Skocz do zawartości
elroy

Mikro 54 z Krakowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Dziennik sprawozdawczy czas zacząć :)

Zbierałem się długo, kalkulowałem różne warianty, ale stanęło na malutkim akwarium.

Na ten moment posiadam: 60x30x30 (bez panela, bez sumpa) + belka 2x24 T5 (zakupione używane). Obsada to korale miękkie, krewetki, ślimaki. Nie przewiduję ryb.

Idę sprawdzonym tropem, więc myślę dokupić w tym tygodniu

  • Kaskada FNZ-3 (do tego pewnie purigen z chemi pure, trochę skałki, może odpieniacz)
  • Tunze 6015 (choć na forum często polecana jest w alternatywie Koralia 1600) - jeszcze nie zdecydowałem. Nie umiem wybrać...
  • Grzałka Jager 50W
  • Oświetlenie nocne wykonam sobie samodzielnie na ledach.
  • Czarne tło do ukrycia kablowiska.

Tutaj mam prośbę o pomoc w doborze świetlówek, przemieliłem setki postów i z braku doświadczenie nie wiem co wybrać.

Z belką otrzymałem dwie świetlówki (jakiś chińczyk: sunsun 2x 10000K). Nie wiem ile wyświecone więc zaliczam je do wymiany.

Czy wybór nowych:

Blau Reef Day 15000K 24W + Aqua Medic Reef Blue będzie dobry? Wiem, że to zależy od preferencji, ale ja na ten moment mam zerowe. Będzie fajnie wyglądało ?

Jako, że dzisiejszą datę uznaję za start, zamieszczam fotkę. Straszy pustką :)

post-22048-0-71422300-1381704076_thumb.jpg

Edytowane przez elroy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówke jedną możesz zostawić 10000 a drugą dokup np aktyniczną 20000 lub jakąś niebieską, do fzn możesz też dać zamiast skałki siporax - ten 15mm, wchodzi dokładnie 1l i powinien się lepiej spisywać niż skała a tak czy siak zostanie miejsce na absorbery. Ja mam w akwarium 40x40x40 dwie koralie nano 900 i miałem problem jak je ustawić bo chciało wyrywać koralowce:) w małych zbiornikach są jak najbardziej ok, polecałbym ci dwie 900 zamiast jednej 1600 ale tak też może być. A i nie napisałeś nic o odpieniaczu, w zasadzie jak nie planujesz ryb mógłbyś się bez niego obyć na samych regularnych podmianach wody, ale lepiej w niego zainwestować - np najprostrzy resun to ok 90-100zł więc wydatek powiedzmy niewielki a będziesz miał czystrzą wodę.

Edytowane przez Krakus1 (wyświetl historię edycji)

64l OW + 20l sump, Rybki JonaFish, chemia AquaForest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji to ja w zbiorniku 60x40x30 mam Koralię 1600 ,900 i kaskadę FZN-3 i myślę że daje radę :) Koralie są małe i ciche , więc z czystym sumieniem mogę Ci je polecić :)


60x40x30 , 72l . Kaskada FZN-3 + węgiel , oświetlenie 3x24w , cyrkulacja Koralia 1600 i Koralia nano evo 900 ,Odpieniacz Resun SK-300 po tuningu na Meshu, 7 kg LR , 2kg LS - START 06-10-13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do świetlówek to jedną zostaw a dokup ATI Blue Plus, daje ładne niebieskie światło.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kolegom za rady!

Dokupuję zatem

2x Koralia 900

1x ATI Blue Plus

Po żywą skałę wybieram się do AkwaMarin w nowym tygodniu - celuję w około 6kg. Do usłyszenia niebawem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Tunze 6015. Mocna pompa. Subiektywnie mocniejsza niż aquael 2600. Tylko te gołe magnesy... Brrr,beeee

Ale pompka super - mocowanie lepsze niż Koralia i Aquael

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja niedawno wystartowałem z akwarium tylko 6cm wyższym bo 60x30x36 :-)

Ja mam takie świetlówki: Sylvania Coralstar 15000K i Sylvania Marinestar actynic mi się to światło podoba, ale niebawem zrobię sobie 3x24W z dwoma niebieskimi świetlówkami dużo lepszy efekt wg mnie :-)

Pompę cyrkulacyjną mam tą co polecają Tunze 6015 na poczatku trza kombinować jak ją ustawić bo faktycznie mocna.

Resztę sprzętu mam podobnie z tym, ze zamiast fzn-3 mam aquaszut n500 z żywą skałą i purigenem.

W swoim akwa mam 10kg żywej skały a akwarium jest tutaj: http://nano-reef.pl/topic/59368-64l-slaskie-morskie-slaskie/

Także rzyczę powodzenia bo moje jest to również pierwsze słone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na kolejne etapy i more fotos :)

Pozdrawiam.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z fotami słabo, bo akwarium cały czasu suche, więc nie ma co pokazywać. Doszły dwie używane koralie 1600 (nie wiem czy na 54 l nie za dużo, ale cena była dobra :) i FZN-3. Niestety start ze względu na wydatki domowo-dzieciowo-remontowe musiałem przełożyć na grudzień styczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co najwyżej skręcisz troszkę FZN i myślę że da radę . Trzymam kciuki i wydaje mi się że nie wytrzymasz do stycznia :evil:


60x40x30 , 72l . Kaskada FZN-3 + węgiel , oświetlenie 3x24w , cyrkulacja Koralia 1600 i Koralia nano evo 900 ,Odpieniacz Resun SK-300 po tuningu na Meshu, 7 kg LR , 2kg LS - START 06-10-13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wytrzymam :)

Koleżanki i Koledzy, czy taki filtr jest godnym polecenia zakupem? http://sklep.osmoza.pl/product_info.php?products_id=688{21}121

220zł z wysyłką.

Gdzieś widziałem tańsze oferty, ale nie wiem czy jest sens oszczędzać 30-40zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr jak najbardziej może byc . Do kompletu oczywiście miernik TDS . Pozdrawiam i życze szybkiego startu .

Edytowane przez roberto1 (wyświetl historię edycji)

kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli do pojemnika opisanego tak na stronie sklepu:

4. Filtr demineralizujący:

Filtr liniowy wypełniony złożem demineralizujący (wiążącym związki pozostałe po procesie odwróconej osmozy).

Muszę jeszcze dodatkowo dokupić żywicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica jest w komplecie musisz miec tylko miernik TDS .


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze dylemat, którego jednoznacznie na forum nie rozwiązałem, a wynika też z faktu mojego braku doświadczenie w akwarystyce (to moje pierwsze akwarium)

Naczytałem się pół dnia jakie dawać medium i dalej nic nie wiem :) Każde akwarium w innej konfiguracji :)

Myślałem, żeby do kaskady do jednej komory dać Siporax. Ile do takiej FNZ3 trzeba kupić? 1 litr - wsypać go po prostu do komory?

Do drugiej myślałem dać węgiel. W jakiej ilości? Czy np taki 1.6 litra w takim woreczku ?

http://www.akwarystyczny24.pl/images/EuroAN/Inne/WegielAktywny.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elroy po co Ci w tym momencie jakiekolwiek medium ?? Włóż watę filtracyjną wymieniaj co kilka dni.

Skończy się etap dojrzewania, wpuścisz ekipę czyszcząca, ze dwie rybcie jakieś korale i się będzie bujać samo.

Podmiany co 2 tyg do tego bakterie i tyle.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nic nie zamierzam wrzucać :) Po prostu robię zakupy i chcę się poradzić czym tą kaskadę uzupełnić, bo częstą poradą jest usunięcie z niej gąbki a włożenie różnego rodzaju medium.

Edytowane przez elroy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak gąbkę wywal i daj watę filtracyjną, pamiętaj o systematycznej wymianie.

Później oczywiście możesz włożyć jakieś medium czy absorbent w zależności ba co przyjdzie potrzeba.

Ja osobiście miałem chemi pure elite i nic więcej.

Paradoks właśnie w tym momencie zalałem kostkę bo małżonka poprosiła i lampkę w przedpokoju:) ale będą tylko krewetki sexi i trochę korali.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia kolego. Kiedy ja zaczynałem z morszczyzną (po wieloletnich doświadczeniach z akwarystyką słodkowodną) usłyszałem od innych kolegów. Trzeba dużo cierpliwości, nie ma co sie spieszyć. Bo to piękne hobby ale drogie i łatwo sie zrazić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień zimy zatem:

Po dzisiejszej wizycie w AkwaMarin na Tatarskiej akawarium zostało odpalone. (dziękuję ekipie za bardzo miłą i sprawną obsługę!)

5kg skały, 4.5kg piasku, woda w 70% ze sklepu.

Aktualnie mleko po dodaniu piasku.

Przede mną ponowne ustawienie skały - zeszło mi z tym dwie godziny i zero efektu aż plecy rozbolały. Zostawiam na jutro, teraz idę posprzątać :)

Aha - nie trafiłem z docelowym zasoleniem i pomiar wskazuje około 1.021

post-22048-0-80769800-1387651156_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się :)


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano woda już całkiem ładnie klarowna. Jest czas żeby przyglądnąć się bliżej skałce, której nie mam pomysłu jak efektownie ułożyć :( :( Chyba już zostawię jak jest, bo to wkładanie łap dobrze się nie skończy. Na żywo wygląda lepiej ;) (Muszle to wymysł moich dzieci. Musiałem się poddać.)

Do kaskady powędrowała wata.

Na skłałce odnalazłem około 1cm coś, oraz pojawiły się takie mikroskopijne rureczki.

post-22048-0-67379800-1387709116_thumb.jpg

post-22048-0-43768200-1387709113_thumb.jpg

post-22048-0-12999500-1387709115_thumb.jpg

Tak czy inaczej siedzę od rana z nosem w szybie. Jak ktoś to fajnie ujął na forum. To lepsze od xboxa ;)

Edytowane przez elroy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam taki sam zbiornik więc trzymam kciuki. Poradziłbym Ci zastanowić się nad systemem automatycznej dolewki wody (o ile jeszcze nie masz). To jednak bardzo stabilizuje zbiornik szczególnie taki mały. No i można go zostawić bez obsługi na parę dni:)


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze prośbę o komentarz dotyczący ułożenia skałki, bo nie mogę spać :)

Zdjęcie w większej rozdzielczości

http://up.programosy.pl/foto/2013-12-22.jpg

Czy z punktu widzenia późniejszego dodawania korali nie będzie lepiej (ładniej), jak skałkę z lewej (tą ciemniejszą) postawię do pionu w formie takiej piramidki ? Grzebać w tym, czy zostawić...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.