Skocz do zawartości
AMP

Dziurka, czy zawór? ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie. Zawór zwrotny to rozwiązanie eleganckie i profesjonalne, ale czy bezpieczne?? Mam poczucie, że dziurka gdzieś tuż pod lustrem wody zapowietrzająca powrót przy braku prądu jest rozwiązaniem pewniejszym. Poza tym gdzieś wyczytałem, że zawór na fi25 szczelny jest przy słupie wody w rurze powyżej 0,5m. Jakie jest wasze zdanie na ten temat??? edit: Zawór taki stawia pewnie też spory opór pompce obiegowej...

Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zawaorze to nie wiem, ale "dziurkę" mam u siebie i spełania swoje zadanie juz od 6 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Najlepiej wypływ ustawi ć 1-2cm pod lustrem wody, po wyłączeniu obiegówki szybko się zapowietrzy.

Dziurki zarastają a zawory stawiają bardzo duże opory.

Podobny temat był niedawno ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam powrót pod samym lustrem wody. Gaśnie prąd, pompa stop, spływa do sumpa z powrotu, pozostaje 10 cm luzu w sumpie. Nie mam zaworu zwrotnego. Po co on?

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno i drugie rozwiązanie niestety jest zawodne - zawór potrafi się "zastać" i tak jak któryś z kolegów wspomniał stawia dość duży opór dla pompy dlatego jest w miarę bezpiecznym rozwiązaniem np do dolewki RO gdzie nie ma soli i całego tego syfku z akwarium który mógłby go przyblokować. A dziurki są fajne ale szybko zarastają i trzeba je często serwisować albo co gorsza jak jest potrzebna to akurat śniedzi na niej ślimak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tylko @tuptuś ma racje ! ja też tak mam.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tylko @tuptuś ma racje ! ja też tak mam.

W takim razie mamy tak samo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek czy aby na pewno dałeś dobry przykład z tym zaworem z Allegro? ;)

Tak stosuje od lat .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak stosuje od lat .

Chcesz mi powiedzieć że obieg masz zrobiony wężem 6/4mm i zabezpieczony jest dwoma zaworami zwrotnymi przeznaczonymi do zatrzymania wody w rurce którą dostateczne jest powietrze???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaworek jest zamontowany na rurce powrotu ,po prostu wklejony w pcv .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaworek jest zamontowany na rurce powrotu ,po prostu wklejony w pcv .

Poka, poka :) Rozumiem że nad lustrem wody zaporowo dla wody a otwarty dla powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak ,jak będę miał aparat pod ręką wrzucę .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprytne ale szczenie nie ufał bym tak temu zaworkowi. Dla niego normalny tryb pracy to NO a Ty go używasz w trybie NC i to jeszcze w nieprzyjaznym środowisku (sól, osady).

Dlatego uważam ze najbezpieczniej jest umieścić wylot powrotu tuż pod lustrem tak żeby zapowietrzył się sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazda dziurka znajdzie swoj zawor ....(nie moglem sie powstrzymac ;))

Dziurka.... :)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja dziewczyna miała zastosowany zawór z wyjęta sprężyną dociskającą, nie ograniczała tak wtedy przepływu no i przy awarii prądu zawór trzymał wodę.

Instalacja została zdemontowana i ów zawór mam na sprzedaż... był używany jakieś 4mc


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zawór. Sporo kosztował. Po jakimś czasie zaczął okropnie hałasować i to był koniec jego kariery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, reasumując trzeba mieć dziurkę, o którą trzeba dbać :baby: i w miarę płytko wylot powrotu. Pozdrawiam


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMP , o każdą dziurkę trzeba dbać !!! inaczej zarośnie !!! :thumbsup: sorki ! to silniejsze ode mnie ! ps, zrób jak mam ja i Walker a nic niespodziewanego Cię nie spotka.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawór przeciwzwrotny działa w instalacji z pompą AM OR 3500 od 2008 roku. Tylko raz się zdarzyło jakoś na początku, że mi puścił wodę i tylko wtedy go czyściłem (ostatnio otworzyłem zawór, ale nie było co czyścić). Zrobiłem wtedy otworek przy wlocie wody do akwarium tak w razie czego. Jednak nigdy więcej nie zdarzyło się, żeby nie zadziałał. Pompa zalana wodą bardzo cicho startuje bez żadnych szarpnięć, czy telepań. Buduję teraz hydraulikę pod większą pompę obiegową i czekam jeszcze na zawór przeciwzwrotny od Rafała, bo nie wyobrażam już sobie instalacji bez tego zaworu. Dodatkowo mam stały poziom wody w komorze odpieniacza, bo mało wody spływa z akwarium przez grzebień. Jeśli ktoś uważa, że mu za bardzo dławi przepływ, a nie chce montować mocniejszej pompy to zawsze może wyjąć kulkę i zostawić zawór w charakterze dwuzłączki do rozłączenia instalacji.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.