Skocz do zawartości
Deka

Sump bez podziału na komory??

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma to sens.Mam mało miejsca w szafce, wymiar ewentualnego sumpa to 23\34\30, nie wiem co do wysokości, może 40 cm.Chciałem zrobić refugium, ale czy bez podziału nie będzie mi się wszystko w nim kotłowało.


Boyu 36x49x50 80 litrów

Lampa DIY 12 led royal blue i 6 xp-g

Odpieniacz boyu wg-310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna komora powoduje złą prace odpieniacza ( zmiana poziomu wody poprzez odparowanie ) chyba, że nie uwzględniasz tego :D


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sump bez podzialu na komory. Oczywiscie, automatyczna dolewka tez jest (bez tego nie da rady). Lekko przewymiarowany odpieniacz ze skierowanym wylotem w strone pompy obiegowej daje nadzieje, ze tylko mala czesc wody bedzie w nim mielona 2 x.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komory pełnią wiele funkcji jak zapewne wiesz. poziom wody w odpieniaczu czy wyłapywanie bąbli

powietrze przed pompą powrotu to podstawa. nie widzę powodu, aby zamykać sobie w przyszłości możliwość

testowania różnych metod filtracji naturalnej czy rozbudowy hardware odpieniacza, a do tego po części sprowadza się taki projekt. sump bez komór, może mieć sens moim skromnym zdaniem przy bardzo ograniczonym miejscu na tenże.

Edytowane przez tomm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też teraz stawiam sump 200l bez podziału, automatyczna dolewka to podstawa.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stopka uzupełniona.

Ok czyli komory dobrze żeby były.Za to mam kolejne pytanie co do pudełka przelewowego,powiadam tunze 1074/2.Spływ w nim jest 40 mm, wydaje mi się, że jest to za dużo.Czy moge go jakoś zredukować powiedzmy do 20 mm? Czy wtedy będzie ono działać poprawnie???


Boyu 36x49x50 80 litrów

Lampa DIY 12 led royal blue i 6 xp-g

Odpieniacz boyu wg-310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam zbiornik 60l jako sump, tam jest tyko dolewka i odpieniacz, i daje rady, co do refugium bez komór to będzie problem, bo roślinność będzie ci się rozrastać po całości, i będziesz miał problem z pompami bo lubą wszystko do siebie zaciągać.

dla pompy możesz zrobić komorę np z rury pvc, z dopływem wody od góry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 80L akwarium srednica 20mm stostusjac tradycyjny komin spokojnie daje rade. Przy pudelku nie ma durso woda leci bardziej grawitacyjnie bo spietrzenie nad krawedzia rury splywu jest male. Stad czeste siorpanie. Pytanie jeszcze jaka pompe obiogowa planujesz.

Mysle ze mozna sie pobawic w redukcje ale z racji ze to pudelko przelewowe ja sie pod tym nie podpisuje.

Co do komor to jak koledzy wczesniej radzil zmiana poziomu wody powoduje zmiane w pracy odpieniacza.

Z tym ze odpieniacz ktory masz ciezko nazwac odpieniaczem. Mam to ustrojostwo w swiejej graciarni i powiem tak ze chcinskie raczki potrafia wiele rzezczy zrobic tylko szkoda ze niektore do niczego sie nie nadaja.

Jakikolwiek odpieniacz na kostke bedzie wydaniejszy niz ten.

Trzeba tez pamietac ze masz pudelko przelewowe nie robiac komor w sumpie, pompa obiegowal wypompuje Ci cala wode w przypadku zapowietrzenia


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro da się wszystko upchnąć w panelu to dlaczego nie w sumpie?

Jeżeli masz sump wielkości akwarium 25L to nie masz zbyt wielkiego pola manewru. Jedyne co przychodzi mi na myśl to podzielenie sumpa po długości. W jednej części byłoby refugium a w drugiej trzykomorowy tor filtracji. Woda wpadałaby do pierwszej komory wyrównującej tak by "wycieczkowicze" mieli szansę przetrwać a co ważniejsze by gdzieś, czegoś nie zatkali. Druga komora w tej części to odpieniacz ze stałym poziomem wody a trzecia ze zmiennym to pompa. W komorze pompy głównej umieściłbym dodatkowo głowicę, która pompowałaby wodę do refugium. Wylot obiegu refugium znajdowałby się w pierwszej komorze.

Według mnie na szeregowo ustawione refugium jest za mało miejsca.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump już podzielony, wyszło trochę wysoko.Wieczorem wstawie foty.


Boyu 36x49x50 80 litrów

Lampa DIY 12 led royal blue i 6 xp-g

Odpieniacz boyu wg-310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.