Skocz do zawartości
Romek05

Składanie akwarium morskiego 765l z dostępnych "klocków"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Powiedzmy, że dostałem w spadku szkło do sklejenia akwarium morskiego. Przez wiele lat miałem akwa słodkowodne i od dawna marzyła mi się solanka. Postanowiłem więc wykorzystać okazję i przystąpić do działania.

Generalnie z tej kupy szkła ma powstać następujący zestaw:

- akwarium główne dł:150cm/szer:60cm/wys:85cm 765l szkło: 15mm float

- zbiornik filtracyjny: 75cm/50cm/50cm 187l szkło: 6mm

- zbiornik na wodę do podmian 40cm/50cm/50cm szkło: 6mm

- zbiornik biotower--filtracja biologiczna 60cm/15cm/80cm szkło: 10mm.

I tutaj mam następujące pytania:

  1. W dnie zostały zrobione cztery otwory - z tego co udało mi się doczytać to generalnie kominy są na trzy otwory – gdzieś znalazłem informację że cztery otwory robi się dla solanki powyżej 600l czyli teoretycznie taką jak moja. Planuję z tego zrobić dwa kominy a dokładniej dać szybę pomiędzy dwoma ściankami bocznymi (chodzi też o wzmocnienie akwarium) i pośrodku szybę dzielącą komin na dwa. Czy takie rozwiązanie będzie poprawne??
  2. Co w ogóle sądzicie o takim zestawie zbiorników pod solankę?? Czy założenia są poprawne??
  3. I pytanie z ostatniej chwili: szklarz do którego zwiozłem szkło do sklejenia zwrócił uwagę, że dno jest o kila minimetrów krótsze od szyb bocznych i proponuje trochę skrócić długość akwarium (tak około 1cm). Czy ma znaczenie że akwarium będzie miało 149cm długości zamiast 150cm??? Myślę tutaj w kontekście oświetlenia – czytałem, że jarzeniówki mają 150cm??

Załączam zdjęcia poglądowe mojej kupy szkła.

Pozdrawiam

Romek L.

post-23129-0-90082100-1392057330_thumb.jpg

post-23129-0-44546000-1392057363_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3-4 otwory to zależy jakie śrubunki wejdą być może dali za małe i dla tego 2 idą na spływ ,1 powrót i 1 rewizja , ktoś musiał się bawić widzę jak jest wykonanie na klej trapezowe na klejenie rzadko to widać na baniakach


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam (bo szkło już u szklarza) wszystkie cztery śrubunki są tej samej wielkości: 48-50mm.

"Klejenie trapezowe" - rozumiem, że chodzi o to, że szyba z jednej strony jest cięta na 45stopni?? Szklarz strasznie narzekał na to cięcie bo podobno bardzo osłabia akwarium. Generalnie pierwotne założenia tego akwarium były takie, że będzie widoczne z trzech stron - jednym krótszym bokiem będzie stało do ściany - i pewnie stąd to cięcie szyb pod kątem od strony widocznej.

Generalnie problem jest taki, że dno jest o kilka minimetrów krótsze od ścian bocznych :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklarz strasznie narzekał na to cięcie bo podobno bardzo osłabia akwarium.

Kłamie .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty się nie przejmuj długościami szkła bo 1cm na + czy na - nie robi różnicy byle było równo na wszystkich bokach i dnie. Lepiej się zastanów nad wysokoscia i to poważnie bo sam mam akwarium o wysokości 85cm i juz dawno sobie powiedziałem,że to pierwszy i ostatni raz taki wynalazek!!! Jeżeli go nie obniżysz to będziesz przeklinał ten dzień a dokładnie to,że mnie nie posłuchałeś!!! Bo w tak wysokim baniaku niczego co jest poniżej 65-70cm od góry nie zrobisz bez dobrego manipulatora. Ja sie o tym przekonałem dopiero jak zbiornik juz był zalany solanką. Testy "na sucho" wypadaly nieżle ale już z wodą to nie tak kolorowo. Dzwoń do szklarza i każ mu ciąć z wysokości minimum 15cm! jak będzie 70cm to tak na styk dostajesz dna i wtedy możesz myśleć o jakimkolwiek komforcie obsługi łapami a nie niezgrabnym chwytakiem!!! I nie przejmuj się utratą litrażu bo uwierz mi na słowo pisane,że wysokością w morskim niczego nie zwojujesz.

Co do czterech otworów w dnie to smiało możesz myśleć o wykorzystaniu trzech bo 48-50mm to są otwory pod chydraulikę 40mm a ona taki litraż bez problemu obsłuży a nawet i większy. Zbiornik ci sie kroi bardzo ładny i nie s....prz tego bo szkoda by było! Oglądaj galerie czytaj posty o zakładaniu podobnych baniaków i myśl jak dobrze i wygodnie dla ciebie bedzie rozwiązać sump i dolewkę bo o ile dolewka jest dla twojej wygody to sump jest jakby drugą(i przy takim litrażu nierozłączną) polową akwarium.

A co do światła,jeżeli jeszcze nie masz lampy to nie pchaj się w 150cm bo ok 25% światla wyjdzie ci przez boczne szyby i bedziesz świecił w podłogę a nie do zbiornika a to wywalanie i tak nie małych pieniędzy za prąd.Według mnie t5 54W długość 120cm w zupełności załatwią sprawę oświetlenia u ciebie

Edytowane przez KRUSZYNA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoń do szklarza i każ mu ciąć z wysokości minimum 15cm! jak będzie 70cm to tak na styk dostajesz dna i wtedy możesz myśleć o jakimkolwiek komforcie obsługi łapami a nie niezgrabnym chwytakiem!!!

A co do światła,jeżeli jeszcze nie masz lampy to nie pchaj się w 150cm bo ok 25% światla wyjdzie ci przez boczne szyby i bedziesz świecił w podłogę a nie do zbiornika a to wywalanie i tak nie małych pieniędzy za prąd.Według mnie t5 54W długość 120cm w zupełności załatwią sprawę oświetlenia u ciebie

Z taką wysokością też można sobie poradzić :smiling: Jak ktoś jest wysoki to nie ma problemu , a jak coś to można podstawić stołek i tyle (choć zależy też jaki wysoki będzie stelaż ) . A te 15cm to jednak sporo wody ubędzie bo prawie 17% zakładając że nalejesz ,,pod korek'' .

Nie zgodzę się również co do oświetlenia. Dając T5 54W ustawione w szeregu (nie poprzesuwane jedna do prawego brzegu a druga do lewego) będziesz miał nie doświetlone boki chyba że powiesisz lampę sporo nad taflą wody co mija się z celem bo świetlówki są skuteczne kiedy wiszą do 15cm nad taflą .

Wydaje mi się że zmieścisz T5 80W , sama świetlówka ma 145cm a jej gniazda maksymalnie po 2 cm (jeśli robiłbyś lampę samemu )

Pytanie też jaki typ korali chcesz trzymać ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może z tymi 15toma cm masz trochę racji,że dość sporo by ubyło ale tak czy tak bardziej wszystkim zależy na powierzchni dna niz wysokosci. Przy wysokości 80 cm nikt nie ogarnie rękoma dna w taki sposób aby można na nim było swobodnie (już nie komfortowo) operować skałą czy szczepkami. Ja mam wzrostu 184 czyli nie należę do karłów i nie dostaję niżej niż około 12-15cm od dna a jak zamierzam cos majstrować w połowie długości zbiornika to ani tyle bo górne wzdłużne wzmocnienie nie pozwala na wepchnięcie łap po lini prostej. Mam taki wysoki baniak,niedługo sie przesiadam na większy litraż i wszystkim będę szczerze odradzał takich błędów! Moim zdaniem maksymalna wysokosć akwarium to 70cm i przy tym się będę z calych sił upierał.Oczywiście to co piszę nie tyczy sie"mega" baniaków gdzie tak czy tak musisz do nich wchodzic żeby ustawić lub zmienić aranżację.

EDIT:

Oświetlenie t5 54W/120cm przy tej długości zbiornika wystarcza w zupełności bo przy odległości od lustra wody około 10 cm kąt padania światła jest na tyle szeroki,że spokojnie daje radę doświetlić 150cm i moim zdaniem lepiej dołożyć 2 szt po 54W/120cm i doświetlic całość po głębokości niż swiecić w podłogę tym co będzie traktowane jako "odpad" z za długich świetlówek. Może się mylę i ktoś mądrzejszy sie tutaj wypowie w kwestii światła ale juz miałem takie próby kombinacji u kumpla i też zdecydował w końcu na 54W chociaż dlugo się upieral przy 80W

Edytowane przez KRUSZYNA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma byc widoczne z trzech stron, to az sie prosi wymiar 150 x 85 x 60 h. Bylyby zupelnie inne moliwosci ustawienia skaly niz w takiej 60 cm kiszce. Ustawisz po srodku jeden 20 cm kamien to na boki zostanie raptem po 20 cm... Potem juz beda problemy z czyszczeniem szyb, o wysokosci zbiornika nie wspominajac. Moze ustaw sobie karton o wysokosci 85 cm na jakiejs szafce i zobacz jak tam siegnac do srodka dna...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co pomyślałem 150/85/60H - super wymiar, jak masz miejsce to się nawet nie zastanawiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie przeczytałem Wasze posty i przekonałem się do tej wysokości 85.

Niestety w między czasie szklarz już skrócił na 70cm :(((

Tzn, szkło jest obcięte ale jeszcze nie sklejone bo gdzieś zawiózł do obcięcia ze względu na grubość szyb.

Podobno ma kleić pod koniec tygodnia.

Zastanawiam się teraz nad tym czy zgodnie z Waszymi radami (zwłaszcza Staniego odnośnie skał) nie poszerzyć dnia.

Dodatkowy koszt dla mnie (nie licząc tego, że za ciągłe zmiany szklarz będzie chciał powiesić mnie za j.....) to:

- dwie boczne szyby

- szyba na dno

plus dodatkowe koszty utrzymania i wyposazenia

i zastanawiam się czy warto. Co sądzicie?? Zależy mi na szybkiej odpowiedzi, bo klejenie za rogiem :)

Jesli chodzi o przestrzeń to u mnie w domu jest jej dużo a akwa ma stanowić rodzaj oddzielenia miedzy częscią jadalną a salonem

Na korzyść poszerzenia dna z mojej strony przemawia to że zrobiłbym trzy śrubunki, do dalej nie czuje po co mi cztery śrubunki 50mm??

Odpowiadając na pytanie Felka myślałem na początek o łatwych koralach miękkich (Grzybki, Sinuralia) i łatwych koralach twardych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz taką możliwość, bo koszty trochę wzrosną to ja bym się nie zastanawiał i poszerzał .

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa zostało skrócone do 70h wysokości. Dodatkowo nastąpiła szybka zmiana trzech widocznych szyb z float na opti. Obecne wymiary akwa to: 150x60x70h czyli 630l. Niestety musi zostać 60cio centymetrowa kiszka :(

Poniżej projekt sumpa.Jest to właściwie kopia sumpa Romana/SkoczkaPL z wątku:

http://nano-reef.pl/topic/48898-sump-opis-i-projekty/

Nie czuje trochę zależności miedzy wielkością sumpa a wielkością akwa, prośba więc o weryfikacje bo nie wiem czy dobrze kombinuje ;p. Do tego ma być jeszcze zbiornik biotower z bio balls

Jeśli chodzi o sprzęt to wstępnie myślałem o:

- odpieniacz BK200 lub BK180

- dwie pompy 5000l/godz

- pompa 2000l/h w zbiorniku do podmian

- flitry UV

Co o tym sądzicie??

post-23129-0-27945300-1395573141_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sump właśnie według tego projektu. Jedyne co zmieniłem to nie wkleiłem pierwszej komory na spływ (według mnie bezsensu zabiera miejsce).

Jeśli miałbym zmienić teraz sump to poszerzyłbym go o 10cm do 55cm np. kosztem 5cm z wysokości (choć nie koniecznie ). Po komorze odpieniacza zamiast 2 przegród wstawiłbym tylko jedną - druga przegroda na odpowietrzanie wody w zupełności by wystarczyła . Zmniejszyłbym też szerokość komory na pompę obiegową do 15cm - i tak nic większego tam nie wstawię .

Przemyślałbym jeszcze te bioballs na przykład na rzecz siporaxu . .

PS.

Gdzie kleisz zbiornik ? Na Świętojańskiej ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, na Świętojańskiej :)

Mój sump ma mieć szerokość 50cm. Nie ma za bardzo możliwości na szerszy, ponieważ stelaż pod akwa ma być obłożony kamieniem, który ma być zlicowany z szybami więc słupki są cofnięte w stosunku do szerokości akwarium. Między słupkami po szerokości jest 48cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten szklarz nie jedno już akwarium skleił i widać że się na tym zna :smiling:

Jak nie możesz iść w szerokość to może jeszcze trochę w długość ?.

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czyli ile?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na małą aktualizację moich postępów. Ostatecznie jest tak:

- akwa o wymiarach 150x60x70h z trzech stron opti white z kominem wewnętrznym

- sump 95x46x50h

Sump_v2.jpg

- zbiornik na podmiankę 50x30x65h, który pierwotnie miał być zbiornikiem na dolewkę

-automatyczna dolewka bezpośrednio z filtra RO

Akwa sklejone, stelaż pod szafkę gotowy – wszystko ustawione w docelowym miejscu i zalane na próbę.

IMG_8652.JPG

IMG_8657.JPG

Zamówiona lampa Giesemann Matrixx II 8x54W w Seafarmie – przystępuję do hydrauliki i przeróbki elektryki.

Jestem na etapie poszukiwania odpieniacza. Propozycje są takie:

- white skim 200 by Sebastek

- white skim 250 – tu jest problemik bo komora sumpa ma 30cm i konieczna będzie przeróbka, z drugiej stron spotkałam się też z opinią, że będzie za duży

- deltec SC 2060

- dobra używka od Staniego np. Shuran 200 J

Chciałbym aby odpieniacz był cichy i wydajny. Przewidywana obsada na początku miekasy a potem LPS i SPS, ryb raczej więcej niż mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się bardzo dobrze !

Z podanej listy ja bym obstawiał na shurana.

"Stężenia" na bocznych ściankach bardziej prawidłowo by było dać w przeciwnych kierunkach - tak mi się przynajmniej wydaje ;-),

Powodzenia !


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawy zbiornik. Powodzenia


500l w obiegu

Start 9.08.2014, wsparcie Męża - bezcenne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda trochę tej straty światła przez to wzmocnienie.

No właśnie też mnie to martwi :(

Zastanawiam się właśnie czy nie da się tego przerobić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Masz już odpieniacz ?

Mam BK 250 do sprzedania, jeżeli jesteś zainteresowany do zapraszam na priv.

Pozdrawiam Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.