Skocz do zawartości
Rafo202

Jezowiec Diadema Uszkodzone korale

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie jeżowca Diadema. Od chwili kiedy mam go w zbiorniku zauważyłem uszkodzone główki caulastrei, zniknęły mi tez w ciągu jednej nocy dwie główki euphylli które ewidentnie były uszkodzone.Czy winny może być jeżowiec i jego igły i jak to się ma do innych korali szczególnie tych z delikatną tkanką. Może uszkodzenia są spowodowane przez inne zwierzaki np. kraba dzikusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie zauważyłem żeby igłami diadema uszkadzała koralowce. zjeść lubi np xenie, ale igłami nieraz dotykała caulastree i nic


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zauwazyłem nigdy by diademy, mogły uszkodzić koralowce


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się trochę uspokoiłem bo szkoda byłoby się pozbywać jeżowca. Nadal jednak mam problem co może być przyczyną niszczenia korali. Może to ten krabiszon?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Diademe od dłuższego czasu i zowie go "saper". Bardzo ostrożnie przemieszcza się, niczego nie zrzuca ani nie rani czego powiedzieć nie moge o Salariasie, uparty słoń w składzie porcelany.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego muszę Cie zmartwić bo to właśnie najprawdopodobniej jeżowiec podgryza ci korale. Ja mam dwie diademy i ciągle którąś ściągam z korali. Obżarły mi praktycznie cały szkielet euphylii a co kilka dni regularnie obgryzają montipory talerzówki i digitaty, także powoli miarka się przebiera i proszą się o zmianę lokalu. Jak zobaczysz że się wspina na korale to lepiej go ściągaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe ze to diadema przynajmniej ja tez tego jeżowca podejrzewam tym bardziej że jest dosyć wyrośnięty od pewnego czasu dużo gruzu pojawia się na piachu to chyba tez przez niego,dużo winne mogą być też małe rozgwiazdy świetnie je zjada hymenocera polecam bardzo ładna krewetka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze zdania w tym temacie są podzielone. Chyba pozostanie mi wnikliwe przyjrzenie się moim zwierzakom w zbiorniku i ustalenie winowajcy. A co z małymi rozgwiazdami o których pisał Matimaz czy to one mogą siać spustoszenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie tyle zdania co doświadczenia

bardziej ciekawi mnie teraz powód dlaczego diademy dopuszczają się jedzenia korali

wiadomo, że jeżowce jedzą również glony wapienne

mam nadzieję, że ciekawa myśl pojawi się w tym temacie

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli diadema ma dużo glonów wapiennych, to koralowców nie powinna ruszać.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam dwie diademy i wczoraj jedna z nich była wieczorem przy caulastrei i rano zobaczyłem obgryzione 2 główki .

Mam pytanie czym można dokarmiać jeżowce? Bo szkoda żeby dostały eksmisję do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że to diadema. Lepiej zabezpiecz jeszcze wszystkie przewody elektryczne od pomp.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswieze trochę temat, jezowce diadema na pewno podgryzaja korale moj mi zjadl kilka glowek caulastrea oraz euphylli i to sam widzialem wiec odradzam trzymania ich w akwarium:)


- aquarium 400L optiwhite

- jecod dct 4000L

- jebao rw15

- jecod rw8

- maxspect razor 160W 16 000K

- maxspect razor 120W 16 000K

- sand 25 kg

- live rock 55 kg

- refugium (led lighting 10W)

- Mini Bubble King 160 VS12 DIY

Moje akwarium:

https://m.youtube.co...w&v=79iiBzQ5H7U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mozliwe jest zeby odrywal tkanke z calustea ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem go na żadnym koralu. Jedynie zdarza mu sie sporadycznie drasnac kolcami euphylie kiedy przechodzi szczelina po między nią a szybą.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę odkopię temat.

Moja wielka diadema (body bez kolców - 6cm) w ciągu miesiąca zżarła mi całe dwie kolonię green papayi, wielką kolonię sympodium i 100 polipów dużego różowego zoa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to mój jeżowiec globulus podjada mi papaya tricolor i teraz staram się je czym odgrodzić. Nie rusza innych korali.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam nazw tych jeżowców ( pięknie świecą fluo) ele nigdy nie widziałem ich na koralach,skały też ich nie interesują

krążą po szybach i po podłożu, nie ma problemu z ich utrzymaniem, sałate wcinają jak króliki

mogę polecić jako bezpieczne

post-23536-0-33783900-1449404571_thumb.jpg

post-23536-0-60319100-1449438976_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój jeżowiec kolego chodzi po wszystkim i wszystkich ! Nie zauwazyłem zeby komuś coś zrobił jedyne co zauważyłem że uwielbia mi zjadać xenie :) a tak to wydaje się być dleikatną bestią - no oprócz częstego wbijania się w moje palce !


bb3a24fe768f7248.jpg[/center]

Cyrkulacja rw 8 i rw 4 swiatlo blau 6x39 Odpieniacz Deltec SC 1456 obieg Jebao 3000

2a957fd6ca504fe5b7cdae1f469f126du418a386.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moja diadema lubi żreć spsy, szczególnie jak nie ma glonów w akwarium, no i izolację z kabli od pomp też lubi


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja diadema też obżarła mi 2 główki calustrei


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybkiego: zrobilem zdjecie mojemu. W ciagu dwoch godzin zajadal sie na skale, od lewej do prawej. Chyba jeden z lepszych czyscicieli skaly. Jak do mnie przybyl, mial ok. 1,5 cm srednicy.

Gvb9dK5.jpg

qn1tibE.jpg


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie, jest szybki tylko to gratilla a nie diadema. Mam też takiego i nie jestem w 100% pewien czy też zoa nie podgryza.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.