Skocz do zawartości
klex80

Około 200l pierwszej solanki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, teraz na mnie przyszła pora :)

Jest to moje pierwsze morskie akwarium, w którym przewidziane są tylko koralowce miękkie i lps oraz kilka rybek, ślimaków , krabik, może rozgwiazda.

Akwarystyką słodkowodną zajmowałem się w zasadzie od dziecka z jakąś tam krótką przerwą.

Obecne akwarium powstaje na bazie dotychczasowego słodkowodnego z którego zostawiłem szafkę, szkło i pokrywę do kilku przeróbek.

Teraz kilka danych

zbiornik : standardowe 240l o wym. 120x40x50h ,

szyba float grubości 10mm

baniak nie jest jednak zalany na maksymalną wysokość, dlatego podaję jeszcze "wymiary

wody" pod lustro, po odliczeniu grubości szyb - 118x38x44,5h czyli jakieś 200l brutto

szafka : DIY - płyta meblowa z blatem o podwójnej grubości.

pokrywa : DIY - ze spienionego PCV, oklejona okleiną

oświetlenie : 2szt t5 54W - philips aquacoral 20000K

sylvania marinestar 15000K

odbłyśniki

(jeśli okaże się za mało to coś się dołoży)

cyrkulacja : 2szt JVP-101

odpieniacz : deltec mce 600

sucha skała : 24kg + dojdzie jeszcze kilka kg żywej

suchy piasek : coral sand 0-1 10kg

osmoza : RO+DI

Akwarium mam już zalane od ok 1.5 tygodnia wodą RO+DI , cyrkulatory pracują, jest to coś w rodzaju płukania z podmianami świeżej wody.

Za kilka dni forumowy kolega z okolicy przekaże mi ok 120l swojej wody (za co już teraz dziękuję)

reszta wody będzie świeżo posolona solą aquaforest z konkursu :)

Tak więc niebawem mój zbiornik będzie można uznać za wystartowany a o dalszych jego losach postaram się pisać jak najczęściej i uzupełniać to fotkami (a te jak narazie kiepsko mi wychodzą :( )

Poniżej małe zobrazowanie tego co tutaj wypociłem z siebie.

1

20.0

DSC 1301

DSC 1307

CSC 1304

DSC 1268

Edytowane przez klex80 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:chris:Mam pytanie czyli filtracja zbiornika bedzie sie opierac na odpieniaczu I skale ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa elegancka, tylko trzeba będzie za każdym razem zdjąć że by coś zrobić w akwa. Oświetlenia za mało... na bide bym dołożył jeszcze jedną. A piasek dlaczego nie żywy ?

Po za tym fajny projekt, i ułożenie skał :thumbup:


300L + sump 84L Odpieniacz: Mini BK 200 Oświetlenie: T5 6x54W Cyrkulacja: JVP 17000 l/h Obieg: NJ 2300

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

78f65dd657b0253055c541113ce9cb22u474a440.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja słabizna :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o cyrkulację to okaże sie jak przynajmniej xenie tam włoże bo narazie to ciężko mi ocenić czy wystarczająco kreci aby koralowce falowały. Jeśli coś dokupie to jednak teraz coś lepszego. bo te musiałem extra wyciszać żeby mnie żona nie wystawiła za okno razem z nimi.

Piasek tak jakoś wyszło, w pokrywie musze jeszcze wentylacje jakąś zrobić po przez wentylatorki

Edytowane przez klex80 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij o bakteriach


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wszystko wyglada,Mariusz powiedz mi jeszcze czy przewidziales miejsce na absorber np. wegiel itp.Oczywiscie w twoim systemie siporexu nie bedzie mam rozumiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skromne bo skromne ale deltec przewidzial takie miejsce w swej budowie :)

15 października nastąpił start zbiornika, wlałem ok 120l wody z dojrzałego zbiornika (za co bardzo dziękuję koledze o nicku Kiflu ) reszta wody to świeża solanka.

S1030033

S1030035

A teraz przyznaję się że pierwsze życie znalazło już u mnie swoja ostoję :) trochę wcześnie , no ale mam nadzieję że się utrzyma.

Xenia - dzięki Kiflu :)

S1030025

capnella - dzieki Kiflu :)

S1030019

discosoma

S1030021

nie wiem czy to też discosoma?

S1030022

zoanthus

S1030016

briareum asbestinum / clavularia / tubipora musica ( nie wiem co to jest)

S1030014

clavularia chyba?

S1030023

wyglada jak makroglon ale jest twardy i posiada jakby szkielet

S1030017

Jakiś ślimaczek

S1030032

I krabik - pasażer na gapę który schował sie w skałce kiedy kupowałem te marne 3 szt zoa w sklepie.

fotki nie posiadam bo bardzo się chowa i jedynie nogi czasem widać. Polowanie nocne też nie dało efektu.

Ale chyba to nie będzie żaden dzikus bo wszystko co było w zbiorniku to zwierzęta na sprzedaż.

Od teraz zwalniam tempo i nic więcej jak narazie nowego nie będzie :) Mam już na co patrzeć więc teraz już bedzie wiecej cierpliwości.

Edytowane przez klex80 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze zaczęło się na dobre . całe akwa w glonach od cyjano po zielone które w niebieskim świetle powiedziałbym że są fluorescencyjne. Koralowce jak narazie ładnie polipują jedynie grzybek sie troche pomarszczył. Na 2 kawałkach skały wydaje mi się że bryopsis startuje. Troche mnie to przeraża bo jak przecieram szyby z zielonego nalotu to dosłownie za godzine znowu jest tego mnóstwo . Czy ma ktoś może jakieś porady za co teraz najlepiej sie zabrać w pierwszej kolejności. Czy może tylko czekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh no życie na prawde troche szybko :)

Powodzenia i cierpliwości

Edytowane przez Smoko (wyświetl historię edycji)

Akwarium ok 480L + sump 195L

160x60x50h

30kg LR + 10 kg LS

Skimz Monzter SM 201

T5 - 8x80W

Jebao WP 40 + RW 15

Obieg Aqua Nova 6500

Balling

Kierownik budowy wielkopolska

a95c8ee5cc40e2027468fdbbf758c326u735a647.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście troszkę za szybkom te korale. Jakieś porady? hmm Cierpliwość :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Dzisiaj akwa wygląda zupełnie inaczej, jest bardzo zielono- szczególnie na szybach.

tak wyglądają szyby po ok 3 godzinach swiecenia, połowe przedniej szyby specjalnie wyczyściłem czyscikiem żeby było widać kontrast.

Sama woda również jest raczej mętna.

Odpieniacz nie wyrzuca wielkich ilości piany ale jest mocno zabarwiona na zielono.

S1040006

S1040007

S1040003

S1040009

S1040010

Żywa skała jest bardziej brazowa z ewentualnymi nieco grubszymi glonkami koloru ciemno zielonego

S1040011

Natomiast sucha skała i suchy piasek w zdecydowanej wiekszosci jest pokryty drobniutkim jasno zielonym nalotem takim jak szyby

S1040012

Koralowcom jak narazie raczej to nie przeszkadza, nawet pojawiają sie nowe zaoa których nie było, jedynie discosoma jakoś się skurczyła ale za to xenia ma sie wyśmienicie.

S1040013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda bogata więc są dobre warunki dla glonów. Nie wiem czy nie przesadziłeś z pożywką dla bakterii. Czyścić szyby uzbroić się w cierpliwość, pomysleć o podmiance.

Mimo wszystko sera silikat bym zapodał, może jakieś krzemiany ze skaly wyskoczyły.

Narazie nic nie podawaj do zbiornika bo nie ma takiej potrzeby, to wszystko musi się teraz przegryźć, prócz oczywiście sery.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok lada dzień zrobie podmianke i podam sera silikat

Dziśiaj użyłem sera silikat, wisi w miejscu z duzym przepływem wody - mam nadzieje że pomoże.

Nie wiem czy moze to mieć aż taki wpływ na okrzemki ale do tej pory kubek z odpieniacza szorowałem w kranówie mocno otrzepując po zakończeniu prac z nadmiaru wody. Druga sprawa - skały mam poklejone ceresitem cx5 który ponoć też oddaje krzemiany.

Edytowane przez klex80 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .Nigdy nie widziałem na oczy dojrzewającego baniaka morskiego oprócz tych z fotografii. Od początku mi jakoś nie pasował przebieg mojego dojrzewania. Znalazłem tematy z identyczna sytuacją ja u mnie . Niestety nie jest to standardowe dojrzewanie a jedynie wielka walka z wiatrakami.

Dziennie oczyszczam wode za pomocą waty dodatkowych filtrów itd nie wiele pomaga ale coś tam działa. Nastepnego dnia jest jako tako do czasu aż sie nie zaświeci lampa , potem już jest czysta masakra. Tematy które znalazłem są już troszke leciwe dlatego prosze abyście zerknęli na nie i powiedzieli mi czy powinienem sie wzorować na tych tematach czy też może na dzień dzisiejszy coś w akwarystyce poszło do przodu i np są już jakieś inne magiczne środki na to bagno.

http://nano-reef.pl/topic/14671-zielona-woda/

http://nano-reef.pl/topic/19145-zielonametna-woda/

http://nano-reef.pl/topic/24414-zielona-mgla/

http://nano-reef.pl/topic/61879-mglista-woda-w-akwarium-wykwit-bakterii/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watpie zeby ta masakra zrobila sie ze swiatla 2x54w.Parametry wody sprawezales?


Szkło OW 100x70x50,lampa diy 8x39w + LEDy Fluo,obieg NewJet4500,2 x rw-8,odpieniacz diy na pompie aquabee 2000/1,filtr przepływowy,Reef Salt AF,balling AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem tak samo wody nie podmieniałam posadziłem miękasy czyściłem szybę 2 nawet 3 razy na dzień :( po jakimś tygodniu juz tylko raz na dzień po czym była fala brązowych glonów byłem wytrwały i wygrałem to :) wiec jedyne co to ogranicz świecenie do 5 6 h i życzę wytrwałości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .Nigdy nie widziałem na oczy dojrzewającego baniaka morskiego oprócz tych z fotografii. Od początku mi jakoś nie pasował przebieg mojego dojrzewania. Znalazłem tematy z identyczna sytuacją ja u mnie . Niestety nie jest to standardowe dojrzewanie a jedynie wielka walka z wiatrakami.

Dziennie oczyszczam wode za pomocą waty dodatkowych filtrów itd nie wiele pomaga ale coś tam działa. Nastepnego dnia jest jako tako do czasu aż sie nie zaświeci lampa , potem już jest czysta masakra. Tematy które znalazłem są już troszke leciwe dlatego prosze abyście zerknęli na nie i powiedzieli mi czy powinienem sie wzorować na tych tematach czy też może na dzień dzisiejszy coś w akwarystyce poszło do przodu i np są już jakieś inne magiczne środki na to bagno.

Magicznym środkiem na to jest ................................................................ cierpliwość !

zostaw akwarium niech sobie spokojnie dojrzewa . A jak już cię denerwuje to je zasłoń ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mi już lepiej bo stwierdzam że żaczyna sie to zmniejszać . żaraz po zaświeceniu zaczęło sie takie samo tempo wzrostu jak wcześniej ale osiągnęło ostatecznie troche mniejszy stopień zazielenienia a po przetarciu szyb zdecydowanie już wolniej nastepuje namnażanie . super bardzo się ciesze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zielone glony odpuściły dopiero po ponad dwóch miesiącach. Skały całe porośnięte były zieloną łąką. Myślałem, że nigdy nie doczekam się czystej białej skały. Po 6 tyg. kupiłem salariasa i jeżowca. Zwierzaki te mocno przyczyniły się do wyczyszczenia skały.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zielonego nalotu jest troszke mniej niż wczoraj , woda jest mocno metna ale widać że idzie ku lepszemu. Juz nie moge się doczekać w miarę krystalicznej wody. No ale nic , trzeba się uczyć cierpliwości i nabrać większego respektu do morszczyzny. Czego do tej pory byc może mi brakowało....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście sie wydaje ze za szybko zacząłeś świecić palna mocą . Moje akwarium ma dziś 3 tyg w tym pierwszy tydzień nie swiecilem wcale światła . Drugi tydzień praktycznie sama aktanika No i teraz tak od 12 do 18 aktanika od 18 do 22 białe i jak na razie glonów zero . Startowałem na żywej skale i całej wodzie nowo solonej. Pierwsza solankę robiłem nawet bez filtra DI na którego czekałem aż dojdzie ale nie wytrzymałem żeby nie zalać :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz.

Ja tak do pierwszego Twojego posta.

Pokrywa to chyba nie jest najlepszy pomysł. Ograniczy wymianę gazową w akwarium.

A co do prowadzenia akwarium to gratuluję Ci mentora którego wcześniej wymieniłeś. Tylko go słuchaj.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.