Skocz do zawartości
Margo

300l morskiej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę mi tu nie paniowac ;-) dzięki i pozdrawiam :-)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda super :thumbup:

Mogę zapytać o aktualne dane dot. metody prowadzenia zbiornika. Wiem, ze balling ale jakie dawki dobowe (jakie parametry przy tych dawkach), jakie podmiany i na jakiej soli? Jakaś dodatkowa suplementacja?


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, Leję pełnego ballinga po 90ml każdego z 3 roztworów. Parametry trzymam od marca takie jak w poprzednim poście. Spadły tylko azotany do zera, reszta bez zmian. Podmiany 10% do września co 2 tygodnie na Grotech easymix, od września próbowałam przejść na bogatszą sól i podmieniałam co tydzień, ale nie powiodło się. Teraz będzie raz na tydzień na Red Sea Salt tej ubogiej plus suplementacja Fauna Marin Color Elements, ale dopiero jak wyjdę z glonów. Poza tym suplementy dla korali Coral BEV z AF i aminokwasy z Fauna Marin, plus raz na jakiś czas szczypta reef pearls. Pojadę na biednej soli z delikatną suplementacją mikro pewnie przez kolejne 4 miesiące a potem pomyślę. Na pewno będzie to sól o kH ok. 7-8. W chwili obecnej niczego nie suplementuję, tylko podmieniam wodę i leje ballinga. Oczywiście karmię ryby :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie zadbany zbiorniczek :thumbup:


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka sekund czasu i zdążyłam zrobić małą aktualizację. Troszkę się ostatnio podziało, złego i dobrego, ale ostatecznie jest dobrze:)

1,5 miesiąca temu z niewiadomych przyczyn spadł mi potas do poziomu 310-320 ppm. W związku z tym poleciały i 3 malutkie acry, jedna jeszcze dogorewa, może ruszy. Jako, że nie obstawiałam potasu jako przyczyny obumierania, przestałam lac cokolwiek, pokarmy, mikro itd. Jak się okazało po zakupie testu, że to potas, zaczęłam powoli podnosić. Obecnie mam ok. 370 ppm. Niestety wyjałowiła mi się woda do tego stopnia, że z głodu zaczęła lecieć moja piękna zielona acra od dołu....no i tu PANIKA!!!! tylko nie ten koral!!! Pozbierałam myśli i zaczęłam mocno karmić korale i stałym i w płynie. Bielenie ustało...ufff...nie mniej jednak obserwuję je cały czas. Zbladł mi przy tym wszystkim tricolor (Debora wybacz :) ) Reszta ma sie doskonale.

Do zgrai rybek dołączył pożadany mandaryn. Z uwagi, że mam małą hexataenie, która jest wyjątkowo samolubna (wygoniła 2 doktorki z akwa) kupiłam mandarynka w rozmiarze XXL i o dziwo hexa mija go szeeerooookim łukiem!!! :)

Obecnie mam kolejny problem, który od początku istnienia akwa nigdy mnie nie dotyczył...AIPTASIA. Zaczyna być wszędzie i parzy mi korale:/ w tym jedną acre, która od tego przestała polipować bo obrosły ją jak trawnik. Muszę coś kupić na nie bo krewetki 2 któe mam mają je gdzieś.

Co tu dużo pisać czas na fotki :)

Błazen broni lokum z całych sił, nawet przed swoim towarzyszem niestety

IMG 0519

A kuku...

IMG 0515

...jeden z akwariowych terrorystów...

IMG 0503

IMG 0508

IMG 0497

IMG 0494

IMG 0478

IMG 0461

I na koniec po całości :)

IMG 0463

IMG 0456

IMG 0467

Pozdrawiam wszystkich odwiedzających wątek!


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze pierwsza klasa :clap:.

Czy z pary squampinnisów jeden przeobraził się już w samca? Jakie suche płatki podajesz z automatu, czy pływają po powierzchni czy opadają na dno?


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dostał miecz na płetwie grzbietowej, urosl,ale nie wybarwil sie. Z automatu dostaja kryl i spiruline w bardzo malych ilościach. Platki spadają do obręczy na powierzchni wody, a jak tona to rozdmuchuje je cyrkulacja. Rozdmuchuje to czego nie wyjedza krewetki i borsuk, on jest tam pierwszy :-)

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoi ;-) i nawet dobrze sie ma. Znajde chwile to zrobie fotki i pokaze ze zyje i gestnieje;-)

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę czasu minęło od ostatnich wieści.

Akwarium ma obecnie 1,5 roku. To jest czas kiedy trzeba poważnie podejść do sprawy, ponieważ masa biomasy w akwa jest już na tyle duża, że wymaga innej, bardziej wnikliwej obserwacji i opieki, niż wtedy kiedy było to tylko kilka szczepek i miękasy.

Wszystko ma się dobrze i myślę, że nie narzeka na opiekę, choć ostatnio mam zdecydowanie mniej czasu na pielęgnację :/

Troszkę się ostatnio zmieniło. Kilka miesięcy temu ruszyło refugium w którym znalazły się 3 gatunki glonów: codium spongiosum, caulerpa serrulata i caulerpa taxifolia. Przesłanki do założenia refugium były takie, że miałam mało życia w akwarium, praktycznie go nie dostrzegałam. Mam na myśli kiełże, wieloszczety. Teraz mają fajny domek :) Nad refugium zabłysnęła lampeczka DIY made by mój małżonek :) z 6 ledami o kącie świecenia 15 stopni. Glonkom się podoba, a sąsiednie komory ze sprzętem nie zarastają strasznie algami. Wygląda to tak :)

sump

sump 3

sump 2

Kolejna zmiana to soczewki 120 stopni do Razora 160W. Po konstruowaniu korony nad akwa, nareszcie można było zdjąć soczewki 90 stopni. Wcześniej przy 120 st. nie dało się przebywać w pokoju, tak raziło po oczach.

Efekt zmiany:

- mniejsza bliki,

- szerzej doświetlony zbiornik,

- słabsze światło = za mało :/

Po zmianie oświetlenia duża zielona acra zaczęła bieleć na stopie tam gdzie mocniej się zacieniła. W związku z tym rozważam dołożenie świetlówek i obniżenie razora o 5 cm . O świetlówkach myślałam z Pacific Sun: spectra+ i crystal blue. Czy macie jakieś zdanie na ten temat? Może dołożę tylko jedną rureczkę. Rozważam 2x24W lub 1x 39W.

Nadal redukuję miękasy dokładając LPS i SPS. Straszne jest to, że ciągle coś mi się podoba a nie mam już gdzie wciskać :) Większe akwa nie wchodzi w grę :(

zielona S

zielona 2 S

pavona S

oxypora S

millepora S

hyacyntus S

euphylia 2 S

euhylia S

deepwater S

acropora S

Akwa w czerwcu 2014 wyglądało tak:

IMG 9957

A teraz tak :D :

23.05

góra S

Staram się i staram, ale fotki oddającej piękno akwarium, za nic nie potrafię zrobić. Na aparacie to jeszcze jakoś wygląda, ale na monitorze to już masakra. nie wiem, nie potrafię :)

Hihihi, słyszeliście kiedyś o symbiozie babki v. puellaris, stenogobiops nematodes i pistoleta? Może nie są to papużki nierozłączki, ale nie raz siedzą w 3 :gathering: w jednej norce a pistolet chodzi po głowie puellaris, która nic sobie z tego nie robi :)

Zakupiłam też brzydala, ponieważ aiptasja zarosła mi skały przyczyniając się do śmierci 2 malutkich szczepek acropor. Pojawiały się znikąd i było ich dużo. Brzydal trafił do sumpa i tam przesiedział 3 tygodnia, zanim zdecydował się wyjeść rosnące tam aiptasje. Bałam się go wpuścić od razu do głównego, ponieważ mam ładne zoa i piękne euphylie. Wpuściłam go i z "siatką w ręce" pilnowałam czy nie tknie euphylli. Pływa już 2 miesiąc w głównym wyjadł wszystkie aiptasje i nie dobrał się do innych korali. Raz czy 2 razy dziubnął w zoa, ale niczego nie zniszczył. Mam go na oku i za złe zachowanie grozi mu zesłanie do sumpa, wie o tym i się kontroluje :innocent: Oby tak dalej!! :)

Ze smutnych wieści, to coś dolega mojemu żółtkowi, z dnia na dzień dopadła go jakaś infekcja w postaci czerwonej wybroczyny na ogonie. Nie wygląda to dobrze :crybaby: Ryba zachowuje się normalnie i normalnie je ale plam przybywa :hope: .

Pozdrawiam!!!

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli byś pozbywała sie LPS-ów to najpierw pisz do mnie ;). Musisz jak najszybciej dołożyć światło bo szkoda korali :( sa takie śliczne, znajomy miał podobnie ze miał za mało światła i poleciało mu kilka mega korali :/

Pozdrawiam

Edytowane przez JanuszZabrze (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hihi, dzięki panowie. Odezwe sie Janusz jak będę redukować, ponieważ póki co nie zamierzam się ich pozbyć całkiem ;-)

Tak tak, światło dołożę, ale nie wiem ile :-( czy lepiej zmieszać 2 różne czy dać jedną spectra + i juz?

...mobilnie

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasze akwarium w całości:

Edytowane przez Gus (wyświetl historię edycji)

Marek

7725_7938.png

Akwarium 90x60x66, 2xTunze 6045, Maxspect Razor 16k, Sump 80x40x40, Tunze Silence 1073.40, Biopellety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne akwarium.

Gratuluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żal by było gdyby nie :)


100x60x50 Full OW +sump 100L / / Giesemann Matrix II - 8x 39W // Twistman 200 EXT V2// RW-15 - 1 // Tunze 6045 - 2 //

Siporax 6 L // Skała Real Reef Rock - 20 kg // i takie tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Teraz dopiero patrze, że faktycznie długo mnie tu nie było. W tym czasie trochę nieszczęść i sukcesów. Ale ostatecznie rafka dalej sobie żyje. Z największych nieszczęść to mój histrix wielkości piłki do siatkówki odszedł z przyczyn bliżej nie określonych. Zmieniła się trochę aranżacja, zredukowała się obsada i natura hula pełnią życia:) Przyznam sie bez bicia, że oprócz cotygodniowych podmian wody na FM nic się więcej nie dzieje...korale dostają czasem papu i tyle. A oto i ona.

https://picasaweb.google.com/113538335121992958724/Margo2016#6273751502212085682

https://picasaweb.google.com/113538335121992958724/Margo2016#6273751480346886178


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przyczyn pozaziemskich rafka idzie niestety na sprzedaż. Serce boli niemiłosiernie, ale cóż począć. Fajnie by było gdyby ktoś zechciał ja w całości, jeśli tak się nie stanie rozpoczne sprzedaż na części. Wynik chłodnej kalkulacji 8000 zł, bez uwzględnienia wartości sentymentalnej.

Kupujący musi być przygotowany na widok łez właścicielki.

Wysłane mobilne z Tapatalka

Edytowane przez Margo (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś bakcyl chyba w powietrzu. Choć jestem pewna ze Maciek mniej płacze do poduszki niż ja z tego powodu hihih. Całe życie przede mną..następny kiedyś moze będzie jeszcze ładniejszy... Hihih

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.