Skocz do zawartości
otarod

Sump, refugium do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad zmianą sumpa. Chciałbym mieć refugium w sumpie dlatego wszystko wymierzyłem i narysowałem. Z racji że mam dość dobre doświadczenie z siporaxem również i dla niego postanowiłem znaleźć miejsce(4litry siporaxu). Wiec tak zastanawia mnie czy dobrym rozwiązaniem jest daćsiporax przed refugium. Wydawało mi się wstępnie że tak ale widziałem sumpy osób które mają odwrotnie. Ja zdecydowałem się dać refugium jako ostatnie ponieważ chciałym żeby życie tam wychodowane trafiało od razu do zbiornika - dlatego też nie dam waty przed pompą powotu. Kolejne pytanie to czy wielkość refugium spełni swoje zadanie którym jest obniżenie NO3 i Po4 do minimum. Mowa o sumpie do akwarium 128l brutto. Uprzedzając pytania odnośnie filtra przepływowego. Dałem go w sumpie bo przecieka a poza tym nie mam zbytnio miejsca już w szafce (postanowiłem na maksymalną wielkość sumpa). Zapraszam do podzielenia się nawet najmniejszymi uwagami. Pozdrawiam

post-13388-0-60985400-1381864329_thumb.jpg

post-13388-0-90668500-1381864337_thumb.jpg


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał wiedzieć dlaczego spienione PCV?

O światło chodzi ?

Oj sorki nie dopatrzyłem, zdawało sie że na przegrodę!

Edytowane przez Diabeł prawdziwy (wyświetl historię edycji)

Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał wiedzieć dlaczego spienione PCV?

O światło chodzi ?

Oj sorki nie dopatrzyłem, zdawało sie że na przegrodę!

Spienione PCV to te białe elementy. Grzebień, podstawa pod siporax z dziurkami (łatwo się obrabia)... Przegrody są ze szkła.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 cm na refugium to trochę mało chyba że myślisz np. o spaghetti (które urośnie wszędzie ) . Skały masz sporo więc raczej nie potrzebujesz siporaxu . Ja bym poszerzył komorę na glony o te 8cm i nie robił komory na siporax.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax daj za refugium refugium bedzie ci wyłapywało resztki syfu które nie zdąży wyłapać odpieniacz i dzięki temu siporax będzie dłużej czysty.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Felek99 -dzięki wezmę Twoja opinie pod uwagę.

Siporax daj za refugium refugium bedzie ci wyłapywało resztki syfu które nie zdąży wyłapać odpieniacz i dzięki temu siporax będzie dłużej czysty.

mam watę na splywie w kominie oraz dodatkowo tak jak na zdjeciu przed siporaxem i od roku wszystko śmiga i siporax czyściutki. Wszystko zostaje na wacie która często wymieniam. Chciałem refugium dać jako ostatnie bo w dalekiej przyszlosci chciałbym ruszyć z hodowlą fito i zooplanktonu i chialbym zeby w refugium się wszystko ładnie namnazalo i mogło lecieć do baniaka. Dobrze myślę?

Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam rysunek i doszedłem do wniosku ze mógłbym zaoszczędzić miejsca pod refugium kosztem komory z odpieniaczem. Wystarczy jak przerzucę grzałkę która ma 34cm długości na tył komory i przyczepie na ukos nad pompami. Wtedy powinienem zaoszczędzić jakieś 4-5cm na rzecz refugium. Muszę jeszcze dokładnie przeliczyć czy nie będzie wystawać ponad poziom wody :)


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. policz jeszcze spływ wody z akwarium. Czy przypadkiem cały samp nie jest za niski. Te wszystkie przegródki masz wysoko a w nich będzie woda cały czas, więc czy wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorrki małe podpięcie pod tematA może ktoś wrzucic foto lub projekt idealnego,najbardziej wygodnego sumpa ,??? Też jestem aktualnie nad projektowaniem linki mile widziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorrki małe podpięcie pod tematA może ktoś wrzucic foto lub projekt idealnego,najbardziej wygodnego sumpa ,??? Też jestem aktualnie nad projektowaniem linki mile widziane

Nie ma projektu idealnego sumpa, wszytko zależy od tego co chcesz mieć w tym sumpie, jaka pompa, jaki odpieniacz, czy będą filterki, refugium, siporax czy coś innego. jakie wymiary ma mieć sump Nie da się zrobić np małego sumpa trzykomorowego bo nic ci tam nie wejdzie.

np taki:

tyh1.jpg

lub mój poprzedni sump z którego byłem bardzo zadowolony:

sump250l.jpg

Może to coś pomoże, ale tak jak pisze - nie ma idealnego projektu. Sump robimy tak jak się szyje garnitur na miarę - trzeba go dopasować do własnych potrzeb i możliwości.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetne przykłady . wielkość komór musisz dopasować do własnych potrzeb. Sugeruję tylko aby odległość od szybek/ścianek była ok 3 cm - węższe będziesz maił problem z wyczyszczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam 4 cm między szybkami.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. policz jeszcze spływ wody z akwarium. Czy przypadkiem cały samp nie jest za niski. Te wszystkie przegródki masz wysoko a w nich będzie woda cały czas, więc czy wystarczy?

Wszystko policzone i miejsca starczy :). Zastanawiam się czy przegrodę pomiędzy siporaxem a refugium dać ze spienionego pcv? Jak będzie szyba to glony pojawia sie też chyba na siporwxie a tego nie chcemy.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może ktoś wrzucic jeszcze projekcik sumpa?

Tomi jakie akwarium planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium o wym.180x70x70 już stoi.. Myślałem o takim sumpie o wym 120x60x45h pierwszą komorę o dł 40cm na odpieniacz ,dalej komora na skałę lub siporax na końcu pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium o wym.180x70x70 już stoi.. Myślałem o takim sumpie o wym 120x60x45h pierwszą komorę o dł 40cm na odpieniacz ,dalej komora na skałę lub siporax na końcu pompa

przy takiej wielkości sumpa to masz prawdziwe pole popisu. Siporax fajna sprawa ale i tak Ci jeszcze miejsca zostanie. Pozdrawiam

Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednego nie przemyślałeś jak będzie światło to siporax zarośnie algami wapiennymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednego nie przemyślałeś jak będzie światło to siporax zarośnie algami wapiennymi

no wlsnie juz poprawiłem wcześniej projekt bo też wpadłem ze na siporaxie będę mial glony. Przegroda odgradzajaca refugium od siporaxu będzie z pcv i myślałem zeby go jeszcze od góry nakryć. Dzięki za uwagę. Pozdrawiam.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patryk zgodnie z Twoją prośbą zaglądam i oceniam :)

Projekt fajny - faktycznie mam podobne rozwiązania choć może mniej estetycznie to wygląda ;] - fotki na podany mail podeślę Ci pewnie w weekend.

Komora na odpieniacz ok - niektórzy będą Ci radzili pod spływ dać skarpetę lub watę - ja tego nie stosuję z premedytacją - to co zleci przez spływ traktuję jako żarełko dla masy lasonogów, kiełży i ośliczek, które mnożą mi się w refugium jak głupie i które są papu dla moich lpsów i ryb.

Przy podmiance możesz odessać nadmiar wężykiem - mi niewiele się tego gromadzi.

Siporax mam wrzucony między komorę odpieniacza a refugium w ilości 1L.

Refugium tak jak u Ciebie to środkowa komora jednak u mnie jest ona największą z trzech - na 3cm warstwie miracle mud'a rośnie sobie około 10-15L spagetti.

Oświetlenie najlepiej 6000-6500k - rosną pod nim najlepiej(testowałem kiedyś 2700 i 4400k i efekt był marny) - co tydzień wyrywam parę litrów.

Były tu obawy o zarastanie glonem siporaxu - daj ledy - skupione światło będzie w 90% oświetlało tylko refugium - ja nie zauważyłem zarastania ceramiki a kręci się u mnie już prawie rok( jeśli mnie pamięć nie myli).

Wychodzącą krawędź refugium zabezpiecz jakąś siatką inaczej kawałki spagetti po przycince powędrują do pompy i dalej do zbiornika głównego - dobrze jest przy podmiance taką siatkę wyszorować aby się za mocno nie zapychała.

Ostatnia komora - tu moja rada tylko taka aby zrobić ją pod pompę obiegową tak aby była jak najmniejsza i tym sposobem zostało więcej przestrzeni na komorę z odpieniaczem, filtry przepływowe i refugium.

U mnie przy powyższych rozwiązaniach no3 mam całkowicie wyzerowane(mimo szczerych chęci aby było w granicach 2-1 a po4 waha się od 0,08 do 0,04

Wszystko oczywiście też zależy ile skały i piachu będziesz miał w samym zbiorniku - u mnie jest to 18 kg piachu i 23kg skały przy 126l brutto

I to chyba na tyle - powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek przenoszę do działu Technika, tam będzie mu lepiej

życzliwy moderator


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.