Skocz do zawartości
Waldi

niesamowite bliki

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, czas skończyć wymianę uszczypliwości. Uprzejmie ostrzegam.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blik na piasku to dwa razy wiecej swiatla, takie laskitanie korali.

Na filmiku bez zaglebiania obstawiam albo zarnik HQI, albi LED smd.

Na hqi z mojej obserwacji nie występuje tęcza kolorów na piachu.

Kiedyś widziałem led T8 i miało podobny efekt tej tęczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@Waldi nie spinaj się tak. @Sygen ma racje. Jeżeli powierzchnia wody nie będzie falowała to bez względu na kierunek ruchu fotonów nad powierzchnią wody nie będzie "bików" bo światło na całej powierzchni międzyfazowej będzie się załamywało pod tym samym kątem.

Nie będziesz miał żadnych bików jeżeli nie będzie zafalowania powierzchni wody. Jeśli jest inaczej to biki będą też powstawały po przejściu światła przez powierzchnię szkła. Szkło tak samo jak woda jest inną fazą niż powietrze i światło się na tej powierzchni "załamuje". Jak wiesz po przejściu światła przez szkło nie powstają biki i to świadczy o tym że nie masz racji. Nie spinaj się tylko pomyśl.

Biki można natomiast "zrobić" nawet jeżeli źródłem światła jest świetlówka. Wystarczy mocniej zafalować powierzchnię wody. Kształt bików zależy od kształtu fali rozchodzących się po powierzchni wody. Oczywiście jeżeli źródło światła jest źródłem punktowym to biki są dużo mocniejsze i wyraźniej widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kessil czy orphek mają podobne bliki ale są takie cieme i jasne powierzchnie tych refleksów

a tu na filmie są wyrazne ale jasna powierzchnia z ciemnymi tylko brzegami co daje tak wspaniały efekt

no to światło trafiło mnie masakrycznie

Ja myślę że bliki z tego filmu i ich ostre kontury mogą mogą wynikać z tego że kamera ujęła je w taki a nie inny sposób, w rzeczywistości mogą wyglądać trochę inaczej, spójrzcie choćby na cień tej płaszczki, widać wyraźny niebieski obrys a później przechodzi nagle w szarość, to nie wygląda realnie, albo te niebieskie cienie na piasku innych ryb a skała wygląda jakby została oblana atramentem który rozpływa się pod nią, może się czepiam ale ten film nie oddaje rzeczywistego światła w tym akwarium.

Edytowane przez kmirko (wyświetl historię edycji)

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.