Skocz do zawartości
bob

Opolskie morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Obsade podam jutro ale babeczka jest juz ze dwa lata i nie ma z nia zadnych problemow. Moze jeden bo jest bardzo terytorialna i goni wszystko co " na patrerze". Inne w malym baniaczku z nia mysle ze odpadaja. Juz dlugo mysle o mandarynie ale ona wlasnie jest powodem ze go jeszcze nie mam bo obawiam sie ze go zagoni...

obsada na teraz:

Amphiprion ocellaris x 2,Garbik x 1, ecsenius bikolor x 1,pizamki x 2 (moze kiedys uda mi sie je wylowic bo cos innego chce dodac:)), gobiodon okinawe x 1, Nemateleotris magnifica, Pterapogon kauderni, krewetka czyszczaca i boksujaca i nasariusy strombusy, mitraxy i cala reszta czyscicieli.

Pozbylem sie pieknego korysa czarnego w biale kropki.. ale znaalazl miejsce gdzie zbiornik nie jest przesloniety;( planuje jakies zakupy ryb (ogolnie cos wzielo mne na zmiany w zbiorniku malym) ale musze pizamki przezucic do innego akwa i jakos nie moge sie za to zabrac.. moze ma ktos z okolicy pulapke?:)

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobie jutro jak wyglada po chwili u mnie.. to jest stan w jakim ja dostalem. Na dzien dzisiejszy pojawila sie wiekszosc mordek i nawet ladnie jedza. Ale to bedzie duzo czasu zanim wroci do swej swietnosci. Jest piekna ale nie wiem czy dam rade ja postawic na nogi nie kolidujac z innymi koralami... chcialbys ja?;-) na nocnym foto juz widac ze zaczyna jesc ladnie

post-18504-0-06811500-1402608229_thumb.jpg

post-18504-0-02932500-1402664072_thumb.jpg

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam parę korali, szczepek , na wymianę, może też masz jakieś koraliki na wymianę?

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O... widzisz na razie muszę się wstrzymać bo będą zmiany u mnie i tu pytanie do tych którzy już przez to przeszli - "Przesiadka 120l na 300l"

Planuje zmienić zbiornik na większy, tylko największym problemem jest to ze chce postawić go w miejscu dotychczasowego co jak można się domyśleć powoduje problemy. Po przemyśleniach obrałem opcje "po swojemu" czyli:

- zbiornik ma 120l + skala zakładam ze jeśli przeleje do wiadra prawie cala wodę zostawię ze 4 cm to w dwie osoby dźwignę go i przestawię 1m dalej a w dotychczasowe miejsce wstawię nowy. Na nowym miejscu uzupełnię stara woda zbiornik i zostawię do czasu nazbierania wody na nowy zbiornik i przygotowania sie do przesiadki. Woda z podmian będzie wędrowała do nowego baniaka + nowa solanka, myślę ze to potrwa minimum tydzień. w tym czasie w nowym zbiorniku będzie chodził tylko cyrkulator i grzałka. Jak juz będzie 2/3 wody to przerzucam skały, ryby wtedy będę mógł przeszukać piach za ślimakami krabami itp.

-Czy płukanie piachu w RO przy okazji przenoszenia to dobry pomysł? piach bedzie stopniowo tez przekładany wraz z podmiankami by na koniec jak najmniej syfu na skale poszło.

-Jesli dozuje no3po4 w ilości 2ml to czy w nowym baniaku ze stara solanka w ciągu tego tygodnia tez lać jakaś część jako pożywkę?

- Po przesiadce na 300l lac dalej 2ml i zobaczyć co z parametrami czy zwiększyć na start do 4ml

Ta wersja jest ta najlepsza, najgorsza jest taka ze po przelaniu wody do wiader strwierdze ze nie jesteśmy w stanie przenieść zbiornika wiec wtedy ponownie zaleje i :

- RO bede zbieral w 50l pojemnikach

- jak juz bede miał z 200 l to zrobię solankę doleje do 2 wode z podmiany gdzie przełożę życie włożę cyrkulatory i niech tam próbuje przeżyć a ja juz pusty zbiornik przestawię , wstawię nowy zaleje 100lsolanki przełożę zycie i doleje wody w której było.

Ta opcja powiem szczerze bardzo mi nie pasuje, ale zycie pokaże.

Powiedzcie mi czy macie jakieś sugestie ze czegoś nie brałem pod uwagę? chce teraz zaplanować by w trakcie nie musieć wymyślać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy projekt zaczyna juz swoje zycie. Zbiornik kupiony w sobote. Wymiary 100x60x50h. Setup planuje przelozyc z dotychczasowego zbiornika, byl zbierany na wyrost, co prawda pod 60x60x60 ale wyszlo troche inaczej;-) pienidelko dletec MCE600, lampa BP 160w, dwa cyrkulatory z aquaela + dodatkowe jebao25. Wiem ze nie beda doswietlone beda boki w razie w doloze 4x39w ale zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. W zbiorniku wklejona plexi dla zabezpieczenia dna, bo piachu nie planuje duzo, tylko dekoracyjnie. Troche wysuszonej strarej skaly moczy sie juz w RO bo bedzie wiecej miejsca w nowym zbiorniku. Zbiornik oklejony na niebiesko, komin ktorego nie bede uzywal bo nie planuje na razie sumpa zostanie wykorzystany na pienidlo, dlatego od srodka wylozony niebieskim spienionym pvc by nie szpecilo. Powoli zaczynam zbieranie wody z podmian mysle ze przeprowadzka najwczeaniej za 2 tygodnie. Do tej pory beda codzienne podmianki 10l w starym zbiorniku a zywa woda juz zagosci w nowym. Stary zbiornik udalo sie wystawic z dotychczasowego miejsca dzieki odlaniu 60l wody, przestawienia go w tymczasowe miejsce i zalania ta sama woda.

post-18504-0-85337900-1405023251_thumb.jpg

post-18504-0-90209400-1405023261_thumb.jpg

post-18504-0-25740900-1405023273_thumb.jpg

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

widzę, że choroba morska postępuje :thumbup: wymiary szkiełka już bardzo fajne. Komin rozumiem jest przyszłościowo? Planujesz wogóle uruchomienie sump'a?Niby, jak odpieniacz wsadzisz do komina to z sumpem czy bez niego miejsca będzie tyle samo, ale wizualnie na pewno będzie lepiej z sump'em.

Pozdrawiam i kibicuję,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem, to piachu nie powinieneś przenosić. Jest tam tyle różnorodnego syfu, że chyba nie warto. Nawet jak przepłuczesz w RO, to trochę zanieczyszczeń wrzucisz z piachem do nowego zbiornika.

z tego co wiem, to piachu nie powinieneś przenosić. Jest tam tyle różnorodnego syfu, że chyba nie warto. Nawet jak przepłuczesz w RO, to trochę zanieczyszczeń wrzucisz z piachem do nowego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin jest przyszlosciowo. Szafka ma miejsce na dobre pienidlo, ale to w dlalekiej przyszlosci. Komin ma fajny rozmiar bo wkleje 5cm paski szkla i zostanie suchy a w nim dletec mce 600. A to jedno z ostatnich fot 120l...

post-18504-0-69160700-1405111387_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda ta przestrzeń. Teraz tylko obserwować czy nie będzie powtórnego dojrzewania. Jeśli mogę prosić relacjonuj co dzieje się w zbiorniku po przesiadce, też mnie to czeka :thumbsup: .


Nowy projekt w fazie kompletowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzis juz prace zakonczone. Ustawienie jebao 25 tak by mi piachu z dna nie podnosila bylo udreka i dalej nad tym pracuje. Wszystkie cyrkulatory udalo mi sie dac w jeden rog. Korona tez juz skonczona. Doszla dzis blau lumina 4x39w z zestawem ATI 2x blue plus, aquablue special i purple. Technicznie dosc estetycznie wszystko wyszlo. Nad wentylatorkiem musze jeszcze pomyslec, by nie wystawal ponad korone. Teraz bede czekal co bedzie sie dzialo z parametrami. Mam nadzieje ze nie bedzie wielkiego bolu. Pozyjemy zobaczymy. Odpieniacz musze na nowo wyczuc, bo albo przelewa, albo wywala czarna herbate.

post-18504-0-00411900-1405972258_thumb.jpg

post-18504-0-99346300-1405972270_thumb.jpg

post-18504-0-20481900-1405972288_thumb.jpg

post-18504-0-29845500-1405972300_thumb.jpg

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wczoraj zrobilem testy by zobaczyc co sie dzieje.

no2- 0

no3 - 2

po4 - 0,25

kh - 6,1 (bede podbijal powoli do 7,5)

mg - 1410

ca -450

i kontrolnie Si - 0

Musze powiedziec, ze na dzien dzisiejszy dokarmiam tuby tylko kawiorem. Jakoś najlepiej mi sie sprawdza nie wywalając parametrow. Jak wszystko pojdzie dobrze to w sierpniu beda zakupy:)

Zastanawia mnie to kh czemu znowu takie niskie, w sumie wpadlo 200l nowej solanki AF. Dzis bede rozrabial ballinga i zaczne minimalne podbijanie.

Jebao wkoncu ustawione na 100% mocy i nie podrywa piachu, kilka dni mi to zajelo:) Jedyne co mnie irytuje to ze w trybie nocnym nie ma mozliwosci odpalenia programu FEED. Na dzien dzisiejszy musze na ten czas wyciagnąc czujnik i dopiero wtedy moge wylączyc ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miija prawie miesiąc od przesiadki 120l na 300l, więc mogę już opisać jak ją zrobiłem , bo u mnie się to sprawdziło.

Zbiornik miał stać w miejscu dotychczasowego zbiornika, co trochę utrudniało sprawę. Postanowiłem spuścić większość wody i wtedy była możliwość by w dwie osoby przenieść stary zbiornik metr obok, a nowy wstawić w miejsce docelowe. Nowy zbiornik codziennie był zapełniany 10l solanki ze starego zbiornika i tak przez 5 dni. Niestety nie wiem czy to zbieg okoliczności czy nie, ale przy tak częstych podmianach bokserka, percula i mitrax poszły na Wieczną Rafę, za to korale były w raju. Ze względu na to ze w starym zbiorniku lałem środek Red Sea no3xpo4, w nowym również go podawałem do wody codziennie by nie zmniejszyć populacji bakterii. W nowym zbiorniku była tylko grzałka i cyrkulator. Po tygodniu zalałem ok 160l świerzej solanki do zbiornika oraz ampułkę Biodigest. Również wtedy dodałem „starą” sucha skale, która została mi przez te lata po różnych manewrach. Ona również kręciła się we wiadrze z RO zmienianym codziennie przez tydzień czasu. Dodałem również worek nowego żywego piachu. Oczywiście mleko było takie ze nic nie było widac:) Ze względu na to ze nie mam sumpa, to starym sposobem, gąbka, głowica aquaela i do wody. Zmętnienie zeszło po 12 h, ale jeszcze w zbiorniku mieszałem piachem puki nie ma życia docelowego, by piach się „wypylił”. Następnego dnia grzebiąc w piachu, już nie podnosił się pyl, więc gąbka została wywalona ze zbiornika. Jebao25 cały czas podnosiło mi piach na przeciwległym końcu, ale poczekałem do czasu jak skala będzie w zbiorniku. Woda tak kręciła się kolejny tydzień, cały czas dodając ok 2ml no3xpo4. Po tygodniu zrobiłem przeprowadzkę.

Czytając forum uświadomiłem sobie, ze dobrze to zrobić w rękawiczkach gumowych (nigdy o tym nie pomyślałem przez te lata, jedyne co robię to po dużym grzebaniu w zbiorniku, przemywam ręce wódką wtedy nic nie piecze nic nie swędzi:) ) . Założenie gumki na końce rękawiczek ułatwiło życie, bo woda do nich się już nie wlewała. Zajęło mi to ok 3h razem z wyniesieniem starego sprzętu z domu i posprzątaniem syfu. Sam byłem zdziwiony ze tak szybko poszło.

Szczepki które były możliwe do oderwania od skały, zostały oderwane, i zestawione na plażę w starym zbiorniku. Piach w nowym zbiorniku przesunąłem pod sama szybę. Skałka po skałce lądowały w zbiorniku tworząc docelowa konstrukcje. Wtedy tez dopełniłem zbiornik stara wodą pewnie z 60l. Gdy już cała została przeniesiona, przyszła kolej na korale i nowa aranżację. Dorzuciłem również garść starego piachu na szczęście i nie tylko;)

Gdy już wszystko jakoś wyglądało, przerzuciłem ryby i resztę życia. Podłączyłem odpieniacz, światło cyrkulacje itd. Cyrkulacje ostawiałem jeszcze kilka dni ,by wiała tak jak mi się podoba;)

W starym zbiorniku lałem 2ml no3xpo4. W obecnym przez tydzień lałem po 3ml, po niecałym miesiącu leje 4ml. I tyle myślę ze zostanie. Ze względu na to ze w nowym zbiorniku pojawiło się troszkę nowych twardych korali, zacząłem dozować Ballinga. Zaczynałem od 15ml a na dzień dzisiejszy 30ml rano 30 ml wieczorem, by otrzymać parametry. Do końca roku zakupie pewnie pompy dozujące Aqua Trend, ręczne dodawanie jest dość upierdliwe, szczególnie rano, kiedy człowiek najczęściej się śpieszy.

Problemów w sumie nie miałem żadnych oprócz lekkiego dino, które pojawiło się na piasku i nowej skale. Myślę ze dołożenie 4x39w tez miało na to wpływ, bo od razu odpaliłem je na cały dzień i wieczorem już się zaczęło.

Jako ze jestem zwolennikiem raczej metody „węgla dla właściciela” niż chemii, to co zrobiłem to 4x39 zapalałem tylko na 3h dziennie, wzruszałem piach by cyrkulacja podniosła dino w toń wody. Po 4 dniach w ruch poszła pompa z gąbką która pozbierała cały syf z toni który powstał po przedmuchaniu skały i wzruszenia piachu. Po pojawieniu dino również dość sporo bo 3krople co 2 dzień lałem Zeobak. Myślę ze suma tych działań, czyli wyczyszczenie mechaniczne wraz z spora dawka bakterii oraz ograniczenie oświetlenia sprawiło ze nic poważnego się nie zrobiło i po tygodniu już zapomniałem o sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto mi powie co zrobic by tu nie byl link tylko film;-)

[media ]link[/ media] (bez spacji w tagach) i bez "s" w "https". Czyli samo http :)

Ładnie, choć jeszcze trochę pustawo na skale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie czlowiek uczy sie całe zycie;)

co do obsady to jest dosc starannie planowana (moze oprocz tych niefoto ktorymi zajmuje sie z sentymentu:P)

obsada ryb bedzie jeszcze powiekszona, wszystko robione bardzo stopniowo by zobaczyc na ile odpieniacz bedzie dawal rade przy powiekszaniu obsady. Korale tak wklejane by bylo miejsce na "krzewienie" sie ich, aczkolwiek przyznaje ze jest kilka miejsc ktore juz czekaja na swojego lokatora. dojdzie kilka lps i jest wstawiona akra do przetestowania zbiornika. Jest od 2 tygodni i byla w bardzo srednim stanie ale juz polipuje i przestaje byc brazowa wiec widac ze warunki jej odpowiadaja. Jesli po dorzuceniu hepatusa i byc moze anthiasow bedzie mi sie udawało utrzymac parametry to przyjda akry, jesli bedzie problem to beda lps i monti;)

post-18504-0-29100900-1410200179_thumb.jpg

post-18504-0-18026200-1410200207_thumb.jpg

post-18504-0-09488000-1410200228_thumb.jpg

post-18504-0-98169500-1410200239_thumb.jpg

post-18504-0-23286900-1410200262_thumb.jpg

post-18504-0-22071500-1410200276_thumb.jpg

post-18504-0-74384500-1410200286_thumb.jpg

post-18504-0-55358800-1410200301_thumb.jpg

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<p>Czesc

Naprawdę ladnie to wygląda...!

Juz niedlugo I ja wybiorę sie do Ciebie na jakieś zakupy!!!

Edytowane przez temaso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda i już narobiłeś mi ochoty na większe szkło.

P.S. Korale od Ciebie są w świetnej kondycji także polecam.


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, które "życie" ładniejsze. Oba super - pasują do siebie :)

Niebieskie tło jest jednak ładne... Szkoda tylko, że trzeba czyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.