Skocz do zawartości
Lurthel

Akwarium w ścianie + zaplecze. Czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w fazie projektowania domu i mam możliwość wygospodarowania około 3m^2 na pomieszczenie akwarystyczne graniczące z salonem. Chciałbym się dowiedzieć od osób które mają w ten sposób rozwiązane akwarium czy warto w takie coś brnąć.

Wiem że był jakiś temat gdzie ktoś w projektował sobie takie pomieszczenie, ale nie mogę go znaleźć. Gdyby ktoś miał link to byłbym wdzięczny.

Najbardziej zastanawia mnie w jaki sposób grzebać przy baniaku gdy w nim jest czarne tło? Od góry przecież niewiele widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to Fox ma tak urządzone u siebie i kiflu . Pewnie ktoś jeszcze się znajdzie:) Pogadaj z nimi ale wg. mnie to nie ma wygodniejszego rozwiązania niż oddzielne pomieszczenie, choćby 3m2 to zawsze lepiej niż ciasna szafka pod zbiornikiem.

Edit: nie doczytałem - Fox ma oddzielne pomieszczenie a kiflu będzie mia baniak widoczny z zewnątrz gdzie jego tył jest w drugim pomieszczeniu. Jeszcze mi się Kubaaas przypomniał - też oddzielny pokój z gratami akwarystycznymi.

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie akwarystyczne graniczące z salonem od razu skojarzyło mi się z takim czymś:

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzę i popytam ich co i jak. Chciałbym żeby u mnie od strony salonu było widać frontową szybę przez otwór w ścianie, a akwarium stałoby w tym małym pomieszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać na tło np roletę okienną, jak jeszcze fajnie podświetlisz od dołu, to efekt będzie lepszy niż przy naklejanej.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdecydowanie polecam takowe rozwiązanie (zaplecze w oddzielnym pomieszczeniu) o ile jest możliwe. Wygoda, komfort, estetyka, cisza i brak marudzącej żony że coś się znowu rozlało - bezcenne.

Co do wmurowania w ścianę to się nie wypowiem bo tak nie mam, u mnie stoi klasycznie.

W razie pytań - wal śmiało.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dwa razy się nie zastanawiał jak bym miał możliwość,ale koniecznie zrobić odchylaną klapkę by było dojście od frontu.U Kifla byłem i tak właśnie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zaprojektowałem swoje nowe lokum. Mam tam oddzielny pokoik na urządzenia do akwarium. No ale jeszcze nie mam fundamentów nawet pod ten budynek, ale za rok juz cos może zacznie dziać.

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remontujac obecnie mieszkanie myslalem nad tym rozwiazaniem na scianie dzialowej salonu z przedpokojem.Mam tam wneke ktora chce zabudowac w przedpokoju wiec to nie problem skuc pare cegiel zarzucic zaprawa i tynkiem wykonczeniowym ktory i tak mi zostal po robocie, to robota na gora 2-3 godzinki w ratach.

Myslac nad tym doszedlem do wniosku ze nie wyobrazam sobie miec utrudniony kontakt z frontem ktory bedzie sie eksponowal w salonie a przy nim najwiecej grzebiemy.

Jesli bym stawial akwarium zalozmy 50cm/glebokosci nie wahalbym sie ani chwile ale przy 65-70 to moze byc naprawde nie wygodne.

Zawsze mozna troszke wepchnac baniak do srodka salonu ale to juz nie ten sam efekt co na rowni ze sciana.Sam efekt super ale prace juz nie.

Jesli mialbym duzo dostepu po drugiej stronie sciany i akwarium dosyc krotkie powiedzmy nie wiecej jak 120cm to czemu nie.Nic sie nie zmienia a efekt przypomina dopasowanie mieszkanka do akwarium a nie na odwrot - to takie nowoczesniejsze.Kolejna strona minusow to rezygnacja lub likwidacja baniakow a to modne w ostatnim czasie.Kolejna rzecz jaka przyszla mi do glowy to taka ze nie widzac pozostalych szyb bedac w salonie sporo cie ominie.

Nie jestem takim magistrem jak nie jeden tutaj i nie zrobie sobie uchylanej klapy i innych frykasow.

Ps.Pomijajac pare kwestii to warto.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w fazie projektowania domu i mam możliwość wygospodarowania około 3m^2 na pomieszczenie akwarystyczne graniczące z salonem. Chciałbym się dowiedzieć od osób które mają w ten sposób rozwiązane akwarium czy warto w takie coś brnąć.

Wiem że był jakiś temat gdzie ktoś w projektował sobie takie pomieszczenie, ale nie mogę go znaleźć. Gdyby ktoś miał link to byłbym wdzięczny.

Najbardziej zastanawia mnie w jaki sposób grzebać przy baniaku gdy w nim jest czarne tło? Od góry przecież niewiele widać.

Warto.

Zamykasz drzwi i popryskana woda na kafelki cię nie martwi. Cały kołchoz zostaje za drzwiami, wszystko w jednym miejscu.

Ze strony praktycznej:

1. zalecam zrobić dostęp od przedniej szyby - ja mam jakiś 30cm wysoki i bez problemu sobie radzę - a mały nie jestem.... Baniak mam wysoki na 65cm, stając na drabince bez problemu sięgam połowy dna akwarium

2. Z tyłu mam założoną blendę pomalowaną na czarno, w razie większego "remontu" ściągam, czyszczę szybę i masz wszytko na talerzu, dźwigając lampę stając na drabince mam dostęp do całej szerokości akwarium (szerokie na 70cm)

3.krótsze boki mam pomalowane farbą, ze względu na ograniczenia między szybami bocznymi a ścianą od pomieszczenia mam bardzo mały dostęp, więc pozostawiłem je naturze

4. jak już przymierzasz się do takiego pomieszczenia, to już na etapie projektowania pomyśl o:

- wentylacji - koniecznie niezależny wlot (rura w podłodze od zewnątrz) i wyrzut powietrza (u mnie nie przemyślana sprawa :wallbash:)

- elektryka - niezależne obwody - ja mam trzy w tym jeden na pompę główną z pominięciem różnicówki

- zasilanie wodą i kanaliza - jak zmieścisz, to koniecznie zlew, kanaliza żeby przynajmniej wpiąć RO

- kafelki ściana i podłoga - teraz dopiero widzę ile soli osiada się na ścianach


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie - zlew muszę sobie domontować.

kapitalna sprawa podczas robienia testów itp. nie trzeba potem z fiolkami nigdzie łazić żeby wylać/wymyć.

Kubek odpieniacza też jak znalazł umyć bez robienia syfu w całym domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odzew :). Teraz już wiem, że warto. Muszę porozumieć się z projektantem, który by wykonywał dla mnie taką adaptacje projektu czy jest to możliwe, bo bez zmian się nie obejdzie. Druga rzecz to koszty, muszę to wszystko przeliczyć żeby się nie okazało że to wyniesie tyle co połowa domu, bo budżet jednak ma swoje granice :D.

Kiflu, mógłbyś przybliżyć mi mniej więcej koszt osprzętu do Twojego akwarium?

Będę informował o ewentualnych postępach :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba: może spróbuj połączyć fish-room z pralnią albo innym przybytkiem gospodarczym?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planem jest podzielenie kotłowni na pół, problemem jest natomiast przesunięcie schodów i komina, bo nie wiem czy to się zejdzie wszystko, gdyż muszę zamienić miejscami kotłownię ze schodami żeby graniczyła z salonem. Myślałem też żeby zrobić to na piętrze ale to znowu wiąże się z przeprojektowaniem stropu. W projekcie jest teriva która ma nośność jedynie 120-150 kg/m^2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na przykład nie mógłbym mieć akwa w ścianie, musze miec możliwość popatrzeć z boku na akwa, 1,7 metra głębi akwa jest bezcenna :)

zrobiłbym tak jak @Kiflu, tylko akwa na zewnatrz, przynajmniej do połowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lurthel strop lany zrob najlepsze rozwiazanie, komina nie przenos kotlowni nie zmniejszaj bo to bez sensu i za duzo roboty jak chcesz zrobic sobie takie pomieszczenie tu po prostu postaw sobie scianke karton gips najtansze rozwiazanie po co sie pchac w koszty i zmieniac mieszkanie zawsze takie cos latwiej zlikwidowac jesli bedziesz musial sie pozbyc akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na pomysł jak to rozwiązać bez zmian, mianowicie zbiornik będzie cały stał salonie, natomiast cała filtracja będzie w kotłowni, Zapomniałem że pod schodami jest wnęka o wysokości około 120-130 cm, która może być dostępna od strony kotłowni więc orurowanie i sump spokojnie tam pomieszczę, a oprócz tego będę miał około 3-4 m^2 do dyspozycji. To chyba najlepszy plan. Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem za:) Wrzuć jakiś projekt jak masz, pomożemy pozbyć się garderoby żony i kuchni...Ale baniak będziesz miał kozacki:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie mam jeszcze żony :D. Ale śpieszę się bo mam już narzeczoną... ale póki co to ja decyduje, w końcu jestem inwestorem :D.

W sumie niczego już nie trzeba się pozbywać.. jedynie zamiast prali będzie moje miejsce na gitary :D.

Projekt:

http://z500.pl/projekt/686/Z150,dom-z-poddaszem-uzytkowym-oraz-mozliwoscia-adaptacji-uslugi.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest słuszna koncepcja:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spisuj rozdzielność póki możesz.. :) potem połowa baniaka nie będzie już Twoja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.