Skocz do zawartości
felek

Zebrasoma desjardinii - pasożyty ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Miałem nadzieję że nie trafię ponownie do tego działu ale niestety.

Mam problem z zebrosomą, na jej ciele pojawiło się kilka kropek ale nie jest to ospa. Wygląda to na jakąś cystę, pasożyta. Ma nieregularny kształt i niestety przybywa tego :wallbash: . Wczoraj wieczorem zauważyłem 1 na prawej bocznej płetwie, dziś rano miała 3szt. a teraz ma już 6.

Jak na razie jedyne co zrobiłem to podałem pokarm z czosnkiem...

Ryba jest u mnie od tygodnia, jest dość spora ma ponad 12cm długości. Nie było z nią żadnych problemów (od razu po wpuszczeniu do akwarium rzuciła się na algi dla salariasa) , pokarm przyjmuje normalnie .

Ryba nie ociera się o skałę. Praktycznie non stop czyści ją doktorek lub któraś z krewetek czyszczących.

Ryba jest strasznie szybka ale przy okazji ww. czyszczenia udało mi się zrobić zdjęcie :

51ke.jpg

Widać kropkę nad okiem i drugą pod boczną płetwą . Dodatkowo jak widać na zdjęciu ma jakieś przebarwienia na skórze (po środku , pod pletwą grzbietową ) .

Dodam tylko że wczoraj późnym popołudniem do akwarium wsypałem 4 szklanki piasku z działającego zbiornika (chciałem uzupełnić jego brak) co wydaje mi się być bezpośrednią przyczyną choroby.

Akwarium ma 2 miesiące i 1 tydzień. Parametry w normie . Reszta obsady w tym: 6 x anthias , 2 x amphiprion , salarias, magnifica i doktorek ma się dobrze .

Proszę pomóżcie, może ktoś już się z takim czymś spotkał ? Czy lampa UV coś pomoże ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa nie pomoże odłów ją za w czasu , miały u mnie błazny coś takiego i już ich nie ma na tym świecie poza tym kuracja Herbtana SW na pasożyty ja zastosowałem ten środek zbyt późno i nie uratowałem ryb lecz wiem że środek jest skuteczny i pomógł paru osobom

Edytowane przez skoti79 (wyświetl historię edycji)

baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie panikuj, zostaw rybkę karm i staraj sie miec jak najlepsze parametry wody. doktorek czuwa, daj mu sie wykazać

nie wiem czy juz ktos o tym pisał, ale jak u mnie pojawiały sie kropki ospy to brałem pokarm w płatkach sypałem do kubeczka, na to kropelka probiotykow (AF probioF), kropelka witamin (AF fishV) i kropelka AF GarlicOil. to zalewałem wodą z akwarium i podawałem co kilka godzin. efekty widoczne

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Jedyne co robię to podaję pokarm z czosnkiem i nie stresuję ryby. Jak na razie nie pojawiło się więcej kropek a nawet 2 odpadły :smiling:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za pokarm podajesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebrosoma dzisiaj już jest czysta :smiling: ( i niech tak zostanie ) Pozostała jedynie plama po największym pasożycie.

Podaję mrożonki : solowiec ( skończyło mi się opakowanie i nie będę już go więcej dawał), lasonogi, kiełże, ikra homara , oczlik, szklarka, + płatki Ocean Nutrition( te zielone z dodatkiem czosnku) + nori . Ryby dostają 4-5 kostek dziennie i raz na jakiś czas płatki, algi non stop.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I elegancko. dobrze ze nie ganiałeś jej z sitkiem i nie leczyłeś jakimiś badziewiami.

śliczna ta twoja Zebrosomka jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, aquamaniak ma rację. desja była już wcześniej zabiedzona, ostrzegałem właściciela ale chyba bylo za pozno dla niej, jest dosyc 'szczurowata' - paletkarze będą wiedziec o co kaman. Ryba ogolnie moze byc slabsza, ale mam nadzieje ze twoje starania nie pojda na marne i pozyje dosyc dlugo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem paletkarzem , mógłbyś wyjaśnić na czym polega ta ,,szczurowatość'' ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.