Skocz do zawartości
Barth0

Asterina - Jak Sobie z Nimi Poradzic?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam zbiorniczek 250L i pelno rozgwiazd Asterina, chce sie przeprowadzic sie na 450L ale najpierw chcialbym sie ich pozbyc sa jakies metody biologiczne lub chemiczne na nie? Pozdrawiam.

post-18707-0-62528300-1390830314_thumb.jpg


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedaj je :p albo kup krewetke :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszą metodą i najmniej inwazyjną dla aqwa jest Harlequin Shrimp:

http://pl.reeflex.net/tiere/861_Hymenocera_elegans.htm


Aqwa 110x75x55 (3 x opti, tył czarne szkło), sump 70x73x45, obieg jebao 6500L/h, cyrkulacja 2x2500; 2x3000; 2x5000 (spięte na falowniku 3:3), odpieniacz RO 3000INT, 30kg żywego piasku, 60 martwej skały, światło: metalo-led-t8,

sterowanie szafa el. 3x12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że im czyściej w akwarium - tym mniej są widoczne - chyba populacja spada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie asteriny przegrały konkurencję pokarmową z hordami małych strombusów i nassariusów.

Szyby też staram się mieć czyste :) a że akwarium jest dwustronne to powierzchnia nieczyszczona jest malutka.

Edit: A jednak są. Znalazłem jedną przy rozbieraniu skałek.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ta krewetka ma sie do innych krewetek, pomysle nad nia?


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio znalazłem taką w sumpie i za namową żony przełożyłem do głównego.... W czym są szkodliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej plagą bym tego nie nazwał. Miałem kiedyś dużo i do dziś kilka się ostało. Wychodzą zawsze w nocy więc wystarczy się przyczaić i wyłapiesz za jednym razem bardzo dużo, w ten sposób zapanujesz nad populacją. Tak jak radzą koledzy, sprzedaj lub oddaj na pewno znajdą się chętni.

Nie miałem tej krewetki (Hymenocera elegans) ale znajomi mieli i wiem, że zeżarła wszystkie asteriny i musieli od innych brać (co było uciążliwe), a kiedy przestali je dostarczać krewetka padła.

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj"

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja ostatnio znalazłem taką w sumpie i za namową żony przełożyłem do głównego.... W czym są szkodliwe?

Różnie z nimi bywa. Mi przez rok nic nie zjadły, a teraz upodobały sobie zoa i je wcinają.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam kilka w sumpie i niech się ram mnożą :D w baniaku mam 3? I narazie nie ruszają korali.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja mam kilka w sumpie i niech się ram mnożą :D w baniaku mam 3? I narazie nie ruszają korali.

He he, też tak u mnie było :-)

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asteriny są jak najbardziej plagą. Niestety ręcznie z nimi nie wygrasz. Najlepsza metoda jest zakup dwóch krewetk Harlequin. Powinno sie je trzymac parami. Krewetki te są bardzo ładne. Niestety ich wadą jest to, że jedzą wyłącznie rozgwiazdy i gdy juz wytepia wszystkie asteriny musisz je zdobywac z innego zródła lub (co drozsze) dawac im rozgwiazdy piaskowe. Jakims rozwiazaniem jest celowe trzymanie (hodowla) asterin w sumpie i przerzucanie do głównego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Harlekin skuteczne krewetki na Asteriny jednak jeśli Harlekin będzie miały wybrać rozgwiazda piasdkowa czy asterina to wybiorą piaskowa:D

Wiec jesli juz to piaskowe wkladamy do sumpa a Harlekiny załatwiają piaskowe.

Pozdro


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedziec bo mam piaskowa rozgwiazde I bede musial ja przeniesc do sumpa na pewien czas;-).


Akwarium 440l LR: 30kg, Sump 110l

Cyrkulacja: Jebao WP25 - Jebao WP40 - 2 x JVP 102, Obieg: Jebao 8000L

Odpieniacz: Deltec SC2060, Oświetlenie Maxspect Razor 16k 300W

6xPompy dozujące Marine Colour Chinol, dolewka Autoaqua Smart ATO, TLF Phosban Reaktor,

Jebao Lampa UV, + sporo innych gratów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopoki nie wchodza na korale i nie jedza tkanki nie sa plga chocby byly ich setki.

Wiem ze majac akwarium jestesmy panami zycia i smierci, ale zanim cos ukatrupimy zastanowmy sie dwa razy po co nam akwarytsyka morska.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich "obrońców" asterin: rozmanżają się w niekontrolowany sposób, ich licznba szybko wzrasta. A co to oznacza ? Ano tyle, że muszą coś jesć/wydalać/wchłaniają minerały itd... i w systemie zaczynają stanowić istotny składnik masy biologicznej, niekoniecznie przez nas pożądanej. Na każdą plagę najlepsze jest rozwiązanie naturalne - czyli w tym przypadku Harlequiny.

Grzesiek: kurcze... to teraz pomyśl ile aktów śmierci i narodzin dziennie odbywa się w Twoim baniaku. Taka jest przyroda i tego nie zmienisz. Z takim podejściem powinienes zlikwidować baniak z przyczyn... etycznych. Próba kontrolowania plagi nie jest bazmyślnym "ukatrupianiem".

Ja obecnie walcze (i przegrywam) z plagą takichj małych ślimaków. Zna ktoś może jakiegoś naturalnego wroga tego paskudztwa ? Patrzac na ich muszle domyślam się ile wapna mi z wody wyciągają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka przejściowych baniaków w każdym miałem asterine i w każdym rozmnażały mi się w niekontrolowany sposób ale plagi nie było.

U mnie jadły najczęściej glony z szyby pożyteczne zwierze, najwyraźniej stwarzasz im wyjątkowo dobre warunki bytu.

Z tym dolewaniem wapnia na pewno tak źle nie jest nie załamuj się ale skontroluj jeszcze mg.

Zacząłbym od czyszczenia szyby powinno w jakimś % pomóc? a może coś więcej, odbierając im pożywienie.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie miałem nic przeciwko asterinom. Wydawalo mi się, ze sa niegroźne. Ostatnio zobaczyłem jak wlazła na szczepke ZOA która niedawno zrobiłem, pomyslalem sobie może polip był uszkodzony i asterina go "sprzatnela" . Dzisiaj zobaczyłem jak siedzi na dużym polpie zoa, od razu ja zrzuciłem ale niestety widze, ze jest uszkodzony. Dzisiaj przy podmiance zaczne sukcesywnie zmniejszać ich populacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też upodobały sobie zoa ale tylko czerwone innych nie tykają , a walka z nimi to po prostu długa pęseta i sukcesywne odławianie , to na prawdę działa!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ben_sage nie miałeś zoanthusów,bo jak byś zobaczył taką asterine na polipie wartym ponad 100zl to byś pisał o nich co innego.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się mnożyły na potęgę jak akwarium dojrzewało. Z czasem ich ilość się zmniejszyła i ustabilizowała. Od półtorej roku do tej chwili widzę codziennie w nocy ok 20 szt. i ich ilość nie wzrasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ben_sage nie miałeś zoanthusów,bo jak byś zobaczył taką asterine na polipie wartym ponad 100zl to byś pisał o nich co innego.

Zoa miałem ale niespecjalnie dużo, polipów za 100zł nie.

Nigdy nie widziałem ich na zoa ale wyjątki są własnością słonej wody, może te za 100zł są bardziej atrakcyjne.

Chętnie bym zobaczył skutki uboczne asterin na zoa.Jak ktoś ma fotki to chętnie zobaczę.

Strzeżonego Pan Bóg strzeże...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asterina podczas kolacji

post-15524-1391496254,16_thumb.jpg

A ta skałka była cała w zoa. Kilka polipów zostało nadgryzionych i zniknęły. Takie dziwne, lekko brązowe, nieforemne polipy, to po spotkaniu ze szkodnikiem.

post-15524-1391496298,56_thumb.jpg

Teraz, jak tylko widzę asterine, usuwam.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będzie u mnie bo chce mieć troche zoa a trochę ich mam :)

Ładne te grzybki zielono-pomarańczowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.