Skocz do zawartości
Daniel_UFO

Moje pierwsze slone, opti, K-lin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przez ostatnie miesiące, czytałem o zbiornikach forumowiczów, oglądałem zdjęcia przez Was zamieszczane i nie wytrzymałem.... decyzja jest nieodwołalna: "musi by morskie". Mnogośc i różnorodnośc form życia jest wręcz powalająca.Moje przygotowania zaczęły się od znalezienia miejsca w mieszkaniu na komodę ze szkłem. Niestety mieszkanie jest jednopokojowe, wiec nie było to łatwe :D . Kupiłem szkło, okleiłem je tym co znalazłem w garażu, naczytałem się lektury, wiec postanowiłem sam zmontowac lampę na LEDach.A to fotorelacja z moich wypocin :smiling: :

1. oklejone szkło (nawet nieźle wyszło) :thumbup:.- stoi już na świeżo złożonej komodzie wzmocnionej aluminiowymi kształtownikami i kątownikami:

DSCF3319.JPG

2 Budowa lampy - mam nadzieje że zda egzamin :p

DSCF3304.JPGDSCF3309.JPG

3 Pierwsze uruchomienie lampy (zdjęcie jakoś dziwnie kolory oddaje)

DSCF3320.JPG

4 W między czasie kupiłem jeszcze parę gadgetów i aktualnie wygląda to tak:

DSCF3323.JPG

Na razie tyle udało mi się zmontowac i mam nadzieję ze coś z tego będzie

post-22794-0-63283000-1390595192_thumb.jpg

post-22794-0-33745000-1390595438_thumb.jpg

post-22794-0-24774900-1390595464_thumb.jpg

post-22794-0-41865800-1390595559_thumb.jpg

post-22794-0-26477400-1390595656_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie za mało światła bedzie ? napisz coś o sprzecie.


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc (pisząc) to wydaje mi się że nie, ale mogę się mylic. Jeśli tak jest to naprostujcie mnie.

na radiatorach jest 7 LEDów RB 3W

i 7 LEDów białych teoretycznie 10kK również 3W

jedna z niebieskich będzie robic za nocne.

Jak zapale ten wynalazek to w pokoju już więcej nie trzeba nic zaświecac :D Przez chwilę myślałem nawet że światła to będzie za dużo,

ale jak już pisałem mogę się mylic.

A jak Wy myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 1 t5 bym dołozyl,bedzie sporo jasniej.No i ten odpieniaczyk na 126l do mnie nie przemawia,brak miejsca na zbiornik do dolewki i nie ma przelewu lustra weody co oznacza wieczny syf na powierzchni wody,no i gdazie miejsce na wkłady typu rowaphos,wegiel?

Nie przemyslany pod kątem morskiego akwarium setup,poleciałes kolego po łatwiznie masakrycznie.

Jak byś wrzucil tam zestaw Tunze reefpack 250, to juz by to miało ręce i nogi.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i na "dzień dobry" zostałem zjechany - przykro mi z tego powodu, gdyż nie mało pracy mnie kosztowało złożenie komody i wmontowanie w nią kształtowników aluminiowych tak aby nie było ich widac. Zrobienie lampy też nie zajęło mi 5 min.Moim zdaniem łatwizną byłoby nabrac pieniędzy i po prostu nakupowac.

Twoja wypowiedz kolego @Pieniek pasowałaby do działającego zbiornika w takim stanie - a tu nie ma przecież jeszcze wody (i nie wiadomo kiedy będzie).

Co do odpieniacza to zgadzam się jak najbardziej, ten byl kupiony jako "tania używka", docelowo jest planowany tunze 9004. NAtomiast jesli chodzi o dodatkowe czarne pudełka w akwarium (filtry) to nie jestem do konca przekonany, gdyż zawsze to mniej miejsca. Proszę o sugestie Was - forumowiczów: czy faktycznie potrzebne?

Do tej pory wzorowałem się na artykułach zamieszczonych właśnie na tym forum

między innymi:

http://nano-reef.pl/topic/4205-faq-czyli-co-powiniennes-wiedziec-na-pocztatku/

http://nano-reef.pl/topic/10671-co-robic-a-czego-nie-robic-w-akwarium-morskim-%26-8211%3B-praktyka/

i tu kilka cytatów na temat filtracji z ostatniego artykułu:

„Obecnie najpopularniejszą i przez wielu uważaną za najlepszą jest tzw. metoda berlińska.

Podstawą tej metody (opisane w FAQ ) jest zastosowanie bardzo wydajnego odpieniacza

Odpieniacz – urządzenie do usuwania białka z wody, zanim to białko zdąży się rozłożyć na bardziej szkodliwe substancje… oraz dużej ilości (ok. 20% objętości akwarium, licząc wagowo tj. np. 60 kg w 300 litrach) żywej skały.

Bardzo wydajny odpieniacz to jest odpieniacz zaprojektowany przez producenta do akwarium 2,3 razy większego niż nasze…

(Zastosowanie dodatkowej filtracji w postaci np. żywego piachu lub filtra glonowego pozwala zmniejszyć wymaganą wielkość odpieniacza)

Żywa skała jest podstawą naszego akwarium, i wszelkie oszczędności zemszczą nam się stukrotnie…

UWAGA

W naszym akwarium morskim:

Biobali – nie stosujemy

Bactobali – nie stosujemy

Multibali – nie stosujemy

Denibals – nie stosujemy

Cerapore – nie stosujemy

Biosponge – nie stosujemy

Keramzytu – nie stosujemy

Porcelany – nie stosujemy

wapienia tłuczonego i kruszonego – nie stosujemy

złóż zraszanych i przesiąkliwych – nie stosujemy

systemów nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych – nie stosujemy

plenum – nie stosujemy

filtrów pod żwirowych – nie stosujemy

i innych systemów kiedyś stosowanych.

Wszystko to były metody stosowane w akwarystyce morskiej pod koniec ubiegłego tysiąclecia i obecnie mają wartość już wyłącznie muzealną.

Nie stosuje się też różnego rodzaju waty i gąbki jako stopnia filtracji biologicznej.

Dobre rezultaty przynosi zastosowanie piachu, ale tylko tzw. żywego piachu, LS – Live Sand, przeznaczonego specjalnie do akwarium morskiego…”

Jeśli to co się naczytałem nie jest już aktualne to dajcie znac.

światło - jeśli faktycznie trzeba dorzucic t5 to jakie?

24W czy 39?

a jakie widmo?

I jeszcze raz powtarzam to nie jest gotowy projekt i liczę na podpowiedzi :D

Doradźcie coś koledzy, a nie oceniajcie , bo nie ma jeszcze co oceniac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 raczej 39W może ati blue plus. Pomyśl np nad kaskadą

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się zbytnio uwagami co niektórych.Odpalaj szkło i jedź do przodu.Światła co prawda może być za mało,ale spokojnie,wsadź skałę i niech sobie zacznie zbiornik dojrzewać.W między czasie coś wymyslisz z jakąś belką,np 2x24(trochę będzie brakowało centymetrów aby doświetlić boki).

Zresztą kwestia światła jest dośc trudna(co się nażąglowałem świetlówkami to juz historia:))

Jesli chodzi o odpieniacz to gorąco podpisuje się pod odpieniaczem zewnetrznym Deltec MCE600.Bardzo dobry,wydajny odpieniacz,w dodatku ma miejsce na wkłady typu wegiel bądź inne w razie potrzeby.Poluj na używkę bądż jak masz gotówkę to kupuj.

Mam drugie akwarium bez sumpa ale za to z tym odpieniaczem i jestem mega zadowolony z jego pracy.

Tak jak napisałem,wsadzaj skałę,po jakims czasie wsadź z kilka szczepek i czekaj.

Nie zraź się jak w pewnym momencie akwarium bardziej będzie straszyło wyglądem niż zachwycało.Takie juz uroki dojrzewania.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 9004 to dobry wybór to tego akwaium. Ze światłem może być różnie, ale jak kolega powyżej napisał, startuj z dojrzewaniem, a potem się zobaczy. Wszystko zależy od tego, co będziesz chciał trzymać w tym akwarium. Dla wymagających SPS-ów sensowne byłoby dołożenie ze dwóch T5.

To, co zacytowałeś powyżej na temat akwarystyki morskiej, to jest moim zdaniem jak najbardziej aktualne i ja bym się pod tym podpisał.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startuj wszystko przyjdzie z czasem życze powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za podpowiedzi Wam wszystkim.

Mam jeszcze jedno pytanie: Czy warto jednak zastosowac filtr kubełkowy?

Konkretnie to namawiano mnie na nabycie Aquael mini kani 120, abym włożył tam sobie ceramikę, węgiel, skałę.

Czy może jest coś skuteczniejszego? (model, kaskada...)

Co do Deltec MCE600 to cena mnie troche przeraża, przemyśle temat jako prezent pod choinkę :)

Puki co muszę liczyc się z pieniędzmi, bo wesele w tym roku i popłynę pare tysi :)

A tu jeszcze taka humoreska.

Próbowałem przyciąc szkło na wymiar, aby zakryc diody od dołu.

Znalazłem szkło w garażu, ale że zimno było, to pomyślałem że w domu przytnę- przecież żadna filozofia.

Niestety okazało się że szkło było hartowane:)

A oto afekt:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80x35x45 :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak, to ślepota :p

Odpieniacz z Tunze bardzo fajny, ja mam i polecam :)

Mam też kaskadę z Aquaela FZN-3 i jest w niej sporo miejsca na wrzucanie jakichś wkładów. No i nie zajmuje miejsca w środku akwarium tylko na zewnątrz. Estetyka to druga sprawa. Takie tam klamotarium jak u mnie. Nie ma to jak sump :p

Ale odpieniacz też dołożyłam z czasem, kaskadę również. Teraz spokojnie można odpalać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw sie o odpieniacz i inne jakies tam korale lub pompy.

Podaj na forum jedynie termin i miejsce wesela :animier: :wine:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po akcji ze szkłem to i owszem sprzątania nie brakło, pół pokoju mi zasypało :D

Co do wesela to pod koniec września u mnie w Koszalinku. Tylko skąd ja teraz tyle wódki nabiore aby Was wszystkich napoic :D

Skoro tak radzicie to w tym tyg. naleje wody.

Ponawiam pytanie o Aquael mini kani 120: warto?

z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, warto. W akwarystyce morskiej nie stosuje się kubelkow. Kup lepiej kaskade to będziesz miał gdzie media wkładać, a są też takie ze skimmerem więc częściowo rozwiąże to problem filmu na powierzchni

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z Waszych rad, przestałem się zadręczac - filtr i odpieniacz zdążę kupic.

Puki co, wlałem wodę i włożyłem trochę skały. :D

Teraz czekam -co to będzie się działo.

post-22794-0-53140800-1391016623_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory bez odpieniacza na samej skale i glonie i już prawie rok wszystko się jakoś bez większych problemów kręci.Na dojrzewanie tak jak koledzy mówią światła Ci starczy , a później coś tam dorzucisz, ważne żeby już zaczęło się kręcić.Powodzonka.. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i woda się kręci dookoła tych kilku skałek, nawet mam jakiegoś ślimaka i maluśką rozgwiazdę Asterina :D

Mam pytanie.

Czy ktoś z was używa Areometru spławikowego sery?

Jak z jego dokładnością?

Dodam że na słodkiej RO pokazuje 1.000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nikt nie używa :p zresztą już nie ważne, termometr oszukiwał mnie o 3o C

Dokupiłem trochę skały i nie wiem czy nie za wcześnie ale wsypałem już piasek.

post-22794-0-47311500-1391610763_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek już może być jak najbardziej, jeśli jakiś syf odpadł ze skały i został na dnie to mam nadzieję, że wyciągnąłeś bo praktycznie tylko po to wsypuje się piasek później.

Za jakieś dwa tych zrób sobie podstawowe testy.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak też zrobiłem jak kolega napisał - odessałem syfek co wyleciał ze skałek, następnie ze 2 godziny mieszałem ustawieniem kamyków, a dopiero potem nasypałem Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural.

A gdybym za jakis czas zapragnął dokupić jeszcze pare kilo skały? Będzie to miało jakis znaczący wpływ na aktualne parametry, czy mogę sobie dokładać i odejmować dowolnie zakładając ze chociaż z 10 kilo będzie?

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj"!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.