Skocz do zawartości
Komarek

Chelat żelaza do refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie z Galicji nie robcie mi wstydu :blushing:

Jeden pisze ze glon nie konsumuje PO4, drugi sie obawia ze po pysku dostanie. Jak wy reprezentujecie nasz region piszac takie rzeczy? :shock:

Sa rozne metody prowadznei zbionikow i nie ma znaczenia czy SPS czy miekasy. Nie ma ZADNYCH przeciw wskazan by miec|refugium i basta.

Nie wiem dlaczego u nas powszechnie sie uwaza ze refugium jest bezuzyteczne i strata czasu, gdzie w innych krajach jest na porzadku dziennym

Odpwiedniej wielkosci jest w stanie zapewnic nam niewykryawalne parametrynie przez co nie trzeba bawic sie w filtry przeplywowe, Rowe, pompy dozujace i inna chemie. Nie wspomne tutaj o kosztach. Pomijajc sam fakt sposobu na niechciane nutrienty warto tez dla innych wlasciwiosci lub chocby samej obserwacji. Nwet najbardzioej wymagajace SPS ida w parze z refugium.

Wiec albo prosze piszcie na temat, albo schowajcie swoje metody i komentarerze o wysadzaniu baniaka dla siebie.

@ Komarek

Jezeli popularne "spaghetti" nie rosnie lub marnieje to albo slabe swiatlo, albo ze wzgledu na zachwianie proporcji w skladnikach. Glon bardzo skuteczny w usuwaniu No3 i PO4 ale uzalezniony tylko od skladnikow w kolumnie wody brakuje czegos jednego i wzrost wyhamowywuje.

Glony zapusczajace ryzoidy (powiedzmy korzenie) w substracie sa znacznie lepiej przytsosowane do wzrostu, poniewaz w wartswie osadow stezenie NO3, PO4 jest zawsze wieksze, niz w kolumnie wody, a dostep do mikroelementow maja z procesu mineralizacji osadu ktory wykonuja bakterie.

Wiec ja Ci polecam

Caulerpa prolifera - https://www.google.co.uk/search?q=ryzoidy&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=3fcWU--RHoPnywOUxYLwAg&ved=0CAoQ_AUoAg&biw=1777&bih=861&dpr=0.9#q=caulerpa+prolifera&tbm=isch

I takie swiatlo 20w na max 100l refugium

https://www.google.pl/search?q=halogen+led&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=xPkWU_fPLKe_ygPojYC4Dg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1600&bih=775#imgdii=_

Przez pierwsze 3 mieisce nie wyrywasz nic pozwalasz zarosnac. Suplementacja co najwyzej JOD chyaba ze masz mocno przewymiarowany odpieniacz.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony które miałem,dostałem od Domela. Były już trochę " słabe"

Wczoraj przywiezione świeże.

Światło 20W kompakt 6500K

Refudium ma 23x17x17

Na razie nie będę podawał nic,zobaczymy.

Pierwsza porcja nadal jest,ale trochę słaba. Od razu widać różnicę pomiędzy nimi a " świeżymi"

Docelowo będzie światło Led,tylko muzę je wymyślić. Prawdopodobnie takie jak ma Chudy - 8różowych i 4białe. Jemu pięknie rośnie....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla rozluźnienia:

Przychodzi dwóch Żydów do rabina by ten rozsądził spór między nimi. Pierwszy opowiada jak to wygląda z jego strony, opowiada żarliwie całą historię na co rabin odpowiada:

- Masz rację.

Po nim opowiada drugi historię ze swojego punktu widzenia i stara się dowieść, że słuszność leży po jego stronie. Także na jego wywód rabin odpowiada:

- Masz rację.

Na te słowa nie wytrzymała przysłuchująca się wszystkiemu żona rabina i mówi:

- Przecież to niemożliwe! Oni spierają się ze sobą, o to który ma rację, a Ty mówisz, że mają ją obaj? To niemożliwe!

Rabin z niezmąconym spokojem odpowiada:

- Ty też masz rację!

Wersja "Na razie nie będę podawał nic,zobaczymy." jest prawdopodobnie najgorsza. Masz problem z PO4 i lepiej żebyś go rozwiązał jak najszybciej a rozwiązanie poprzez glony zajmie trochę czasu - tym bardziej że to refugium wygląda na dość małe. Nie spodziewaj się lepszego tempa spadku PO4 niż ok 0.1 mg/l na 2 tygodnie.

Nawet jeśli refugium ruszy to obecnego NO3 nie wystarczy do zużycia tej ilości PO4. Przejdziesz do obozu tych co dozują NO3 :devil: .

To że moczysz w wodzie glony które zdychają to nie znaczy że usuwasz PO4 - może się okazać że dokładasz.

Robisz duże podmiany wody więc żelaza z soli powinno wystarczyć - w końcu dla bryopsis jest go dość.

Zacząłbym od poprawy światła. Światło z 20W kompaktu to może być jakieś 1000-1300 lm - szału nie ma, tym bardziej że pewnie sporo idzie na boki. To jest też kwestia widma. O ile pamiętam u mnie refugium pod kilkunastowatowym kompaktem było raczej blisko granicy przetrwania. Ten reflektor LED co Grzegorz Dyzma poleca to najefektywniejsze rozwiązanie przy minimum kosztów i zawracania głowy. Patrz tylko żeby lm/W było duże a najlepiej powyżej 100. Co do barwy światła nie mam przekonania - u mnie nad refugium jest chińczyk 40W 10000K 4400lm i jest OK.

Refugium jest naprawdę fajne jako fabryka jedzenia dla mieszkańców akwarium. Warto go mieć. Ale nie jest to sposób na rozwiązywanie doraźnych problemów tylko na unikanie niektórych z nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, jak chaetomorpha Ci nie zadziała, mam Caulerpe taxifolię - mogę się podzielić :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,będę miał na uwadze :D

Zresztą coraz bardziej podoba mi się pomysł akwarium miękko - glonowego :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie doczytałem teraz widzę po4 0,98 to po wymianie 90% wody dalej lipa 0,09 :alien: a glon do doniczki i na balkon TESTER do tablicy, ile glony 1 litr jest w stanie wchłonąć w 24h, PS @pppp chyba rozmawiałeś z danielem :thumbup:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje refugium ma 23x17x17. Jaki halogen do tego- 10 czy 20W?

Temp światła 6500 czy bliżej 5000 np.4500?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak, co, PO4 0,98 i glony mają to przejeść ?!

Ja by było tak pięknie, to pewnie każdy by miał wiadro zieleniny podpięte.

Jedyna szansa aby refugium potrafiło sobie po części poradzić z po4, to zbicie go "chemicznie" do bardzo niskiego poziomu,w tedy, może ilość produkcji będzie się bilansować z pochłanianiem ale to raczej się sprawdzi tylko przy bardzo słabo obsadzonych baniakach.

Tak jak pisze @akvarius, jaka jest wydajność 1l glonów ? przy jakim oświetleniu ? i czy aby to sobie radziło, to przypadkiem nie potrzeba dużego zbiornika z refugium i do tego bardzo dużo watów nad nim ?

Nie przeczę, że glony są bee, są dobre, trochę pomogą w no3, do tego masa życia w ich otoczeniu sobie wegetuję co na pewno pozytywnie wpłynie na biologię akwarium, ale pochłanianie PO4, niestety jest bardzo przecenione.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy pisza co wiedza, inni zas wiedza co pisza.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nono a świstak tak siedzi....


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry No3 Po4 nie wykrywalne.

Po usunieciu glonow wyszlo dla zobrazowania dwa wiadra 12,5 kg bez upychania.

PO4 skoczylo na 0,06.

Obsada 12 ryb

Obsada NP, LPS, SPS

W refugium swiatlo 20W

Akwarium od pol roku nie widzialo adsorbera

post-8731-1394093527,89_thumb.jpgpost-8731-1394093565,24_thumb.jpgpost-8731-1394093586,17_thumb.jpgpost-8731-1394093621,56_thumb.jpgpost-8731-1394093667,12_thumb.jpgpost-8731-1394093706,51_thumb.jpg

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, Grzesiu Grzesiu, zdecyduj w którym kierunki idą twoje przekonania.

W tym wątku glony są super, w innym znów, prawidłowo wykonane DSB - czyli co jest w końcu kluczem.

To tak żeby ci ciśnienie w czwartek dźwignąć :turned:

I dodam, raz jeszcze co już wcześniej napisałem - masz tak ładne parametry ponieważ nie skoncentrowały Ci się fosforany do wysokich jednostek. I przy czystym prowadzeniu, tak jak u Ciebie, i przy dodatkowych punktach filtracji te refugium pomagało ale tylko pomagało. Wywinduj w zbiorniku po4 do 0,5 i samymi glonami spróbuj zbić - życzę powodzenia.

Stare oczyszczalnie potrafiły oczyścić wodę z PO4 ale tylko dlatego, że kilometrami ciągły się rowy z glonami, piaskimi itp - była to wydajna oczyszczalnia ale potężna i w przypadku refugium zapewne jest bardzo podobnie. Tyle z mojego doświadczenia.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisalem wielokrotnie, ze kazdy organizm potrzebuje do wzrostu fosforany i to w sporych ilosciach. Procesy energetyczne opieraja sie o fosforany, blony cytoplazmatyczne komorek to fosfolipidy, fotosynteza, fosforylacja i wiele innych procesow wymaga obecnosci fosforanow. Logicznym jest wiec, ze w ukladzie zamknietym, ze stala iloscia fosforanow, wzrost zycia bedzie powodowal spadek fosforanow w ukladzie. Wniosek z tego jest taki, ze im szybciej przyrasta biomasa tym szybciej spada zawartosc czynnikow odzywczych. Redukcja nutrientow z wody za pomoca metod naturalnych (refugium, probiotyka etc) wlasnie na tym polega. Nadmiar nutrientow jest wbudowywany w rozrastajaca sie tkanke, ktora potem usuwamy mechanicznie. Konsumpcja nutrientow przez glony zalezy od przyrostu biomasy, a to z kolei zalezy od wielu innych czynnikow np w naszym przypadku ilosc swiatla czy innego czynnika limitujacego. Atleta ma inne zapotrzebowanie na substancje odzywcze niz bibliotekarz.

Wydaje mi sie jednak, ze w tym konkretnym przypadku (to tylko moje zdanie) ilosc PO4 jest za duza, zeby liczyc na same glony. Do tego poletko uprawne Marka jest maciupkie. Owszem, na pewno nie zaszkodzi, ale zdecydowanie wspomoglbym je innymi metodami.

Mysle jednak, ze w tym watku powinno pasc pytanie o powod wysokiego PO4 w tym akwarium. Marek musial cos zrobic co wywindowalo fosforany tak wysoko bo w normalnie funkcjonujacym systemie nie ma mozliwosci na samoistny wzrost PO4 do takich poziomow. Przekarmienie, brak odpieniacza (albo zle ustawiony) zaburzenia w chemii, skoki temperatury, nowa skala itp itd. Wszystko to moglo bujnac stabilizacja zbiornika na poziomie czy to chemicznym (za duzo jedzenia, za slaby odpieniacz etc) lub biologicznym (flora bakteryjna)

Co do lania, zelaza... uwazam ze to pomysl nietrafiony. Po pierwsze wyobrazam sobie, choc moge byc w bledzie, ze ilosc glonow w refugium jest porownywalna z tymi w akwarium. Czy w takim razie nawozenie zelazem refugium nie bedzie odzywialo tez bryopsis?

Marek, mialem bryopsis w moim akwarium. Mialem tego takie ilosci ze myslalem o resecie zbiornika. Jakbym pokazal zdjecia z tamtych czasow to bys nie uwierzyl. Przeczytalem wiekszosc dostepnych watkow na roznych forach o walce z tym glonem. Wyprobowalem rozne metody i... na obecna chwile skuteczne sa dwie - jedna ryzykowna dla zbiornika druga nie ale wymagajaca wiecej cierpliwosci od akwarysty :). Wspolnym mianownikiem w obu przypadkach jest czysta woda. Ale to juz wiesz i to nie temat o metodach walki glonami.

Reasumujac..

Glony w refugium zuzywaja z kolumny wody wszystko to, co jest im niezbedne do zycia. Beda na pewno konkurencja dla bryopsis - polecam.

Jednak osmiolitrowy zbiornik na refugium to stanowczo za malo do skutecznej walki z wysokimi nutrientami.

Zastanow sie co spowodowalo wzrost PO4. Nie koniecznie wczoraj czy przedwczoraj. Moze pol roku temu. Ale gdzies popelniles blad ktory teraz gryzie Cie w tylek. Ja na Twoim miejscu nie lalbym zelaza, natomiast pomyslalbym o konkretnym rozwiazaniu typu solidny odpieniacz, solidna metoda probiotyczna i solidna ilosc adsorbera PO4.

W ten sposob niedawno u kolegi zbilismy PO4 z monstrualnych rozmiarow w ciagu kilku tygodni. Powiem tylko, ze prawie zamykal licznik na Hance :)

Pozdrawiam i zycze cierpliwosci


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiflu zgodze sie nie tylko z Toba, ze w powyzszym przypadku glonami ciezko bedzie zbic PO4 z tak wysokiego poziomu.

ALE dyskutuje bo musze. Moi koledzy z malopolski, albo proponuja rachunek sumienia nad tym akwarium, albo pisza ze refugium nie zuzywaPO4 a kolega pyta do dozowanie zelaza

Ja ze swojej metody nie bede zmeinial kiedy wszytsko dziala. Opisujac DSB robilem to zawsze z glonami i nigdy ich nie omijajac

Teraz zrobilem przycinke bo na gorze szczepkoway bajzel i jaks kratke trzeba w sumpie upchac. Glony juz odrastaja.

@ Ant

Daniel porownaj wpisy Bartka do swoich. Widzisz roznice? :respect:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel zadna gafa. Przyczytaj watekj jeszecze raz .

Od poczatku nie baralem parametrow pod uwage bo nie musialem. W watku chodzi o dozowanie zelaza w przypadku refugium i pod tym katem konsrtuowalem wypowiedzie - DO TEMATU

A a musialem tez zahaczyc o Wasze wpisy bo dziecko w szkole podstawowej uczy sie o tym czego do wzrosyu potrzebuja rosliny, w naszym przypadku glony. To ze male refugium nie dziala w dluzym akwarium czy wysokim PO4 to inna para kaloszy ktora poryszylem w niejednym watku.

Jezeli mialbym doradzic w podowbnym stylu do Waszego to zaproponowalbym - "walczymy z przyczyna a nie ze skutkiem." Inaczej wsyztskkie adsoebery, filtry, plyny, czas no i kasa jak krew w piach

Batalie tocze bo kolega pyta o jedno a 2/3 tego tematu jest o d*pie Maryny lub wzajemnej wazlelince w Galicji.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale Grzesiek pierdoły piszesz sam nie potrafisz się do błędu przyznać, a nam o wazelinie piszesz , jaki kontekst tego dodawania żelaza dla glonów ,po to aby lepiej rosły z zbijały po4 i tu koniec i kropka


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rzeczowe odpowiedzi.

Proszę jednak o jeszcze jedną pomoc - jaki halogen - ile W i temp. światła na moje refugium..

:D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz na alledrogo i wpisujesz "halogen led 20w". Jak dobrze poszukasz to znajdziesz sprzedawcę koło domu :) Może mógłbyś się dogadać i wziąć "na próbę" to sprawdzisz sam czy jest efekt. Jakbyś kupował wysyłkowo to masz 10 dni na zwrot bez śladów użytkowania :p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę właśnie nad 20W.

Tylko jaką temp. światła- 6500? Wyżej? Czy niżej ( ciepłe)?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale Grzesiek pierdoły piszesz sam nie potrafisz się do błędu przyznać, a nam o wazelinie piszesz , jaki kontekst tego dodawania żelaza dla glonów ,po to aby lepiej rosły z zbijały po4 i tu koniec i kropka

Nie koniec i nie kropka. Do jakiego bledu .Prosze wskaz mi moj blad a bije sie w piers.

Ja zwrocilem uwage na Twoj wpis gdzie po pierwszym razie edytowales. Napisz po co ?

http://nano-reef.pl/index.php?app=forums&module=extras&section=postHistory&pid=651087

potem napisales to

http://nano-reef.pl/topic/63813-chelat-zelaza-do-refugium/page__st__20#entry651480

Daniel probowal "rzeczowo" tutaj

http://nano-reef.pl/topic/63813-chelat-zelaza-do-refugium/page__st__20#entry651515

Ja swoje zdanie na temat refugium wyrazilem tutaj.

http://nano-reef.pl/topic/63813-chelat-zelaza-do-refugium/page__st__20#entry651515

@komarek

Kup sobie LED jaki zaproponowalem Ci wczesniej z tym ze na tak male refugium 10W styknie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. 10W.

Ale jakie światło?!

6500, 4500,8000?

Przy jakim najlepiej rosną glony?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. 10W.

Ale jakie światło?!

6500, 4500,8000?

Przy jakim najlepiej rosną glony?

pozdrawiam

Nie ma dobrej odpowiedzi na Twoje pytanie w kategoriach temperatury barwowej.

Najlepsze jest takie światło które ma maksima widma tam gdzie chlorofil ma maksima absorpcji.

https://www.google.p...e=lnms&tbm=isch

Popatrz na widmo LEDa który kupujesz, porównaj z tymi wykresami to będziesz miał orientację.

może to coś podpowie:

http://www.ledsmagazine.com/content/dam/leds/migrated/objects/features/10/3/7/SIL_Fig4.gif

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kupowalm na ebay nie bylo tylko warm white albo cool white.

Zakupilem Cieple


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I idą?

Z tego co przerabialiśmy w holenderskim,najlepiej rosło przy czerwonym.....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok. 10W.

Ale jakie światło?!

6500, 4500,8000?

Przy jakim najlepiej rosną glony?

pozdrawiam

W słodkowodnym niema takiego podziału odnośnie barwy jak w morskim. Glony powstają wskutek braku któregoś z pierwiastków sladowych lub jego kumulacji. I stanie się to w każdym przedziale barw.

Tutaj masz dobry artykuł, został on napisany w oparcji o przykłady kilkunastu ludzi którzy w ramach doświadzczenia podbijali lub chamowali chemie i wszystko opisali.

http://www.holenderskie.pl/?m=9/a/32

Wysłane z mojego iPhone 5s

przez Tapatalk

Edytowane przez Krajca (wyświetl historię edycji)

033fd43db32ee7743f8be8c887bf68a3u416a384.png

Akwarium 210L Red Sea Max, Panel 40L, Oświetlenie 6x39W 2x Arcadia Hybrid , 2x Arcadia Deep Blue, Cyrkulacja 2x Jebao WP25 z twin controlerem, Skimmer org od Red Sea w panelu. Balling Aquaforest kompletny z komponentami. Sól Aquaforest Reef Salt

Testy wody Red Sea Pro oraz Hanna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.