Skocz do zawartości
Diabeł prawdziwy

filtr przepływowy XXXXL

Rekomendowane odpowiedzi

dziadkowie .

ale mam kolegę razem hodowaliśmy kiedyś paletki, mi nie dawno wypadły z racji wieku 11 lat miały.

A z paletkami nie mniej pi... jak z morszczakiem.

Więc ogarnie, tak myślę.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diabeł, to zrobić możesz, tylko pamietaj, że dsb potrzebuje troche czasu na zadzialanie zależnie od powierzchni i glebokosci. w skrajnym przypadku moze sie zdarzyc, ze zadziała akurat jak wrócisz po 4 miesiacach. :)

moze jednak z duchem czasu biokulki ([edit] sory, freudowska pomyłka , miało być biopeletki ) ? :) sam nie stosowalem, ale sporo poczytalem i imho to dlugoterminowo chyba najbardziej bezobslugowy patent, tylko odpieniać nadal trzeba. no i karmic. :)

Edytowane przez kaziko (wyświetl historię edycji)

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i telefon do doswiadczonego akwarysty morskiego zostawić co by przyjechal w razie czego.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najdłuższy okres na jaki pozostawiłem akwarium pod kuratelą, nazwijmy to "komputera", wynosiła 24 dni. Nie mniej sam zbiornik był od początku pod to przygotowany np. minimalne karmienie organizmów, żadnych rybek. Według mnie ryby tworzą spore zagrożenie, same z siebie, dla pozostawianego zbiornika. Automatyka zbiornika została mocno rozbudowana nie mniej zakładałem pozostawianie go na dłuższy czas. Wracając i tak zastanawiałem się przed otwaciem drzwi co zastanę?

Przy przeprowadzce na sporą odległość sprzedałem zbiornik na miejscu i nie ciągnąłem go z sobą choć był w sumie niewielki. W nowym miejscu nowy zbiornik. Taka jest moja rada jeśli musiałbyś dokonywać podobnego wyboru.

Jeśli masz taką możliwość to nawet się nie zastanawiaj tylko zajmij się szkoleniem "kursanta" . Im szybciej zaczniesz tym dokładniej nauczysz.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli to lepiej rybek się pozbyć?

Kursant się zgodził.

mam miesiąc .

telefon dostanie do "speca" i parę drobnych $

Zbuduję jednak to dsb.

Bardzo dziękuję za pomoc!

niech wam korale ładnie i beztrosko rosną !!!!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym ma niby to DSB pomóc bo naprawdę nie rozumiem???

Jeżeli masz wydają filtrację w tej chwili i jeszcze pozbędziesz się ryb to po co Ci jeszcze jakieś dodatkowe filtry czy beczki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie rybki bym zostawił!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem akwa na tydzień (czas urlopu)

Panie w pracy poinformowałem

- czujnik temperatury - ma być 25 st celsjusza

- tu jest dolewka - jak będzie spadał poziom wody, w baniakach jest woda, trzeba uzupełnić

- poziom wody w sumpie taki

Przyjechałem

- dolewka pełna super pomyslałem

- otwieram druga część szafki, a w sumie pusto

Okazało się, że Panie tak się przejęły dolewką, że nie otwierały drugich drzwiczek, a zasilacz od dolewki leży sobie na dnie szafki za ups-em

Efekt

- polowa obsady rybnej padła, po koralach jak na lekarstwo.

Wniosek

- osoba tzw przeszkolona ok, ale raz na tydzień powinna zajrzeć obeznana

pozdr

tyle z własnych doświadczeń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie rybki bym zostawił!

OK Tylko odpowiedz na moje pytane jak DSB ma pomóc przetrwać akwarium przez 4 miesiące? Bo naprawdę nie rozumiem gdzie tu jest jakaś zależność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 zniweluje.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz jak sobie z tym radzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz to i wodę wymieniam.

a jak zaczną mi ryby dokarmiać dziadkowie na zmianę, to zawsze coś zdziała.

A masz jakieś rozwiązanie ?

korale sprzedam, ale takie rybki kto kupi?

A nie wyrzucę, wole dołożyć niech żyją.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diabel, ale to jest wlasnie to co napisalem wczesniej, zaden system filtracji Ci nei pomoze, no moze troche bo moze calosc stanie sie bardziej stabilna i mniej pracy ktos przy nim bedzie mial, ale generalnie bezobslugowe akwa nie istnieje.

jesli korale mozesz sprzedac to pamietaj, ze ryby nie potrzebuja tak czystej wody jak korale. po prostu mialbys fishonly.

no ale jesli masz kogos kto moze sie podjac pomocy to moze wlasnie problem znika ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale moim zdaniem to bez sensu.

A nie możesz oddać ryb do kogoś na przechowanie? Co to są za ryby?

Mi chodzi o to że nie uda Ci się zabezpieczyć zbiornika na tak długi okres bez fachowej opieki a dokładanie kolejnych filtrów to tylko dokładanie potencjalnych zagrożeń dla osoby która będzie się opiekowała zbiornikiem. Jeżeli system teraz działa stabilnie i masz wydajna filtracje to dlaczego pod Twoja nieobecność ma działać gorzej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj poprzednie !

Wszyscy tak radzą że wszystko od razu zdechnie i prąd od razu mi wyłączą.

muszę coś wykombinować, kolega Kaziko radzi bym dołożył biopellets.

to mi sie nawet podoba bo i Po4 podobno zbija.

Tyle że nigdy tego nie stosowałem i nie znam.

A głównie o to chodzi No3 i Po4 to chyba główne zagrożenia,

Korale sprzedam, i dam na przechowanie, już mam komu ale rybki?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem akwa na tydzień (czas urlopu)

Panie w pracy poinformowałem

- czujnik temperatury - ma być 25 st celsjusza

- tu jest dolewka - jak będzie spadał poziom wody, w baniakach jest woda, trzeba uzupełnić

- poziom wody w sumpie taki

Przyjechałem

- dolewka pełna super pomyslałem

- otwieram druga część szafki, a w sumie pusto

Okazało się, że Panie tak się przejęły dolewką, że nie otwierały drugich drzwiczek, a zasilacz od dolewki leży sobie na dnie szafki za ups-em

Efekt

- polowa obsady rybnej padła, po koralach jak na lekarstwo.

Wniosek

- osoba tzw przeszkolona ok, ale raz na tydzień powinna zajrzeć obeznana

pozdr

tyle z własnych doświadczeń

Ale to nie jest wina tych pań tylko chyba Twoja ? jak miała działać dolewka bez prądu ??


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest taka, po pierwsze przed wyjazdem nic nie zmieniaj w systemie, odpieniacz podłącz do włącznika ze zwłoką, żeby nie przelał jak zabraknie prądu, bo to pewnie by zapoczątkowało duże problemy. Dolewka i zapas wody, choć na tyle czasu to i tak chyba ktoś będzie musiał wody zrobić, no chyba, ze masz taki ogromny bufor. I naprawdę poszukaj kogoś doświadczonego i obytego z morszczyzna, żeby chociaż co dzień mógł tylko zajrzeć, rzucić okiem czy wszystko ok. laik nie zauważy jakiś drobnych rzeczy, które mogą stać się problemem. Jesteś z Warszawy i nie wierze, ze nie znajdziesz kogoś kto się podejmie zadania, za jakąś symboliczna oplata, bo przeszło 100pln za godzinę serwisu, to lekka przesada. Tak czy siak, ktoś musi się tym zając profesjonalnie, czyszczenie kubka w odpieniaczu, ewentualna regulacja spływu, jakaś podmianka, kontrolowanie czy się parametry nie rozjeżdżają itp.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilny system potrzebuje tylko regularnych podmian wody

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stabilny, coraz mniej jakiś wahań.

Jest i kursant od dziś zaczyna :wine:


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci napisać jak ja mam zautomatyzowaną obsługę i jak planuję ją jeszcze zautomatyzować.

1. Podwójna dolewka, żeby uniknąć katastrofy przy zaciętym elektrozaworze. Dolewka tunze z czujnikiem optycznym i dolewka dolewki tunze osmolator z elektrozaworem na wężyku RO podprowadzonym pod akwarium. Jeśli jest kanalizacja pod akwarium, to można przelew z dolewki dać do kanalizacji.

Chcę zakupić system czyszczący kubek chyba vertexa, do tego spływ z kubka do pojemnika zabezpieczonego przed przelaniem dolewką, Do której podłączony jest odpieniacz. Jeśli jest pod akwarium kanalizacja, można opróżniać taki pojemnik do kanalizacji elektrozaworem raz na jakiś czas.

Zostają Ci podmianki, testy, korekcja Ballinga, karmienie. Nie wiem jaki masz system pozbywania się NO3 PO4, u mnie ktoś musiał by wywalić glony z refugium co jakiś czas, a może jakiś dokładny dozownik z wódką, albo peletki.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz szkolił kursanta to postaraj się go nie przeuczyć. To nie jest żart. Zrób na papierze "zestaw procedur serwisowych" by oszczędzić mu kombinowania.

Nie napisałem, że powinieneś pozbyć się rybek. Napisałem jedynie, że ja z nich od razu zrezygnowałem zakładając, że mogę nie mieć szansy przez dłuższy czas lub w całkiem nieprzewidziany sposób zająć się związanymi z nimi problemami.

Jeśli niewiele lejesz do akwarium. Nic poza wodą i suplementacją, której, w stabilnym zbiorniku, wielkości są przewidywalne i znane to na wyjściu także powinieneś mieć w miarę pewną ilość produktów zrzutowych. System zasilania w energię (ups), jest w mojej ocenie, nie tyle dodatkiem co koniecznością nawet gdy nie oddalasz się zbytnio od akwarium. nie kosztuje majątku a stanowi podstawową linię obrony przed zagładą w zbiorniku.

Automatyzacja systemu ma tę zaletę, że nie czujesz się uwiązany akwarium również będąc na miejscu.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

intensywnie myślę o "bio pellet" na No3 sposób, jeszcze nie sprawdzony co prawda.

Po4 nie wiem jakiś absorbent istnieje?

Kh już kolega wie jak utrzymać.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle i postepuje zupelnie inaczej niz wiekszosc. Przywiazanie do akwarium duzo zalezy od wielkosci akwarium , ALE

Nigdy nie robimy serwisy tuz przed samym wyjazdem

Im prostszy systeem tym prostszy serwis. Jak cos sie spierdoczy to nie dosc ze system sie sypie to ze wzgledu na ilosc kabli i nafaszerwonie szafki elektronika nawet osoba opiekujaca sie akwarium sobie nie poradzi. A moze jeszcze pogorszyc sprawe np niechcacy cos wylaczajac.

Osoba opiekujaca sie akwarium im mniej wie tym lepiej dla akwarium. Jej obowiazki powinny sie ograniczyc do sprawdzenia temeperatury, czu podloga sucha i nakarmic rybcie. Do bardziej skomplikowanych zadan to dolac wody do dolewki czy oproznic karnister na odciek z odpieniacza.

Najbezpieczniejsza dwolewka to taka z plywakiem.

http://www.fishtanksdirect.com/images/products/detail/EshoppsFloatValve.jpg

Do tego karmnik automatyczny i mozna wyjezdzac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy?

para błaznów i quadri, para mandarynek, para piżamek, para chrsiptera hemicyanea.

do tego 20 kg skał, w 240 l i sump 100l zalany w 50% czyli jakieś 300l w obiegu.

dolewka jest, balling jest.

no i dowalił bym jakąś filtrację

Pociągnie ???

a to jest całe życie jakie masz? jakie korale jeszcze?

jak dla mnie to te kilka rybek od razu bez problemu sprzedaż, kup jak najwieksza beczke na wode, włóż tam skałe, daj cyrkulacje i zostaw.... jak wrócisz to wyjmiesz wszystko do akwa kupisz nowe rybki i gotowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edi -to jest to co zostanie, chyba.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.