Skocz do zawartości
Margo

300l morskiej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Hej sąsiadka, Co do paprochów to borykamy się z tym samym problemem - u mnie zwłaszcza salarias tak świruje no i acanthurus potrafi przelecieć nad piaskiem z prędkością światła.

Macie jeszcze tą skarpetę na spływie?

Co do przedmuchiwania to przed podmianką staram się dmuchnąć, poczekam ąz się trochę wyklaruje i sru z podmianą.

Jesteś pewna że te obtarcia na seriatoporze to nie przyrosty? U mnie poccilopora stoi centralnie w najwyższym punkcie pod LEDami (widziałaś zresztą) i nie wygląda na przypalaną. Obok niej stoi monti i też nie narzeka.

Co do zmuszania detrytusu do wędrówki do komina to zaraz Ci powiedzą że macie za mały obieg ;)

Ja coraz bardziej zaczynam winić za te paprochy moje pellety. Jeszcze chwila jak odpalę refugium (czekam na glony) i będę z nich pomału przechodził na wódeczkę. Chociaż po uruchomieniu filtra glonowego jest szansa że trochę tych paprochów się zatrzyma właśnie w nim.

Pożyjemy zobaczymy,.

PS: też pomału się przymierzam do ballinga ale póki co zmieniłem soł na RS Coral Pro bo chcę trochę zbuforować KH na wyższy poziom. (aktualnie 6,7-7,0)

Czekamy na foto.:)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę sobie przedmuchiwać po prostu skały raz w tygodniu albo raz na 2 tygodnie, dodatkowy wąż na środku gdzieś do połowy głębokości zbiornika, tam gdzie najwięcej krąży detrytusu i przez skarpetę z 10 minut. Powinien taki zabieg radykalnie zmniejszyć ilość odkładającego się detrytusu. Przedmuchiwanie skały zrobiłam pierwszy raz od startu więc i tak nie ma tragedii że mi zalega detrytus po kątach, bo piach i zakamarki mam ultra czyste. Ostatnio po prostu klarowność wody się pogorszyła i szukam rozwiązania. Co do obiegu to i możliwe, ale na razie się nie zmieni. A skarpetę daję tylko okazyjnie.Szybko sie zapycha i po pól dnia trzeba ją płukać.

Co do otarć to raczej nie przyrost, ponieważ nie jest to biały kolor tkanki bez polipów a brak tkanki w kolorze brązowym tak na powierzchni 2 x 2 mm na każdym tipie. Wygląda tak jakby ktoś przejechał koralem po ścianie i zdarł tkankę (hehehe poglądowy opis). Jednak "rany" nie powiększają się. Po wyłączeniu cyrkulacji podczas karmienia jak polipy nie są rozdmuchiwane to tego nie widać w cale. Kolega od którego kupiona jest ta szczepka, trzymał ją chyba przy dnie. Może to szok w tak krótkim czasie iść do mocnego światła. Ale tak jak mówię od 2 tygodni nić się z nim nie dzieje więc przyjmuję,że przywykł :)

Ballinga chyba nie ominiemy, ale moje kH na całe szczęście jest niezmienne, od miesiąca 8,9.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też czekam na foto.

Co do cyrkulacjo to jest zmora chyba wszystkich :( Zwłaszcza jak się ma wewnętrzny komin.

Czasami pomaga dołożenie jednej lub dwóch dodatkowych pompek 0 gdzieś za skałami.

Ja mam u siebie dwie Tunze 6105 i dodatkowo do pomocy dwie tunze 6015

Dużo ludzi przedmuchuje skały przed podmianką - to zawsze pomaga w utrzymaniu parametrów i niezapychaniu się skał.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu mówię, że nie ma przepaści między tym co było ostatnio, ale mnie cieszy wszystko, nawet jak sobie kiełża w skale wypatrzę :).

Całość:

IMG 9114rs

Górne półki w planie do obsadzenia SPSami, max 5 szczepek, więcej chyba nie bo boję się ze aranż straci lekkość jak będzie przeładowany z góry, ale u mnie się to zmienia jak w kalejdoskopie, jutro może zachce mi się 10-ciu :) Nie widać tego dobrze na zdjęciu ale półki wiszą w powietrzu nie jest to masyw ze skały.

Euphylka paradivisa -pupilek

IMG 9122rs

...i szczepeczka seriatopory caliendrum

IMG 9116rs

wystawia bardzo długie polipy, które falują tak, jak euphylia:)

A oto moje 2 pokolce, które stały się przyjaciółmi

strigors

zebrasomars

Pokażę też tubeczkę, choć nie jest moja a kolegi Maćko, który użyczył jej w ramach poszerzania moich morskich horyzontów pielęgnacyjnych:) pt."ciekawe jak to jest mieć np" :) Na zdjęciu tubeczka po jedzeniu. Zjada ogromne ilości a i tak ciągle wygląda na głodną :)

tubastrea Rs

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moooja tubcia... Jaka ładna :):baby

Bardzo ładnie. Czy mi się wydaje czy są już 2 kardynałki? Dogadują się jako parka?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tubeczka zyskała 2 nowe maleństwa, dostają papu więc powinny niedługo urosnąć:) A jeśli chodzi o moje single to nadal są singlami...Za to muszę się pochwalić, bo moja czyszcząca lada dzień będzie nosić jajka:) przez odwłok widać już zieloną ikrę...oj będą mieć ryby ucztę.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fanfary!!!!Nieźle ,jednak mama lepiej karmi ;)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na małą aktualizację, ponieważ do akwarium zawitały SPSy!!! :) No tak, tak, w założeniu solniczka miała być miękko LpS'owa, a wyszło jak zawsze:) Zacznę od początku...

4 lutego przywiozłam z wojaży służbowych 7 szczepek SPSów :

- montipora talerzowa czerwona,

- montipora samarensis,

- montipora digitata,

- monitpora srebrzysta,

- seriatopora histrix,

- poccilopora,

- acra niebieska,

- acra zielona,

...i LPS'y:

- caulastrea brązowao błękitna,

- pavona zielona kaktus.

Szczepki co po niektóre okazały się całkiem słusznych rozmiarów :), więc zapełniły mi troszkę górną części zbiornika. W zasadzie po jednym dniu wszystkie pięknie już polipowały. Najbardziej trzęsłam się o acry ponieważ one lubią stare zbiorniki a mój mimo wszystko stary nie jest. Tu kilka przykładów :)

IMG 9150

IMG 9149

IMG 9144

IMG 9143

IMG 9141

Po tygodniu Ca Mg i kH zaczęły znacząco spadać, więęęęc...to znaczy że korale rosną :) :) :). Jutro rozrabiam sole do Ballinga i zaczynam dozować, na razie równo a potem się zobaczy. Zakupiłam sole z FaunaMarin, planuję jeszcze nabyć troszkę mikroelementów, ale z dozowaniem ostrożnie bo od grudnia dozuję aminokwasy i chyba troszke przedobrzyłam, bo gdzie nie gdzie na skale pojawił się lekki meszek glona. Na razie dawkę zmniejszyłam do 1/3 co 2 dni. W zasadzie planowałam gotowe roztwory z Aquaforest, ale na chwilę obecną nie mogłam w okolicy kupić więc będę mieszać sama. Na chwilę obecną baniaczek wygląda następująco:

IMG 9166

IMG 9163

...prawa strona

IMG 9162

...lewa strona

IMG 9158

IMG 9151

Nie jestem przekonana czy tak to wszytko będzie stało. Histrix i acry zostaną tam gdzie są, choć może dla seriatopory troszkę tam za jasno, ale może się przyzwyczai. Montipory już przewędrowały inaczej niż na zdjęciu, ponieważ nie potrafię dobrać m. samarensis odpowiedniego miejsca. Nie wiem czy to miejsce czy parametry (najpewniej to one) powodują, że od tygodnia nie polipuje. Polipy widać ale nie są tak wysunięte i falujące jak np m. srebrzystej czy digitaty. Kolor jest tkanka zdrowa, ale nie wysuwa polipów jak na zdjęciach które przejrzałam w necie. Miejsce pasowałoby jej na środku w średniej cyrkulacji i mocnym świetle, ale jednak coś jest nie tak. Jak zacznę lać Ballinga to może jej się nastrój poprawi??

Z innych hitów to zagościły tez nowe stworzenia mobilne w postaci krewetki pistoletowej

Alpheus parvimaculatus i babeczki symbiotycznej Stenogobiops nematodes. Babeczka w rozmiarze mikro po wpuszczeniu zniknęła w skałach i tyle ja widziałam, pierwsze naszę ponowne spotkanie nastapiło po 2 tygodniach, jakie było moje szczęście zobaczyć jej żółty maleńki pyszczek w jamce pod skałką. Z krewetką chyba się jeszcze nie zaprzyjaźniły, może krewetka nie uważa małej babeczki jako godnego bodyguarda, czeka aż podrośnie:) A kreweta strzela sobie seriami to tu to tam za skałami fajne to bardzo stworzenie:) Małych ryb nie planuję, więc nie powinna być szkodliwa. W zasadzie z obsady to jeszcze wpuszczę kolegę do Panny pterapogon i mandaryna i może jeszcze jedna rybkę. Ostatnio też dowiozłam towarzysza błaznowi, który okazał się nieco schorowany..efekt....błazen zdrowy i wesoły, strigosus obsypany i mniej mu do śmiechu...trzymam za niego kciuki, może miał za dużo wrażeń ostatnio. Nori z czosnkiem i pacierz przed snem ;)

Poza tym, mam wysyp gąbek z rodzaju sycon...są wszędzie tam gdzie nie dochodzi mocne światło, na skałach na i w kominie no i porośnięty jest cały sump. Ciekawe czy populacja zacznie się kurczyć.

Podsumowując, wszystko ładnie rośnie, pompuje się i rozmnaża (myślę tu o caulastrerze, grzybach, rico i rhodactisach, chyba zacznę handlować :) ) W ustawieniu pewnie jeszcze coś poprzestawiam, ale zaczęło mnie to teraz niesamowicie cieszyć. Na koniec zdjęcie acry z dzisiaj godz. 5 rano

IMG 9199

, byłam z niej dumna:)

Pozdrawiam


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fantastico!!!! Jeszcze raz podkreślę jak Wam dobrze że każde z Was ma podzielone zadania co do baniaczka. :) Baniak super a acra WOW

Masz rękę do ustawiania w odpowiednim świetle :) u mnie chyba niektóre trochę za bardzo prześwietlone i cierpią, dzisiaj spróbujętrochę przemieścić - zwłaszcza hystrixa bo nie wygląda obiecująco :(

Daj znać czy próbowałaś coś podziałać ze szkodnikami moją kalkpastą.

Pozdrówki z 7

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem , czy pamiętasz jak pisałam , że s. caliendrum miała przypalone końcówki. Bałam się, że rany się nie zagoją, ale po 2 tygodniach nie ma śladu po prześwietleniu i rośnie jak szalona, dostała pełno nowych guzków wzrostowych. Histrix po włożeniu po kilku dniach miał podobny objaw, wybielone jakby nagie końcówki, ale tkanka i polipy na nich są nie ma uszkodzeń, więc myślę, że i on przywyknie. Stoi nieco z boku nie bezpośrednio pod soczewkami. Montipora została zdjęta z maksymalnego światła i trafiła obok histrix, ale to nie jest dobry trop. Brak polipowania to wina stale spadających parametrów. Zaczynam dzisiaj lać Ballinga i tu widzę wybawienie:). A tak poza tym to nie wiem w końcu czy to jest monti samarensis czy digitata, trudno mi to stwierdzić, kupiona jest jako samarensis.

Twojej "trutki na aiptasje" jeszcze nie stosowałam, ale w planie jedna aiptasja co 2 dni.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam pamiętam,

Co do tego Zerowego PO4 to trochę mocniej bym podkarmił bo NO3 niestety nie drgnie :( I nie wiem jak masz pieniek ale dałbym go na sucho na ile się da na parę dni. Pozwoli namnożyć trochę bakterii a później na maxa mokro i powinno trochę zejść. Mam nadzieje że nie pisze herezji ale wydedukowałem to ze swojego doświadczenia. Poniżej 5 a niektórzy mówią że już od 10 NO3 coraz ciężej ze spadkiem ale na pewno to już wiesz. Od czego mamy pelletki :D :D, dajmy im trochę popracować. Ja w końcu zrozumiałem jak one działają i kiedy działają dobrze a kiedy nie koniecznie

Powodzenia z ballingiem

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhm...odpieniacz leci stale na średnio sucho, średnio mokro..hehehe tzn. 2cm urobku na 2 dni, kolor brązowo, zielonej brei. NO3= 5 to chyba nie jakaś tragedia, żeby panikować ze zbijaniem...Nie wiem, taki poziom jest już dla mnie satysfakcjonujący, co nie znaczy, że jak będzie mnie to nie będzie dobrze :) Chyba że powinnam to zbić jednak niżej przy tej obsadzie.

Pelletki się stale kręcą, choć nie widzę żeby ich jakoś strasznie ubywało. Największym problemem teraz jest to że filterek od środka porasta gęsto gąbkami i będę go musiała kolejny raz rozmontować, wysypać palletki i wyszorować od wewnątrz jakimś wyciorem. Nie chodzi mi o ruszt perforowany na dole ale o cały filtr. Zmniejsza się przez to przepływ przez filtr i złoże nierówno pracuje.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no, ładnie.

Coraz bardziej kolorowo - za niedługo będzie taki cukiereczek jak u Debory.

Wy kobiety to macie rękę do koralików


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem sąsiedzi, jak tam baniaczek się miewa, coś doszło, coś ubyło? Wsio się dobrze kręci?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A baniaczek żyje swoim życiem. Nic nie doszło, chyba że liczyć cudowne rozmnożenia, zwłaszcza rhodactisów przeróżnych i yumy. Wszystko ładnie rośnie, włącznie z acrami. Montipora talerzowa i srebrzysta, histrix i caliendrum idą jak burza. Niestety czerwonej samarensis chyba nie uda mi się uratować. Jeszcze walczy, na końcach gałązek uwidziałam ostatnio kilka polipków, ale nie wygląda za dobrze :( :(. Zaczynam podejrzewać, że zabiła ją lokalizacja, niedaleko wylotu z obiegówki. Od ponad 2 miesięcy nie mam dolewki bo padła pompka. Tunze i czas realizacji gwarancji przechodzą ludzkie pojęcie i w tym czasie dolewam odparowaną wodę ręcznie. Staram się to robić powoli ale jednak z wylotu obiegu wypływa czasem woda o nieco innym składzie. Nie wiem czy takie zmiany nie pomogły jej zejść z tego świata. Obieg w każdym razie będzie przerobiony.

Od ponad tygodnia leję prawdziwego równego Ballinga :) Zmniejszyłam dawkę do 20ml na dzień i parametry stoją. Wiem, że to póki co za krótki czas by oceniać, ale już jest stabilne kH a to było dla mnie najważniejsze.

Niestety, żeby nie było takiej sielanki, zauważyłam ,że zaczyna mi się w jednym miejscu namnażać valonia (glon w kształcie zielonych baloników) i jeszcze jeden w postaci błyszczących rureczkowatych gałązek (nie potrafię w tej chwili znaleźć jego nazwy, choć na forum już gdzieś mi się przed oczami przewinął, dodam potem zdjęcie), oba to ZŁÓ wcielone. Najprawdopodobniej będę musiała zakupić mitraxa lub 2, czytałami widziałam na YT że valonię elegancko zjadają.

Po Maćkowym kalkwasserze i aiptasje wróciły, mniejsze słabsze, ale tam gdzie były to są. Hmmm...może źle wykonałam zabieg uśmiercania?? :) W związku z powyższym, chyba zainwestuję w "aiptasjowych mordulców" :) w postaci krewetek, mając nadzieję, że moje czyszczące tyrany ich nie wszamają.

Aha i z dobrych wieści to nareszcie mój pterapogon zaczął jeść. Od zakupu czyli od ok. 2 miesięcy nie widziałam go by cokolwiek jadł. Podczas karmienia siedział w rogu akwarium i nie pływał do mrożonki. Próbowałam wszystkiego, różne papu, dopalacze :) i nic. Ryba nie chudła, ale i nie rosła. Musiała coś jednak jeść jak nie patrzyłam bo juz by jej nie było przecież. Od 3 dni odmiana. Jest pierwsza do jedzenia, Wciąga więcej niż puellaris:) Bravo!!! :):clap:


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się że wszystko ma się dobrze. U mnie też rhodactis się juz 2 raz podzielił i mam juz 3 ładne fluo.

O reklamacji nawet nie wspomnę, też czekam na moją tunze tyle co ty. To zakrawa o kpinę, co mnie interesuje że sklep musi zebrać kilka sztuk bo mają drogą wysyłkę do producenta. Jak tak jest to niech z niego zrezygnują. Poza tym wysyłka pewnie jest na koszt producenta więc coś mi tu śmierdzi. Rozumiem z moją która w.g mnie głośno pracuje ale wasza ewidentnie się spaliła i wymiana powinna być od ręki. Masakra jakaś. Z drugiej strony nie wiem czemu wam wcześniej nie zaproponowałem. Mam wolną pompkę, mogę wam pożyczyć do czasu zwrotu. Jakiś NewJet czy inny cyrkulator ale jest :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny baniaczek :) tylko pozazdrościć :D


angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że się podoba. Za 2 tygodnie baniaczek będzie miał pół roczku!! :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super kolorki :thumbup: Jak masz ustawiona lampe?


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampe (maxspect razor 16K) mam ustawiona na preset1 ale bez nocnego oswietlenia. Osobiscie to najbardziej akwa pod wzgledem nasycenia kolorow podoba mi sie jak natezenie swiatla spadnie do 30-40%.

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zaciekawieniem czytałem twój wątek i mam pytanie jak to dokładnie było ze "zniknięciem" zielonych glonów na etapie dojrzewania. W poście z listopada glony były potem nie pisałaś przez miesiąc i post, że glonów nie ma. Czy to tylko robota jeżowca, czy może usuwałaś mechanicznie? U mnie zbiornik dojrzewa już 5 tydzień, zieleniny mnóstwo tyle samo co u ciebie za najlepszych czasów :smiling: . Dobrze się mają i wciąż rosną w siłę. Jak na to patrzę to wydaje mi się, że nie do przejedzenia nawet przez armię czyszczącą, nie mówiąc o ekipie czyszczącej. 2 tectusy, które na próbę kupiłem głownie odpoczywają. Też planuję zakupić jeżowca ale nie wiem, czy da radę wszystko skosić. P.S. Pięknie się prezentuje ten twój zbiornik, tak trzymaj :thumbup: .


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję bardzo. Szykuję się teraz do aktualizacji z okazji pólrocznicy :) Są duże zmiany ipostęp jeśli chodzi o poziom trudności...ale o tym póżniej.

Odpowiadając na Twoje pytanie Tomol to, do odejścia glonów przyczyniło się trochę czynników. Po pierwsze azotany spadły mi poniżej 25ppm, fosforany od początku prawie miałam niewykrywalne. Ręcznego usuwania glonów też próbowałam, ponieważ niektóre nitki miały po 30cm długości i wkręcały się cyrkulatory. Jednakże ręczne usuwanie nie przynosiło żadnej poprawy. Prawdę mówiąc jedynie skracałam glony na długości bo od skał nie dało się ręką oderwać, zawsze coś zostało z czego odrastały glony. Pierwszy do walki z glonami został zatrudniony salarias, ładnie strzygł algi ale tez tylko na długości od skały nie odgryzał, za to cały dzień miał co robić. Miałam też i mam nadal małego globullusa. Przemiał jak na taką biomasę miał mały. wygryzł 3x3 cm i 2 dni spal. Od Maćko dostał mi się duży

(ok. 8-9cm średnicy) jeżyk T.gatilla on miał przepał jak należy. Potrafił w ciągu jednego dnia wygryźć do białego całą jedna półkę skalną. I tak dzień po dniu wygolił całe skały, przy okazji parametry spadły i się unormowały na poziomie ok. 10ppm NO3. Glony nie odrastały. Strombusy czyściły szyby na poziomie piachu a salarias z jeżem zajmowały się skałą. Jak miałam pewność, że glony nie odrastają doszła kolejna część obsady. Tectus raczej nie będzie dla Ciebie rozwiązaniem, ja miałam jednego i wyjadał malutko. Myślę, że salarias i jeżyk większy jest dobrym rozwiązaniem. Ryba skraca, jeżyk wygala do białego. JA miałam glony chyba z 6-7 tygodni, też miała wrażenie że stale rośnie ich więcej i więcej. I nagle nadchodzi przełom i znikają. Cierpliwości...:) wiem że to trudne, ale uda się zobaczysz:) Miałam mieć zbiornik miękasowy a mam LPSowo SPSowy :) Apetyt rośnie w miarę jedzenia.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.