Skocz do zawartości
Gość Krajca

Zielony w temacie morszczyny

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam autora tematu za 0ff

Dlatego właśnie nie wypowiadam się i nie opowiadam o swoim zbiorniku.Pokażę jak przyjdzie czas na to. A Bau to zapomniał jak dzieckiem był.

Kolego nie wiem dlaczego chcesz sprowokować jałową pyskówkę.

Nie uważam się za doświadczonego akwarystę i w dalszym ciągu jestem częstym gościem w dziale dla nowicjuszy bo tam jest najwięcej podanej niemal na tacy wiedzy.

Kiedy się rejestrowałem na forum takiego działu nie było i trzeba było więcej poszperać.

Przez trzy miesiące od momentu rejestracji (a jako gość jeszcze wcześniej) do czasu zalania zbiornika czytałem i czytałem.

A niezależnie przez PV podpytywałem kolegów wtedy głównie @skoczka.

Więc doskonale pamiętam jak byłem dzieckiem i jestem nim nadal w morszczyżnie.

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krajca

Tester- dzieki za tak wyczerpującą odpowiedz. W odpowiedzi na twoje pytania a więc testów używam JBL. Co do tego co będe trzymał z korali to z tego co już się doczytałem to napewno nie będzie twardych ponieważ mam tylko lampy fluro.. A dużo piszą tutaj że to nie starczy dla twardych korali. A na dodatkowe oświetlenie miejsca niema w obudowie. Co do kosztów to może żle to opisałem tutaj bardziej chodzi o czas sprzedzany przy rośliniaku, w każdym szanującym się sklepie w uk gdzie są wszystkie typy akwarium powiedzą ci że pracochłoność pracy przy roślinym nigdy się nie zmiejsza a wrecz wraz z zagęszczaniem tego czasu pracy przybywa, dla mnie co pracuje od pn do piatku w jednej pracy co często kończe programowanie w domu niemam zbytnio czasu aby coś robić w akwarium, pozostaje mi tylko sobota i niedziela - i tutaj problem od zawsze jak jestem w uk pracowałem na taxi wieć traktuje to jako żródło dochodu dla mych hooby. Więc pracować trzeba aby kobieta nie płakała że setki idą na aku. A że ostatnio spędzałem przy spuszczaniu wody, przycince i rozsadach aż cały poranek i popołódnia część to odechciewało się pracy po tym, stąd ma interpretacja że będzie taniej bo szczerzę wątpię abym tyle spędzał czasu na marinie. Do tej pory chce mi się smiać jak jadąc do pracy na każdym postoju robiłem następny test wody, a że wartości wraz z wzrostem i zagęszczeniem się zmieniały. Więc trzeba obliczać było nowe dawki i tak w koło. Zrozumie to tylko ten co karmił rośliny solami, i wie że pomyłka to glony w ilości extremalnej zwarzywszy na przyspieszoną fotosynteze sztucznie kreowaną chemią organiczną, Czas jest dla mnie droższy niż koszty. Stąd wydatków się nie boję.

Co do mojego złego zachowania to przepraszam, postaram się ignorować zaczepki do zwady. Za błędy też przepraszam lecz jak już się nauczyłem nowy na forum pisze dyktando większość sprawdza błędy niż chce pomoc. Z racji że jesteś w UK napewno siedzisz tam na ich forach i tam jest fajne kilka zasad

- niechcesz nie pomagaj

- pisz w temacie

- forum to dyskusja pomoc i wiedza która często ewulująca jak technika , więc nie zawsze to co przeczytasz co ktoś napisał wcześniej jest prawdą i na ostatnią chwilę stosowane. Akwarystyka nie stoji w miejscu.

Niechce zmieniać zasad lecz jeśli ktoś uwaza inaczej to trudno wystarczy spojrzeć na to co się stosowało pięc lat temu a co stosuję się dziś , nawet w ciągu ostatnich miesięcy. To tak jak jazda starym mustangiem jest piękny ale czy ekonomiczny i ekologiczny.

Czyli odbieram to tak mam się zarejestrować zrobić fotki aku i pomocy szukać w starych tematach, tylko czy to nie spowoduje że ci co eksperymentują nię będą mieli pola do popisu chwaląc się nowościami, a forum zacznie obumierać , bo ja tak to rozumiem nie pytać tylko szukać

Taki mój odbiór tego co mnie spotyka. Chce dyskutować słuchać rad a nie czytać jak przez cały temat 50/50 jest różnych opini.

Co do wkładów w akwarium też się zastosuje i je uporzadkuje, co do węgla fluval dalej będe przy nim bo wedle testów ukgov to najlepszy węgiel na rynku.

Tester- dzieki za tak wyczerpującą odpowiedz. W odpowiedzi na twoje pytania a więc testów używam JBL. Co do tego co będe trzymał z korali to z tego co już się doczytałem to napewno nie będzie twardych ponieważ mam tylko lampy fluro.. A dużo piszą tutaj że to nie starczy dla twardych korali. A na dodatkowe oświetlenie miejsca niema w obudowie. Co do kosztów to może żle to opisałem tutaj bardziej chodzi o czas sprzedzany przy rośliniaku, w każdym szanującym się sklepie w uk gdzie są wszystkie typy akwarium powiedzą ci że pracochłoność pracy przy roślinym nigdy się nie zmiejsza a wrecz wraz z zagęszczaniem tego czasu pracy przybywa, dla mnie co pracuje od pn do piatku w jednej pracy co często kończe programowanie w domu niemam zbytnio czasu aby coś robić w akwarium, pozostaje mi tylko sobota i niedziela - i tutaj problem od zawsze jak jestem w uk pracowałem na taxi wieć traktuje to jako żródło dochodu dla mych hooby. Więc pracować trzeba aby kobieta nie płakała że setki idą na aku. A że ostatnio spędzałem przy spuszczaniu wody, przycince i rozsadach aż cały poranek i popołódnia część to odechciewało się pracy po tym, stąd ma interpretacja że będzie taniej bo szczerzę wątpię abym tyle spędzał czasu na marinie. Do tej pory chce mi się smiać jak jadąc do pracy na każdym postoju robiłem następny test wody, a że wartości wraz z wzrostem i zagęszczeniem się zmieniały. Więc trzeba obliczać było nowe dawki i tak w koło. Zrozumie to tylko ten co karmił rośliny solami, i wie że pomyłka to glony w ilości extremalnej zwarzywszy na przyspieszoną fotosynteze sztucznie kreowaną chemią organiczną, Czas jest dla mnie droższy niż koszty. Stąd wydatków się nie boję.

Co do mojego złego zachowania to przepraszam, postaram się ignorować zaczepki do zwady. Za błędy też przepraszam lecz jak już się nauczyłem nowy na forum pisze dyktando większość sprawdza błędy niż chce pomoc. Autokorekty z opcji ipada lub iphona niema , a do komputera bardzo rzadko zaglądam wiec autokorety niemam - przepraszam. Z racji że jesteś w UK napewno siedzisz tam na ich forach i tam jest fajne kilka zasad

- niechcesz nie pomagaj

- pisz w temacie

- forum to dyskusja pomoc i wiedza która często ewulująca jak technika , więc nie zawsze to co przeczytasz co ktoś napisał wcześniej jest prawdą i na ostatnią chwilę stosowane. Akwarystyka nie stoji w miejscu.

Niechce zmieniać zasad lecz jeśli ktoś uwaza inaczej to trudno wystarczy spojrzeć na to co się stosowało pięc lat temu a co stosuję się dziś , nawet w ciągu ostatnich miesięcy. To tak jak jazda starym mustangiem jest piękny ale czy ekonomiczny i ekologiczny.

Czyli odbieram to tak mam się zarejestrować zrobić fotki wstawić w galerie aku i pomocy szukać w starych tematach, tylko czy to nie spowoduje że ci co eksperymentują nię będą mieli pola do popisu chwaląc się nowościami, a forum zacznie obumierać , bo ja tak to rozumiem nie pytać tylko szukać

Taki mój odbiór tego co mnie spotyka. Chce dyskutować słuchać rad a nie czytać jak przez cały temat 50/50 jest różnych opini.

Co do wkładów w akwarium też się zastosuje i je uporzadkuje, co do węgla fluval dalej będe przy nim bo wedle testów ukgov to najlepszy węgiel na rynku.

Edytowane przez SkoczekPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mam zrobić z przekroczonym zasoleniem bo pomiar to aż 1030, pomiar robiony hydrometrem fluval w tem 25' czy moge robić podmianki z samej RO i w jakiej ilości maxymalnej aby nie zachwiać biologika w akwarium

akwarium dojrzewa, nie musisz robic specjalnych zabiegow regulujacych zasolenie, po dwoch lub trzech tygodniach zrobisz powiedzmy 5% na wodzie zasolonej np 1.018. Takimi zabiegami zasolenie sie wyrowna powoli. Rozumiem ze w dalszym ciagu nie masz zycia w akwarium. Metoda jaka ci proponuje jest w zasadzie dla akwarium juz zasiedlonego i dzialajacego od jakiegos czasu. Jesli w dalszym ciagu jest puste to mozesz odlac wode i uzupelnic czysta RO jak kolega wczesnniej proponowal


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krajca

akwarium dojrzewa, nie musisz robic specjalnych zabiegow regulujacych zasolenie, po dwoch lub trzech tygodniach zrobisz powiedzmy 5% na wodzie zasolonej np 1.018. Takimi zabiegami zasolenie sie wyrowna powoli. Rozumiem ze w dalszym ciagu nie masz zycia w akwarium. Metoda jaka ci proponuje jest w zasadzie dla akwarium juz zasiedlonego i dzialajacego od jakiegos czasu. Jesli w dalszym ciagu jest puste to mozesz odlac wode i uzupelnic czysta RO jak kolega wczesnniej proponowal

W zbiorniku wcale nie takie echo ;) są tam 6 ślimaków i 6 krabów- im nić się nie stanie?

I co z tym reaktorem wapnia ma on chodzić. Zaznaczam widze na skałach małe korale podejrzewam że poprzedni właściciel nie skrobał skał oddając mi zbiornik. Więc coś tam się nowe porodziło

Edytowane przez SkoczekPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym etapie nie ma zadnego powodu do stosowania reaktora. I przyznam szczerze nie wiem czy bedzie kiedykolwiek, bo jak sam piszesz nie bedziesz szedl w spsy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krajca

Na tym etapie nie ma zadnego powodu do stosowania reaktora. I przyznam szczerze nie wiem czy bedzie kiedykolwiek, bo jak sam piszesz nie bedziesz szedl w spsy

Znaczy z tymi sps-ami nie do końca nie pójde bo teraz też z racji postoju w pracy siedze na forum w uk i tu mi piszą że są sps-y co pojda na samych lampach np tuubastrea aurea , fungia sp. Więc coś tam będzie z czasem.

A jest jakaś prawidłowość w kolejności zasiadania korali w akwarium. Czyli np pierwszo mieki potem twarde bo na forum w ten temat różne opinie

Edytowane przez SkoczekPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamietaj ze akwarium musi dojrzec, bez swiatla bedzie troche trudniej i dluzej ale stosowanie pelnego cyklu oswietlenia nie ma sensu jak na razie, maksymalnie 4-6 godzin wystarczy, reszte dokonczy swiatlo dzienne. Jakakolwiek suplementacja rowniez mija sie z celem. Reaktor uzupelnia poziomy Ca, Mg, kH. Mysle ze beda one ci sie utrzymywaly bardzo dlugo na jednakowym poziomie. Kwestia suplementacji to problem jaki mozesz rozwiazywac pozniej. Na razie wystartuj prawidlowo. Wybierz metode uzupelnienia wody slonej czysta RO i pozwol az wszystko sie przegryzie. Poczekaj na wzrost glonow i daj im sie "wypalic" do ostatniego zdzbla. Beda piekne i duze az woda straci pozywienie dla nich i padna. Potrwa to dosc dlugo, tygodnie jesli nie dluzej. Im mniej bedziesz grzebal w tym czasie tym przedzej akwarium sie wyczysci. Niestety ale bagienko o niemilym zapachu wody to nieunikniony etap dojrzewania ale trzeba przez to przejsc.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Ci pisza? ;)

Sa lps I sps. Sa foto I niefoto.

A na marginesie to, od 10am do 10pm to troche wiecej, niz 10h;)

Niestety musze napisac jak pozostali, poczytaj troche forum...

Witam I pozdrawiam

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krajca

Tak Ci pisza? ;)

Sa lps I sps. Sa foto I niefoto.

A na marginesie to, od 10am do 10pm to troche wiecej, niz 10h;)

Niestety musze napisac jak pozostali, poczytaj troche forum...

Witam I pozdrawiam

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Fatycznie 12 ;) gafa z racji że wcześnie swoje paliłem od 12am do 10pm i tak mi w głowie zostało te 10h co do tych korali co napisałem to mogę też powiedzieć poszukaj poczytaj bo to są na 100% sps-y

Edytowane przez SkoczekPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krajca

pamietaj ze akwarium musi dojrzec, bez swiatla bedzie troche trudniej i dluzej ale stosowanie pelnego cyklu oswietlenia nie ma sensu jak na razie, maksymalnie 4-6 godzin wystarczy, reszte dokonczy swiatlo dzienne. Jakakolwiek suplementacja rowniez mija sie z celem. Reaktor uzupelnia poziomy Ca, Mg, kH. Mysle ze beda one ci sie utrzymywaly bardzo dlugo na jednakowym poziomie. Kwestia suplementacji to problem jaki mozesz rozwiazywac pozniej. Na razie wystartuj prawidlowo. Wybierz metode uzupelnienia wody slonej czysta RO i pozwol az wszystko sie przegryzie. Poczekaj na wzrost glonow i daj im sie "wypalic" do ostatniego zdzbla. Beda piekne i duze az woda straci pozywienie dla nich i padna. Potrwa to dosc dlugo, tygodnie jesli nie dluzej. Im mniej bedziesz grzebal w tym czasie tym przedzej akwarium sie wyczysci. Niestety ale bagienko o niemilym zapachu wody to nieunikniony etap dojrzewania ale trzeba przez to przejsc.

Ok raktor odłaczam . Światło puszcze od 4pm do 10pm i tutaj pytanko bo mój zbiornik ma opcje gdy dzienne światło się wyłacza to automatycznie mogą być uruchamiane niebieskie ledy, czy zostawić tą opcje czy zrobić offa. A co do tego smrodu to właśnie utrzymywał mi się on po zalaniu swieżą wodą przez 3 pierwsze, moja żona chodziła z tak kwaśną miną bo miało być tak pięknie a tu taki fetor. A ty piszesz że to powróci, no to się nasłucham znowu;)

Edytowane przez SkoczekPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fatycznie 12 ;) gafa z racji że wcześnie swoje paliłem od 12am do 10pm i tak mi w głowie zostało te 10h co do tych korali co napisałem to mogę też powiedzieć poszukaj poczytaj bo to są na 100% sps-y

jeśli chodzi o te korale tuubastrea aurea , fungia sp.to są lpsy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez czas o którym pisze Ci @darecki będziesz mógł pomyśleć o koralach. Jakie i gdzie je usadowić.

Będziesz musiał poznać ich potrzeby i charakterki. Będą rosły i walczyły ze sobą. To jest pole bitwy a właściwie wojny i to chemicznej i zarastanie konkurenta.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli dla Ciebie na 100% to sa SPS, to trzymam kciuki I postaram sie juz nie poprawiac...

;)

Pozdrawiam

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przyda Ci się teraz i w przyszłości. :thumbup:

http://pl.reeflex.net/kategorie/58.html


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krajca

A czy do lps- ow reaktor się przyda ? Bo bieda w temacie reaktorów i jak się to ima do lps-ow jest ogolnie jako twarde że wskazane używać, a jak z lpsami?

Edytowane przez SkoczekPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof- to nie sprawa honoru. To sprawa tego ze masz braki w podstawowej wiedzy. Co zreszta jest zrozumiale skoro akwarium masz od tygodnia. Tubastrea jest koralem zbyt wymagajacym duzo uwagi i czasu.

Duzo szukaj i czytaj. Unikniesz bledow przez ktore inni juz przeszli

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krajca

Czytam , czytam grzebie w działach, zanim znowu coś palne na forum, i tutaj wielkie dzieki dla Grześka z UK bywalca forum, wczoraj dał mi taki wykład przez telefon , aż się czasami przerażałem ile przedemne nauki, ale to mnie motywuje do nauki.

Wysłane z mojego iPhone 5s przez Tapatalk

Edytowane przez SkoczekPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Od kiedy Pan Amano zajmuje się akwariami holenderskimi? Amano robi zbiorniki, które nie mają żadnego związku z typowymi holendrami. Podobnie jest z większością zbiorników roślinnych...

Zbiorniki roślinne mają to do siebie że przy jednych trzeba robić a przy drugich robi się cokolwiek raz w miesiącu... Podobnie jest z akwariami morskimi.

Jeżeli nie masz czasu to zacznij czytać. Pisanie postów zajmuje znacznie więcej czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krajca

Nie skomentuje brak słów, brak pojęcia czym jest holender a czym p. Amano wystarczy wpisać google amano tank- co wyskoczy 99.9% zbiorniki o przewadze roślin nad rybami. Brak słów . Ilu jeszcze będzie chciało dogryść - ale to polska mentalność . DO MODERATORA PROSZE MNIE USUNĄĆ Z GRONA CZŁONKOW FORUM NANO I ZABLOKOWAĆ POST. DZIEKUJE TYM CO MNIE UKIERUNKOWALI I CHCIELI POMÓC I TYM CO POKAZALI CZYM JEST PO POLSKU FORUM. BRAK SŁÓW ZAMIAST POMOCY OD CO DRUGIEJ OSOBY CZYTAM TAKIE GŁUPOTY ŻE AŻ ŻAL CZYTAĆ. SZUKAJĄ TYLKO JAK DOGRYŚĆ I GDZIE ZROBIŁEM BŁĄD ORTOGRAFICZNY. ALE OSTATNI POST TO JUŻ PISAŁ BARAN NAD BARANY NAWET NIE RACZYŁ SPRAWDZIĆ CO TO ZNACZY AKW. HOLENDERSKIE I KTO TO P. AMANO. DZIEKUJE MOŻECIE SOBIE LINCZOWAĆ I KRYTYKOWAĆ LECZ NAWET NA TO NIE LUKNE ABY UCIESZYĆ WASZĄ IGNORANCJE I DESPOTYZM

Wysłane z mojego iPhone 5s przez Tapatalk

Edytowane przez Krajca (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.