Skocz do zawartości
Sorgen

"Za rączkę" - czyli pomoc w rozpoczęciu przygody z solniczką.

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie pragnę się przywitać bo nie znalazłam osobnego tematu do tego ;)

Jestem Ulka, w akwarystyce słodkowodnej siedzę jakieś 12 lat. Przez ten czas w domu było choć co od dużych zbiorników z pyszczakami, po ogólne akwa, krewetkaria i akwaria roślinne. Aktualnie stoi w domu akwa biotopowe z "herbatką" i małe krewetkarium.

Od roku mąż zachwyca się w każdym możliwym sklepie akwariami morskimi a jako dobra żona ( ;) ) pomyślałam żeby mu taką niespodziankę w domu postawić. Problem jest taki że kompletnie się na solniczkach nie znam :/ Staram się czytać różne fora ale szczerze powiedziawszy mocno się w tym gubię.

Myślałam o jakimś małym zbiorniku (wiem że z małym będzie trudniej ale trochę mnie wstrzymuje miejsce w mieszkaniu i widmo opcjonalnej przeprowadzki), koniecznie kostka bo takie akwarium się marzy mężowi. Z racji wielkości planowanej bez ryb, z jakimś łatwym "w obsłudze" życiem heh taki low tech w wersji słonej ;)

I pytanie jest następujące czy ktoś mógłby się podjąć poprowadzić mnie za rękę jeśli chodzi o start akwarium i pierwsze kroki z już założonym zbiornikiem? Taki powiedzmy mini serwis w domu "klienta". Szkiełko chciałabym stawiać po nowym roku. Ewentualnie czy jest ktoś z Tarnowa lub bliskiej okolicy do kogo mogłabym się wprosić żeby zobaczyć jak to na żywo technicznie wygląda?

Jeśli temat w złym dziale bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie.

Pozdrawiam Ulka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw określ oczekiwane wymiary zbiornika i budżet. Jeśli będziecie słuchać rad i czytać forum to z pewnością bez żadnego serwisu w domu się obejdzie. Cała frajda w tym żeby samemu się zajmować baniaczkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema , jest kilka osob z Tarnowa ktore Ci na bank pomoga :) jak cos to pisz na pw to pomoge :) pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium planuję kostkę 35x35x35 szyby OW poza dnem i tylną szybą. Myślałam o filtracji za pomocą kaskady FZN-3 bo taką już posiadam, filtr RO tez już mam. Przy takim litrażu i braku ryb kaskada chyba powinna dać radę?

Myślałam żeby kupić żywą skałę i piasek bo tak chyba łatwiej będzie wystartować, chciałabym się zmieścić w 1000zł razem z jakimiś łatwymi żyjątkami na początek, nie wiem na ile to jest realne założenie.

Co do "serwisu" w domu, chodziło mi o pomoc na żywo przez pierwszy miesiąc, dwa tak żebym niczego nie zawaliła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskada + podmiany wody da radę.

Do kaskady możesz dać phosguard i purigen

Potrzebujesz około 4kg żywej skały i ze 3kg piachu.

W tym wymiarze oświetlenie to albo decolight aquael albo led diy.

Przydałaby się jeszcze dolewka automatyczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :) kurde nie chce tu być złym prorokiem ale 1000zł może być mało :( Ja proponuje odwiedzać tutejsze targowisku i szukać jakiś fajnych używek zawsze to dużo taniej :) pozdrawiam i cierpliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 1000Zł starczy na poczatek. Kaskada jest Ro jest, brak zbiornika (to jakieś 150zł max). Skała i piasek z 250zł. Oswietlenie do 100zł. Plus jakieś drobne graty.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff bo już się bałam że ten tysiąc nie starczy na start. Co do automatycznej dolewki, wiem że to wygoda ale kurcze musiałabym obok akwarium postawić zbiornik na wodę a na to miejsca nie mam. Serio jest to konieczne? Całe lata sobie radziłam bez tego, wszystkie akwaria miałam otwarte poza krewetkarium, woda w niektórych cieplejsza niż w solniczce i dolewka nie była problemem. Zwłaszcza że kostka mała więc nie będzie to lanie wiader wody. No chyba że w wypadku akwarium morskiego chodzi o coś innego niż wygoda z tą dolewką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy nie lepiej założyć coś większego,tak około 100L.Ja też planowałem coś mniejszego,ale doradzono mi,ze lepiej trochę poczekać i dozbierać kasę na większe.Czekałem rok i postawiłem 280 L.W większym łatwiej utrzymać zasolenie,temperaturę.Łatwiej dobrać bardziej różnorodne życie do niego.Jeśli morskie Cię wciągnie ,a na pewno tak będzie, znów będziesz zmieniać wszystko i wydawać kasę.Jeśli jednak nie możesz czekać, lub nie chcesz wydać więcej na początek, zakładaj małą solniczkę i witaj wśród morszczaków.

Powodzenia


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda paruje i zmienia sie zasolenie. W mniejszym zbiorniku zasolenie moze skakac. I jeszcze morska chyba lepiej paruje niz slodka.

Ja np. dziennie dolewam (z reki) ok 2L wody ale zbiornik 180L i skok zasolenia nie jest taki duzy.

Na upartego (przynajmniej wg mnie) mozesz zaczac bez dolewki ale musisz pamietac o laniu np. 2 razy dziennie. Mysle ze skok zasolenie przy miekkich i grzybkach bedzie stosunkowo pomijalnym czynnikiem. Zreszta byly juz tu zbiorniki o podobnych litrazach ktorych wlasciciele dolewali z reki (pozniej dla wygody konczylo sie to i tak automatem :) ).

Pozdrawiam

Edytowane przez W32darWin (wyświetl historię edycji)

START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojj większe akwarium by mi się marzyło i to nie tylko słone ale wynajmujemy mieszkanie, raz już przerabiałam przeprowadzkę zbiorników i była to droga przez mękę, nie mogę sobie pozwolić na nic większego. Miejsca w mieszkaniu brak totalnie, wszystkie powierzchnie płaskie zajęte są przez dwa akwaria (250l BW i 30l krewetki) i 4 terraria, do tego pies i my na niecałych 37 metrach ;) Tak więc kostka to jedyne wyjście bo mam jeszcze w kącie pokoju miejsce na słupek z nią. Kurcze chyba że upchnę jakoś ten zbiornik na dolewkę do słupka na którym ma stać akwarium. Planuję mieć to akwarium z pokrywą więc trochę by się parowanie zmniejszyło dzięki temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zamieć życie w 250 L na morskie,będzie łatwiej z miejscem.Odparowanie litra wody w kostce o wymiarach ,które podałaś to nie to samo co odparowany litr w 250 L.Skoki zasolenia zupełnie inne.W kostce trudno utrzymać latem temperaturę, jak dasz wiatrak to odparowuje dużo wody i znów wahania zasolenia.

Widzę z opisu, ze Twoja miłość do akwarystyki jest wielka,wiec na pewno pokonasz wszelkie przeciwności. :smiling:


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi że jak już odpalisz rafę to za jakiś czas BW zniknie ^^ Ew przekształci się w rafę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zamieć życie w 250 L na morskie,będzie łatwiej z miejscem.Odparowanie litra wody w kostce o wymiarach ,które podałaś to nie to samo co odparowany litr w 250 L.Skoki zasolenia zupełnie inne.W kostce trudno utrzymać latem temperaturę, jak dasz wiatrak to odparowuje dużo wody i znów wahania zasolenia.

Widzę z opisu, ze Twoja miłość do akwarystyki jest wielka,wiec na pewno pokonasz wszelkie przeciwności. :smiling:

Tylko jeszcze druga kwestia ze w kostce nie powinien odparowac litr przez dobe.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja jestem dobra żona ale aż tak męża nie kocham żeby w ciemno kasować moje wypieszczone czarne wody :p Jak się morszczyzna przyjmie i w nią wsiąknę (bo solniczka dla męża jest ale to ja muszę wszystko odpalić i potem przy tym robić) to nie wykluczam "zasolenia" tego szkła ale tak w ciemno to się boję że coś zawalę i sobie nie daruję pozbycia się tej obsady co teraz w niej mam.

Tak wracając do parowania bo trochę mnie ten temat martwi, w odkrytym akwa 250l przy temp. wody 27C i temp. w mieszkaniu 24C paruje mi jakieś 5 litrów wody na dwa dni (takie wiadro co dwa dni wlewam wody z filtra RO). Akwarium to "jamnik" a więc spora tafla wody. Kurcze czy z kosteczki o powierzchni wody 35x35 i jednak niższej temp. i pokrywie to parowanie będzie miało taki znaczny wpływ na zasolenie jeśli będę dolewać codziennie wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wplyw ma zawsze ale przeczytaj uwaznie jeszcze raz nasze posty :)


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy z tym dolewaniem to przesadzają. Mam dwa akwaria - małe i mniejsze i jakoś problemu nie ma. Od dwóch lat dolewam zazwyczaj raz dziennie. Kiedyś próbowałem zmierzyć różnicę w zasoleniu spławikiem i nie ma istotnej różnicy. Granice błędu odczytu po prostu bo raz pod raz nad kreską.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się tak tego dolewania odparowanej wody. Zasolenie nie zmienia się tak drastycznie. Trzeba pilnować tylko poziomu wody, dolewać ubytki tak często jak to możliwe i nic złego się nie stanie. Dolewam z ręki około 5 litrów na tydzień, w lecie jak wiatrak chodzi 8-10 litrów na tydzień. Zrób markerem gdzieś z boku akwarium poziom wody przy zasoleniu 1,025 i za każdym razem jak podejdziesz do baniaka kontroluj i dolewaj jeśli trzeba. Autodolewka to wygoda ale bez tego też dasz radę :thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posluchaj kolegow Waldka i Piotra. Zamawiaj szklo, sol, skale i do dziela. Piasek dodasz jak Ci sie troszke skala przedmucha.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.