Skocz do zawartości
Maćko

Oświetlenie ATI Sunpower do zbiornika 100x50x50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję zamienić oświetlenie na T5 i zastanawiam się czy ATI Sunpower 6x39 W wystarczy do mojego zbiornika czy nie lepiej zainwestować od razu w 8x39. Nie wiem czy na 8 niebędzie za szeroka do baniaka 50cm

A może złoty środek i Sunpowera ściemnianego sobie zakupić?

Obsada póki co mieszana ale docelowo mają być same twardziele i może kilka Rico +Zoa


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak docelowo spsy to wez sobie 8x39 , ja bym wzial zwykla nie sciemnialna ale to juz twoj wybor , sprawdz sobie wymiary na stronie producenta lub na ktoryms ze sklepow internetowych i bedziesz wiedzial czy nie bedzie za szeroka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 50cm szerokości akwarium lampa 8x39W jest za duża. Spokojnie wystarczy 6x39W.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Mariusz 8x39w to za dużo, przerabiałem tą lampę i jednak 6x39w w zupełności wystarczy.

CHyba że dasz chłodziarkę bo wodę będzie grzała 12mcy w roku a poza tym prześwietlić zbiornik świetlówkami też można ..


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Czekam na dalsze spostrzeżenia. Jak coś mam jeszcze belkę hagena 2x39 którą zawsze mogę dołożyć jak by było za mało PARa

Czy te kontrolowane ATI mają również kontrolę temperatury i predkości wiatraków?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wysokości baniaka 50cm 236W będzie wg mnie w górnych granicach wymagań SPSów. Dlatego też lepiej wziąć ściemnialną wersję tej lampy.

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle się czyta odnośnie żywotności świetlówek przy ściemnianiu. Wiem że najpierw trzeba by je wypalić ze 2 tyg na 100% mocy, ale jak później wygląda sprawa żywotności zakładając że mam je zamiar wymieniać co 6-8 mcy


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nad 120 x 75 x 47 h lampe 8 x 54W. Teraz wolalbym 10 x 54W.

Wydaje mi sie, ze lampa 8 x 39 W bylaby idealna dla sps-ow.

6 x 39 to nawet nie 1 W/litr...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciemnianie swietlówek skraca ich zywotnosc.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6x39 to plan minimum, 8x39 wersja lux.

Osobiście poszedłbym w 8x39-większa możliwość doboru kombinacji świetlówek. Mam 8x54w w 70cm szerokości akwarium i jest tak na styk, ale 10x54w bym nie dał-nie lubię oświetlać szyby/piasku...

8x39 to jakieś 40cm szer będzie miała ta lampa.

Co do ściemnalnej lampy to strata pieniędzy-zbędny bajer.

Nie zauważyłem objawów żadnego stresu u korali przy zwykłej nie ściemnalnej lampie.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba pójdę w takim razie w 8x39 :) bez ściemy, 300PLN różnicy między 6 a 8 a później bedę żałował, jak będzie za mocno to usunę jedną świetlówkę (o ile można). Jakie ta lampa ma stateczniki? 2x39 na parę?. Widzę właśnie ze 8x39 ma 40 cm szerokości, więc zostanie jeszcze 10 cm na włożenie ręki do karmienia.

@Stani

Co do W/L może się mylę ale przy ATI to nie ma zbyt dużego znaczenia. Ona ma bardzo dobry PAR i te W/L to bardziej w innych lampach trzeba brać pod uwagę, z drugiej strony mam głębokość wysokość 50 cm i obawiam się o popalenie korali.

Edit:

Jak pisałem mam jeszcze belkę Hagena więc 6x39W + 2x39W tak na zapas jak by było jednak za słabo i myślę że wystarczy. Jak mi przyjdzie wymienić 8 świetlówek to się chyba zes...tresuje :D

Dzięki wszystkim za pomoc w podjęciu decyzji. Dzwonię i zamawiam. Powinna być na jutro dam znać jak świeci jak już zamontuje.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciemnianie swietlówek skraca ich zywotnosc.

Witam

Możesz to czymś potwierdzić , czy piszesz , bo słyszałeś ,że tak jest.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciemniam swietlowki i nie zauwazylem krotszej zywotnosci. Korale sie moze i nie stresuja, ale dla rybek, taki powolny start najpierw dwoch niebieskich a potem reszty jest chyba przyjemniejszy.

Macko, zapewne bedziesz mogl wlaczac dwie i pozostale osobno.

Jak pisalem, akwarium mam 47 cm wysokie, ale wiele akroporek musialem dac wysoko. O popaleniu nie ma nawet mowy. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak będzie 8x39 a beleczka do sprzedania jak ktoś jest chętny.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zakup dokonany. Zamiast ATI wziąłem Giesemanna Neptune 8x39W

Musze przyznać że daje radę. Swietlówki są ustawione w następującej kolejności od przodu :

1 ATI Blue Plus

2 ATI Blue Plus

3 ATi Aquablue Specjal

4 Giesemann Aquablue Plus

5 KZ Fiji Purple

6 ATi Actinic

7 ATI Blue Plus

8 Giesemann Actinic Plus

Na razie wisi 25 cm nad wodą

Przyzwyczajam zwierzaki

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mialem kaprys:p a tak szczerze dostalem ja w bardzo dobrej cenie taniej niz Ati a wykonanie i design bardzjej przypadl mi do gustu. No i ma chłodzenie pasywne bedzie mniej do zepsucia sie :) musze tylko szybke dorobic bo akurat trafilem na sztuke bez niej ale to najmniejszy problem.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać że giesemann robi gustowne lampki... będziesz miał naprawdę mega jasno wiem bo ja i sąsiad mieliśmy 250l i 4xt5 przy podwójnych dziadowskich odbłyśnikach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na parę fotek jak to to wyląda.

h4ju.jpg

sx9v.jpg

cbbj.jpg

9jzk.jpg

x46b.jpg

l9ge.jpg


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie szeroką masz koronę , odbija ci się od niej światło i pada na giesemanna, no ale na brak światła to nie możesz narzekać.

Może od wewnątrz byś dał jakąś ciemną folie albo pomalował ?

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na parę fotek jak to to wyląda.

h4ju.jpg

Możesz napisać jakie masz świetlówki i ich kolejność , bo chyba to trochę inny układ niż ten co opisywałeś :)

Musze przyznać że daje radę. Swietlówki są ustawione w następującej kolejności od przodu :

1 ATI Blue Plus

2 ATI Blue Plus

3 ATi Aquablue Specjal

4 Giesemann Aquablue Plus

5 KZ Fiji Purple

6 ATi Actinic

7 ATI Blue Plus

8 Giesemann Actinic Plus

Na razie wisi 25 cm nad wodą

Przyzwyczajam zwierzaki


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ jest taki sam jak opisywałem licząc od prawej strony,

Co do szerokiej korony i odbijającego się światła to pomyślę nad pomalowaniem ale z drugiej strony odbite światło od białej korony trafia też częściowo do baniaka.

Ostatecznie lampa będzie obniżona i będzie siedzieć w koronie więc dużo światła nie będzie uciekać górą. Bede musiał sobie tylko w koronie wyciąć jakiś otwór do montażu karmnika automatycznego bo w tym momencie nie ma na niego miejsca :p.albo bede go montował na wzmocnieniach poprzecznych w koronie :p

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno juz kupiles, ale abstrachujac czy ATI czy Giesemann (ladnieszy design, ale pasywne chlodznie :( u Ciebie jeszce w koronie ) , 8 swietlwek na 50cm szerkosci sparwi ze swiatlo Ci bedzie swiecic tez po szybach (strata) nawet jezli lampe dasz nizej. Cisno po obrysie zeby nakarmiczyc zycie czy chwytakim cos poprawic.

Mam ATI 6x39 na obrysie zbionika 90x51 jest idealnie pod wzgledem ergonomii i wymagan SPS.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze to zdjecie troche przeklamuje i bez korony tez by bylo dobrze. Najwyzej nakleilbym "obwodke" od gory szyby do ok. 1-2 cm nizej niz poziom wody. Po co masz sobie utrudniac zycie ? Swiatlo gora i tak nie wyjdzie a dostep bedzie latwiejszy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obrysu to akurat wczoraj wpadła mi rurka do środka i dałem radę wyciągnąć ją chwytakiem. Miejsce żeby rękę włożyć też jest (mam szczupłą rękę i weszła aż po łokieć ) Poza tym korona będzie zmniejszona o co najmniej połowę bo ta ma chyba ze 20cm wysokości a taka mi nie potrzebna :)I tak miała być tymczasowa a stoi już z pól roku :) Nowa będzie prawdopodobnie z czarnej plexi.

Światło faktycznie trochę świeci po szybach ale wolałem już wziąć 8x39W i odżałować 200PLN więcej.

Jak będzie za mocno to zawsze można 1 lub dwie świetlówki usunąć - lepsze to niż by miało być za mało i dokładać belkę.

Giesemann rozpala się na 3 raty. 1 i 2 kanał, 3 4 5 i 6 , oraz 7 i 8. Cała powierzchnia lampy od góry to siatka pod którą zawsze można założyć ze 2 wolnoobrotowe wentylatorki do chłodzenia stateczników i nie będzie ich widać. Ale to w ostateczności. lampa jest cała z aluminium i duża obudowa chyba celowo jest taka duża żeby był jak najlepszy transfer ciepła. Zobaczę jak będzie dzisiaj po pełnym cyklu świecenia ale wczoraj obudowa była lekko ciepła. Przy wymianie świetlówek co pół roku myslę że wielkich strat w wydajności nie będzie.

Jak by to powiedzieli hipsterzy - kupilem Giesemanna bo ATI są zbyt mainstreamowe ;)

Staszku zdjęcie przekłamuje na maxa - wygląda jak by świetlówki były umieszczone po bokach lampy a tak faktycznie nie jest. Właśnie myslę o oklejeniu szkiełka tak jak piszesz. 2 cm pod poziom wody i ok 5 cm nad akwarium. Dzisiaj zdejmę koronę i zobaczę jak będzie bez niej. Wrzucę foto jak coś

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.