Skocz do zawartości
lebtom

[96L] Reef Space

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Od najmłodszych lat interesowałem się akwarystyka, niestety z różnych względów zawsze były to akwaria słodkowodne, które mniej lub bardziej stylizowane były na baniaki morskie. Wraz z wiekiem i postępem w rozwoju akwarystyki morskiej, dojrzewała we mnie nieodparta myśl na temat założenia własnego akwarium morskiego.

Kilka lat temu zacząłem grzebać w internecie na temat założenia własnej rafy, natrafiłem na to forum, klika książek, trochę determinacji i stało się...

zalane dnia 21/09/2013 :guitar:

Akwarium - 60x40x40 optiwhite - 96l.

Grzałka - Jager 100W

Cyrkulacja - Tunze 6015- 2 szt.

Oświetlenie - 24W- 4 szt.

Odpieniacz - Tunze 9004

Podłoże - Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite

Żywa skała - 10 kg ( planuje około 13kg)

Sól - Instant Ocean

Test zasolenie - D-D H2Ocean Refraktometr

Test NO3 - Salifert

Sporadycznie filtr przelewowy FZN-2

Filtr RO + miernik TDS

Termometr, odkurzacz, Biodigest itd...

DSC01753.JPG

A teraz czekamy :coffee:

Edytowane przez lebtom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zbiorniczka ! Nie wiem tylko czy nie powinieneś dać na stałe tego fzn2 bo skały nie jest za dużo i filtracja może być niewystarczająca lub małego sumpa zrobić. Ale może jeszcze ktoś mądrzejszy się wypowie.

Czy do RO masz też żywicę? Jak nie to pomyśl o zakupie bo na pewno się przyda.

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda, zobaczymy jak będzie po dojrzewaniu. Najważniejsze to sie nie spieszyć taka moja rada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ładnie. Tylko zdjęcia nie wyświetla :p


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termometr, odkurzacz, Biodigest itd.

Niby do czego?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Fajnie że nas coraz więcej w Krakowie :) , ładny baniaczek się zapowiada , 2 miesiące temu wystartowałem prawie na takim samym sprzęcie ... Powodzenia i czekam na więcej ...


7685_7895.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Termometr, odkurzacz, Biodigest itd.

Niby do czego?

Pewnie akwarystczny odkurzacz do zbierania syfu z dna ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Dziękuję za wszystkie komentarze, niniejszym pragnę zaprezentować krótki update mojego zbiornika z prośbą do kolegów bardziej doświadczonych o ewentualne uwagi/sugestie. A więc:

Temperatura 25 stopnie C, NO3 obecnie na poziomie 2,5 mg/L (w pierwszym tygodniu było więcej) Obecne zasolenie 1,022 g/cm3. Wody nie podmieniam. Raz w tygodniu leję połowę ampułki Biodigest Probio. Ph na teście paskowym około 7,8.

Woda z RO= 3 ppm. Oświetlenie 7h/dzień, tygodniowo + 1h.

Czy powinienem obecnie jeszcze coś sprawdzić , zanim wsypie piach.

Odpieniacz ustawiony na mokrą piane, dodatkowo działa FZN-2 ze standardowymi wkładami.

Po krótkim ataku brunatnic przyszedł czas na szeroko pojęte glony sinice, cyjano i inne do końca przeze mnie nie poznane. W porównani z innymi dojrzewającymi zbiornikami wydaję się że u mnie nie jest jeszcze dużo, za to zbiera się na tym cały brud wydmuchiwany ze skał. Raz w tygodniu zmieniam kierunek pomp tak aby wydmuchać tego jak najwięcej. Na skałach kolory od zielonego przez różowe do bordowych aksamitnych nalotów. Na jednej skałce innej niż wszystkie, bo fragmentami ciemno brązowej skałce pojawił się ciemnobrązowy aksamitny kożuch. Nie czekają długo skałkę wyciągnąłem i szczotką wyczyściłem w obawie czy to niejaki osławiony Dino. Skałkę włożyłem z powrotem, na razie nic podobnego się nie pojawia.

Z życia udało mi się zaobserwować 2 grzybki zoa, gąbki oraz niestety kilkanaście małych (około 2-5 mm) Aiptasi, jednego dzikiego kraba (5mm) 2 wieloszczety około 5cm/szt i coś w rodzaju małego drzewka :alien: . Coś z tym robić czy czekać na ekipę czyszczącą?

Piasek zamierzam wsypać za jakieś 4 dni, ekipę czyszczącą za 11 dni (jeżeli parametry będą w normie).

post-11669-0-18262000-1381860274_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje świetnego akwarium :) Bardzo fajnie skałę ułożyłeś. Masz więcej miejsca, ja zagraciłam skałą i nie ma takiego efektu głębi. Ale z drugiej strony też mi się wydaje, że ten filtr przelewowy powinien cały czas chodzić tak jak kolega Krakus pisał, i ten filtr z żywicą sobie dokup jeśli nie masz.

Jak dla mnie to teraz tylko podziwiać wszystkie żyjątka. Wieloszczety i wężowidła jak wyjdą to zostaw, podobnie jak grzybki i inne takie. Na kraba trzeba uważać czy się nie okaże jednym z tych zjadaczy korali, musisz obserwować jak kupisz pierwsze. Albo spróbuj sobie go poszukać na reeflex. net - może tam jest już rozpoznany. Co do Aiptasi to trzeba je usuwać - jak wyjdzie na szybę to odessać rurką. Ze skał nie wyrywaj - bo przy uszkodzeniu one gdzieś się rozsiewają. Ja jak je mordowałam pęsetą to później miałam jeszcze więcej. Fajny patent znalazłam, by zagotować troszkę wody RO, nabrać do strzykawki i wstrzyknąć w sam środek. U mnie działało, choć tylko na większe, w małe ciężko trafić. Są też preparaty do ich zwalczania ale ja bym ich nie pakowała. Co się da to odessać, potraktować wrzątkiem a resztę zjedzą krewetki jak już wpuścisz.

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładnie powodzenia ślicznie to wygląda


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie się zapowiada powodzenia i dużo cierpliwości zycze


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkim,

Po długiej nieobecności na forum, chciałbym zrobić mały update mojej wciąż dojrzewającej solanki. Pierwsze sześć miesięcy minęło raczej spokojnie , pojawiały się na przemian glony zielone, brunatne aż w końcu czerwone i różowe. Pojawiło się również dużo skupisk makroglonów z rodzaju Caulerpa oraz ostatnio zielone bąble.

Systematycznie podmieniam węgiel i absorbent fosforanów. Dolewam bakterie Microbe Special Lift na przemian z Microbe Lift Nite Out . Azotany = 0, glonów na tyle mało że ekipa czyszcząca daje radę:

Tectus x 2

Astralium

Calcinus elegant

Lysamata Amboinensis

Nassarius

Strombus

Cypraea tigris

Diadema

Archaster angulatus

...oraz pasażer na gapę, krab z rodzaju Mitrax. Ma już 2cm i jest typowym „grotołazem” i padlinożercą w dzień, w nocy natomiast wychodzi na spacer i wcina glony z wielkim apetytem. Mam nadzieję, że nie zmieni swojej diety.

Z początkiem stycznia zakupiłem pierwsze ryby, które żyją i mają się dobrze, karmione raz dziennie ½ kostki. Jeden dzień w tygodniu „poszczą” i jedzą tylko to co sobie znajdą:

Amphiprion ocellaris x 2

Pterapogon kauderni

Chrysiptera parasema

Acreichthys tomentosus

DSC02267.JPG

Dokupiłem jeszcze trochę LR i ładnie ułożyłem (przynajmniej mnie się podoba :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups..chyba tylko nam się podoba :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko, nie tylko :) Kiedy pierwsze korale? :)


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może przedstawię naszą rodzinę :) :

DSC02246.JPG

Stryjek Bronek (Acreichthys tomentosus), jeden z pierwszych pływających osadników. Pozjadał wszystkie Aiptasie (widoczne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko, nie tylko :) Kiedy pierwsze korale? :)

Dzięki, korale planuje już wkrótce ale bez wielkich zakupów, jeszcze wcześniej jakiegoś ukwiała dla błazenków. Ogólnie "nie mam parcia na szkło", pozwalam żeby wszytko powoli dojrzewało ucząc się na bieżąco tajników reef-artu :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo mi się podoba :) zarówno ułożenie skałki jak i rozsądek w zakupach :p cierpliwość to podstawa :) ukwiała dla błaznów przemyśl. Ja już raczej bym się nie zdecydowała. Jak siedzi jest fajnie, ale jak mu coś nie spasuje, zaczyna łazić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo mi się podoba :) zarówno ułożenie skałki jak i rozsądek w zakupach :p cierpliwość to podstawa :) ukwiała dla błaznów przemyśl. Ja już raczej bym się nie zdecydowała. Jak siedzi jest fajnie, ale jak mu coś nie spasuje, zaczyna łazić...

Jak nie ukwiał to co możesz polecić dla błazenków, zawsze marzył mi się quadri czerwony dokładnie taki sam jak twój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSC02136.JPG

Ciocia Monika. Always glamour! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć w Cladielli błazny też lubią pomieszkiwać, choć u mnie tego nie zauważyłam (może dlatego, że jest ukwiał). Jakby ci się chciało do mnie przyjechać, to mogę cię nią obdarować :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć w Cladielli błazny też lubią pomieszkiwać, choć u mnie tego nie zauważyłam (może dlatego, że jest ukwiał). Jakby ci się chciało do mnie przyjechać, to mogę cię nią obdarować :p

Dzięki za zaproszenie, jednak na razie się nie wybieram się w twoje strony. W sobotę pójdę na zakupy może coś wybiorę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSC02255.JPG

Ciocia Marzenka (Archaster angulatus) ćwiczy poranną jogę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.