Skocz do zawartości
Komarek

Chelat żelaza do refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Stosuje ktoś chelat żelaza do wspomagania glonów w refugium? Jakie dawkowanie,jakie efekty?

Podzielcie się doświadczeniem :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wzmożenie koloru,tylko wzrostu glonów.

Na dzień dzisiejszy nie są takie sprężyste,zielone,zdrowe jak były. Szerzeją i są łamliwe. W roślinnym tak było przy niskim Fe - a glon to roślina,dlatego pytam....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:blushing: Edytowane przez akvarius (wyświetl historię edycji)

Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem refugium właśnie z powodu zbyt wysokiego PO4.

Aktualnie jest powyżej 0,5

NO3 5

Wiem,że wielu przy refugium dozuje Fe w preparacie Red Sea. Wiem też,że Fe jest w innych preparatach powszechnie dozowanych. I korale rosną. Problemy są przy przedawkowaniu - jak ze wszystkim.

Ja pytam o dozowanie żelaza w postaci chelatu Fe. O ilość itd. Chciałbym usłyszeć opinie tych,którzy go stosują. A wiem że tacy są. I byłbym wdzięczny za konkretne odpowiedzi a nie puste gdybanie osób które nie mają w tej sprawie nic konkretnego do powiedzenia.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chelat żelaza kent marine. Podpisane chelat żelaza, ale zawiera też mangan i kobalt. stosuję krople tygodniowo jak mi się przypomni. efekty -no nie wiem.wydaje mi się że żelazo nie jest tym brakujacym czynnikiem u mnie.

Z chelatami żelaza to jest podobno tak, że te na EDTA nie nadaja sie do morskiego. Musi być jakis specjalny chelat bo inaczej przy pH około 8 nie działa-za szybko się rozpada. Tyle pamietam, bo własnie szukałam kiedys jak dotuczyc glony.

Z praktyki wyszło, że światło jest najlepszym dopalaczem


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zelalazo moze ale nie musi byc powdem braku wzrostu glonow. Od dwoch miesiecy nie dozuje i nie ma to wplywu na makrogolony wiec nie martwilbym sie zelazem a pozostalymi elementami ukladanki tylu swiatlo, dostep do NO3 iyp

Z zelazem trzeba rowaznie bo ze tak powiem glony "plagowe" sa szybsze niz makroglony i mniej wymagajace.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mintaju kochany - na Twoją odpowiedź najbardziej czekałem. Jesss,dzięki :-)

Ile lejesz tego Ferro+ ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie leję, ale przy mocno obsadzonym makroglonami zbiorniku schodził jeden "psik" dziennie (na 112 litrów).


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Mam ten preparat u ojca. Zacznę bardzo delikatnie,zobaczymy :-)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A znasz może dokładniej skład tego nawozu? W internecie nie idzie znaleźć nic więcej niż tylko ogólnikowe:"Wzbogaca wodę w żelazo w przyswajalnej dla roślin formie oraz uzupełnia poziom niezbędnych mikroelementów: mangan, cynk, miedź, bor, molibden, w optymalnych ilościach i proporcjach." ?

Teź mam problem ze wzrostem glonów ale mam opory przed laniem czegoś czego skład jest podany tylko w ogólnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam, ale też nie jest mi potrzebny - działa, nie szkodzi, czego chcieć więcej :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale potem chcesz zmienić preparat i nie wiadomo czy nowy stoswoać 1/10 czy x 10. albo producent zmieni stężenie...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze mówiąc,przy roślinnym zawsze sam robiłem nawóz Fe z chelatu. I podawałem 1/3-1/2 zalecanej dawki.

Mam jeszcze worek proszku to go rozrobię w RO. W sieci był gdzieś pełen skład nawozów Aqua-Plant. Muszę poszukać...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumienia tego co mam zamiar zrobić i możliwości przewidzenia konsekwencji.

I żeby to nie było tak:

-Tato dlaczego przyszlismy do tego sklepu tak późno ?

- nie gadaj tyle gówniarzu tylko piłuj kłódkę

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z doświadczenia polecę Ci Ferro+ Aqua Artu :)

Co do tego Ferro to trzeba pamiętać że jest ze wzgledu na swój skład ( pan liszewski nie informuje na produktach co w ich produkcji stosuje - jako jedyny w produktach bardziej zawansowanego zastosowania bo poprostu sam niewie co tam leje) jest to produkt swiatło wytrancalny czyli jak najwyklejszy utrwalacz się naświetla. Butelka jest z przezroczystego plastiku co jeśli trafił do nas z półki sklepowej, już jest do d..y. Wśrôd awarystów roślinych te produkty są klasy gorszej niż wszystko co jest na rynku i stosują je tylko nie doświadzeni z holendra. Jeśli już żelazo to tylko EasyLife może droższe niż to z Aqua Art ale w butelce z plastku mlecznego i opisem skladu zasadowego użytego do produkcji.

zabepegy.jpg

Wysłane z mojego iPhone 5s

przez Tapatalk

Edytowane przez Krajca (wyświetl historię edycji)

033fd43db32ee7743f8be8c887bf68a3u416a384.png

Akwarium 210L Red Sea Max, Panel 40L, Oświetlenie 6x39W 2x Arcadia Hybrid , 2x Arcadia Deep Blue, Cyrkulacja 2x Jebao WP25 z twin controlerem, Skimmer org od Red Sea w panelu. Balling Aquaforest kompletny z komponentami. Sól Aquaforest Reef Salt

Testy wody Red Sea Pro oraz Hanna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobię roztwór z chelatu 13%. I delikatnie zacznę dozować. Zobaczymy. Test na Fe mam.

Zrobię dwa zbiorniki doświadczalne. To samo światło,taka sama woda. Różne dawki Fe. I trzeba będzie znaleźć złoty środek :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, podzielisz się wynikami?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komarek, po co chcesz nawozic refugium? I w ogole to po co Ci refugium? Uzywasz je do eksportu nutrientow czy raczej ze wzgledow estetycznych?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Jak kolega pyta o chelat zelaza to odpowiedzcie mu konkretnie na pytanie a jak nie to nei zabierajcie glosu.

Chce refugium jego sparwa, co was to obchodzi?

I nie pitolic mi tu ze refugium sie nie sprawdza.

Gowno sie znacie na refugiach jak nie umieliscie wlasnych zalozyc czy przez monet poprowadzic zbiornika na tym.

Przepraszam za styl wypowiedzi, ale niektorzy nie zasluguj na inny.

Daniel nie obraz sie ale jakie sa przeciw wskazania refugium kiedy chce miec LPS i SPS?

Co ta sa fanjne parametry.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co refugium? - Mam wysokie PO4 i plage briopsis. Na testach salirerta niby OK,ale na fotometrze wyszło 0,98! Duże,częste podmiany i zeszło do ok.0,5. Ale przy takim poziomie stoi.

Briopsis- Walczyłem z nim Kh - miałem nawet ponad 18! Mg też się nie sprawdził. Nie pomogły też mitraxy,dolla,borsuk. Znika i wraca. Nie chcę robić restartu na razie.... To ostateczność.

Nie mam problemów z odpieniaczem,Schuran idzie jak burza. Dodatkowo w sumpie wata. Wyssany piasek by nie gromadził syfu. Za skałami regularnie wietrzone. Ph powyżej 8.

Trzeba je więc po prostu zagłodzić.

Tak jak przy Paletach hydroponika - tak tu refugium.

A po co żelazo? - Dostałem od kumpla spaghetti. Światła ma dużo,6500K. Ma też NO3 i PO4. A jednak robi się wątłe,szare,mało zielone. Małą porcję dałem do pojemnika do którego podawałem Fe. Na czuja. Glon odżył... Jednak nie chcę wprowadzać na czuja za dużo Fe do systemu - dlatego pytam.

Co do korali - mam miękkie,LPS. Były/są dwa SPS ale przy takim PO4 zaczynają odchodzić. Briopsis je zarasta więc są na straty.

Abdorber zabił PO4, ale znów wzrosło. Karmię mało,dwie kostki na dzień. Podmiany 25% na tydzień.

Refugium nie zaszkodzi. A może pomóc.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie wyczytałeś że refugium konsumuje po4 , nie wydaje wam się że makroglony konsumują no3, po4 to w takim stężeniu usuwasz ,tylko ,rowa, atrament , ps daniel nie pisz więcej znowu ci się dostanie, niech baniaki wysadzają


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz ile masz tego światła nad glonami, z czego to światło (LED ? ile lm/w ? itp.)

Ile jest litrów tego refugium ?

Poczytaj to: http://www.aslo.org/...ssue_6/1182.pdf

Autorzy wyznaczali poziomy cynku, żelaza i manganu przy których tempo wzrostu glonów nasycało się i nie rosło bardziej. Stosowali EDTA więc można odnieść się do zastosowanych dawek.

Edit:

Rozważ użycie jakiejś innej metody niż glony żeby szybciej poprawić parametry. A refugium jak już ruszy pomoże je utrzymać w ryzach.

Spróbuj użyć caulerpy. Też jest skuteczna a czasem radzi sobie lepiej niż chaeto. Regularnie plewiona nie jest zagrożeniem.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.