziennie muszę wylewać herbatę z odpieniacza. Za często (wyjaławia wodę) ?

Odpieniacz ustaw na bardziej suchą pianę będzie mniej walił do kubka. Czy ty czasem nie uzupełniasz odparowanej wody solanką? Co to jestzbieranie śmieci w akwarium?


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy niestety muszą w sklepie poczekać do jutra.

Debora -> ile wody podmieniasz ?

Fok -> nie mam opcji mokra/sucha piana. Mogę jedynie otworzyć/przymknąć wylot z odpieniacza. Wodę uzupełniam RODI. Śmieci - pył, nieczystości w sumpie.

Opróżniłem dzisiaj o 15 kubek i ponownie jest full, woda jest prawie przeźroczysta.

W końcu udało się pomierzyć parametry: pH - 7.7, PO4 pomiędzy 0.25 a 0.5, NO3 - 50.

Zrobiłem podmianę 10%, wsadziłem do sumpa 60 gram Rowa carbon i 50 gram Rowa phos; będę mierzył i najwyżej dokładał. Czy z Rową mogę lać alko czy nie mieszać :smiling: ?

Edytowane przez snikit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod wątek, ponieważ borykam się z takim samym problemem. Chciałbym umieścić w zbiorniku jakieś proste spsy ale za każdym razem marnieją albo tracą tkankę, a już na pewno nie rosną. Tak to wygląda:

pngg.jpg

Co do sprzętu to taki jak w stopce. Dodam, że lampę mam mocno skręconą, ale spsy nie brązowiały, stawiałem je w najlepiej oświetlonym miejscu.

Parametry

zasolenie 1.025

KH 8,15

Ca 420

Mg 1250

Ph 8,1

NO3 10

PO4 0,1 (dwie ostatnie wartości chwilowo podskoczyły bo przesadziłem z karmieniem ryb i korali)

Co mnie zastanawia, seriatopora naprawdę pięknie polipuje, a jednak ginie... Nie mam pojęcia gdzie tkwi mój błąd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często mierzysz kh? Nie miewasz przypadkiem skoków? Jakiej soli używasz i jak często robisz podmiany (jak duże)?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób uzupełniasz KH? Czym mierzysz poziom nutrientów(PO4,NO3)? Czy tak się dzieje po jakimś czasie od wsadzenia sps czy w ciągu n p 48h?


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często mierzysz kh? Nie miewasz przypadkiem skoków? Jakiej soli używasz i jak często robisz podmiany (jak duże)?

KH mierzę co tydzień, więc skoków nie powinno być, Używam soli Red Sea (ta uboższa) natomiast podmianki 22 l co dwa tygodnie

W jaki sposób uzupełniasz KH? Czym mierzysz poziom nutrientów(PO4,NO3)? Czy tak się dzieje po jakimś czasie od wsadzenia sps czy w ciągu n p 48h?

Kh uzupełniam roztworem z ballinga, oczywiście pompką. NO3 mierze mierzyłem testem saliterta i red sea, po4 dużą hanką od inmara. Natomiast spsy marnieją powiedzmy w ciągu tygodnia-dwóch. Tą seriatopore mam gdzieś 2-3 tygodnie.

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem pewną zależność w przypadku S.Caliendrum-jeśli polipy są takie "zbite", kształtne to wszystko ok. Natomiast jeśli polipy są takie neregularne, taki "fuzzy" jak to mówią Anglicy to jest coś nie tak. Nie doszedłem jeszcze o co chodzi... A jak z cyrkulacją?


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z cyrkulacją?

Cyrkulację zwiększyłem, kilka miesięcy temu miałem 2x JVP-101, to raczej nie jest źródło problemu.

Jakie mogą być główne powody utraty tkanki takich korali jak montipora czy seriatopora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc poziom nutrientów, wahania KH, zbyt niskie KH.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dlatego nie wiem co się dzieje. Ja osobiście stawiam u siebie na światło-jakość, ilość.

Mam też hystrixa w zbiorniku i on z kolei zaczyna blednąć i dopiero miejscowo traci tkankę-już chyba trzy razy próbowałem szczepki tego korala utrzymać.

Nutrienty są wg mnie i tak w porządku, mimo, że teraz lekko je zawyżyłem, to ludzie i tak przy takich poziomach z powodzeniem hodują spsy (nie mówię o jakości kolorów)

KH mam ustabilizowane, wciągu dwóch miesięcy obniżyłem je z 8,6 na 8,1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też to wygląda na skoki kh, ale jeśli piszesz że jest stabilne to trzeba to wykluczyć.

Co z tymi ledami, napisz coś wiecej jakie diody i ile świecisz czasu? Chociaż nie wydaje mi się żeby był to problem oświetlenia.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.