Skocz do zawartości
chmielu243

Protopalythoa i grzybki jak się skutecznie pozbyć z akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam mały problem z rozrastającą się kolonią protopalythoa. Rośnie na takiej skale że nie możliwe jest jej wyjęcie bez rozwalenia całej konstrukcji. Może jest jakiś sposób na tę zwierzaki prócz mechanicznego usuwania.Kiedyś czytałem o jakiś ślimakach któe się w nich lubują.

Druga zaraza to panoszące się wszędzie grzyby discosomy różnego koloru, wyłażą wszędzie. Latają po zbiorniku małe i się rozsiewają, zabierając miejsce dla zwierzaków które bym chciał hodować. Może ktoś ma jakieś doświadczenie w tych tematach.


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno radzę być ostrożnym w usuwaniu Protopalytoa... są bardzo toksyczne zwłaszcza jak będziesz chciał pozbywać się tego metodami fizycznymi. Lepiej przed zabieraniem się za to poczytaj trochę o nich i toksynie - palitoksyna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja wiem i już dość dawno poznałem lekturę o ich toksyczności. Kiedyś usuwałem mechanicznie lecz to walka z wiatrakami


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w magazynie koral (ze 3-4 lata temu?- edit :nie, więcej!) był jakiś artykuł o tępieniu grzybków discosoma albo o discosoma ze wzmianką o tępieniu, z tego co pamietam to były zdjęcia z zalewania wodą wapienną.. ale pamięć może mnie zawodzić.

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o Protopalythoa mowa to odradzam zalewanie jej wrzątkiem czy czymś innym co paruje, czytałem co spotkał cncRoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są ślimaczki, które zjadają protopalythoe. Było już o tym na forum kilkukrotnie. No i w jednym z zeszłorocznych magazynów Koral, edycja polska.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę się podłączyć pod temat z uwagi na to że, sam mam problem z grzybami typu rhodactis, nie wiem jak się ich pozbyć, parzą inne korale - może macie jakieś pomysły?

P.S. Wyjęcie skały nie wchodzi w grę.

Edytowane przez LukaszKielce (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę się podłączyć pod temat z uwagi na to że, sam mam problem z grzybami typu rhodactis, nie wiem jak się ich pozbyć, parzą inne korale - może macie jakieś pomysły?

P.S. Wyjęcie skały nie wchodzi w grę.

Może wystaw je na targowisku forum. Pewnie jest wielu forumowiczów którzy chętnie wsadziliby je do swojego baniaczka :secret:


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kojarzę te ślimaki, takie z czarną muszlą tylko za nic nie mogę znaleźć ich nazwy. A grzyby spróbuję usunąć wodą z wapnem (roztworem z ballinga o większym stężeniu ),zobaczymy co się wydarzy


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wapniem od ballinga, tylko tym od wody wapiennej sie likwiduje grzybki i aiptazje.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

A może euphylię postawić w miejscu wyciętych grzybów, wypali resztki i powinno być z głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... Nawet ci się poszukać nie chciało... :)

Już o tych ślimakach pisałem w temacie dotyczącym protopalythoa - podawałem ich nazwę.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.