Skocz do zawartości
robi

ilość zasysanego powietrza !? mit obalony ?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się składa że mam odpieniacz ala ATI 180 na pompie Tunze 9420 ,a do tej pompy mam 3 wirniki które pobierają odpowiednio 850 , 1000 i 1400 litrów powietrza i ... o co mi chodzi ? a o to ze na każdym z nich odpieniacz urabia identyczną ilość odcieku pod warunkiem że wydajność ustawiam pod kolor urobku tzn.ciemna herbata .Dodam że testy robiłem po 3-4 tygodnie na każdym z wirników,ustawiam odpieniacz na urobek ciemnej herbaty a ilość urobku jest taka sama. ?????????


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jest tak że wirnik który zasysa 850 powietrza wystarczy dla twojego baniaka i wywali wszystko co ma wywalić a ten 1400 juz nic nie wywali bo nie ma co wywalić


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jest tak że wirnik który zasysa 850 powietrza wystarczy dla twojego baniaka i wywali wszystko co ma wywalić a ten 1400 juz nic nie wywali bo nie ma co wywalić

o widzisz i tu chyba masz rację ! innego wyjaśnienia nie widzę , o tym myślałem i wychodzi na to że z wirnikiem na 1400 litrów powietrza mam silnie przewymiarowany odpieniacz,


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś osoba robiąca odpieniacze powiedziała mi

- powietrze podzielone przez 2 daje ilość wody do obsłużenia przez odpieniacz przy średnio obciążonym zbiorniku

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś osoba robiąca odpieniacze powiedziała mi

- powietrze podzielone przez 2 daje ilość wody do obsłużenia przez odpieniacz przy średnio obciążonym zbiorniku

czyli pasuje że "najsłabszy" wirnik jest odpowiedni i po co przeciążać pompę.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie zauważyłem żadnych zmian, przy moim "patencie", czy jest to mesh, igła czy venturi, zawsze mam tyle samo.

bo więcej się nie da !!! tak jest w moim przypadku.

oczywiście możecie się nie zgadzać.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje potwierdzały by Sygen Twoją wypowiedź :) - najczęściej mamy obecnie popodpinane mocno przewymiarowane odpieniacze. Trzeba jednak zauważyć, że im bardziej przewymiarowany odpieniacz tym "szybciej" oczyści on wodę w obiegu z syfu :) mocniej ją napowietrzając - z tego też powodu po karmieniu zaleca np. na 10 do 30 min wyłączyć odpieniacz aby wszystkie stworzonka się najadły!

może jest tak że wirnik który zasysa 850 powietrza wystarczy dla twojego baniaka i wywali wszystko co ma wywalić a ten 1400 juz nic nie wywali bo nie ma co wywalić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie zauważyłem żadnych zmian, przy moim "patencie", czy jest to mesh, igła czy venturi, zawsze mam tyle samo.

bo więcej się nie da !!! tak jest w moim przypadku.

oczywiście możecie się nie zgadzać.

czego masz tyle samo ? powietrza ? czy odcieku ? jeśli powietrza to masz żle dobraną wielkość wirnika do wielkości pompy.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powietrza na każdym wirniku inaczej pobiera, "odciek" mam jednakowy.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powietrza na każdym wirniku inaczej pobiera, "odciek" mam jednakowy.

to czego w końcu ? popraw interpunkcję bo post nie zrozumiały,bo jeśli "nie powietrza" to czego? wody ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diabel siedzi w pewnym szczegole a o ktorym wszyscy zapominaja. Pogon za zasysanym powietrzem czasem przybiera rozmiar obledu. Na podstawie swoich spostrzezen smialo moge powiedziec ze mniejsza ilosc powietrza moze byc o wiele bardziej efektywna niz mega ssacy wirnik. Im wiecej zasysanego powietrza tym mocniejsza pompa w zwiazku z czym powierzchnia wirnika jak i jego masa musi byc wieksza, niesie to za soba konsekwencje kotlujacej sie wody pod czubek kubka. Niby piany jest masa ale jest ona wysoce nieefektywna. Optymalne wartosci w prawach fizyki, moc pompy przy prawidlowej zwezce i dobrym wirniku powinna wynosic okolo 2000-2600 l wody/h do >750 - 1000L/h powietrza. 1500L/h powietrza przy pompie powyzej 4000 l/h swiadczy o zle dobranej zwezce lub intuicyjnie zrobionym wirniku. Pompa 4000-6000 L/h wody nie powinna produkowac wiecej jak 1800-2000l/h powietrza. Tutaj tez odgrywa bardzo istotna role praca pompy. Czasem ilosci przeplywu dyktowane sa masa wirnika i jego predkoscia. Nie da sie zrobic uniwersalnego wirnika do wszystkich pomp, nie mowiac o jego rozmiarze. nam chodzi o wyprodukowanie skutecznej piany. Jej jakosc wlasnie dyktuje moc odpieniacza. Piana powinna byc uwolniona z glowicy pompy jak najkrotsza droga bez zadnych kolanek itd. Raz rozdrobnione pecherze musza miec szanse zbijac sie spowrotem dopiero po opuszczeniu komory reakcyjnej. Dodatkowe komory mieszalne nie powinny blokowac piany, ruch wirowy piany wbrew pozorom, skutecznie obniza jej efektywnosc. piana ma byc spokojna, nie moze sie tlamsic jakby ja wciskal do komory kompresyjnej, musi sie poruszac swobodnie.

Tutaj tak nie do konca zgodzilbym sie z kolega robi. Jesli na tym samym odpieniaczu robil te eksperymenty uzywajac tego samego wirnika, tej samej pompy i zwezki to nic z tego nie wynika jak tylko to ze mniej piany sie kotlowalo w komorze, dla mnie wniosek jest taki ze body odpieniacza jest zbudowane intuicyjnie i wieksza moc nic nie wskura. Ogolnie pompa pracujaca z wydajnoscia 1500-1800 l/h powietrza, przy dobrze zbudowanym body obsluzy zbiornik 2000L spokojnie przy dobrze obciazonym systemie a komora reakcujna smialo moze miec rozmiar 300 mm, kwestia tylko jak opanowac piane. Przyjrzyjcie sie odpieniaczom BK, Vertex, i APF. Wyglada na to ze tam chlopaki odrobili prace domowa solidnie :)

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wnioskuję że pompa tunze ma złą zwężkę bo pompuje wody 900l/h i powietrza 600?

TUNZE - HYDROFOAMER SILENCE 9410.040


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powietrza !. -tak każdy wirnik pobiera inną jego ilość.

więc wybrałem tak jak pisze kolega darecky3

założyłem mesh, bo robi najdrobniejsze pęcherzyki, co wydaje mi sie też, najbardziej odpowiednie.

ale, mogę się mylić.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to powietrza produkuje 450 l/h osiagajac 1000-1100 l/h wody. Kiedys opisywano na RC to zagadnienie. Ma dobrze zrobiony wirnik co potwierdza co wczesniej napisalem. Stad wrazenie ze piany jest wiecej a moze inaczej, piany jest wiecej ale wcale nie powietrza a to juz znaczna roznica. Zalozysz zwezke od maxijet 1200 i bedzie tak samo, tu jest osiagnienta optymalna wartosc wynikajaca z praw fizyki. Mozna popracowac nad jakoscia ale nad iloscia nie da efektu jaki oczekujemy. Powietrze jest lepiej rozbite. Powiem ci lepiej, pompa jaka pracuje u mnie dawala 2200-2500 L/h powietrza w odpieniaczu 200 mm, rura na kubku 120. Pienil ale piana byla nie taka jak powinna. Mialem piane w polowie reaktora, gotowala sie i wydawalo by sie ze jest ok. Zrobilem tuning ale zostawilem zwezke jaka byla, teraz podaje 1500-1800l/h na tej samej pompie ale mam mleko w calym skimerze, musialem go nawet podnosic bo nie dalo sie wyregulowac na sucho, 5 cm bylo za malo, skonczylo sie na podniesieniu do 9 cm. Piane mam bardzo dobrej jakosci, odpienia super ale wiem ze body wymaga modyfikacji dalszej i juz sie robi.

Szukamy jakosci piany a nie wiekszej ilosci powietrza. :)

PS. punkt wylotu piany z glowicy pompy jest wazny, decyduje o tym geometria samej komory od srodkowej czesci, czasem odnalezienie tego punku przysparza troche klopotow. Polecam solidworks cosmoflow dla symulacji, troszke ciezko na poczatku bo trzeba stworzyc geometryczny model pompy, glowicy i wirnika. Ale da sie zrobic, wtedy program sam pokaze co robimy dobrze a co zle :) Polecam, naprawde warto

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darecky3

tutaj Grzegorz testował ile pobiera pompa tunze tylko ta mocniejsza i wyszło mu tyle ile zaleca producent a nawet więcej więc myślę że przy słabszej jest podobnie to co przedstawia producent czyli 600l a nie 450l

http://nano-reef.pl/topic/31972-tunze-hydrofoamer-silence-opinie/page__st__20

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie neguje tego co napisales, ale z mojej wypowiedzi wczesnijeszej nie wynika przeciez ze w takim razie tunze ma zla zwezke co mi sugerujesz;) proporcje jakie podalem raczej wskazuja jakim torem trzeba isc aby uzyskac efektywna piane, skoro tunze przy przepompowaniu 1300l/h wody uzyskuje 850 l/h powietrza to teraz sobie spojrz na dane jakie podalem. Akurat pompa jaka omawia Grzesiek to silnik 1073.40, zrobiony na hydrofoamera, ma mniejszy pobor mocy bo chodzi na igle, zreszta pozniejsze wersje maja juz pin w zasilaniu do sterowania moca przeplywu i poboru mocy W. Jej przeplyw nominalny to 3000L/h.

Ja podalem liczby w kontekscie doboru pompy, jej mocy, dopasowania zwezki i wirnika. Mysle ze to wyjasnie o wiele wiecej teraz. Analogicznie rozumujac do pomp o tych mocach przeplywowych zastosowanie wirnika i zwezki oczywiscie w znacznym stopniu oslabi zdolnosc przeplywu cieczy ;)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze coś odkryłem choć może to zbieg okoliczności ale nie sądzę , mianowicie z moich zapisek wynika że mam wahania Po4 (mała hanka) od 0,00 do 0,10 i te 0,00 było na wirniku z dużym poborem powietrza !!! zaraz to "przekalkuluję" jeszcze raz .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak ? jest poprawa?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi kiedys seb powiedzial jasno: "nie chodzi o ilosc powietrza tylko o ilosc powietrza wzgledem wody, wzgledem pojemnosci komory reakcyjnej." Przeciez przez pompe przejdzie tylko okreslona ilosc mieszanki woda-powietrze.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą pomiar robiłem 0,00 więc moim zdaniem to to ,choć piana nie jest moim zdaniem i zdaniem większości akwarystów taka jaka powinna być ! jest taka płynna a bąble powietrza przy ujściu do kubka są duże ,tak jak hmm... bańki mydlane.Kolor odcieku - ciemna herbara. Przy zmianie wirnika na ten 1400 litrów powietrza 4 dni temu Po4 było 0,06 ,karmiłem jak zwykle... a raczej więcej a Po4 dzisiaj NIET .

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy pianie mokrej usuwasz PO4 i NO3 dosc szybko, jesli jest sucha piana to woda robi sie bardziej klarowna


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy pianie mokrej usuwasz PO4 i NO3 dosc szybko, jesli jest sucha piana to woda robi sie bardziej klarowna

Masz rację , niby , bo ja przy próbach wirników nie sugerowałem się pianą tzn. sucha czy mokra ale tylko i wyłącznie kolorem odcieku regulując poziomem wody w odpieniaczu tak aby odciek miał kolor ciemnej herbaty ,więc coś w tym jest bo piana niby podobna ale wielkość bąbli to różnica spora.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zupelnie inne zdanie na temat piany.

Ilosc zasynanego powietrza musi przynajmniej rowna pojemnosci zbionika.

Mocniejsze odpieniacze wypienia co maja wypienic po czym robaia piane ale nic sie nie przelewa do kubka.

Niektore substancje wogoe sie nie piania i chocby byt kilkukrotnie przewymiarowany odpeniacz woda i tak sie robi zolta.

Te natomisat co w piane sie formuja nawet najslabszy odpieniacz popchnie namw kubek.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze coś odkryłem choć może to zbieg okoliczności ale nie sądzę , mianowicie z moich zapisek wynika że mam wahania Po4 (mała hanka) od 0,00 do 0,10 i te 0,00 było na wirniku z dużym poborem powietrza !!! zaraz to "przekalkuluję" jeszcze raz .

Przy małej Hance nie sugerował bym się wynikami pomiarów PO4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.