Skocz do zawartości
Sebastiann2

Odpieniacz skazany na pierwszą komorę ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie do Was czy odpieniacz musi być w pierwszej komorze czyli komora zrzutu. Pytam ponieważ chcę zmienić odpieniacz. Na razie stoi Shuran i szerokość komory ma 19 cm. Żadnego poważniejszego odpieniacza tam nie zmieszczę. Pytałem w erybce o przerobienie takiego sumpa ale usłyszałem że to nie opłacalne ponieważ musiałbym przesuwać wszystkie przegrody w lewo o parę centymetrów. Lepiej zrobić nowe szkło z przegrodami a to koszt +- 300 zł. Nie chcę wydawać tych pieniędzy na nowego sumpa a wolę dołożyć do odpieniacza. Podsumowując temat. Czy w komorze zrzutu mogę w przyszłości i w razie konieczności zastosować jakieś glony czy siporax, w komorze środkowej włożyć ten właśnie nowy odpieniacz komora środkowa jest jakieś 24-25 szerokości więc już mam olbrzymie pole wyboru w odpieniaczach komara trzecia standard pompa powrotna i dolewka.

Gdybym miał w pierwszej komorze spagetti zastosowałbym jakieś sitko lub wkleił grzebień aby nic nie dostało się do pompy odpieniacza. Komora środkowa jest wystarczająco głęboka więc też nie powinno być problemu.

Jak myślicie ? Da radę tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym dał do pierwszej komory jakąś filtrację mechaniczną, żeby wyłapywała syfek ze zrzutu. Można zrobić z kratki rastrowej jakąś półeczke na watę, czy też dać skarpety. Wymiana i czyszczenie będzie łatwiejsze niż płukanie siporaxu czy glonów z całego nagromadzonego syfu. Bo że będzie się gromadził to pewne.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie masz filtracji opartej na zeovit to spokojnie moze stac w srodkowej....nie widze problemu. Niektorzy maja tylko jedna komore w ktorej stoi wszystko razem :smiling:


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nowy sump..... ? Chyba nie tędy droga...

Źle mnie zrozumiałeś. Nie pisałem że nowy sump. Napisałem tylko że w pierwszej komorze sumpa (tego który masz) dałbym filtrację mechaniczną opartą na wacie lub skarpetach żeby wyłapywała syf ze zrzutu, bo wymiana wkładów tej filtracji będzie łatwiejsza niż płukanie siporaxu czy spagetti z syfu który się tam osiedli.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz tez w pierwszej komorze ustawic sama pompe podajaca do odpieniacza w drugiej, lub nozykiem do dywanow wyciac pierwsza przegrode...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ja mam dwie szybki oddzielające komorą zrzutu od środkowej. Musiałbym wyciąć obie. i w ogóle boję się to samemu robić.... Na dole jak się rozszczelni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biore mlotek wywalam szybke wklejam klejem do akwarium szybke na przegrodzie tak zrobilem ostatnio u siebie w sumpie. koszt to silikon (mam od dawna jedna duza tubke nie wiem ile kosztuje daje 0zl co jakis czas sie przydaje po prostu mam ja od roku albo i wiecej, mlotek mam czyli 0zl, szybka znajomy szklarz wyciął szybkę i powiedział że nic nie chce za nią (wymiary około 24/35 cm chyba 4/6mm nie pamietam dokładnie, miał ze starego okna wypolerował mi tylko lekko ranty co bym sie nie zacinał, dalem mu za to piwko czyli 3-4zł. Wklejasz i masz przegrode w sumpiea. A 300zł to sporo wolal bym soli dokupic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Na dole" chyba nic sie nie rozszczelni, bo przegroda stoi na silikonie, na dnie, ktore jest w jednym kawalku ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Na dole" chyba nic sie nie rozszczelni, bo przegroda stoi na silikonie, na dnie, ktore jest w jednym kawalku ?

"Na dole" w środku szyby nie, ale na kantach silikon się styka i tam trzeba uważać bo można przedobrzyć. Sam kiedyś usuwałem przegrode i to zauważyłem, jakos mi się udało ale stracha miałem i robiłem to bardzo delikatnie. Możliwe że rozbicie przegrody powinno ułatwić wyjmowanie, ale uderzenie może uszkodzić też boki - ja bym się bał.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nozyk do tapety, zyletka, dobra skrobaczka albo struna od gitary i spokojnie odkleisz. Zeby stluc przegrode to trzeba miec naprawde talent ;)


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.