Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak jak napisałam w dziale powitań przymierzam się do przerobienia mojego słodkowodnego baniaczka 130 l na akwarium morskie. Kwestią, która na pewno wywoła dyskusję będzie to, że chciałabym mieć koniki morskie. Decyzja nie jest ostateczna, sprzęt nie jest w drodze, konie nie są zamówione, więc wszystko może się jeszcze zdarzyć. Jednak podczas czytania zasobów internetowych i zgłębiania wiedzy o akwariach morskich to właśnie koniki przykuły moją uwagę i na chwilę obecną myślę właśnie o nich. Zdaję sobie sprawę, że będzie to duże wyzwanie i zamierzam podejść do tematu na spokojnie, bez pośpiechu. Mam doświadczenie w akwarystyce słodkowodnej i choć to zupełnie inna bajka, to jednak na pewno na coś się przyda. Sądzę, że podołam wyzwaniu.

Sprzęt, który wybrałam po przeczytaniu poradników, różnych wątków z pytaniami o sprzęt z działu nowicjuszy i wszystkiego co do tej pory znalazłam o konikach:

1. Zbiornik: 72x33x55 czyli około 130 litrów. Wiem, że jest bardzo wąski, taki mieścił mi się w poprzednim mieszkaniu, maks który mogłam wstawić. Tego nie zmienimy.

2. Oświetlenie: T5 2x39W oczywiście z odbłyskami. Więcej się nie da z powodu konstrukcji pokrywy.

3. Filtracja: do szafki dam radę wstawić sump 30x31,5 o wysokości do 50 cm. Mały ale chyba jednak lepiej to niż wstawiać panel do i tak wąskiego akwarium. Myślałam o odpieniaczu Turboflotor Blue 500. Podzieliłabym sump na dwie komory, jedną dla odpieniacza i grzałki oraz drugą, która kiedyś pewnie się przyda. Co do pompy obiegowej to szczerze mówiąc nie mam pojęcia, im więcej czytam tym mniej wiem, będę dalej czytać, może na coś wpadnę, a może Wy coś zaproponujecie?

4. Grzałka: JBL Pro Temp 150 W.

5. AM Skim box.

6. Aumatyczna dolewka: AM niveaumat.

7. Cyrkulacja: dwie pompki z regulacją przepływu, np. NeWave 1000 albo Koralia 1.

8. Sól: Tropic Marine Pro Reef, chyba że polecacie coś innego?

9. Żywa skała: 30 kg.

10. Żywy piasek: 10 kg.

11. Termometr, hydrometr, testy.

12. Filtr RO/DI

Chyba niczego nie pominęłam. Będę wdzięczna za wszelkie rady.

Pozdrawiam


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na to że kilka dni temu miałem możliwość poobserwować te zwierzaki i porozmawiać na ich temat z Sebem, to co mi się tutaj rzuca w oczy

- za dużo skały - lepiej jakaś lekka konstrukcja z cienkimi pręcikami np. z pleks, żeby miały się gdzie zaczepić ogonkami

- cyrkulacja - ta z obiegu wystarczy, bo będzie nimi miotać w baniaku - obieg, jak nie będzie dużego podnoszenia to 1000-1500 litrów maks.

- światło - jeśli nie będzie korali, to nie musi być mocne

- sól TM za bogata

I tutaj ciekawostka, koniki kiepsko się czuły w sterylnym baniaku, dopiero jak tylna szyba i boczne zarosły glonem, to był dla nich strzał w dziesiątkę. Estetyki z kolei w tym raczej nie ma, jak glon odłazi i zwisa płatami, ale koniki chętnie w nim buszują czepiając się falujących fragmentów polując na mrożonki.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Konikarium to specyficzne akwarium morskie. Rady standardowych morszczaków trzymających sps-y lub inne korale mogą ci się nie przydać.

Te pompy cyrkulacyjne się nie nadają do konikarium. Pompy muszą mieć zasłonięte wloty tak żeby konik nie wsadził w nie ogona. Bardzo dobrze nadają się do tego filtry siatkowe stosowane do zatrzymywania grubych zanieczyszczeń w instalacjach wodociągowych albo w systemach automatycznego podlewania ogrodów. Niestety na rynku nie ma odpowiedniego gotowego filtra. Trzeba więc sklecić taki samemu. Cyrkulację najlepiej ustawić tak żeby woda najszybciej płynęła przy dnie - np z deszczownicy. Można wtedy [przy odpowiednim kształcie zbiornika, mocy pompy i wielkości otworków w rurce] doprowadzić do tego że na dnie mrożonki [także te "grube" jak np lasonogi czy kryl] nie będą osiadały a w środku akwarium woda będzie się wolno poruszała. Są to idealne warunki dla koników. Jedzenie wtedy bowiem wpływa prosto do paszczy koników. Koniki w naturze nie polują aktywnie i nie ganiają za jedzeniem tak jak większość ryb. One czekają aż pokarm do nich podpłynie.

Piasek moim zdaniem do konikarium jest zbędny a nawet szkodliwy. Piasek szybko się zasyfia, osłabia ruch wody przy dnie, na piasku zatrzymują się mrożonki.

Możesz kupić dużo tańszą a równie dobrą sól. Sam wiele lat używałem drogich. Ale to jest zupełnie bez sensu. Szczególnie jeśli chcesz prowadzić konikarium.

Rzeczą której brakuje jest karmnik. Koniki morskie ze względu na specyficzną budowę układu pokarmowego muszą jeść bardzo często i bardzo dużo. Nie mogą też jeść pokarmów nieświeżych. Dlatego dla swojej wygody warto zbudować rodzaj karmnika do którego będzie można wprowadzać mrożonki z nad powierzchni wody, w którym koniki będą mogły złapać się ogonem za specjalny uchwyt i polować na mrożonki.

pozdr

ps. mnie też kuszą koniki. Myślałem że wytrzymam jeszcze kilka miesięcy i wtedy założę ich hodowlę ale chyba jednak nie dam rady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te pompy cyrkulacyjne będą trochę za mocne dla koników. Rzadko pływają, większość czasu spędzają blisko dna, nie polują tylko czekają, aż jedzenie samo podpłynie. Przy zbyt silnym prądzie będą się męczyły i nie będą w stanie się pożywiać. Poza tym koniki łapią się wszystkiego również pomp. Musisz się rozejrzeć, które pompy będą bezpieczne dla tych zwierzątek. O korali chodzą różne opinie, czytałam o kobiecie, która zabezpieczyła cyrkulację pończochą (też jakieś wyjście).

Pozdrawiam


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Co do skały to kierowałam się zasadą, że ma być około 20% objętości zbiornika. Do ilu zmniejszyć? Myślałam o umieszczeniu szkieletów gorgoni żeby koniki miały się czego czepiać. Na seahorse.org żywa jest jako nadająca się do akwarium z koniami, ale w wielu wątkach czytałam, że ją zamęczą. Może i szkielety i potem z jedną żywą, cały czas nad tym myślę.

Cyrkulacji na pewno dodatkowej nie dawać? Umieściłam ją w spisie, ponieważ z tego co zdążyłam przyswoić w morskim musi jakaś być, słabsza lub mocniejsza, ale jednak zawsze coś poza obiegówką. Szukałam takich słabszych i z regulacją, właśnie z uwagi na konie. Chciałabym też mieć jakieś życie poza nimi, tzn na pewno wejdzie ekipa sprzątająca w klasycznym składzie, to musi być. Czytałam, że są różne korale, które spokojnie mogą z konikami koegzystować, no i makroglony, na zdjęciach też coś zawsze w tych konikariach fajnego jest. Nie myślałam nad konkretami, bo uznałam że na to przyjdzie czas jak zbiornik po wejściu ekipy sprzątającej będzie stabilny i będzie można myśleć co dalej. Czy takim współmieszkańcom brak dodatkowej cyrkulacji nie zaszkodzi? Aha, luźno myślę też nad mandarynem wspaniałym.

Sól wpisałam taką jaką znalazłam w wątku o przykładowym zbiorniku, jakiej lepiej użyć?

Jeżeli chodzi o obieg to podnoszenia będzie niecały metr.

Edycja po doczytaniu kolejnych odpowiedzi:

Pompki słabsze z zasłoniętymi wlotami, wiem już o co chodzi. Czytałam o tych wlotach parę razy i wraz zapomniałam to uwzględnić. Pokombinuję. Trzymać się dwóch pomp czy zejść do jednej?

Jeżeli chodzi o karmienie to też o tym dużo czytałam i myślałam. Przez co najmniej 95% roku karmienie 3 razy dziennie nie będzie problemem. Mam psa, który musi dostawać leki trzy razie dziennie - zawsze dostaje, nigdy nie ma problemu, więc mogę założyć, że tak samo będzie z karmieniem koników, a chyba wszyscy posiadający koniki twierdzą, że 3 razy dziennie będzie ok. No ale pies nigdy nie zostaje sam w domu na kilka dni a konikom parę (dosłownie 2-3) razy w roku to się zdarzy. Karmnik na pewno będę budować na potrzeby tych 5% kiedy wszyscy domownicy wyjadą. Czytałam różne koncepcje, coś dam radę zrobić. Jak wykombinuję już konkret to na pewno umieszczę go w dziale nowicjuszy w celu konsultacji.

@ inż. krewetka - mógłbyś rozwinąć swój pomysł z tym karmnikiem? Pytam, ponieważ to co czytałam w tym temacie skupiało się na problemie zachowania świeżości mrożonki przez parę dni i dozowaniu a wprowadzanie do akwarium porcji było chyba po prostu do toni wodnej, a nie karmnika.

W ogóle to nieziemsko mi się podoba karmienie koników poprzez podawanie mrożonki w kieliszkach, na pewno spróbuję tego u siebie, na zdjęciach wygląda to obłędnie.

Dziękuję za uwagi i rady:)

Edytowane przez Amatricis (wyświetl historię edycji)

150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o towarzystwo dla koników to pomyśl nad igliczniami. Co do cyrkulacji to tak jak napisał nanokaczor. Te pompy co są na liście są za mocne i mogą okazać się niebezpieczne, a raczej nie chcesz żeby ci się konik wkręcił i został mielonką.

Co do koralowców to konikom raczej lepiej by było w otoczeniu glonów wyższych.

Edytowane przez tist (wyświetl historię edycji)

8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek moim zdaniem do konikarium jest zbędny a nawet szkodliwy. Piasek szybko się zasyfia, osłabia ruch wody przy dnie, na piasku zatrzymują się mrożonki.

Z jednej strony dobrze działające DSP produkuje sporo pokarmu.

Co do skały to tylko sucha i ja bym dał ją symbolicznie.

Ja miałem konie przez rok ładnie jadły mrożonki ale niestety różyczki :(.

Oczy wyście jak wszystko będzie sterylne to trzeba będzie wprowadzić jakieś kiełże,wrotke,mysis i inne robale. Idealnym glonem według mnie jest spagietti ale bez różyczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Z jednej strony dobrze działające DSP produkuje sporo pokarmu.

Co do skały to tylko sucha i ja bym dał ją symbolicznie.

Ja miałem konie przez rok ładnie jadły mrożonki ale niestety różyczki :(.

Oczy wyście jak wszystko będzie sterylne to trzeba będzie wprowadzić jakieś kiełże,wrotke,mysis i inne robale. Idealnym glonem według mnie jest spagietti ale bez różyczek.

DSB się pisze. Żeby było DSB to musi być najpierw gruba warstwa piachu o odpowiedniej granulacji. To zupełnie inna bajka i temat DSB nie ma nic do tematu koników. Zresztą moim zdaniem DSB jest specyficzną formą filtracji podatną na błędy akwarysty. Wiem coś o tym bo miałem DSB przez dość długi okres czasu.

Dorosłe koniki morskie nie jedzą wrotki morskiej. Wrotka morska przydaje się tylko do odchowywania małych koników morskich, które w pierwszych tygodniach życia mają za małe pyski żeby brać solowca. Jest to np. H.reidi. Małych koni nie odchowasz jednak w zbiorniku ogólnym. Do ich hodowli potrzebny jest specjalny zbiornik.

Spagetti to bardzo zły wybór, łamie się, ma niezbyt atrakcyjny wygląd, rośnie bardzo gęste. Spagetti nadaje się tylko do sumpa. Jest wiele innych makroglonów, które lepiej się nadadzą.

Aiptasie nie sa problemem jeżeli ma się odpowiednią ilość krewetek.

Jeżeli chodzi o ekipę sprzątającą to wystarczą ślimaki. Najlepsze się turbo i inne ślimaki mnożące się w akwarium ogólnym [składające "jaja" na twardym podłożu].

Cyrkulacja wewnętrzna jest niezbędna. Ale jak pisałem musi być odpowiednia. Bez wewnętrznej cyrkulacji na dnie będzie osiadał detrytus i nie zjedzone mrożonki. Będzie jeden wielki syf - chyba że akwarysta będzie co 2 - 3 dni czyścił dno... Obieg za to nie musi być mocny. Wystarczy jeśli objętość akwarium przepłynie przez sumpa 10 razy przez dobę. Czyli wystarczy słaba pompka. Szkoda kasy na mocniejszą.

Jak mówiłem konikarium przypomina bardziej zbiornik dla larw i zasady dla akwariów sps-owych nie mają tutaj zastosowania. Trzeba trzymać stałe parametry oraz niskie NO3 i PO4 przy mocnym karmieniu. Zbiorniki sps w porównaniu z takimi zbiornikami nie sa wcale karmione a mocniejsze karmienie powoduje w nich rozwój cyjano. Dowodem na to twierdzenie jest klip pt "seachorse ranch" na youtube. Na tym klipie hodowca pokazuje że łamie prawie wszystkie "żelazne" zasady "twardo-koralowej" akwarystyki morskiej. Ja te zasady też łamię i to dużo "mocniej" niż ten wybitny hodowca koni morskich.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam dwa dodatkowe pytania:

- żywa skała? Lepiej dawać czy nie? Albo inaczej: mogę dać czy lepiej nie?

- ekipa sprzątająca. Wystarczą ślimaki, ale kraby, krewetki i rozgwiazda piaskowa są zabronione czy jak chcę to mogę wpuścić?

W temacie cyrkulacji to to przepłynięcie objętości akwarium przez sumpa 10 razy na dobę i brak dodatkowych pompek to rzeczywiście łamie wszystkie prawa, o których do tej pory czytałam.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może Spagetti nie jest jakoś super atrakcyjne choć mi sie podoba ale stanowi za to świetne schronienie dla "robactwa".

A Konrad jak myślisz cze akwarium 45x30x40 nie będzie za małe,akurat mam takiego sumpa do rozbrojenia i chciałbym go jakoś wykorzystać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zastąpić makroglonami żywą skałę. Taki lasek byłby bardziej odpowiedni dla koników morskich. Mimo wszystko baniak z algami też może być kolorowy np. Rhodymenia i Kallymenia są pięknymi czerwonymi roślinami, następnie jest padina bardzo ładna. Wybór jest duży.

Większość zasad jest pod baniaki rafowe z obsadą rybną. Konikarium ma zupełnie inne potrzeby

Edytowane przez tist (wyświetl historię edycji)

8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nie powiem meroterycznego, ale bardzo ciekawy temat i będę obserwował. Mało popularny chyba i może być ciężko z konkretnymi informacjami. Szkoda, że te koniki takie wymagające i do rafy nie da się ich wpuścić, bo fajne są....


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałam, że może ja napiszę jakich mieszkańców akwarium i jaki wystrój chciałabym mieć, żebyście mogli zweryfikować moje plany i dotyczące obsady i sprzętu łącznie, bo to jednak tak się powinno robić. Chciałabym w akwarium mieć:

1. Koniki morskie reidi 2-3 pary.

2. Mandaryna wspaniałego pod warunkiem, że uda mi się dostać takiego, który je mrożonki.

3. Żywą skałę, nie musi być tego 30 kg, wpisałam tyle bo to 20% objętości zbiornika, może być 20 kg, 15 kg, ile napiszecie, że będzie wystarczająco. Jeżeli chodzi o aiptasie to byłam pewna że będę miała mieszkańców z punktu 5, którzy rozwiążą problem.

4. Piach na dnie jeżeli by się dało. Znów, niekoniecznie 10 kg, chociaż tyle aby nie było gołego szkła. Z tego co rozumiem ryzykiem jest osadzanie się na nim zanieczyszczeń i resztek mrożonek, tu ponownie wchodzi punkt 5.

5. Pełną ekipę sprzątającą. Nigdzie nie znalazłam informacji, że nie można mieć z konikami tych stworzonek więc zakładałam z góry że na pewno będą, planowałam: 4-5 ślimaków turbo, 3-4 kraby pustelniki, 2 krewetki sprzątające i 1 rozgwiazdę piaskową. Znów ilości są z poradników dla początkujących, więc jeżeli czegoś nie mogę mieć, lub lepiej inne proporcje to jestem otwarta na wszelkie sugestie i się do nich zastosuję.

6. Makroglony i korale. Jak ja to widziałam. Chciałam żywą skałę ustawić w ala kopczyki i tam w przyszłości przywędrowałyby korale. Jakie to kwestia upewnienia się, że będą się nadawały i do tego akwarium i dla mnie, na seahorses.org jest dużo gatunków, które mogą być z konikami, kwestia wybrania z nich takich, które będą się dobrze czuły w warunkach mojego akwarium i których hodowli podołam:) Pomiędzy tymi ala kopczykami ustawiłabym makroglony. No i do żywej skały od razu przyczepiłabym też szkielety gorgoni dla koników. W ten sposób i w akwarium byłoby ładnie i koniki miałaby dużo miejsc do czepiania się i makroglony wśród których dobrze się czują.

Teraz kwestia filtracji i cyrkulacji. Cyrkulację planowałam dodatkową pompkami bo uznałam, że korale bez tego nie przeżyją. Szukałam pompek o jak najmniejszej wydajności, żeby ruch wody nie był za duży dla koników. Poza tym akwarium ma być i przyjazne konikom i spełniać funkcje dekoracyjne więc wolałabym nie mieć glonów na 3 ściankach z 4... Wymyśliłam alternatywne rozwiązanie filtracji, które byłoby remedium na problem cyrkulacji. Co powiecie na taki pomysł:

- rezygnuję z sumpa. Miałabym tylko takie korale, które nie zużywałyby dużo wapnia itp. więc uzupełnianie niedoborów następowałoby poprzez podmianę 10% wody na tydzień. Takie rozwiązania w wątkach spotykałam dość często. Jak jednak nie to suplementację mogę robić przez zbiornik do automatycznej dolewki wody.

- odpieniacz turboflotor blue 1000 zamiast sumpa i turboflotora blue 500.

- podłączenie wszystkiego następujące: w akwarium mam skimboxa, do niego podłączam jakąś dobrą zewnętrzną pompkę około 1500-1800 l/h która zassie wodę z akwarium przez skimboxa i poprowadzi ją do odpieniacza. Z odpieniacza woda wróci do akwarium, ale wąż rozdzielę na dwa ujścia i strumień wody skieruję na kopczyki z żywej skały. Oryginalna pompka od odpieniacza przyda mi się w drugim akwarium więc byłaby z tego dodatkowa korzyść.

Przy takim rozwiązaniu i założeniu, że będę miała ekipę sprzątającą w pełnym składzie widzę to tak:

- resztki z dna będą czyszczone przez krewetki i kraby,

- ruch wody na żywej skale będzie więc korale będą zadowolone a miejsca z wystającymi gorgoniami i makroglony już by nie miały takiego ruchu wody i koniki byłyby też zadowolone,

- raczej uda się tak ustawić strumienie wody, aby w środku akwarium były delikatne prądy, które pozwolą na unoszenie się w wodzie mrożonek dla koników i ułatwią karmienie,

- nie potrzebuję ekstra pompek do skimboxa czy samej cyrkulacji więc koniki są bezpieczne.

Co o tym sądzicie?

PS: bardzo się cieszę, że nie usłyszałam kilkanaście razy "zwariowałaś? daj sobie sposób z koniami" tylko dostałam wsparcie w zakresie doboru odpowiednich urządzeń i wystroju samego akwarium - dziękuję :smiling:


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej krewetki itd beda stresowac koniki (sa bardzo natarczywe czasami, a koniki nie umieja uciekac :(, miedzy innymi dlatego maja osobne zbiorniki w akwarystyce).

Mozesz za to pomyslec spokojnie o igliczniach, ktore wystepuja w podobnych srodowiskach I sa czesto widywanymi sasiadami konikow w akwariach...

http://www.seahorseaquariums.com/Seahorses/Marine-Fish/22

http://www.seahorseaquariums.com/Pipefish/Marine-Fish/140

Jak bedziesz sie chciala czegos dokladnego dowiedziec na temat danego gatunku, to jak bede w sklepie nastepnym razem to pogadam z Kealanem panem, ktory naprawde sie na tych zwierzatkach zna.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz poszukać ładnych okazów igliczni to zajrzyj na http://pl.reeflex.net/. Znajdziesz tam też wiele przydatnych informacji nie tylko na temat ryb.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie dał żywej skały z tego powodu że na 99% znajdą się tam apitasie a koniki nie mogą być z nimi bo wiadomo co się stanie .


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla koni jak już to tylko osobny zbiornik bez żadnego innego gatunku ryby.Ponieważ będzie za duża konkurencja,mandaryny i iglicznie są szybsze od koników.Pompa to nie był by naj lepszy pomysł ponieważ im więcej urządzeń tym mniej będzie żywego pokarmu .

Jak koniecznie chcesz skałę to ok 5 kg.

Edytowane przez MayFly (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za namiary na iglicznie. Rzeczywiście będą dobre do koników. Poczytam sobie o nich.

Czytałam o aiptasie i sądziłam, że pozbędę się jej dzięki krewetkom zanim wpuszczę koniki, zakładam bowiem że konie pojawią się przynajmniej z pół roku po starcie akwarium jak już będą i krewetki i reszta ekipy sprzątającej zadomowione, jakieś korale i makroglony. Pomyślę nad rezygnacją z tej żywej skały. Ale jak wtedy wprowadzić do akwarium wszystkie pożyteczne robale, kiełże, wrotki, mysis itp? Zastanawiam się też czy i tak sobie jej nie przyniosę razem z koralami i makroglonami? Przecież i jedno i drugi się kupuje na kawałku skały. Poczytam sobie o tym i o starcie zbiornika bez żywej skały.

A co sądzicie o moim drugim pomyśle na filtrację i cyrkulację?


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja napisałem co myślę ale zrobisz jak chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem co myślę ale zrobisz jak chcesz.

Owszem, napisałeś, że cyrkulacja za mocna i pompki złe oraz że wystarczy obiegówka. Wymyśliłam coś żeby była jakaś cyrkulacja i tylko jedna pompka obiegowa. Nie wiem jak Twoja wcześniejsza wypowiedź mogłaby być komentarzem do mojego pytania o to czy ten pomysł jest w dobrym kierunku czy raczej jest to ślepa uliczka. Tym bardziej że to zdanie sugeruje, że jednak miałbyś jakieś "ale".


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słucham każdego kto się tu wypowiada, po to pytam, żeby słuchać i żeby te rady uwzględniać, co zresztą robię, chciałabym tylko zachować w miarę możliwości jak najwięcej ze swojej wizji tego zbiornika.

Przeglądarka nie chce mi otworzyć tego linku bo twierdzi, że jest tam złośliwe oprogramowanie :ninja: Natomiast czytałam o tych karmnikach, to takie jak do karmienia korali, prawda?

A wracając do akwarium bez żywej skały to czy ma ktoś wiedzę jak wygląda startowanie takiego akwarium? Nic nie znalazłam do tej pory na necie. Szukałam i pod tym hasłem i w akwariach FO, ale o samym starcie nic nie było. Chyba rzeczywiście zrezygnuję z tej LR na rzecz makroglonów i martwej skały na której później jakieś korale miękkie będą sobie rosły. Czy dobrym pomysłem byłoby przy starcie takiego akwarium postarać się o zdobycie wody z już działającego akwarium? No i moja największa wątpliwość - w jakiej kolejności tam się powinno życie wprowadzać, tzn najpierw ekipa sprzątająca i potem korale oraz makroglony czy odwrotnie czy może jednocześnie?

Wiem, że dopytuję o szczegóły, które będą istotne dopiero za parę miesięcy jak zbiornik będzie startował, ale lubię wiedzieć na co się piszę a nie tak w ciemno, że jakoś to będzie :smiling:


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej woda z działającego zbiornika mile widziana (przyspieszy proces dojrzewania). Co do kolejności wprowadzania zwierząt to najlepiej zacząć od czyścicieli bo mają najmniejsze obciążenie biologiczne i oczyszczą ci zbiornik z odpadków.. Ale ja na twoim miejscu bym zrezygnowała z krewetek, bo na 100% będą stresowały koniki. Resztę obsady wprowadzasz jak przy typowym akwarium. Co do glonów myślę, że bez obaw możesz je umieścić w zbiorniku przed włożeniem czyścicieli.

Edytowane przez tist (wyświetl historię edycji)

8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja walnę z innej beczki.

Edyta zaimponowałaś mi samym pomysłem.

Ja bym się nie zdecydował na konikarium.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja walnę z innej beczki.

Edyta zaimponowałaś mi samym pomysłem.

Ja bym się nie zdecydował na konikarium.

Nie taki Diabeł straszny jak go malują :D . Jeśli masz czas karmić 2-3 razy dziennie i trzymasz się zasad to nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.