Skocz do zawartości
sebaolo

Pierwsze akwarium Seby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postanowiłem pokazać moje pierwsze akwarium morskie. Dotychczas miałem do czynienia tylko z akwarystyką słodką i przyszedł czas na coś nowego. Zbiornik to standardowa kostka aquaela.

Wystartowałem na żywej skale 4 kg, świeżej wodzie. Na razie obserwuje co tam siedzi w tej skale. Akwarium działa 3 dni. Do tej pory zaobserwowałem tylko jakieś makro glony ale dokładnie nie wiem co to jest. Jeśli ktoś może podpowiedzieć, będę wdzięczny. Zobaczymy jak przebiegać będzie dojrzewanie i wtedy podejmę decyzje kiedy pierwsze życie. Teraz wielką frajdę sprawia obserwowanie samej skały i tego co widać na fotkach.

post-19325-0-44707600-1392751150_thumb.jpg

post-19325-0-95715500-1392751167_thumb.jpg

post-19325-0-51616700-1392751179_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że zaczynasz od tak małego zestawu...szybko przesiądziesz się na większe :D Skałę masz całkiem sensownie poukładaną, będzie trochę miejsca na korale. Co do glona to luknij sobie tutaj i pewnie namierzysz to co masz w baniaku:

http://pl.reeflex.ne...tegorie/47.html

Tradycyjnie mam xenię, chyba z capnelli też się coś ostało i jakieś ślimaki, więc możesz się zgłosić jak całość ci się w miarę przeżre. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedz i podesłanie stronki. Na moje oko laika to mam chyba wszystkie glonki z tej strony :smiling: Siedzę z lupą przed akwarium i oglądam.Nic tam jeszcze nie ma ,ale radocha niesamowita.Pozdrawiam i proszę o sugestie i uwagi.Wiedze mam zerową ale myślę że zdobędę pierwsze szlify na tej kostce ,a w poczekalni stoi już 375 l po paletkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam :) trzydziestki są the best :)... ślicznie się zapowiada :) ja u siebie samą skałkę przez ponad 1.5 miecha oglądałem z zapartym tchem :) jeśli można coś powiedzieć, to moim zdaniem powinieneś spróbować odsunać skałkę od boków akwa, będzie Cię pewnie póżniej denerwowało, że czyścikiem nie możesz bezproblemowo czyścić :( a pewnie będą różne osady, glony itp. aaaa i poobserwuj temp, bo jak jestes w mieszkaniu i grzeją to pewnie grzałka jest tam zbędna :) u siebie wyjąłem w końcu bo jak wlączałem to było 27 stopni a po wyłączeniu 25, więc używam jej tylko do podgrzania wody do podmianki :) ( żeby sprawdzić zasolenie przy 25 stoniach ) życzę cierpliwości i powodzenia :) ( btw term też już wyjąłem :p )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

życzę powodzenia i pozdrawiam nowego morszczaka z poznania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takiej pojemności zbiornika będziesz miał same problemy przez które szybko zniechęcisz się do akwarystyki morskiej.

mały baniak- duże problemy

duży baniak- małe problemy

ale i tak powodzenia.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam - ciekawie się zapowiada. Będę obserwował temat.

Też mam 30 i minęło już 4 miesiące i większych problemów jak na razie nie mam. Dodam - nie mierze żadnych parametrów wody. Ostatnio zasolenie sprawdziłem i było ok i po sprawdzeniu rozwalilem salimetr :/

Jak masz zamiar trzymać miekkasy to będzie wszystko ok. Z twardymi będzie pewnie trudniej, ale ja mam od ponad miesiąca dwa rodzaje pavony (wiem, że jeden z latwiejszych twardych) i ładnie się zalały w skale i widać już przyrosty - więc i z mało wymagajacymi twardzielami też się da:)

Trzymam kciuki i nie poddawać się - pozdrawiam!


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija 9 dzień od zalania zbiornika. Świecę 5 godzin na dobę i dolewam dziennie około 150 ml wody. Szczerze powiedziawszy myślałem że po takim czasie troszkę więcej żyjątek wylezie ze skały, bo wyglądała na bogatą,ale może jeszcze za wcześnie. Do tej pory widziałem w nocy kilka jakichś jakby glist, które po zapaleniu światła chowały się w skałach i to by było na tyle. Skały pokryły się mnóstwem jakichś farfocli, wiec myślę że jest ok. Pomiarów jeszcze nie robiłem.Na jednej ze skałek wypatrzyłem coś jakby białą pleśń wciśnięta w szczelinę, może ktoś miał coś takiego u siebie i wie co to jest widać to na fotce.

post-19325-0-76512900-1393185836_thumb.jpg

post-19325-0-36799100-1393185848_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 18. Do akwarium trafił piasek,około 3 kg. Nic spektakularnego się przez ten czas nie wydarzyło. Skały obrośnięte glonami zielonymi.Wszędzie pełno nitek meszku i innych dziwnych narośli.Wydaje mi się że znalazłem miejsce w którym kiełkuje jakiś koral, ale jest tak mały że nie mogę go uchwycić aparatem.W skałach grasuje jakiś krab,pasażer na gapę dostał się do zbiornika ze skałą. Wielkość około 5mm. Nie potrafię go zidentyfikować. Cecha charakterystyczna to białe jakby bransoletki na szczypcach. Może ktoś widział coś podobnego? Na przyszły tydzień planuje wprowadzenie jakiegoś prostego życia.

post-19325-0-00863000-1393883184_thumb.jpg

post-19325-0-49596000-1393883196_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 25. Dzięki uprzejmości kris 1976, do zbiornika trafiło pierwsze życie. Capnella, Ksenia pulsująca , oraz coś czego nazwy nie znam. Po wprowadzeniu pierwszych korali okazało się że cyrkulacja którą posiadam ,a mianowicie coralia 900, jest zdecydowanie za mocna i kładzie wszystkie korale. Musiałem z niej zrezygnować. Zobaczymy może w przyszłości zamontuje ją ponownie. Capnella napompowała się zaraz po zamontowaniu. Kseni zabrało to troszkę czasu ale już pulsuje, nie otwiera się jeszcze do końca , ale jestem dobrej myśli.Oczywiście korali jeszcze przybędzie.W następnej kolejności planuje wprowadzić jakieś grzybki i może zoaski,ale póki co obserwuje obecnych lokatorów z nadzieją ,że woda im opowiada.

post-19325-0-37844900-1394396486_thumb.jpg

post-19325-0-82510100-1394396496_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło sporo czasu od ostatniej aktualizacji .W akwa niewiele się zmieniło glony ustąpiły prawie nic nie przybyło oprócz 3 ślimaków. Jeden kopiący i dwa normalne. Z glonami poradziły sobie w tydzień. Nie wierzyłem że to możliwe a jednak ślimaki w akwarium czynią cuda. Ksenia z jednej szczepki rozrosła się do sporej ilości. Przypadkowo do zbiornika trafił twardziel. Gdy go przyniosłem wyglądał jak martwa skałka. I tak polip po polipie obrasta cały szkielet. Parametrów wody niestety nie znam. Wszelkie sugestie, pomysły ,uwagi mile widziane.

post-19325-0-97456700-1400917998_thumb.jpg

post-19325-0-38960000-1400918008_thumb.jpg

post-19325-0-65473000-1400918024_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie aktualizowałem. Akwarium prawie w niezmienionym stanie.Doszła jedynie zoa. Były 2 mini kolonie ale jedna się rozpuściła. Ratując tę drugą przestawiłem ją w inne miejsce. Na razie wygląda tak jak na zdjęciu ,mam wrażenie że jest taka jakby bardzo drobna i delikatna, może macie jakieś pomysły dlaczego tak jest? Mam też takiego małego twardzielka. Nie wiem jak się nazywa.Kilka miesięcy stał w miejscu, teraz zaczął zalewać szkielet i rozlewać się na skałę. A to coś fioletowe, macie jakieś pomysły co to?

post-19325-0-98313800-1414352212_thumb.jpg

post-19325-0-09650700-1414352223_thumb.jpg

post-19325-0-96294900-1414352236_thumb.jpg

post-19325-0-99803800-1414352247_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja pomysłu nie mam ale podoba mi się Twoje kosteczka . Dlaczego nie ma w niej rybek ? owszem korale są bardzo ciekawe, ja godzinami mogę na nie patrzeć i zawsze coś nowego odkryję. A co masz w filtrze i czy dajesz jakieś preparaty dla korali.

Pozdrawiam Nana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybek nie ma z prostej przyczyny. Nie zakończyłem jeszcze zasiedlania koralami(idzie to bardzo powoli)docelowo chciałbym coś wpuścić. W skale żyje sobie krab który trafił do mnie wraz ze skałą niestety nie ma możliwości złapać gada, więc sobie łazi widać go tylko w nocy. W kaskadzie nie ma nic poza watą i pokruszoną resztką skały która nie zmieściła się do kostki.Na porost korali nie leję nic, pewnie dlatego te przyrosty takie mizerne. Jedynie xsenia się rozpanoszyła. Na te chwile korali mało ,ale faktem jest że obserwując kostke cały czas można zaobserwować coś nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe fotki.W akwarium zamieszkały nowe stworki. Są dwa rodzaje grzybków taka jakby brązowa xenia-nazwy nie znam. Oraz zoa. Niestety zoa znikły w nocy.Podejrzewam dzikiego kraba ,który przybył z żywą skała .Musze go odłowić.Tylko jak?

post-19325-0-09751000-1416159122_thumb.jpg

post-19325-0-70674200-1416159134_thumb.jpg

post-19325-0-18169800-1416159147_thumb.jpg

Edytowane przez sebaolo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do zbiornika trafił nowy gagatek wydaje mi się ,że jest to Quadricolor. Posadowiłem go na szczycie skały, ale już na drugi dzień ukwiał znalazł sobie inne miejsce i siedzi tam 2 dni,więc chyba mu się podoba.

post-19325-0-62837500-1418066380_thumb.jpg

post-19325-0-78213500-1418066387_thumb.jpg

post-19325-0-28278400-1418066392_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błazna wpuść,będzie dbał o ukwiała,czyścił i karmił i będzie na co popatrzeć wieczorami jak się do snu będzie układał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad błaznem ,ale nie chce przesadzić z obsadą. Napisałeś że będzie go dokarmiał. Zastanawiam się w jaki sposób?Czy może ktoś karmi swojego ukwiała,piszą że to niby wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kawałek krewetki podaje w palcach błaznowi a on jak tresowany pies odbiera i zanosi prosto do dzioba ukwiałowi,i tak po kolei aż nakarmi wszystkie cztery,kilka razy widziałem jak zanosił im resztki ślimaków które kraby wytargały z muszli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego ukwiala karmilem krewetka koktajlową :baby:-mały kawałek. Raz zauważyłem jak macki nie wyłapały kreweci a błazen dopadł pokarm i prosto w otwór podał ukwiałowi :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisaliście,tak zrobiłem.Wydawało mi się że ukwiał był dziś taki jakby mniej napompowany.Pomyślałem że może faktycznie przydało by się go czymś go nakarmić.Miałem w domu zamrożony filet ryby. Odciąłem kawałek wielkości paznokcia i podałem nabijając na nożyczki.Wcina aż miło.Nie myślałem ze wygląda to tak spektakularnie.Zobaczymy może jutro będzie ładniej napompowany.Nie wiem tylko z jaką częstotliwością podawać mu pokarm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie nie będzie bardziej napompowany,jak trawi i wydala to się kurczy jakieś 2 dni,przynajmniej moje tak mają i oczywiście w zależności od wielkości żarła. ja karmie raz w tygodniu kawałkiem krewetki z marketu 0,5 cm. i rosną jak głupie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quadri w 30l. To jakby człowiek w budzie musiał mieszkać. Jeżeli przeżyje to w 3 miesiące zajmie Ci całą skałę, i wypali resztę obsady Jak podrośnie i wrzucisz mu papu tupu koktajlówka albo stynka to z tego co wyleci z gęby zrobi się żur. Wsadzi polipa do pompy albo wlezie na nią, i po quadri i akwa.

Błazenka do tego w 30l??? A potem zółtka i skrzydlice...

Jedna babka i może mały garbik najwyżej.

Chyba, że chcesz po kilku miesiącach się na co najmniej reefmaxa przesiąść.

Piotr

Edytowane przez MrHW (wyświetl historię edycji)

panele fotowoltaiczne - prąd ze słońca

Zaufany elektryk

Usługi księgowe

Mydł;o domowe

Akwarium 100x55x40(220L). Odpieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała sucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.