Skocz do zawartości
kolalysy

dojrzewanie a światło i odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ponieważ będę niedługo startował z nowym zbiornikiem (300 + 50l) mam pytanie. Czy dla wystartowania muszę oświetlać zbiornik czy też niekoniecznie oraz drugie pytanie, czy muszę mieć włączony obieg z odpieniaczem czy też nie nie muszę mieć odpieniaczq na początek. Pytam bo lampę i odpieniacz planuję zakupić trochę później (kilka tygodni) a wystartowałbym od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja musi być. Światło raczej też, nie musi być jakieś wypasione ale dobrze jakby było :)

Bez odpieniacza na początku jakoś da radę.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz I obieg ma chodzic od poczatku caly czas. Oswietlenie tez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz życia to świeć tyle co dla glonów, odpieniacz też nie musi chodzić non stop, dmuchaj w skałe jak najwięcej i filtruj wode na zrzucie.


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja musi być. Światło raczej też, nie musi być jakieś wypasione ale dobrze jakby było :)

Bez odpieniacza na początku jakoś da radę.

patrząc po twoich parametrach to chyba też bez odpieniacza jedziesz :)

Odpieniacz powinien chodzić od samego początku...


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Chwila do czego ten odpieniacz ma w czasie dojrzewania służyć ? Bo cyrkulacja wiadomo, tak samo jak te 4- 6 godzin światła. Ale odpieniacz to nie rozumiem skoro nie będzie tam zbyt wiele do usuwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrząc po twoich parametrach to chyba też bez odpieniacza jedziesz :)

Odpieniacz powinien chodzić od samego początku...

Jak już tak dobrze patrzysz to na pewno zauważyłeś że akwarium dopiero co zalane i zaczyna sie dojrzewanie ;)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii poleciłbym jednak zarówno włączyć światło jak i odpieniacz.Dlaczego?Załóżmy że zalejesz baniak ze skałą i będzie się kręcił kilka tygodni.Wydawać Ci się będzie że jest wszystko ok,ładnie i pięknie ale kiedy załączysz światło to wszystkie procesy mogą ruszyć i pewnie ruszą jakby od nowa.Tak więc lepiej niech wszystko dzieje się od początku.Załatw sobie chociaż może jakieś zastępcze światło,ale niech coś już świeci.

Co do odpieniacza to powiem Ci że startowałem na suchej skale(w sumie to była kiedyś żywa ale leżała gdzieś chyba bez wody i obeschła) i mój odpieniacz wywalał taką smołę że się zdziwiłem.

Powiem tak.Nie masz światła ani odpieniacza-też da radę.Jednak mimo wszystko sugerowałbym jedno jak i drugie od samego początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałam z obiegiem, odpieniaczem i światłem. Świeciłam od początku tyle ile miało być docelowo. Odpieniacz ma co robić, bo część życia ze skały czy tego przywiezionego, czy tego które się pojawia w trakcie dojrzewania, obumiera i się rozkłada i produkty tego rozkładu usuwa odpieniacz. U mnie od samego początku był urobek.


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila do czego ten odpieniacz ma w czasie dojrzewania służyć ? Bo cyrkulacja wiadomo, tak samo jak te 4- 6 godzin światła. Ale odpieniacz to nie rozumiem skoro nie będzie tam zbyt wiele do usuwania.

Odpieniacz nie tylko usuwa ale też natlenia i następstwa tego .

kolalysy

Albo podłącz i załącz wszystko ,albo wcale nie startuj i poczekaj aż wszystko skompletujesz .


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pol roku to juz mialem pelno ryb i super sps-y, ale odpieniacz, swiatlo i testy (parametry) mialem od pierwszego dnia na 100%.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Również polecam poczekanie aż sprzęt będzie skompletowany i zrobienie tak jak należy - z odpieniaczem od początku :)

Odpieniacz po pół roku - to jakieś nieporozumienie. Ale to zależy od tego co chcemy hodować - czy glony czy rafę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja startowałem kilka zbiorników nawet u znajomych jak najbardziej odpieniacz od początku, ale swietło cyklicznie pierwszy tydzien bez świetła i codziennie bakterie, drugi tydzień zaczynaliśmy oświetlanie po 1,5 godziny dziennie czyli pierwszy dzień 1,5 godziny, drugi dzień 3 godziny, odpieniacz chodzi od samego poczatku i na tym nie radze oszczędzać lepiej kupić lepszy odnieniacz. hmm zbiorniki startowane ta metodą zauważyłem ze jest dużo mniej glonów parametry fajnie się stabilizują. po 2 tygodniach akwarium zaczynaliśmy zasiedlać (slimaki, rozgwiazdy, błazny itp), (akwaria startowane na świerzej wodzie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja odpieniacz obieg na poczatku powinien byc i chodzic na maxa, ulatwi to ustawienie pomp (bo beda wydmuchiwac piasek) swiatlo to stopniowo zwiekszac swiecenie i tak do 0,5w/l (swietlowki) i ogladac przebieg dojrzewania jak beda wyskakiwac glony czyszczenie szyb skal itd po wlozeniu zycia w postaci korali bym swiecil juz jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

W moim przypadku odpieniacz i cyrkulacja na maxa od początku, natomiast światło tylko tyle co przez okno wpadło ( startowałem w maju więc trochę świeciło ). Lampę odpaliłem dopiero po 3 miesiącach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Odpieniacz dodałem dopiero po pół roku.

to już wiem skąd twoje problemy z baniakiem :p

u mnie odpieniacz od samego początku chodził na 100% i potwierdzam to co napisał Stani.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nikomu nie odradzam odpieniacza by było jasne ale pierwsze morskie śmigało ponad rok bez na samych podmiankach. Więc się da.
. Da sie, ale z jakimi efektami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak koledzy zauważyli, większość postów kolegi ssj44 traktuje o walce z dino, odpowiedź w zasadzie jest między wierszami :-)

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja pokaże jak wygląda akwarium bez odpieniacza :D

glony+akwarium+morskie.jpg

Pozdrawiam kolegę ssj44 :p


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne nawet :animier:


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę to kolega ssj44 używał jeszcze filtra kubełkowego :) a wątek z dino ciągnie się od ponad pół roku


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila do czego ten odpieniacz ma w czasie dojrzewania służyć ? Bo cyrkulacja wiadomo, tak samo jak te 4- 6 godzin światła. Ale odpieniacz to nie rozumiem skoro nie będzie tam zbyt wiele do usuwania.

Mocniej natleniona woda większy potencjał redox ,lepsze utlenianie ,a wiec bardziej krystaliczna woda .


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.