Skocz do zawartości
wichura_79

algi nitkowate :( prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

witam, proszę o pomoc jak w temacie mam problem z algami nitkowatymi tak wyglądają dokładnie ( http://reefkeeping.c.../nftt/index.php ) wszystkie parametry w normie

zbiornik 60l + 8l panel boczny 8kg skały ożywionej i 2l siporaxu sól aquaforest podmiana 5l co tydzień + kropla jodu

PO4 - 0 nie wykrywalne

no3 - 10 mg\l

korale rosną ładnie ( seriatopory , montipory , caulastrea i kilka innych ) więc co jest z tymi glonami ??

czyżby to no3 było powodem wzrostu tych alg ??

planuję dziś zaciemnić akwa na 48h całkowicie kocem i zero ingerencji przez ten czas

drugi pomysł wrócić ponownie do VSV i zbić no3 do całkowitego zera

zaczyna mi brakować pomysłów :( jedna caulastrea zaczyna się powoli poddawać pod naporem glonów

może jest jakiś chemiczny środek na to dziadostwo ?? problem się powiększa od jakiegoś 1,5 miesiąca , zbiornik ma 9 miesięcy

z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez wichura_79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolabelle kup albo ręcznie usuń.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolabella ale na tak małe akwa ?? to jest dość duży ślimak :( a ręcznie niema szans już próbowałem odrasta :(

słońce nie świeci na zbiornik też o tym myślałem

Edytowane przez wichura_79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup małą w e-rybce ostatnio mieli, a jak wsadzisz dużą to nic jej nie będzie... z głodu nie padnie :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli dać sobie spokój z zaciemnianiem baniaka ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nic nie da :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem więc dolabella :)

dzięki za informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Algea x podobno działa, u mnie nie pomogło. Dolabella nie dała rady ale padła nie znam przyczyny. Parametry zerowe na pewno nie zaszkodzą ale nie wiem jak długo by trzeba czekać. Usuwanie ręczne, ślimaki i zero mikroelementów. Bogata sól też może przeszkodzić w usuwaniu. Z. veliferum nie pomoże, może borsuk ale nie w tak małym akwa. Witaminki też trzeba odstawić.

Acha, zaciemnienie nic nie da , a pomoże przedmuchiwanie skały i ogólnie większy prąd wody.

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UUuuu Panie,

Tu nic nie pomoże, tylko cierpliwość, weryfikacja karmienia i niskie PO4 . Mam to samo, wpuściłem ślimaki, jeżowce, pokolce,salariasa,mithraxy (te trochę skubią) a glony jak były tak są. Spróbuj podnieść trochę Kh.

Dolabelli nie dawałem, bo jak ona by się tego nie ruszała to by zdechła z głodu bo innych glonów nie mam.

Jak masz kawałki skały takie które możesz wyjąć, to wyjmij je przy podmianie wody, oberwji ile się ra ręcznie a później do wody i szczota ryżowa. później wypłukać w swieżej solance i hop do wody.

Zauważyłem też że jak są małe, to pokolce je skubią ale jak już są długie to nic się tego diabelstwa nie rusza i trzeba je przeczekać.

Ostatnio parę kępek (tych najstarszych) udało się oderwac, tak jak by się trochę rozpusciły i puściły podłoże ale reszta ma siędobrze Jak sie taką kępkę wyjmie z wody to faktycznie jak włosy

Jak kupisz bellę i zaczną znikać daj koniecznie znać . Powodzenia

.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro jadę :) napiszę jakie efekty czy się bierze za te glony ;)

a PO4 konpletne zero nawet próbka się nie zabarwiła jak bym nie nalał odczynnika :)

Edytowane przez wichura_79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że post pod postem,

Link który podałeś jest bardzo ciekawy, skorzystałem z niego kiedyś, nawet zastosowałem tę metodę na 4 kawałkach skały i do dzisiaj są bielutkie i nic się ich nie łapie. Reszta niestety ma na sobie korale i lipa

Czym mierzysz PO4?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał masz krewetki czyszczące? Te cholery potrafią zamęczyć dolabelle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolabella to nie najlepszy pomysł, ponieważ miałem jedną w podobnym litrażu z glonami rozprawiła się w tydzień a później w ostatnim momencie ją oddałem bo zaczęła zdychać z głodu po tygodniu od oddania glony zaczęły rosnąć spowrotem i d....a :///i mam je do teraz..

Edytowane przez seicodriver (wyświetl historię edycji)

80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dolabella nie chętnie je ten glon walczę już z nim pól roku był czas że zrobił się biały i prawie padł, bo z niewiadomych przyczyn odżył i ma się świetnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

jak zbijałem no3 wódką i PO4 spadło do zera to też się pojawiły. Gdy parametry ustabilizowały się na NO3 ok 2 PO4 0,04 zaczęły marnieć aż w końcu zniknęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jedną krewetke czyszczącą :( jeżeli dollabela się rozprawi to też ją oddam albo jest pomysł (seicodrive będzie tydzień u mnie potem skoczę do ciebie ją podrzucę i tak w kółko do skutku :) ) PO4 mierzył mi ERNI z forum ( JBL ) i była prubka kontrolna z jego zbiornika zabarwiła siię w momęcie .

z PO4 nie walczę w żaden sposób jest zero bez mojej ingerencji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówie Ci szkoda zwierzaka a jak padnie to cielsko i zacznie się rozkładać w akwarium i nie znajdziesz ciała to zasyfi CI całą wodę.... na Twoim miejscu bym poczekał i opanował skład chemiczny wody bo inaczej Ci i tak i tak odrosną gloniska.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dobry na glony jest krab Calcinus Elegance ( jak się karmi mrożonkami - robi się trochę leniwy). U mnie krab + ślimaki (Tectus i chyba Collonista) - skała bez "nitek".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda jest bdb to nie moja opinia mogę mało wiedzieć więc pojechałem do bardziej doświadczonego niż ja i powiedział że woda bez zastrzerzeń i taka sama była już przynajmniej 6 miesięcy i nagle nic się nie zmieniło a glony urosły szukam sposobu nie lubię męczyć zwierząt może po jednym razie pomoże a już się męczą te co mam w zbiorniku np. caulastrea cofa się z tkanką miękką bo glon ją obrasta :(

mam 3 takie ślimaki i jednego takiego kraba tylko małego i one dawały radę przez prawie pół roku i nagle zmiana :(

Edytowane przez wichura_79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba trudno jest powiedziec cos konkretnego o parametrach wody i ich zmianach, gdy testuje ktos inny "okazjonalnie". Kompletnie nie wiadomo co sie w akwarium dzialo.

Dolabella to nie najlepszy pomysl, raczej chodzi o ogarniecie parametrow. PO4 z pewnoscia nie jest zerowy, a jesli tak to mialbys przy tym duzym NO3 wieksze klopoty. Podpowiedz, ze "inne parametry sa w normie" moze prowadzic do nieporozumien. Nie chce Ci sie mierzyc, napisac jakie parametry sa mierzone, czy o o co chodzi ? Wyrywkowy wynik jednego mierzenia jest pomocny, ale malo :baby: . "Wynik" - "sa w normie" jest "bardzo pocieszajacy".

JBL moze byc dla kolegi ok, gdy go uzywa od dluzszego czasu i wie przy jakich wskazaniach korale mu rosna. Gdybys nie mial skokow parametrow i bylyby zawsze "w normie", to glony by nie wyrosly.

Slimaki i chemia tego nie zalatwia "definitywnie". Glony wroca. Tu trzeba pomajstrowac parametrami, nawet gdy sa "w normie" a wode "wyjalowic". Jesli poza jodem dolewasz jakies plyny "na porost korali" to sie powstrzymaj. Poza tym, narazie nie stosuj chemi przeciw glonom.

Calosc troche potrwa, ale pozniej bedzie stabilniej.

Ps: warto miec testy i je uzywac :welcome:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam Dolabella wykosi caly trawnik ;)


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w jeden dzien. Potem padnie a glony wroca. Super pomysl :wallbash:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dobrze prawi Dolabella to zły pomysł


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwie odmiany tych glonów. Jedne dolabella zjada a drugie omija. Ja przerobiłem temat tych drugich. Z moich obserwacji winowajca była skała z której te glony brały pozywke. Nie pomagało totalnie nic a nic. Nawet zerowe parametry wody. Najłatwiej je ograniczyć pozwalając aby urosły dłuższe, wtedy ich dolna część słabnie i można bardzo łatwo wyczyścić je wtedy ze skały szczoteczka do zębów. Ostatecznie i tak pomogła dopiero wymiana skały. Trafiłem po prostu zła skalę która była "przekarmiona" i nabita w PO4.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.